Chi Wei-Jan

Chi Wei-Jan

Yazar
7.0/10
2 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
49
Gösterim
Adı:
Chi Wei-Jan
Unvan:
Tayvanlı Akademisyen, Yazar
Doğum:
Tayvan, 1954
(b.1954), doktora derecesine sahiptir. Iowa Üniversitesi'nden İngiliz Edebiyatı ve National Tayvan Üniversitesi'nde tiyatro profesörüdür.

Tayvanlı bir makale yazarı ve oyun yazarıdır. Private Eyes ilk romanıdır.
Başka biri oldum ya da şöyle denebilir: Bir gece içerisinde gözlerimi bir çift yenisiyle değiştirmiştim.
Hocalık görevimden istifa etmiştim. Adı evlilik olarak kalmış evliliğim gözden kaybolmaktaydı. Acil ihtiyaçlarımı karşılayabilmek adına Xindian'deki dairemi satıp tanınmış sanatçı çevresinden uzaklaşmış ve her türlü karaktersiz domuzla ilişkimi kesmiştim. (Beni içki içmek, kağıt oynamak için sakın aramayın). Beraberimde hayatımın geri kalanında yeterli olacak aile servetimle beraber, cehennem karanlığını andıran Xinhai Tüneli'nden geçerek, kuşun dahi pisletmeyeceği toplu mezarın örttüğü bu Wolong Sokağı'na gelen, bir özel dedektif olmuştum.
Bir erkek konuşmasını "yaa" ile bitiriyorsa, o zaman bu kişinin aklı başından gitmiş demektir.
"Liu Zhang Li, üç ceset, emniyetin başı şişmiştir."
"Liu Zhang Li, arka arkaya üç cinayet davası."
"Soğuk kanlı katil yaşlıları mı öldürüyor."
446 syf.
·3 günde·5/10
Biraz silik kalmış, ödüllü olması da garip. Kitapta cinayetler var ama çözümü çok kolay olur. 160 sayfa sadece Anı, sonra hikaye başlıyor. Cinayet olduktan birkaç sayfa sonra katil bulunuyor ve kalan zaman çözüme nasıl ulaşıldığını anlatıyor. Biraz ters teknikle yazılmış ve sahne geçişleri de ağır kaldığından tam tat vermiyor. Zaten 3 günde zor bitirmem de bunu kanıtlıyor diyebilirim..
446 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Dikkat spoiler içerir.
Zamanında psikolojik sorunları yüzünden ilaç tedavisi alan Wu Cheng mesleği olan öğretmenliği bırakıp Tayvan'da ilk olarak özel dedektif olur ve ilk işini alır. Bayan Lin, eşinin kızına bir şeyler yaptığından şüphelenmektedir. İşe başlayan Wu, bu arada Tianlai adlı şoförle tanışır. Aslında Bay Lin'in bayan Qui ile bazı doktorlara şantaj yaptığını öğrenir ve meseleyi çözer. Bu arada yaşadığı yere yakın bir yerde cinayet işlenmiştir. Tombul lakaplı polis ile arkadaş olan Wu işlerin ne kadar karışacağını hesaba katamaz. Cinayetler artar ve bir seriye dönüşür. Arkadaşı Axin, annesi, yardımcısı Tianlai, sonradan yakınlaştığı bayan Lin de dahil olmak üzere herkes onu savunurken bir seri cinayetin şüphelisi olarak bay Wang'ın huzuruna çıkar. Cavus Di ile beraber ondan şüphelenir ama delil olmadığı için serbest kalır ve soruşturmaya dahil olur. En sonunda fark ederler ki katil Su adında bir öğrencisidir. Zamanında yazdığı bir oyunu ağır bir şekilde eleştirdiği için bu işe girişmiştir. Acaba Wu bu işten sağ salim kurtulabilecek midir? Bayan Lin ile olan ilişkisinde bir gelecek var mıdır? Bundan sonra özel dedektif olarak çalışabilecek midir?
Tayvan'ın en meşhur dedektif bundan sonra ne yapacaktır? Keyifle soluksuz okunan bir roman.

Yazarın biyografisi

Adı:
Chi Wei-Jan
Unvan:
Tayvanlı Akademisyen, Yazar
Doğum:
Tayvan, 1954
(b.1954), doktora derecesine sahiptir. Iowa Üniversitesi'nden İngiliz Edebiyatı ve National Tayvan Üniversitesi'nde tiyatro profesörüdür.

Tayvanlı bir makale yazarı ve oyun yazarıdır. Private Eyes ilk romanıdır.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.