1000Kitap Logosu
Resim
D. H. Lawrence

D. H. Lawrence

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.1
1.207 Kişi
3.729
Okunma
306
Beğeni
11,8bin
Gösterim
Tam adı
David Herbert Richards Lawrence, David Herbert Lawrence
Unvan
İngiliz Yazar
Doğum
Eastwood, Nottinghamshire, 11 Eylül 1885
Ölüm
Vence Fransa, 2 Mart 1930
Yaşamı
David Herbert Richards Lawrence (d. 11 Eylül 1885 – ö. 2 Mart 1930), 20. yüzyıl İngiliz yazarıdır. Roman, şiir, tiyatro oyunları, denemeler, gezi kitapları, edebiyat eleştirileri, yazmış, çeviriler yapmıştır. Eserlerinde modernizm ve endüstirileşmenin birey üzerindeki yabancılaştırıcı etkisi üzerinde durmuştur.
464 syf.
·
3 günde
#1001kitap~~~
İngiliz yazar David Herbert Lawrence (D.H.Lawrence), roman, şiir, tiyatro oyunları, denemeler, gezi kitapları, edebiyat eleştirileri yazmış, çeviriler yapmıştır. Erotizmden endüstrileşmeye kadar pek çok çağdaş soruna eserlerinde yer veren, babası maden işçisi annesi öğretmen olan yazarın üniversiteden sonra edebi hayatı başlamıştır. İnsan erotizminin modern toplum tarafından kısıtlandığını savunan yazar, Lady Chatterley in Aşığı nda mantık ile cinsel dürtülerin çatışmasını her bölümde farklı durumlarda göstererek okuduğum en ilginç diyalogların olduğu kitaplardan 1iydi bu yüzden olsa gerek ki kitap döneminde yasaklanan kitaplar arasina girerek, yazarın ölümünden 30yil sonra sansürlenmeden orjinal haliyle yayımlanmıştır. Filmi de çekilerek kitap epeyce tanınmış, fakat filmini izlemedim. Kadın erkek ilişkilerinde muhtemel bilincin en alt köşelerindekini yani insanın  kendine bile belki itiraf edemediklerini resmen yazar sesli halde diyaloglarda vermiş gibiydi, bazı yerlerde insanın yok artık bu kadar da olmaz diyebileceği ama gerçekten söylediklerini en olabilecek haliyle anlatılan kitap, sadece 2li ilişkiler açısından değil toplumsal anlamda da 1çok konuya parmak basarak savaş, toplumdaki kabullenilebilme durumları, toplum içindeki insanların konumunun etkilerini de en açık şekilde ifade etmiştir. 19. yüzyıl İngiltere'sinin dönem itibariyle benim en sevdiğim dönem kitaplarının olduğu vakti anlatan Victoria Dönemi çığırtkanlıklarını hiç sakınmadan baskıcı döneminin dışa yansımasını tüm atmosferinde ifade eden Lady Chatterley'in Âşığı, Sanayi Devrimi nin insanlar üzerindeki etkisini ve aşkı arayan 1kadının kendini yasak 1ilişkinin içinde bulmasıyla yaşadığı duygu karmaşasını konu alarak, savaşın acı sonucunun sebep olduğu ve çıkmaza giren ilişkisi sebebiyle sıkıcı 1hal alan evliliğinden bunalan soylu kadın ile işçi sınıfına mensup 1adam!!! arasındaki tutkulu ilişki anlatılırken, kadın-erkek ilişkisindeki çatışan değerleri, arada kalınan durumları ve hayata dair gelgitleri sorgulatan, toplum içindeki sınıflaşmayı da (dönemin her kitabında en bariz hissettirilen halidir sınıf ayrımı) konu alan okuduğum en sıradışı kitaplardan 1iydi... Lady Chatterley'in Âşığı kadın-erkek hatta insan ilişkilerindeki!!! duygu durumu saptamalarıyla ve kitabın başındaki keskin cümlelerin kitabın sonunda yumşak ifadeye dönüşmesindeki hissedilen duyguyla, herşeyin paraya dönüştüğü devirde herkesin çokça konuştuğu, kadınların çılgınca harcamalara düştüğü ve öfkeli gençlerin oluştuğuna kadar vurgu yapan kitap ölmeden önce okunması gereken 1001kitap arasında olup, akıcı dili ve farklı bakış açısıyla bilinç altındakilerin bilincin üstüne çıkararak farklı düşüncelerdeki okuduğum kitaplar arasında yerini almıştır ki yazarın diğer 1001 kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum, herkese sağlıklı mutlu huzurlu keyifli okumalar...
