Matmazel Julie

10,0/10  (1 Oy) · 
5 okunma  · 
0 beğeni  · 
518 gösterim
“Bu kitap, August Strindberg‘in 1888′de kaleme aldığı ve baş yapıtlarından biri sayılan Matmazel Julie adlı oyununun metnidir. Döneminde İsveç’te tartışmalara yol açmış olan bu oyun, ülkesinde prömiyer yapamadı; ilk temsilini Danimarka’nın Kopenhang kentinde gerçekleştirdi. Bugün hala dünyanın birçok yerinde repertuara alınan Matmazel Julie farklı yorumlarla sahnelemeye devam ediyor. Bu çeviriyi basıma hazırladığımız 2012 yılı da, yazarın ölümünün 100. yıldönümü olması sebebiyle ‘Strindberg Yılı’ ilan edilmiştir.
“Birçok araştırmacı, Strindberg‘in eserlerinde özyaşam öyküsünden alıntılar ve esinlenmeler bulunduğunu iddia eder. Strindberg, Matmazel Julie adlı oyununu da, ziyaret ettiği bir evde gözlemlediği bir olaydan yola çıkarak yazdığını, evin hizmetçisiyle yaşanan ya da yaşandığı iddia edilen cinsel ilişkinin bu oyunun temelini oluşturduğunu belirtir.
“Strindberg Matmazel Julie oyununda olay örgüsü/durum çözümlemesi, mekan/zaman kurgusu ve kullandığı farklı türlerle bir yandan toplumsal cinsiyet, sınıf ve cinsellik arasındaki çatışma ve çelişkileri gözler önüne sererken, diğer yandan da felsefi ve ontolojik bir soruyu öne çıkarır: insanın varoluş ve varlık sorunsalı.
“August Strindberg‘in Matmazel Julie adlı eseri, kullandığı dil, üslup ve biçimiyle, metinde yarattığı yabancılaştırmayla, gerçek ile gerçek olmayan arasında kurduğu yapıyla, sınıf, toplumsal cinsiyet ve cinsellik çelişkileriyle hala güncelliğini koruyan avangard tiyatronun en önemli metinleri arasında yer almaktadır.”
                                          (Jale Karabekir’in kitaba”Sunuş” yazısından)

 
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  64
 • ISBN:
  9786051031859
 • Orijinal Adı:
  Matmazel Julie
 • Çeviri:
  Rüstem Ertuğ Altınay
 • Yayınevi:
  Agora Kitaplığı
 • Kitabın Türü: