1000Kitap Logosu
August Strindberg

August Strindberg

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.3
153 Kişi
456
Okunma
48
Beğeni
2.071
Gösterim
Tam adı
Johan August Strindberg
Unvan
İsveçli Oyun Yazarı, Romancı
Doğum
Stockholm, İsveç, 22 Ocak 1849
Ölüm
Stockholm, İsveç, 14 Mayıs 1912
Yaşamı
Oyunları, romanları ve kısa öyküleriyle tanınır. Yaklaşık yarısı tiyatro oyunu olan 120 kadar eser üreten Strindberg, Avrupa ve Amerikan tiyatrosu üzerinde büyük etkisi olmuş bir yazardır. Toplumsal eleştiriler içeren ve bir yandan da kadın-erkek çatışmasını konu edinen oyunlar yazmıştır; Bayan Julie, Ölüm Dansı, Rüya Oyunu, Hayalet Sonatı gibi oyunları günümüzde de dünya sahnelerinde sıklıkla oynanır. Strindberg edebiyatçılığının yanı sıra astronomi, kimya, zooloji gibi bilimlerle amatör olarak ilgilenen bir bilimadamı; fotoğrafçılık, resim, sinoloji (Çinbilimi) ile uğraşan çok yönlü bir kişi idi. 100. ölüm yıldönümü olan 2012, “Strindberg yılı” ilan edilerek çeşitli etkinliklere vesile olmuştur.
İpek Dadakçı
Açık Deniz Kenarında'yı inceledi.
235 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Açık Deniz Kenarında, İsveç’te temel geçim kaynağı balıkçılık olan küçük bir adaya, ringa balıklarının azalması üzerine görevlendirilen bir balıkçılık uzmanının varmasıyla başlıyor ve bu uzmanın geçmişi, hayat felsefesi ve duygusal çalkantılarıyla beraber bu adada geçirdiği günleri anlatıyor. Strindberg bu karakterde tamamen Nietzsche’nin felsefesini yansıtmış aslında; başta üst insan ya da üstün insan (Übermensch) olmak üzere, onun doğa, din, kadınlar ve toplum düzeni konusundaki fikirlerininin kurguya yedirilmiş hali Açık Deniz Kenarında. O nedenle, öncesinde Nietzsche’yi, özellikle de İyinin ve Kötünün Ötesinde ile Böyle Buyurdu Zerdüşt’ü okursanız kitap sizin için çok daha anlamlı olacaktır. Bu kadar zengin bir roman beklemiyordum açıkçası, çok beğendim. Strindberg’in karakterleri, tasvirleri, kurgusu ve felsefeyi kurguyla aktarma biçimi çok hoşuma gitti. Sadece çevirinin oldukça sıkıntılı olduğunu söylemek istiyorum, bu benim kitaptan sıkça kopmama neden oldu. Behçet Necatigil çok fazla eski sözcük kullanmış ve daha da önemlisi haddinden fazla yerelleştirmiş, bu beni okurken çok rahatsız etti. Unamuno’nun Sis isimli eserinde de aynı sorunlar vardı, hatta Gökhan Aksay ve Yıldız Ersoy Canpolat çevirileriyle karşılaştırarak okuduğumda, Necatigil’in yerelleştirme sırasında orijinal metinden çokça uzaklaştığını ve onun çevirisinde tutarsızlıklar olduğunu görmüştüm. Açık Deniz Kenarında çevirisi belki de bu durumu bildiğim için beni bu denli rahatsız etti. Umarım bu güçlü ve önemli dünya klasiği, yakın zamanda orijinal metinden çevirisiyle basılır.
Açık Deniz Kenarında
Okuyacaklarıma Ekle
28
Cavitas
Baba'yı inceledi.
81 syf.
·
6/10 puan
Baba
Kitap, August Strindberg'in, 81 sayfalık, küçük bir oyunu. Konusu, kısaca evin babasının karısı tarafından delirtilmesi üzerine. August Strindberg kim derseniz, kendisi İsveç'in büyük, üretken yazarlarından. Ben de farklı bir yazarın kitabının ''August Strindberg Ödülü'' aldığını okuyunca merak etmiş, Behçet Necatigil'in Türkçeye çevirdiği ''Açık Deniz Kenarında'' kitabıyla yazarla tanışmıştım. Yazarın özgeçmişini okuduğunuz zaman neden hep belli konularda (kadın-erkek ilişkileri) takılıp kaldığını anlıyorsunuz (7 yaşında intihara kalkışan, 13 yaşında annesini kaybeden, başından 4 evlilik geçen bir insandan bahsediyoruz ki zaten böyle birisi ya çok büyük bir yazar ya da çok büyük bir antisosyal olabilirdi kanımca).
Baba
7.8/10
· 128 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
5
Öylesine bir okur
Açık Deniz Kenarında'yı inceledi.
235 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
"Kavimler göçü artıkları, düşünmenin Rönesansına ve aksiyonun ihtilaline varabilmek için, önce ortaçağlarını yaşamalı(ydılar)." (S.108) August Stridenber tam bir çılgın yazar. Sıradışı bir kalem. Yazardan okudugum ilk kitaptı ama kesinlikle baska eserlerini de okumak isterim. "Okültün Zola'sı" olma amacıyla çıktığı edebi yolculuk onun Nobel ödüllülerinde Selma Lagorlef'e karşı kaybetmesiyle sonuçlansa da bıraktığı eserlerin unutulmaz olduğu muhakkak. Açık Deniz Kenarında, genellikle tiyatro eserleri veren yazarın az sayıdaki romanlarindan biri. Kitap, Alex Borg isminde aslında bilimle ugrasan ve kendini multidisipliner geliştirmiş bir insanın, balıkçılık uzmanı olarak gittigi bir köyde yaşadığı olaylar üzerine kurulu. Narsist ana karakterimiz kimseyi beğenmeyince köy halkı tarafından dışlanıyor. Fakat o, onlara doğruyu ogretme sevdasından vazgeçmiyor. Balıkçıları tembel, sabit fikirli, sıradan insanlar olarak görür ve onlara karşı üstünlük taslar. Tabi bu durum onu yalnızlığa sürükleyecek ve kendini kıskançlıkla alevlenmis bir aşkın içinde bulacaktır. Babasının fikir dünyasının etkisinde yetişmiş, zengin Borg dinin insanları sindirdiğini düşünerek onlara bazi aletlerle "mucize" göstererek onları dinden vazgeçirmeye calisir ancak başta kendi nişanlısı olanlara inanınca bu sevdasından da vazgeçer. Mutluluğu bulamayan Borg kendini kayıkla açıldığı denizde, mitolojide Tanrılar tarafından gazaba uğrayan ve yalnız bırakılan Tanrı Herakles'le kendini özdeşleştirmesi de oldukça manidardı. Bekledigimin ötesinde bir kitapti. Herkese keyifli okumalar dilerim.
Açık Deniz Kenarında
Okuyacaklarıma Ekle
2