Okuyacaklarıma Ekle
464 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
D.H.Lawrence'ı tanıdığım için çok mutluyum. Kitaba başlamadan önce trajik bir aşk hikayesi okuyacağımı zannetmiştim. Ancak kitap daha felsefi bir şekilde ilerledi bana sorarsanız. Normalde çok fazla alt metini olan, anlamanız için üzerinde çok fazla düşünmeniz gereken aşk kitaplarını ben çok sevmiyorum. Ama bu kitapta öyle olmadı. Yazar döneminde, kitaplarında erotizme yer vermiş ve bunu da modern toplumların ahlak anlayışları ile kıyaslamış. Hatta bu incelemelerden dolayı döneminde çok fazla ses getirmiş ancak çoğu yayınevinden de red yemiş bir yazar. Bu kitapta yaptığı incelemelerden bir tanesi. Çok sevdim ben kitabı ama bazı bölümlerinde de sıkılmadım değil. En beğendiğim kısmı; erotizm ve cinsellik kavramları üzerinden insanların bu konudaki anlayışlarının ve değerlerinin incelenmesi oldu. Özellikle Clifford ve arkadaşlarının toplanıp gerçekleştirdikleri bu sohbetleri okumak çok zevkliydi. Sıkıldığım kısmı ise; kitap boyunca net bir sonuca varamıyorsunuz. Yani ana karakterimizin yaşadığı olayları ben daha akıcı bir şekilde okumayı bekliyordum ama birazcık uzatılmış ve süregelen olaylar anlatılmış. Ama, bu kitaba da böyle akıcı bir şekilde ilerleyen olaylar yakışır mıydı onu da bilemedim. Sonu gayet güzeldi. İyi ki bu kitabı okumuşum.
Okuyacaklarıma Ekle
540 syf.
·
43 günde
·
Beğendi
·
6/10 puan
Kadın aşık oldu.
Her erkeğin merak ettiği, kadınlara sorabildiği ya da sormadığı, belki cevap alabildiği belki de alamadığı en popüler sorulardan biri: . Kadınlar aşık oldukları adamlarla mı sevişirler yoksa seviştikleri adama mı aşık olurlar? Ben bu soruyu bu kitap aracılığıyla cevaplamak istiyorum. . Kadınlar, ihtiyaçtan doğan bir içgüdü ile sevişmezler. Kadınlar sevişmek için önce sevilmek isterler. Sevişmeden önce, tanınmak, bilinmek, görülmek, duyulmak ve anlaşılmak isterler. En büyük ihtiyaçları sevilmek ve sevmektir. Sevilip sevdikleri adamlarla sevişmeyi tabiki sevmedikleri ya da onları sevemeyecek olan adamlara tercih ederler. Bazen hayat akışı farklı seçeneklere itebilir kadınları ama günün sonunda bu sadece bir hata olur onlar için. Sevişmek bir ihtiyaç ya da karın ağrısı değildir. Sevmek ve sevilmekten doğan bir meyvedir. Her sevişmenin bir öncekinden güzel olmasını ister,  her sevişmeye duygusal bakarlar. Hiç tanımadıkları bir adamla bile kurdukları tensel temas olayın sonunda aşka dönüşebilir. Aşk, tutku, uyum olmazsa sevişemezler, fahişeler bu yüzden hep sarhoştur. Yani Kadınlar aşık oldukları adamlarla Sevişmek ister, seviştikleri adama da aşık olurlar. Sevişmek bir törendir. Bir Aşk ilanıdır bize göre. Fazlalıklardan kurtulmak değildir. Kendine bir şeyler eklemektir daha çok, tam olmaktır. . Aşık kadınlar, dünyanın en tehlikeli bir o kadar da saf canlısı olabilir. Görülmesi gerekeni görmez, gördüklerini ise güzel görürler. Aşık oldukları adam onlar için dünyanın merkezidir, güneş sistemidir, oksijendir. Merkezine koydukları adamsız yaşamak onlar için düşünülmesi imkansız şeylerdendir. Ama bir kere düşündülermi.. Bir daha da çıkmaz akıllarından. Her şey değişir. Çiçekler solar, bahçelere betonlar dökülür. Hiçbir şey adamın umduğu güzellikte olamaz eskisi gibi.. . Kadınlar hiçbir şeyi unutmazlar bu yüzden de sizi unutabilirler beyler:) . D.H Lawrence'ın bu Aşık Kadınlar romanı yaşadığı dönemde cinselliğe ağırlık veren yapısıyla çok sert eleştiriler almış ve müstehcen damgası yemiş. Sanırım benim yazımın en uygun olduğu kitap ve yazar olacak:) Hey Lawrence! İki kadını böyle müstehcen olay akışında üstelik bir savaş kültürel değişim sırasında, böyle cesaretle ve açık sözlülükle  yazdığın için teşekkürler. Biz her şeyi yaşamakta, düşünmekte, yapmakta özgürüz. Ama damga yemeye de mahkumuz ne yazık ki.
Aşık Kadınlar
7.5/10 · 150 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.