Abdullah Yılmaz

Abdullah Yılmaz

YazarÇevirmen
8.4/10
200 Kişi
·
628
Okunma
·
0
Beğeni
·
429
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
492 syf.
·Puan vermedi
Kitap hakkında sitede hiç bilgi bulunmadığı için bir kaç satır bir şey yazmak istedim.

Kitabı John Steinbeck in şahane romanlarından biri zannederek okudum daha doğrusu ne olduğunu anlayabilecek kadar okudum.

Zaten kitap John Steinbeck'in değil. Çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış olan makale ve denemelerini bir kitapta toplamışlar. Devrimden falan bahsetmiyor. Ancak yazar olmak isteyenler yazarlık bölümündeki makaleleri okuyarak John Steinbeck'in muhteşem yazarlık derslerinden faydalanabilirler.

Ha bu arada Fareler ve İnsanlar aslında bir tiyatro oyunuymuş. Gereken ilgiyi göremeyince roman olarak tekrar yazılmış.
272 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Merhaba arkadaşlar :) Spoilerin S'si bile yok :)

Adından da anlaşılacağı üzere,'sosyolojik düşünme' üzerine yazılmış akademik bir eser.Davranış bilimleriyle ilgilenenler için faydalı olabilicek bir başlangıç kitabı.Sosyolojik kuramlara,kafa karıştırıcı felsefi düşüncelere çok fazla değinmeksizin bir yöntem belirleme,gündelik olayların toplumsal tezahürlerini ortaya koyma bakımından ele alan,onları neden sonuç ilişkileriyle açıklayan bir anlatımı var.Sosyolojinin diğer bilimlerle ilişkisini(daha doğrusu neden bilim olarak görüldüğü ve ya görülmediği) onlarla ayrıldığı noktaları ince ayrıntılarıyla ele alan,sosyolojinin gerekliliğini,tutarlı ve tutarsız yönlerini gözler önüne seren bir eser.Özellikle anlatımının çok açık olması ele aldığı konuları herkesin anlayabileceği örneklerle açıklaması eseri daha faydalı hale getiriyor.Okuduktan sonra hergün gördüğümüz trafik ışıklarının renginden tutun da siyasi liderlerinle yarattığı söylemlere kadar geniş çaplı bir düşünce gelişimi kazanacağımıza,karşılaştığımız olayları toplumsal bağlamda belli bir ölçüde analiz edebilecek kadar sosyoloji biliminin kıyısına bir nebze de olsa yaklaşacağımıza inanıyorum.Ayrıca kitap sonundaki,Bauman'ın kitap tavsiyelerine uymanın sosyoloji bilgimizi genişleteceğine inanıyorum.Kitabın dilindeki coşkunluk,anlatımındaki akıcılık ve çevirideki muazzam başarı dışında Ayrıntı Yayınları'nın baskı kalitesini söylemeden geçemeyeceğim..Keyifli okumalar...
272 syf.
·Beğendi·10/10
Sınavda bu kitaptan sorumlu olduğumuz için okumuştum.Sosyoloji ile ilgili okuyupta anladığım tek kitap.Kesinlikle herkes rahatlıkla okuyup anlayabilir.
272 syf.
·Puan vermedi
Günlük hayatımda olaylara ilişkin kitaptan güzel bir cümle aktarınca insanların hoşuna gidiyor ve hangi kitapmış diye soruyorlar.
"sosyolojik düşünmek" deyince hımm yapıyorlar kaşlarından birini kaldırıp,kısık gözlerle bakıp, dudaklarını hafifce büzerek.

Sevgili dostlar biz düşünmeye, düşünüre,düşünene biraz mesafeli duruyoruz.Düşünen insanı pek haz etmiyoruz ya da düşünmek sadece belli meslek gruplarına aitmiş gibi bir hisle "fazla düşünme kafayı yersin"gibi düşünmenin ehemmiyetini örseliyoruz.
Işte bu kitap sosyolojik düşünmenin sadece sosyolojiyi alanları olarak tercih edenlere değil ;konuya ilgi duyan herkes için kaleme alınmış.
Bauman sade, net ifadeleriyle mesafeli durduğumuz,yadırgadığımız, ön yargıyla baktığımız pek çok konuyu güzelce izah ediyor.

Akla kapı açıp idraki elden almıyor çünkü Bauman sosyolojinin asla tamamlanmış,kesin,müphemlikten tamamen arınmış bir bakış açısı oluşturmayacağını söylüyor.
Sosyolojik düşünmek denilebilir ki kendi başına bir güç, SABİTLEME karşıtı bir güçtür.Sabitesiyle baskıcı olan dünyayı esnekleştirir.
Sosyolojik düşünen bir kişi sınırsız bakabilme yetisini kazanır ki bu da bana Muhammed Bozdağ'ın ruhsal zekâ tanımı hatırlatıyor.

