Ali Ekber Yıldırım

Ali Ekber YıldırımÜretme Tüket yazarı
Yazar
8.7/10
103 Kişi
333
Okunma
35
Beğeni
1.898
Görüntülenme

Hakkında

Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’ nden mezun.1996’da Dünya gazetesinde tarım konusunda köşe yazısı yazmaya başladı. Ekonomi gazeteciliği ve tarım yazılarından dolayı aldığı çok sayıda ödülü var. Dünya gazetesinin yayınladığı Dört Mevsim Tarım dergisinin yayın yönetmenliği ve Dünya Ekonomi TV’de program yapımcılığıyla birlikte tarım yazarlığını da sürdürüyor.
Unvan:
Yazar, Gazeteci
Doğum:
Tunceli, 1965

Okurlar

35 okur beğendi.
333 okur okudu.
28 okur okuyor.
339 okur okuyacak.
10 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
"Zengin toprakların fakir insanları olmayı hak etmiyoruz. Karamsar değil, umutluyuz. Umudumuz, tarımda sahip olduğumuz zenginlik ve insanlarımızdır."
Büyük Değişim
Dünyayı sarsan koronavirüs pandemisi, insanların hayatlarını kaybetmelerine ve sağlıklarının bozulmasına neden olurken, birçok alanı olduğu gibi tarım ve gıda sektörünü de derinden etkiliyor. Pandemi süreci, önemi çok daha iyi anlaşılan tarım ve gıdada yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Bu dönem aynı zamanda "tarım ve gıdada yeni dünya düzeni" olarak da adlandırılmaktadır. Ulusal politikalar, korumacılık, gıda milliyetçiliği gibi kavramlar ön plana çıktı. Tarım potansiyeli yüksek, iklim, su kaynakları ve biyoçeşitlilik açısından zengin ve bundan yararlanabilen ülkeler bu yeni dönemin en avantajlı ve parlayan ülkeleri olarak görülmektedir. Petrol zengini ülkelerin yerini gıda zengini ülkeler alacak.
Reklam
Değişen beslenme kalıplarını ve tüketici davranışlarını pekiştirin ve geliştirin. Bundan 25 yıl önce, çok az tüketici gıda tercihleri ile sürdürülebilirlik arasındaki ilişkiyi düşünürdü. Artık durum böyle değil. Sürdürülebilirlik, özellikle günümüzün Z kuşağı için ve tüketim kararlarında önemli bir faktördür.
“Efes Tarlası Yaşam Köyü” ve Köy Enstitülerinin Modern bir örneği
Projesi tamamen belediyenin öz kaynaklarıyla yaklaşık iki yılda tamamlayarak hizmete açılan ve Yıllar önce ilçede açılan meyve işleme, paketleme ve soğuk hava deposunun çiftçilerin ürünü üzerindeki katma değeri daha da ileriye, gelecek kuşaklara aşıyacak bir adım atılmış oldu. Tohum merkezi, tarım müzesi, toprak okulu, toprak kütüphanesi, Erası ve üretici pazarıyla bütüncül bir proje olarak yaşama geçirilen es Tarlası Yaşam Köyü birçok belediye için örnek bir model olacak telikte. Köy Enstitüsü ruhu ile yaşama geçirilen proje sadece bir tarim projesi değil. Tarım, eğitim, üretim, dayanışma, pazarlama, tanıtım, agro izm, tarih, geçmişten geleceğe tarım kültürünü yansıtan müzesiyle kapsamlı bir proje. Mustafa Kemal Atatürk'ün "Köylülerin gözleriyle görebilecekleri, çalışmaları için örnek tutacakları, verimli, modern, uygulamalı tarım kezleri kurmak gerekir" sözünden yola çıkılarak kurulan Efes Tarlası Yaşam Köyü sadece Selçuk'a değil, Izmir ve ülke tarımına ve eğiti büyük katkılar sağlayacaktır.
Yeni tarım düzeninde, üreten, tarım ve gıda ürünlerinde söz sahibi olan ülke, tarımdan zenginlik üreten dünyanın güçlü ülkesi olacak. Petrol üreten ülkelerin yerini gıda üreten ülkeler alacak. Tarımın kaynağı ve rezervide sonsuzdur. Bundan 12 bin yıl öncesinden bugüne kadar gelen bu zenginliğin doğayla, çevreyle dost bir üretim anlayışıyla geleceğe taşınması gelecek kuşaklar için son derece önemlidir.

