Wolf Messing

Wolf Messing

Yazar
6.1/10
17 Kişi
·
41
Okunma
·
1
Beğeni
·
1.499
Gösterim
Adı:
Wolf Messing
Unvan:
Ünlü Sovyet Telepat
Doğum:
Góra Kalwaria, Polonya, 10 Eylül 1899
Ölüm:
Moskova, 8 Kasım 1974
Wolf Gregorevich Messing, (10 Eylül 1899, Góra Kalwaria, Polonya – 8 Kasım 1974, Moskova) Ünlü Sovyet telepat. Tüm parapsikoloji araştırmacıları, Polonya asıllı bir Rus olan Wolf Messing’in, gelmiş geçmiş en yetenekli ve en çok deneye tâbi tutulan bir telepat olduğu konusunda birleşirler.

Yoksul bir Musevi ailesinin evladı olarak, Varşova yakınlarında bir kasabada dünyaya gelen Messing’in normal ötesi birtakım yetenekleri olduğu çok küçük yaşlarda ortaya çıktı. Mesela, dünyayı dolaşmak amacıyla çıktığı biletsiz bir tren yolculuğunda, elindeki bir kâğıt parçasının bilet olduğuna kondüktörü inandırmıştı. 16 yaşındayken, Viyana’da Einstein ve Freud ile tanıştı, onların kontrolünde çeşitli telepati deneylerine katıldı. 1927’de bu kez Hindistan’da Gandhi ile tanıştı, ve onunla da bir telepati deneyi yaptı.

İki Büyük Paylaşım Savaşı’nın ortalarında bir zamanda, yani Almanya ile Rusya’nın iyi ilişkiler içerisinde olduğu, Hitler ile Stalin’in bir saldırmazlık anlaşması imzaladığı dönemde, müthiş bir kehanetle ortalığı karıştırdı ve dedi ki: “Çok büyük bir savaş çıkacak, Naziler Avrupa’yı ele geçirecek, ama Hitler Doğu’ya saldırırsa bu, onun sonu olacak, 1945 Mayısı’nda savaş sona erecek ve Sovyet tankları Berlin’i çiğneyecek…” Alman faşizminin sonunu haber veren bu sözler üzerine anında Hitler tarafından ölüm emri çıkarıldı ve başını getirene 200 bin Alman Markı ödül kondu.

Polonya-Sovyetler sınırındaki tüm Nazi kontrol noktalarını, telepati yeteneğini kullanarak birer aştı ve Sovyetler Birliği’ne sığındı. Daha Sovyetler’deki ilk günlerinde Stalin’e ulaşmayı ve onunla sohbet etmeyi kafasına koyduğu için, yine aynı yöntemlerle, tüm nöbetçileri atlatarak Stalin’in odasına girmeyi başardı. Bir rivayete göre Stalin’in başdanışmanı oldu. Stalin, her şeyini ona danışır oldu.

