Giriş Yap

Alan Watts

Yazar
8.5
100 Kişi
Tam adı
Alan Wilson Watts
Unvan
Britanyalı filozof, yazar
Doğum
Chislehurst, Birleşik Krallık, 6 Ocak 1915
Ölüm
Druid Heights, ABD, 16 Kasım 1973
Yaşamı
Britanyalı filozof, yazar ve karşılaştırmalı dinler uzmanı. Çoğu Uzakdoğu dinleri ve kültürü konusunda 25'i aşkın kitabı ve birçok makalesi bulunmaktadır.

İncelemeler

Tümünü Gör
256 syf.
·
Puan vermedi
tüm kitaplarıyla birlikte başka bir adam olan Alan Watts'ı da ekleyeceğim. Bu adamı aşırı derecede sevdim. Buddha'yı farklı nedenlerle sevdim; Süleyman'ı farklı bir nedenden dolayı sevdim. Onlar aydınlanmış, Alan Watts değil. O bir Amerikalı… doğuştan Amerikalı değil, tek umudu bu. Oraya yeni göç etti, ama çok değerli kitaplar yazdı. Zen Yolu  en önemlilerinden biri olarak sayılmalıdır; This Is It  , muazzam bir güzellik ve anlayış eseridir - ve henüz aydınlanmamış bir adamdan; bu yüzden daha değerlidir. Aydınlandığınızda, ne söylerseniz söyleyin güzeldir; olmak zorunda. Ama aydınlanmadığınız ve karanlıkta el yordamıyla el yordamıyla ilerlediğiniz zaman ve yine de küçük bir ışık penceresi bulabildiğiniz zaman, bu muazzam, harika. Alan Watts bir ayyaştı ama yine de çok yakındı... Bu adamın kitablarini okuyun
Reklam
160 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Watts, hiçbir şeyin garantisi olmadığını bildigimiz halde, sürekli garanti ve güven peşinde koşarak, geleceğe dair planlar yaparak anın, gerçek zamanı nasıl kaçırdığımızı anlatıyor. Doğu felsefesi ve öğretilerine dayanarak, neyi bilmediğimizi ve bilemeyeceğimizi kabul ederek, sahiden bilmeye değer bir şey bulabileceğimizi söylüyor. Kendi kendimizle savaş halindeyiz -beyin bedenin arzu etmediği şeyleri, beden de beynin izin vermediği şeyleri arzular..
·
136 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kitap birbirinden bağımsız olarak yazılmış denemelerden oluşuyor. Bunlardan bazıları sempozyum ve konferanslarda sunulmak üzere yazılan makaleler, biri elektronik sanat sergisinin katalogunun en sözü. ‘Paraya karşı zenginlik’ ve ‘Mutfakta cinayet’ ünlü Playboy dergisi için yazılmış. Bu bilgi beni epey şaşırttı ama yazar bunu şöyle açıklıyor: “ Birinci sınıf erotik dergi gibi görünen ancak Amerika’daki en heyecan verici felsefi düşüncelerden bazılarını yayınlayarak en az 6 milyon okuyucuyu entelektüel bakış açısına maruz bırakan olağanüstü dergi.” İçerik olarak; iktisat, evren, giyim, teknoloji, mistisizm gibi oldukça farklı konular ele alınmış. Özellikle bazı bölümlerde üzerine uzun uzun düşünme ihtiyacı hissettiğimden hızlı bir okuma yapamadım. Çok değerli buldum ve ilginizi çektiyse muhakkak okuyun derim. Bu okuduğum ilk kitabı olmasına karşın kendine oldukça aşinayım. Bir çok platformda Podcast’leri ve Türkçe altyazılı konuşmaları mevcut. En azından onlara bir göz atmanızı tavsiye ederim. Sesi de mükemmel bu arada :)
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.48