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
Reklam
376 syf.
10/10 puan verdi
·
12 günde okudu
Gıda Egemenliği ve Küresel Sorunlar
Binlerce yıldır gelişimine korkunç bir hızla devam eden dünyanın 21.yy’da en temel insan ihtiyacı olan gıda ve sağlık konusunda krize girmesi ve hepimizin hayatının seyrini etkileyen gelişmeler maalesef bu konuları günlük planlarımızın da baş köşesine yerleştirmiş vaziyette. Dünya insanlarının ve şirketlerden devletlere kadar bütün organizasyonların gıda krizlerini çözmek için uğraş verdiği bir dönemde doğal haliyle çok müthiş bir potansiyel barındıran ülkemizin mevcut sorunlara çözüm üretmek bir yana tamamen ayrı gündemlerle enerjisini ve kaynaklarını boşa harcaması hepimizin üzüldüğü konular. Yıllarını ülkemizin tarım ekonomisine adamış kıymetli yazarımız ilk kitabının devamı ve biraz daha detaylandırılmış hali olan eserde yine okurken her satırında heyecanlanıp, geleceğe dair ümitvar olmamızı sağlayan bir kaynak kitap sunmuş bizlere. Günlük haberler arasında çok dikkat edemediğimiz güncel gelişmeler ve bireysel olarak yoğun emeklerle ortaya konmuş çok başarılı projeleri okudukça hemen küçük de olsa bir toprak edinip tarımsal alanda bir şeyler yapma isteğiniz artabilir benden söylemesi iyi okumalar dilerim…
Yeni Tarım Düzeni
Yeni Tarım DüzeniAli Ekber Yıldırım · Sia Kitap · 202268 okunma
320 syf.
10/10 puan verdi
·
27 günde okudu
Gıda Krizine Doğru Adım Adım...
Güvenilir gıda kaynaklarının ulusal güvenlik meselesi olacak kadar önemli olduğu bir dönemde ülkemizin tarımsal üretim konusundaki yanlış stratejilerini uygulamalı örneklerle anlatan eşsiz bir kaynak ve mutlaka okunması gereken bir kitap. Covid 19 ile başlayan ve yaklaşık üç yıldır bütün dünyamızın değiştiren sürecin aslında geçmişte filmlerde ve bazı belgesellerde gördüğümüz "İleride bir gün temiz su ve yiyecek konusunda büyük sıkıntılar çıkacak..." gibi düşüncelerin hiç de uzağımızda olmadığını bugün daha net bir şekilde anlamış durumdayız. Ülkemizin çok verimli topraklarının ve doğal kaynaklarının halen gelip geçici rantlara kurban ediliyor olması ise göz göre göre insanoğlunun kendi sonunu kendisi hazırlamasına koşar adım gidiyor olması ve bizlerinde sessiz sedasız bütün bu olan biteni izlememiz işin daha da acı tarafı olarak karşımızda durmaktadır. Daha fazla araştırmak, okumak ve bilinçli olmak ümidiyle...
Üretme Tüket
Üretme TüketAli Ekber Yıldırım · Sia Kitap · 2020265 okunma
320 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
5 günde okudu
Zengin toprakların fakir insanları olmayı hak etmiyoruz... Son 40 yıldır tarım daki durumumuzu anlatan muazzam bir kitap .. Üreten türkiye'den tüketen türkiye ye nasil geldik , tarımda yapılan yanlışlar tek tek ele alınmış . Son 20 yıldır Saman dahil bir çok ürünü ithal eden bir ülke haline nasıl geldik ? Rant uğruna tarım nasıl bitirilmeye çalışılıyor ? Ve tarımla ilgili merak edilen çok şeyi bu kitapta bulabilirsiniz.. Herkes mutlaka okumalı ... Keyifli okumalar...
Üretme Tüket
Üretme TüketAli Ekber Yıldırım · Sia Kitap · 2020265 okunma