Barış Yıldırım

Barış Yıldırım

Çevirmen
8.0/10
124 Kişi
·
308
Okunma
·
0
Beğeni
·
12
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Beklentiyi yükseltmemek gerek (zira ben çok yükseltmiştim). Kitabı alma nedenim merlin ve Kral Arthur efsanesine karşı ilgili olmamdı. Bu kitabı okumaya başladığımda itiraf etmeliyim ki hayal kırıklığına uğradım. Yazarın bunu bir senaryo havasında yazdığı çok açık, bu benim pekte hoşuma gittiği söylenemez. Kitap ilerledikçe daha sürükleyici olsa da çeviriden kaynaklandığını düşündüğüm bir çok teknik sıkıntısı vardı ve birçok insanın kafasında canlandırdığı merlin imajından çok farklı bir insandı ana karakter. Bu yüzden beğenmedim. Kitabın devam serisi olan 11 kitabı okumayı düşünmüyorum.
Yeni kapitalizmin insan karakteri üzerindeki etkisi konulu bir kitap.
Dinamik, belirsiz, rutini neredeyse olmayan, otorite figurlerinin degismis oldugu yeni kapitalizmde insanlarda aidiyet duygusunun olamayisi, yoneticilerin emir veren kisilerden sozde destekleyici ya da yol gosterici kimliklerine bürünmüş olmasi, enine yayilan bir iş ağınin calisanlar arasinda olusturdugu kopukluklari anlatan bir kitap. Elbette bu saydiklarimdan daha fazlasini iceriyor. Ancak kapitalizmdeki degisimi ve mevcut durumu ayrintili anlattigi halde bunun bireyin karakteri uzerine olan aşındırıcı etkisine cok detayli girememis gibi algiladim ben. Bu konuda beklentimi karsilamadi. Ozellikle konuya ilgi duyan arkadaslarin keyifle okumasini dilerim.
Merlin'i öyle büyük bir heyecanla elime almıştım ki. Diziden ötürü beklentim oldukça yüksekti fakat okumaya başladıktan kısa bir süre sonra hayal kırıklığı yaşadım.
Kitabın en sevemediğim kısmı dili oldu.Çok sadeydi. Hatta sadelik kısmı rahatsız edecek düzeyde fazlaydı. Aynı şekilde konu bakımından da kesinlikle beklentimin altında kaldı. Kitaplığımdaki 2. Ve 3. serisini okuyup devamını almamayı planlıyorum.
Merlin sevenlerin okumasını tavsiye ettiğim bir kitap oldu. Diziye bakarak başları sade geldi ama sonrasında güzel toparladı.
Kitapta Merlin'in çocukluğu, ailesi ve küçükken ne zorluklara katlandığı anlatılıyor. Kısacası hoşuma gitti. Bildiğim kadarıyla seri 12 kitaptan oluşuyor ama 3 kitabı dilimize çevrilmiş. İkincisine birazdan başlayacağım bakalım neler olacak.
Okumayı bitirdiğimde ikinci kez okumaya karar verdiğim nadir kitaplardan Karakter Aşınması. Yaşam öyküleriyle, tarihle, fabrika imgeleriyle kapitalizm ve karakter üzerine yapılmış tartışmalarla; kapitalizmin evrimini ve bu değişikliğin insan yaşamına, değerlerine, karakterine yaptığı etkiyi tartışıyor Richard Sennett.

Genelde okuduğum kitapların altı çizili satırlarını paylaşmayı, kitap hakkında fikir vermesi açısından iyi bir yöntem sayarım ancak bu kitaptan alıntılar paylaşmayacağım. Altı çizilmiş her bir satır bir önceki satırla ya da bir önceki anlatılmış yaşam öyküsüyle bağlantılı, yahut bir sonraki yaşam öyküsüne bir bakış kazandıracak ek bilgi niteliğinde çünkü. Alıntılanacak satırların burada sergileyeceği yalın hal, kitap hakkında vermesi gereken fikri vermeyebilir. Bu açıdan bütüncül bir kitap, onu parçalara ayırarak okumak imkansız.