Sonraki 10 yıl boyunca Sovyetler Birliği’nde büyük bir ün ve servet edindi. Kazancıyla İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyet Hava Kuvvetleri’nin iki savaş uçağı almasını sağladı. Savaş sonrasında Sovyet Bilimler Akademisi’nde yoğun biçimde deney ve incelemelere tâbi tutuldu. 1974 yılında Moskova’da yaşamını yitirdi.
Uzun sohbetten sonra, beni uğurlayan Stalin dedi ki:
"Siz kurnazmışsınız Messing."
"Ben kurnaz değilim," diye cevap verdim, "gerçek kurnaz sizsiniz!"
Almanların işgal ettiği topraklarda kalamayacağımı biliyordum. Hayatıma 200.000 mark değer biçilmişti. Bunun sebebi, 1937 yılında Varşova'daki bir tiyatroda gösteri esnasında, 'eğer Hitler Doğuya yönelirse ölümü yakın' diye kehanette bulunmuştum.
İnsanların sezi organlarının algılama derecesi aynı değildir. Hayat ve faaliyet şartlarına göre bazı insanlar bazen çok yüksek ve şaşırtacak derecede hassas algılama duygusuna sahiptirler.
Herkes kabul eder ki geçmişle geleceğin birbirine nasıl bağımlı olduklarını hiç bilmiyoruz neredeyse.
Bence, doğuştan böyle yetenekleri olan bir kişinin sahtekâr olmaya hakkı yoktur, vicdanen dürüst olmalı. Bu, benim derinden inandığım bir ilke.
176 syf.
·Puan vermedi
Wolf Messing yetenekleri ile Einstein, Freud, Gandhi, Stalin gibi kişilerin dikkatini çekebilmiş bir medyum. İnsanların zihinlerini okuma, onları hipnotize edip istedigi telkinde bulunabilme ve gelecekten haber verebilme gibi yetenekleri var. Hitler'in Rusya'daki yenilgisini önceden öngörüp bunu sahnede seyircilere açıklayınca Hitler tarafından başına 200.000 mark ödül konuyor. Polonya-Sovyetler sınırındaki tüm Nazi kontrol noktalarını hipnoz yeteneğini kullanarak geçiyor ve Rusya'ya sığınıyor. Stalin'in de ilgisini çekiyor ve onunla tanışma fırsatı buluyor. Rus devlet yetkilileri tarafından sayısız sınamadan geçiriliyor ve her birini kolaylıkla başarıyor. Hayatını zihin okuma yeteneğini sergilediği gösterilerle kazanıyor ve büyük bir ün ve servet sahibi oluyor. Bu servetini de Rus ordusuna bağışlıyor ve bu bağışla Ruslar iki savaş uçağı alıyor. Yazdığı bu kitapta telepati, hipnoz ve öngörü yeteneği ile ilgili tecrübelerinden bazılarını aktarıyor ve bu yetenekleri hakkındaki düşüncelerini açıklıyor. Aslında açıklamaya çalışıyor demek daha doğru olur çünkü o da bunları nasıl yaptığını bilmiyor. Ama tüm bunların bilimsel bir açıklaması olduğunu düşünüyor ve kendisini bir maddeci olarak niteliyor. Böylesine olağanüstü işleri başarmış Messing'in kitabını okumak benim için büyük bir zevk oldu diyebilirim. Ama onun yetenekleri için maddeci izahından tatmin olduğumu söyleyemem. İnsan geleceği görmeyi hangi maddeci kurama dayanarak açıklayabilir ki?
176 syf.
·8 günde·8/10
İtiraf etmeliyim ki bu kitabı alırken dikkatimi çeken şey kapağı olmuştu. Fazla vaktim yoktu ve ben arkasını bile okumadan almıştım. Beni cezbeden hiç şüphesiz kitabın ön yüzünde yazan "KGB ARŞİVLERİNDE SAKLANAN KİTAP İLK DEFA TÜRKİYE'DE" cümlesi oldu. Kitabın arka yüzünü okumaya vakit bulabildiğimde kitabı okuma sürecim boyunca dilimden düşürmediğim "iyi ki"lerden ilkini kullandım. Daha fazla tantana yapıp başınızı şişirmeden kitap hakkında söylemek istediklerime geçsem iyi olacak.

Dünyanın en iyi telepatı olarak kabul edilen ve İkinci Dünya Savaşı'nda, Stalin'in neredeyse tüm kararlarında danıştığı Wolf Messing tarafından yazılmış olan bu kitapta 1900'lü yılların başında -en azından yarısına kadar- oldukça ilgi gören telkin, telepati ve hipnoz gibi kavramlar yer almaktadır. Messing, bu kavramları en doğru şekilde açıklamaya çalışmış ve bu kavramların -olguların da denebilir- hak ettiği şekilde incelenmediğini söylemiştir. O dönemde ve diğer dönemlerde ortaya çıkıp insanları kandırarak gösteri yapan bazı 'şarlatanlar' yüzünden de bilim adamları tarafından yeterli saygıyı görmeyen bu olguları kendi kaleminden açıklamaya çalışan Messing şöyle diyor: "Her insan, iyice hafızasını yoklarsa, telepatinin var olduğunu düşünmeye sevk edecek birkaç vaka hatırlar. Peki, neden bu olgu ciddi olarak incelenmiyor? Neden onun varlığından haberi bile olmayan bilim adamlarına hâlâ rastlıyoruz?”*

Bunun yanı sıra Messing, -yine o dönemlerde- bu olguları incelen bazı bilim insanlarının bu olgularla alakalı yaptıkları deneylere de kitapta yer vermiştir. Bu deneylerin bir kısmında kendisi de bulunmuş, bir kısmında ise birebir şahitlik etmediği hâlde duymuş olduklarını aktarmıştır. Ama vermiş olduğu tarihler, kişi isimleri, yer isimleri anlattıklarının doğruluğunu büyük ölçüde destekliyormuş gibi gözüküyor. Yine de ne kadarı doğrudur, tartışılır. Ancak insanda merak ve araştırma isteği uyandırdığı açık. Öyle ki kitabı okurken isimleri ve tarihleri not alma isteğime engel olamadım. Kitabın Messing'in amacına büyük oranda hizmet ettiğini düşünüyorum. Hipnoz, telkin ve telepati gibi kavramların -en azından telkin ve telepatinin- ciddi manada yanlış anlaşıldığını ortaya koyan kitabın, Messing'in kaleminden olması ve onun da hayatına dair örnekler taşıması bu kavramların -olguların- basite indirgenemeyecek kadar güçlü olduğunu açıkça gösteriyor. Bana kalırsa, herkesin okuyabileceği bir kitap olduğunu sanmıyorum. Ama gerçekten merak ediyorsanız, kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

*(Kitaptan alıntı, sayfa 126)

-Shalimar-
176 syf.
·6/10
Kitabı büyük bir hevesle aldım ama okudukça ne alaka dedim kendi kendime ——SPOİLER——- sihirbazlıktan telkinden bahsedip durdu hitler bunun neresinde???
176 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Wolf Messing, bu ismi ilk defa duyuyorsanız lütfen aklınızın bir köşesine kazıyın. Eğer kitabı okuduysanız zaten aklınıza kazınmıştır. :)

Messing, kitapta kendi hayat hikayesini basit ve anlaşılır bir dille ele almış. Okumaya başladığınız andan itibaren, o zorlu döneme ışınlanıp Messing'i karşınıza alıyor ve kendinizi onunla sohbet ederken buluyorsunuz. Öyle hayret verici konulara değiniyor ve size öylesine ilgi çekici bir hayat hikayesi anlatıyor ki sohbeti yarıda kesip ayrılamıyorsunuz bile. Dün başladığım kitabın bugün bitmesinin nedeni de tam olarak bu :)

Messing, ailesi Naziler tarafından öldürülen Polonya asıllı bir Yahudi. Kaçak olarak bindiği trende yakalanması ile nadir bir yeteneği olduğunu keşfediyor. Bilet kontrolü yapan görevliye gazete parçasını uzatıyor ve adamı, zihinsel olarak bu gazete parçasının bilet olduğuna inandırıyor. Bu gibi örneklerin çoğalmasıyla birlikte ondan bir telepat, hipnozcu, kahin veya medyum olarak bahsedilmeye başlanıyor.

Sanırım okuyup araştırmasam (ki Google'a çok teşekkür ederim, büyük bir nimet) sanırım ben de onu şarlatan olarak tanımlardım ancak iş o kadar basit değil. Enstein, Freud, Ghandi, Stalin gibi dönemin önde gelen isimlerinin yanı sıra birçok bilim adamı tarafından, belki de yüzlerce deneye tabi tutulmuş ve hepsinden başarıyla geçmiştir. Telepati ve hipnoz yeteneğini bilimsel olarak açıkladığı bölümler; beyin, beynin sinirsel yapısı, elektromanyetik alan vs beni çok heyecanlandırdı.

En önemlisi de II. Dünya Savaşı başlamadan evvel dile getirdiği bir kehanet ile tüm dünyayı kasıp kavurması olmuş; “Büyük bir savaş çıkacak, Naziler Avrupa’yı ele geçirecek, ama Hitler doğuya saldırırsa bu onun sonu olacak." Öngördüğü bu kehanetin üzerine çileden çıkan Hitler, Messing'in kellesine 200.000 Alman Markı ödül koymuş. Tanrım, ne deli adam bu ya! :)
176 syf.
·Beğendi·7/10
Öncelikle tavsiyem kitabın kapak resmine aldanarak çok büyük beklentilere girmeyin çünkü her ne kadar Stalin ve Hitler kitabın kapak resmini oluştursada kitapta en fazla 5 sayfada söz edilmiştir.Bunun dışında Wolf Messing'e değinecek olursam gerçekten tüyler ürpertici bir yaşam öyküsü aklın ne kadar geniş olduğuna basit bir örnek.Kitap Wolf Messing'in yaşam öyküsünü anlatıyor.Ama telepatik güçlerine karşın çok basit işler yapabilen bir insan.Yer yer benim böyle geliştirebildiğim özelliklerim olsa şunları şunları yaparım diye içinizden geçirebilirsiniz bu yönden Wolf Messing bana göre çok sakin kalabilmiş bir insan bu yönden takdir etmek gerekir.Bunun dışında kendi kişisel fikirlerini kitapta belirtmiş bunlardan aklımda kalan eskiden kocakarı ilaçları dediğimiz ilaçları şimdi tıbbın kabul etmemesini eleştirmiş çünkü haklı olarak tıb daha ortada yokken bu ilaçlar kullanılıp faydası görülüyordu bu yüzden bunların reddedilmesini değil tıbla birlikte kullanılmasının daha doğru olacağını söylüyor bunun gibi kendi kişisel düşünceleri de yer aldığı için okunması gereken kitaplardan biri hem telepatiyle ilgilenen arkadaşlara motivasyon hemde kendi görüşleriyle zenginleştirdiği bir kitap.Okumanızı tavsiye ederim.
176 syf.
·3 günde·7/10
Kapağını görünce hemen ilgimi çeken ve hakkında hiçbir şey bilmeden satın aldığım bir kitap. Kapağında fotoğrafı ve büyük harflerle ismi olsa da Hitlerle olan ilgisi 5 sayfa kadar ve beni hayal kırıklığına uğrattı bu durum. Kitabın içeriği ise aslında 2. Dünya Savaşı sırasında yaşayan yahudi bir telapist ve onun telapi deneyimleri ve telapinin bilimsel yönünü ortaya çıkarmak olmuş. İlk 100 sayfası çok sürükleyici olsada sonrasında tekrara düşmesi kitabı sıkıcı bir hale dönüştürdü.

Yazarın biyografisi

Adı:
Wolf Messing
Unvan:
Ünlü Sovyet Telepat
Doğum:
Góra Kalwaria, Polonya, 10 Eylül 1899
Ölüm:
Moskova, 8 Kasım 1974
Wolf Gregorevich Messing, (10 Eylül 1899, Góra Kalwaria, Polonya – 8 Kasım 1974, Moskova) Ünlü Sovyet telepat. Tüm parapsikoloji araştırmacıları, Polonya asıllı bir Rus olan Wolf Messing’in, gelmiş geçmiş en yetenekli ve en çok deneye tâbi tutulan bir telepat olduğu konusunda birleşirler.

Yoksul bir Musevi ailesinin evladı olarak, Varşova yakınlarında bir kasabada dünyaya gelen Messing’in normal ötesi birtakım yetenekleri olduğu çok küçük yaşlarda ortaya çıktı. Mesela, dünyayı dolaşmak amacıyla çıktığı biletsiz bir tren yolculuğunda, elindeki bir kâğıt parçasının bilet olduğuna kondüktörü inandırmıştı. 16 yaşındayken, Viyana’da Einstein ve Freud ile tanıştı, onların kontrolünde çeşitli telepati deneylerine katıldı. 1927’de bu kez Hindistan’da Gandhi ile tanıştı, ve onunla da bir telepati deneyi yaptı.

İki Büyük Paylaşım Savaşı’nın ortalarında bir zamanda, yani Almanya ile Rusya’nın iyi ilişkiler içerisinde olduğu, Hitler ile Stalin’in bir saldırmazlık anlaşması imzaladığı dönemde, müthiş bir kehanetle ortalığı karıştırdı ve dedi ki: “Çok büyük bir savaş çıkacak, Naziler Avrupa’yı ele geçirecek, ama Hitler Doğu’ya saldırırsa bu, onun sonu olacak, 1945 Mayısı’nda savaş sona erecek ve Sovyet tankları Berlin’i çiğneyecek…” Alman faşizminin sonunu haber veren bu sözler üzerine anında Hitler tarafından ölüm emri çıkarıldı ve başını getirene 200 bin Alman Markı ödül kondu.

Polonya-Sovyetler sınırındaki tüm Nazi kontrol noktalarını, telepati yeteneğini kullanarak birer aştı ve Sovyetler Birliği’ne sığındı. Daha Sovyetler’deki ilk günlerinde Stalin’e ulaşmayı ve onunla sohbet etmeyi kafasına koyduğu için, yine aynı yöntemlerle, tüm nöbetçileri atlatarak Stalin’in odasına girmeyi başardı. Bir rivayete göre Stalin’in başdanışmanı oldu. Stalin, her şeyini ona danışır oldu.

Sonraki 10 yıl boyunca Sovyetler Birliği’nde büyük bir ün ve servet edindi. Kazancıyla İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyet Hava Kuvvetleri’nin iki savaş uçağı almasını sağladı. Savaş sonrasında Sovyet Bilimler Akademisi’nde yoğun biçimde deney ve incelemelere tâbi tutuldu. 1974 yılında Moskova’da yaşamını yitirdi.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 41 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 26 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.