Victor J. Stenger

Victor J. Stenger

Yazar
7.7/10
13 Kişi
·
33
Okunma
·
4
Beğeni
·
810
Gösterim
Adı:
Victor J. Stenger
Unvan:
Amerikalı Fizikçi ve Yazar
Doğum:
Bayonne, New Jersey, Amerika Birleşik Devletleri, 29 Ocak 1935
Darwinci evrim teorisi, tüm doğal bilimlerde uygulanan aynı sıkı deneysel delil standartları uyarınca birçok kritik sınamayı geçmiş sağlamca tesis edilmiş bir teoridir.
Din bize anlamlı hedefler sağlamak yerine, kendi kabilemizi sevmek, başka kabilelere düşmanlık beslemek, aklı örten imana uymak, rezilce otoriteye tapmak gibi kabile değerlerini salık verir.
Biyoloji literatüründe, zarif ve özenli bir mühendisliğin eseri olmaktan ziyade önceden var olan yapının modifikasyonundan ortaya çıkan pek çok organ ve biyolojik yapı örneği bulunur. Paleontolog Stephen Jay Gould pandanın başparmağına dair verdiği harika örnekle bu noktayı vurgulamıştır. Pandaların görünürde altı parmağı vardır ama altıncı "parmak" aslında bir parmak değil, pandanın tek besini bambuları kavramada kolaylık sağlamak üzere bilekten uzamış bir kemiktir.
Bilim dilinde, dünyada gereksiz ıstırabın var olduğuna ilişkin deneysel olgu, mutlak bilgili, mutlak kudretli ve mutlak iyi bir tanrı fikriyle tutarlı değildir.
İnsanların ve hayvanların ıstırapları bir Tanrı olmasaydı nasıl görülmeleri beklenecekse tam da öyle görünmektedir.
Çünkü evrim insanın, geleneksel öğretinin varsaydığı gibi, özel bir mahluk değil, bir kaza olduğu imasını taşır. Birçok kişi bu durumu kabullenilemez buluyor ve eldeki delillere rağmen evrimin yanlış olması gerektiği sonucuna varıyor.
Evrende mucizevi olayların üretilmesinde yeterince etkin rol üstlenen bir Tanrı şu ana kadar, elimizdeki en güçlü astronomik aletlere görünmedi.
Kozmoloji gözlemleri, tam da Tanrı olmadığı taktirde nasıl görünmeleri bekleniyorsa öyle görünüyorlar.
MÖ 585 yılında Anadolu'da meydana gelen tam güneş tutulması Medlerle Lidyalılar arasındaki savaşı durdurmuş, iki taraf da dehşet içinde kaçmıştır.
Ancak diğerlerinin, evrimi insan yaşamının amaçlı, ilahi yaratılışına yönelik inançlarına bir tehdit olarak görmek için sağlam nedenleri vardır.
Çünkü evrim insanın, geleneksel öğretinin varsaydığı gibi, özel bir mahluk değil, bir kaza olduğu imasını taşır.
Konu başlıkları nokta atışı olsa da : irdelenen konuların muhtevası geniş olduğundan kısa bir şekilde dişe dokunmadan irdelenmiş. Şahsi kaanatim test bir kişi için belli rahatsız edici olma durumu olsa da ateistler için çerez kitap olmaktan öteye geçemez. Din üzerine okuma listenizde mevcutsa bu kitap, sonlara doğru okuyun derim
Bu kitabı okurken yanınıza bir defter ve kalem alın not alın sonra başka bilgilerle karşılaştırın ancak o zaman doğru şekilde okumuş ve anlamış olursunuz

Yazarın biyografisi

Adı:
Victor J. Stenger
Unvan:
Amerikalı Fizikçi ve Yazar
Doğum:
Bayonne, New Jersey, Amerika Birleşik Devletleri, 29 Ocak 1935

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 33 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 33 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.