Richarde Sennett, karakteri oluşturan öğelerin; ekonomiden ve iş hayatının işleyişinden bağımsız olgular olmadığını söyleyerek, eski kapitalizm ile esnekliğe evrilen yeni kapitalizmin insan karakterine, komşuluk ilişkilerine, aile hayatına yansımasını işliyor kitabında. Kitap hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz; Marmara Üniversitesi Din Psikolojisi anabilim dalında yüksek lisans yapan öğrencilerin Modern Psikiyati dersi hocası Prof. Kemal Sayar’ın gözetiminde hazırladıkları konu ve kitap sunumlarının yer aldığı bir blogu incelemenizi ve kitabı mutlaka okumanızı öneririm.

Kitabın arka kapağında yer alan tanıtım yazısı ise şöyle:

Yeni ekonomik düzenin büyülü sözcüğü “değişim”in doğası nedir, insanlara nasıl yansıyor? Her zaman kısa vadeye endeksli bir ekonomide kişi nasıl kalıcı değer ve hedeflere sahip olabilir? Her an parçalanan veya sürekli yeniden yapılanan kurumlarda, kişi kendi kimliğini ve yaşam öyküsünü nasıl oluşturabilir?

Küreselleşme olgusunu makro düzeyde inceleyen birçok kitap yayımlandığı halde, bu sürecin mikro düzeyi, insan karakteri üzerindeki etkileri pek az incelendi. Richard Sennett, Karakter Aşınması’nda bunu yapıyor. Ona göre sermayenin, günümüz ekonomisinin bütün dünyaya yayılmış dalgalı denizlerinde “hızlı kar”ın dışında bir başka amacı yok; şirketlerini piyasadaki anlık değişimlere müdahale edecek biçimde esnekleştirip, yeniden yapılandırıyor. Kişilerden sürekli kendisini yenilemesini, seyyar olmasını, risk almasını, rekabet becerisini geliştirerek yırtıcı bir karakter edinmesini, takım çalışmasında uyumlu olmasını bekliyor. Ancak eski kapitalizmin rutin ve monoton yapısına karşı savunulan bu politikaya yakından bakıldığı zaman sadece eski iktidar yapılarının rengini değiştirdiği görülüyor. Çalışanlar için esnekliğin anlamı ise yaşam boyu iş güvencesinin yok olması; sürekli iş ve şehir değiştererek yön duygusunu yitirmek; istikrarlı işlerin yerini geçici projelere bırakması ve bir işten diğerine, dünden yarına sürüklenen yaşam parçacıklarından beslenen, rekabetin körüklediği “güvensizlik” ve “kayıtsızlık” duygusu… Ve bir de karakter aşınması… Oysa insan karakteri, duygusal deneyimlerimizin uzun vadeli olması ve başkalarıyla girdiğimiz ilişkilere yüklediğimiz etik değerler üzerinden gelişir. Karakter, içsel bütünlük, ilişkilerde karşılıklı bağlılık ve uzun vadeli bir hedef için çaba harcamak biçiminde kendini gösterir. Yeni kapitalizm ise güvenmeyi, bağlanmayı ve uzun vadeli planlar yapmayı karlı bulmaz, reddeder.

