Köygöçüren

9,3/10  (4 Oy) · 
14 okunma  · 
4 beğeni  · 
561 gösterim
Unuttuklarımızı Hatırlamak İçin Fakir Baykurt'la Yeniden Dizisi devam ediyor...

Susuzluktan kavrulan bir köydür Kantarma. Toroslar keser yağmuru; ne toprak suya kavuşabilir ne de gariban köylüsü doğru dürüst ekmeğe aşa... Bir gün, köy muhtarı Musa ile durmadan çekiştiği dostu Hıdır'ın cahil cesaretiyle giriştiği bir teşebbüs sonucunda, olacak bu ya, Büyük Başkan Kantarma'yı ziyaret eder. "Dileğiniz nedir?" diye sorar köylüye. Hıdır "su" der, başka bir şey demez. Destekler onu köy ahalisinin bir kısmı. Diğerleri ise Kuran kursu açılsın ister; budur dünyadaki tek önemli (!) dilekleri. Büyük Başkan her iki dileği de geri çevirmez. Tez zamanda köyde Kuran kursu açılır, bir de hoca atanır. Su çalışmaları ise kaplumbağa hızıyla, ite kaka ilerler. Şaşı bir mühendis görevlendirilir sonunda bu iş için. Şaşı, hem de biraz pısırık... Geç de olsa, makineler getirilir, sondaj yapılır ve nihayet su fışkırır topraktan. Ne var ki, su acıdır. Toprağa, Kantarma köylüsüne hayat vereceği yerde, dert olur. Bir anlamda bu acı su, sonun başlangıcıdır...

Fakir Baykurt bu romanında, aklın yolunun her zaman bir olmadığını gösteriyor bize. Çıkarlarını her şeyin önüne koyan, arkası sağlam kaymak tabakanın bürokrasiden nasıl yararlandığını; diğer yandan, zaten yoksulluktan belini doğrultamayan cahil köylünün, bir de araya ikilik girdiğinde, onlar karşısında nasıl ezildiğini anlatıyor.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2006
 • Sayfa Sayısı:
  560
 • ISBN:
  9789750404337
 • Orijinal Adı:
  Köygöçüren
 • Yayınevi:
  Literatür Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
ali sahin 
11 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

1980 li yılların ortalarında okumuştum ..fakir baykurt , kıskaca alınmış , gericeleştirmek için uğraşılan anadolu köylüsnün içler acısı fakirliği ve dramnı çok güzel anlatır hak aramanın vatan hainliği eşittir "gominstlik" suçlandığı bir dönemi anlatıyor ..menderes gericliğinin köylü üzerindeki oyunları köylülüğün modern şehirli hayata bakış açısı kitpatan aklımda kalan " stalinin biçleri gıpgızıl içleri " sloganının köylünün ekmeği haline getirilişidir.