Sosyoloji sağ duyu demektir aynı zamanda.Olayları öfkeden uzak kontrollü incelememizi ve yorumlamamızı sağlar.

Günlük rutinlerin içine daldığımızda, olup bitenlerin anlamı üzerinde pek durup düşünmeyiz ;bireyi toplumla/toplumu bireyle bir türlü bir araya getiremez ve ikisini birbirinden apayrı düşünürüz.. Oysa okudukça anlıyoruz ki bireyi toplumdan ;toplumu bireyden ayrı düşünmek mümkün değil. Ruhla beden misali bir bedende can gibi.

Sosyolog ne iş yapar? diye soranlara
Sosyologların halka yaptığı hizmet şudur diye ekler:
Kişisel hayat hikâyemizin başka insanlarla paylaştığımız tarih ile nasıl örüldüğünü bize göstermek.

Ammavelakin güncel olayları doğru yorumlamak ve objektif bakabilmek için kitap okunmalı fakat şunu da belirtmeliyim ki sosyal bilimlere ilgi duymuyorsanız sıkılabilirsiniz de.

Ve özellikle Suriyeliler hakkında olumsuz niyetler taşıyanlar "yabancıları"niçin istemediklerinin asıl gerekçesini öğrenmek için okuyabilirler.

Düşünüyorum da Zygmunt Bauman müslüman olsa imiş harikulâde bir müslüman olurmuş çünkü bir müslümanda olması gereken naif fikriyatlara sahip.Bu hissi bir de Jean j.Roussea da hissetmiş de hayran kalmıştım.

Heyy gidi koca dünya gel de şimdi bu güzellikleri OKUma.

_______
Yaradan Rabbinin adıyla
İgra...
272 syf.
·Beğendi·8/10
Ayrıntı yayınlarının inceleme dizisinde yer alan, sosyolojiye giriş niteliğinde ve ilgilenen herkes tarafından rahatlıkla okunabilecek sadelikte bir eserdir. Benim de 2019 da ilk okuduğum kitaptır.

Giriş bölümü ve son bölümde sosyolojinin bir bilim dalı olduğunu kanıtlayan teori bilgileri ve sosyolojinin araçları ve amaçları irdelenmiş. Sosyolojik çıkarımları nasıl yapabileceğimizi ve doğa bilimleriyle arasındaki farkları anlatılmış. Geriye kalan 11 bölümde son derece önemli sosyolojik çıkarımlar, örneklerin büyük yardımıyla okura aktarılmış. Bölümlerden bazıları “Devlet ve Millet”, “Biz ve Onlar”, “Güç ve Seçim”, “Düzen ve Kaos” vs. Görüldüğü üzere hayatımızda daima bizimle iç içe olan ama varlıklarını ve sorumluluklarını sorgulamadan yaşadığımız sosyolojik gerçeklikleri göz önüne seriyor.

Temel olarak yazar “Doğa ve Kültür” arasındaki karşıtlıktan insan hayatındaki sosyolojik fenomenleri açıklıyor. Doğanın asla aksamayan o tanrısal senfonisi karşında insanın yarattığı yapay kültürün, sonsuz bir hatalar döngüsünün mukayesisi ediliyor.