Sennett Karakter Aşınması’nda gelişmiş bilgisayarlarla üretilen ekmeğin kalitesinden çok, ekmeği yiyenlerin hayatına bakıyor ve soruyor: “Bu sistem insanın yaşamına değer ve anlam katıyor mu?” Ve ekliyor “değişim, kitlesel ayaklanmalarda değil, ihtiyaçlarını birbirleriyle paylaşan insanların arasında, toprakta yeşerir. İnsanları birbirleri için kaygılanmaz hale getiren bir rejimin, meşruiyetini uzun süre koruyamayacağından eminim.”
Çok önceden dizisini izlemiş olduğumuz bir karakter Merlin. Ama diziden daha çok keyif verdiği bir gercek. Herkes bilir ki dizi veya filmler hiç bir zaman kitabı kadar sarmaz. Bazı istisnalar hariç. Ama parodi yayınlarının en güzel serisi olduğu üzerine bahse girerim. Herkesin okuyabileceği bir kitap olduğuna inanarak herkese okuması için tavsiye veriyorum
Merlin kayıp yıllar, 12 kitaplık bir serinin birinci kitabı. Kitabı ilk gördüğümde çok heyecanlandığımı ve büyük bir beklentiye girdiğimi söylemeliyim öncelikle. Bunun sebebi birkaç yıl önce Merlin dizisini izlemem ve çok sevmemden kaynaklanıyor. Kitaba gelecek olursak, giriş bölümünde yazarın kitabı yazma amacını açıklayışını çok sevdim. İçerik ve akıcılık yönünden beklentilerimi tam anlamıyla karşıladığını söyleyemeyeceğim ama giriş kitabı ve 12 kitaplık bir seri söz konusu olduğu için normal karşılıyorum. Yazarın, betimlemeleri uzun tuttuğu için ara ara sıkıldığım oldu ama kurguya kendimi kaptırmam uzun sürmedi ve kısa sürede okuyabildim. Fantastik kurgu türünde kitap severlerin ilgisini çekecek bir kitap olduğunu düşünüyorum.
Meksikalı çizer Rius, kapitalizmin doğallık,din ve meşruiyet perdelerinin arkasına saklanarak nasıl milyonlarca insanın ölümüne ve sömürülmesine neden olduğunu çizgileri ile ayna tutmuş.Kitap,bu zamana kadar kazanmış olanların ya da kapitalistlerin penceresinden değil sömürülenlerin gözünden anlatılmış ve İspanyolca çevirisi oldukça başarılı.Yer yer insanı güldüren diyaloglar olsa da bu sistemin bize dayattığı şeyleri bir arada görmek bünyede sinir yapabiliyor. Yine de çizer, kapitalizminde bir gün işlevini yitirmiş bir sistem olacağı konusunda umutlu.
Kitabın sonunda ise Rius " Bu her ne kadar kapitalizm hakkında bir kitap olsa da, kapitalizm koşullarında ve kapitalist ülkeler için üretildi ve aynı zamanda son derece önemli bir sermaye olacak" dese de kitabın kapitalizme hizmet etmediği kesin.
Özellikle hizmet sektöründe çalışırken (ister garsonlukta,ister işçiliğin diğer türlerinde),etik kavramından ve sosyal haklardan yoksun hale getirilmiş esnek emek sürecinin kaldırım taşlarında düşe kalka yürüdüğümü hissetmiş ancak bu düşüncelerimi bir kitapta tüm nedenleriyle ve sosyolojik perspektifin çatısı altında toplayan,güncel bir çalışma okumamıştım,Sennett'in bu çalışmasına kadar.
Toplumların neo-liberal dönüşümler ve esneklik kavramı içerisinde çırpındığı günümüzde,Karakter Aşınması kitabı bizleri sanayi devrimi öncesinden günümüze geniş bir zaman tünelinde atölyelerde ve fabrikalarda mola verdirerek gezdiriyor ve aydınlatıyor.
Akıcı ve mizahi dili birleştirip bize sunmuş Rius.Eminim kitabı okurken kahkahalar atıp hadi canım diyeceğiniz bölümler olucak.Sorular olucak.Kitapta sorduğu soruları eminim sizde belirli bir zaman içerisinde düşünüp cevap aramışsınızdır.İşte Rius'ta bu soruları mizahi bir dille cevaplandırmaya daha da önemlisi kafanızda 'Acaba ?'sorusunu oluşturup daha da derini düşünmenizi sağlıyor.İyi ki de öyle yapıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Barış Yıldırım

Yazar istatistikleri

  • 308 okur okudu.
  • 15 okur okuyor.
  • 342 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.