Veysel Sönmez

Veysel Sönmez

Yazar
8.8/10
6 Kişi
·
34
Okunma
·
0
Beğeni
·
1.104
Gösterim
Öğrenmekten zevk almak yerine bıkan,sıkılan,sürekli tatil kovalayan bir toplum geleneksel eğitimin bizlere armağanıdır.Kazandıkları sadece ezber alışkanlıkları ve kopya çekme başarısıdır.
Veysel Sönmez
Öğrenme ve öğretme kuramları
''İnsan, iyi ve kötünün bir karmaşası, çevreye uyum gücünde olan bir varlık ve doğal düzenin bir parçasıdır.''
''Ayrıca felsefeden kaçınılamaz. Bazıları 'Bana ne felsefeden, o, filozofların işidir. Ben, işime, gücüme bakarım. Bu dünyaya bir daha mı geleceğim? Yensin içilsin; konsun göçülsün...' gibi düşünceler ileri sürerler. Oysa, bu düşünceler de felsefidir. Bir bakıma kişinin yaşam görüşüdür.''
Cumhuriyet döneminde öğretmen yetiştirmeye çok önem verilmiştir; çünkü cumhuriyeti savunacak kuşakları onlar yetiştirecekti.
139 syf.
·Puan vermedi
Kitap toplam 4 bölümden oluşuyor. İçerik olarak baktığımızda ilk ve son bölümü daha çok kavramsal temeller üzerine kurulmuş. Birinci bölümde eğitim, açık bir sistem olarak eğitim, işlemler, girdiler, çıktılar gibi temel kavramlara yer verilmiş.
İkinci bölüm ki bence kitabın en can alıcı kısımları iki ve üçüncü bölümde bulunmaktadır. Nedir sevgi? Seviyorum cümlesini hayatımızda defalarca kez kullandık belki. Kimi zaman bir nesneye, doğaya ,insana,canlı vecarsız tüm varlıklarıklara en azında bir kez dahi olsa sevgi duymuşumdur. Ama sevgi varken neden nükleer silahlanma var mesela kullanılması bile neden her yıl milyon dolar harcanıyor silahlara? halbuki bu para ile belki milyonlarca aç insan doyacak veya milyonlarca çocuğu eğitim için masrafları karşılanacak. Sevgi böyle olmaz. Sevgi böyle olmamalı. Eğer seviyorsak bir şeyi,hoyrat davranmamalıyız, kaba, hoşgörüsüz, saygısız değil. Eğer böyle bir sevgi varsa bu lafta sevgidir. Kitabın çoğu kısmında sevgi hakkımda Veysel hocanın başımdan geçmiş güzel olaylar var ve burdan çıkarılacak güzel patlar var bence. Okumanızı tavsiye ederim
139 syf.
·7 günde·5/10
Kitabın ilk bölümü inanılmaz sıkıcı. Lakin Veysel Hoca'nın hayatına dair paylaştığı anılar ilgimi çekti özellikle yılan hikayesi. Günümüzdeki eğitim felsefeleri ve yolları da özetlenerek paylaşılmış. Bir öğretmenin veya öğretmen adayının bi kere bileolsa okuması gerektiğini düşünüyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Veysel Sönmez
Unvan:
Akademisyen

Yazar istatistikleri

  • 34 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 18 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.