Kitabın en son bölümünde de yazarın ek kitap önerileri mevcut. Bu da çok önemli bir ayrıntı olsa gerek. Zygmunt Bauman’ın kitaplarını uzun zamandır okumak istiyordum ve ilk “Sosyolojik Düşünmek” ile başladım. Böyle bir üstadın tüm kitaplarını okumak insani bir zorunluluk gibi hissediyorum.
148 syf.
·Puan vermedi
Bu tip kitaplar tehlikelidir konuya hakim olmayanı alır başka bir saçmalıgı hakikat diye yutturur. aslında özünde düşman olan bazı tiplerin en büyük özelliği bir yanlışı 9 tane dogrunun içine sokarak zihne yerleştirmektir. Şöyle başlayalım bu zata göre Amerika suudi arabistanı korumak için Irakı işgal etmiş. Yersen. Orada bebekleri anneleri masum insanları bu cellat sürüleri öldürüp kadınlara tecavüzüde suudluların yerine mi yaptılar. ?
Yine bu zata göre Amerika Bosna, Kosova ve Afganistan'da Müslümanları kurtarmaya çalışmış. yetmemiş kitapta Vahhabiliği göklere çıkarmış İslamın krizi diye kitap yazıyorsun fakat bu vahhabiliğin baş fitne olduğuna dair tek cümle yok. Ne tuhaf.. Başka bir yerinde diyor ki ulema da Müslüman ruhban sınıfıdır. İslamda ruhban sınıfımı var bre ahmak bunu nereden uydurdun.? Haçlı seferleri adil bir kampanyaymış. Lafa bak ! Müslümanların batı karşısında aşağılanmışlık duygusuna kapıldığınıda nerden çıkardın. ? Türkiyeden mübadele Hristiyan türklerin yunanistana sürüldüğü safsatasının kaynağı nedir? Müslümanları fundamentalist radikal ılımlı diye ayırıp ılımlılar modern diğerleri bilmem ne diye tasnif et diyen sana kimdir. Ayrıca Usame bin ladin amerikaya savaş ilan etmemiş bizzat amerikanın eylemlerine zemin hazırlayan paralı itidir. İnsan biraz utanır ben neresini düzelteyim bunca yanlış cümlenin Bu kadar da saçmalanılır mı be ?
272 syf.
·Beğendi·8/10
Sosyoloji üzerine hiç bilginiz yok değil mi ..
Biraz da korku varsa ..
Tam aradığınız kitap!
Sosyolojinin diğer bilim dallarından ayrılan en mühim yanı sizin zaten içinde bulunduğunuz parçası olduğunuz bir alanı inceliyor oluşudur.Ooo bu alan baya büyük demeyin.Zygmund Baumann bunu düşünmüş olsa gerek sohbet tadında bir eser yazmış.
Hayatın içinden hayata bakıyorsunuz,okuyun derim.
Anlaşılır ve sade.
272 syf.
·Beğendi·8/10
Sosyolojiye giriş için akıcı diliyle yol gösterici bir kitap. Yaşamımıza sosyolojik bakış açışıyla ve kavramlarıyla bakmamıza sağlayacak, sadece konu ile ilgilenenler için değil herkes için dikkat çekicidir.
303 syf.
·Beğendi·8/10
Kitap inceleme yazısı

Kitap adı: Sosyolojik Düşünmek
Yazarı. : Zygmunt Bauman
Çeviri. : Abdullah Yılmaz
Yayıncı. : Ayrıntı Yayınları
Baskı. : 17.Baskı/2018/ 303 sayfa

Bireyleri gözlemlersiniz, bu bir psikolojik bakış açısıdır. Felsefe ve mantık ölçeğinde tartarsınız. Fakat sonuçların toplumsal alanda; uygulanabilirliği, karşılaştırılabilirliği ve karşılığının olması için, sosyolojik kavram, veri ve donanımlara ihtiyaç duyarız.
Toplumlar arası davranış, eğilim, beklentileri ve sonuçları karşılaştırmak için, sosyoloji bilimsel disiplinine gerek vardır.
Bu bağlamda üç bilim dalı, sacayağı gibi bir denge ve bütünlük oluşturur, birbirini tamamlar.
Toplumsal üst bilinç dalgası ile harekete geçebilmek için, üçü de önemlidir.
İnsan eylem, beklenti, öngörü ve sonuçlarından yola çıkarak, toplumsal bir kurgu oluşturulması gerekiyor.
Topluma ve tüm varoluşa insanlar farklı farklı pencerelerden bakarlar:
Sosyolojik bakış, politik bakış, felsefi, etnik, ekonomik, inanç eksenli, evrensel bakış...
Yeri geldiğinde hepsini ayrı ayrı kullananlar olduğu gibi, tüm gözlemlerini tek pencereye hapsedenler de olabilir.
Önceliklerimiz, toplumsal değerler kümemizi oluşturacaktır.
Sağduyunun tek devrede olduğu alan sosyal bilimlerdir. Bu birikimi bireye sunacak en verimli alanlardan biri de sosyolojidir.
Akademik terimlerden uzak, fikir jimnastiği yapabileceğiniz bu kitap, size bu kapıyı aralıyor. Verimli okumalar.
04.06.2018
Ali Rıza Malkoç
#armozdeyis
231 syf.
·Puan vermedi
Yazın dili inanılmaz ağır ve sıkıcı. Ben çok farklı daha bir kitap bekliyordum konudan konuya atlamış. Bir teori üzerinden giderken bir de bakıyorsunuz ki paralel evreni anlatıyor. Ordan çıkıp başka teorilere girmiş. Sonra tekrar paralel evrene. Konu bütünlüğü yok. Sanki kitap bilim adamlarına yönelik yazılmış.Çok fazla bilimsel terim var. İstediğimi tam alamadım. Belki de alt yapım fazla iyi olmadığı içindir.Beğenmedim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Abdullah Yılmaz
Unvan:
Yayıncı

Yazar istatistikleri

  • 628 okur okudu.
  • 51 okur okuyor.
  • 1.048 okur okuyacak.
  • 25 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları