Çağan Er

Çağan Er

Çevirmen
7.9/10
9 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
8
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
148 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Dünya edebiyatları arasında sanırım en sevdiğim Rus edebiyatı olsa gerek. Her bir kitabı çok farklı ruh hali içinde ve zevkle okuyorum. Puşkin'in okuduğum bu ilk eseri tertemiz ve akıcı bir dille yazılmış, sonu çok güzel bağlanmış ve hatta aslına bakarsanız biraz yeşilçam tadında bile diyebilirim. Yayınevi olan Karbon Kitaplar'a da değinmek istiyorum çünkü çevirisi çok kaliteli ve artık İş Bankası ve YKY gibi favori yayınevlerim arasında yer alıyor. Romanımıza dönecek olursak kitap Çariçe Katarina dönemindeki isyancı Pugaçov isyanını konu alan tarihsel bir kısa roman. Subay Pyotr Grinyov'un henüz ilk görev yerinde vurulduğu komutanının kızıyla aşkını tatlı tatlı anlatmış. "Aşk uğruna neler yapılmaz ki" demekten kendinizi alamıyorken hemen peşine de "Vatan sana canım feda" diye de milli bir gaza gelebilirsiniz. Bir de aşk, vatan vs gibi kavramlardan çok daha önemli bir kavramın üzerinde durulmuş: 'insanlık'. Bir gün birisine soğuktan donmaması için verdiğiniz gocuk gün gelir kellenizi de, aşkınızı da kurtarabilir.
148 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Doğuştan asil ve asker olarak dünyaya gelmiş bir çocuk olan Pyotr Andreyic in hikayesidir.
Yetişkin çağa varınca babası tarafından askere bir subay olarak yollanır. Görevi bir kaleye düşer. Kalenin yönetimi bir Yüzbaşıdadır.
Ve Pyotr a iyi davranır. Yüzbaşının kızına gün geçtikçe daha çok alışan genç subay zamanla bu alışkanlığının aşka dönüştüğünün farkına varır.
Zamanın kazak isyanlarını da anlatan hikayede bahsi geçen kaleye kazaklar saldırır. Bir şekilde genç subayımız sag kalır.(bu kısımlarda hikayelerin bağlanmaları çok güzel)
Kalede kalan sevgilisini ne şekilde olursa olsun kurtarmak ister ve yine şans ondan yana olur ve kurtarır.

Bu arada kazak lider Pyotr un eski bir tanıdığıdır. Ona zamanında kim olduğunu bilmeden bir şekilde yardımı dokunmuştur.
Bu yakınlığı fırsat bilen Pyotr u rakip gören ve kazaklara geçerek saf değiştiren başka soylu bi subay durumdan fırsat yaratarak Pyotr u ust makamlara şikayet eder tutuklanır.
Kızı kurtarmak için gösterdiği çabayı bu seferde aşkı olan Yüzbaşının kızı ona karşı gösterecektir.

Romandaki bağlantılar ve geçişler çok şahane
148 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Romantizm akımında adı geçen Puşkin'i bu eserle birlikte ilk kez okudum ve çok sevdim diyebilirim. Kitap, kahramanımız Pyotr Andreyiç'in babası tarafından "adam olması" için askere gönderilmesi ve orada yüzbaşının kızına aşık olmasıyla başlayan serüvenini anlatıyor. Gerçek hikayelerden de bahsedilen bu eseri okumaya başladığımda elli sayfa kadar zar zor okuyup sonrasında akıntısında kaybettim kendimi. Yazarımızın samimi ve akıcı üslubunun etkisiyle kahramanımızın duygularını iliklerime kadar hissettiğim bu eser oldukça başarılı.

Yer yer halk şarkıları ve atasözlerine de değinilen bu eseri bir gün biri karşıma çıkıp tavsiye edip etmeyeceğimi sorarsa kesinlikle tavsiye edeceğim. Okunması ve yaşanması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Ayrıca gerçekten romantik bir eser olduğu için akımın izlerini görmek adına da okunabilir.

Keyifli okumalar efendim!