1000Kitap Logosu
Resim
Adonis

Adonis

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.3
243 Kişi
737
Okunma
101
Beğeni
5,3bin
Gösterim
Tam adı
Ali Ahmet Sait Eşber
Unvan
Suriyeli Şair ve Denemeci
Doğum
Al-Qassabin, Suriye, 1 Ocak 1930
Yaşamı
Ali Ahmet Sait Eşber, (1930) Adonis adıyla da bilinen Suriyeli şair ve denemeci. Lazkiye yakınlarındaki bir dağ köyünde doğdu. Küçük yaşlarda tarlalarda çalışmaya başladı. Aynı dönemde babası kendisine şiirler ezberletmeye başladı. Çok geçmeden kendi şiirlerini yazmaya başladı. 1947 yılında dönemin Suriye cumhurbaşkanı Şükrü el Kuvvetli'nin önünde şiir okuma fırsatını yakaladı ve bu vesileyle burslu olarak Lazkiye'de liseyi bitirdi, ardından da Şam'da Suriye Üniversitesi'ne gitti. 1954 yılında felsefe ve edebiyat bölümlerinden mezun oldu. 1956 yılında Beyrut'a yerleşti. 1960 yılında Lübnan uyruğuna geçen sanatçı, Lübnan İç Savaşı yüzünden ülkeyi terk ederek Paris'e yerleşti. Halen Paris'te yaşamaktadır. 1995'de İstanbul'da Nazım Hikmet Uluslararası Şiir Ödülü'nü almıştır. 2005 ve 2006 yıllarında Nobel Edebiyat Ödülü için adı geçenlerden biriydi.
124 syf.
·
6/10 puan
Şiir okumayı seven ancak şiirde anlamın önemsiz bir hikaye olduğunu düşünen biriyim. Biçimci biri de değilim ancak şiir anlam çabası ile yogrulmamali. Sanatın her türünde olduğu gibi anlatısı sadece özgün ve benzersiz olmalı. Arap şiirinin eseri olan bu kitapta ki şiirler bir şeyler anlatma çabasının yanı sıra bir motif ekliyor şiirlere. Bence sanat benzemek zorunluluğunu ortadan kaldırıp benzersiz olmayı aramakla başlıyor.
Rüzgarda Yapraklar
6.0/10 · 311 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
144 syf.
·
3 günde
·
9/10 puan
Aşk Açık bir göğüstür, Ancak göğsün çığlığı bir son gibidir Atan yüreğin başlangıcında. Suriyeli şair Adonis, eğitim hayatından sonra Lübnan iç savaşından dolayı Paris'e yerleşmiştir. Şiirlerinin yanı sıra iyi de bir deneme yazarıdır. bu şiir kitabını da mutlaka şiir severler okumalılar. Son derece anlamlı dizeleriyle ilgimi çeken bir şair. başka yazılarını da okumayı düşünüyorum.
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.