Demet Yiğitbaş

Demet Yiğitbaş

Çevirmen
8.5/10
591 Kişi
·
4
Okunma
·
3
Beğeni
·
465
Gösterim
Adı:
Demet Yiğitbaş
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
86 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Tolstoy'un okuduğum ilk kitabıydı.Gerçekten müthiş bir kitap.Okuduğum en iyiler arasına girdi diyebilirim.Her hikaye gerçekten çok etkileyiciydi.Ama ilki benim favorim.Bence okunması gereken kitaplardan.Şimdiden iyi okumalar:)
56 syf.
Kitap sayfa sayısı olarak çok kısa ama anlam derinliği olarak muazzam bir kitap. İnsan ne ile yaşar?? Bu soruya bir çoğumuz farklı anlamlar yükleyebiliriz ama bu kitabın verdiği genel ve çok güçlü bir cevap var. İnsan sevgiyle var olur ve sevgiyle yaşar.Muhteşem betimlemesi, dolu-dizgin akıcılığı, yalın anlatımı ile elinizden bırakamayacağınız bir eser. Sondaki hikaye beni çok etkiledi. Kısaca anlatayım :
Adamın birini bir tarlaya götürüp bu tarladan, istediğin kadarı senin olacak lakin akşam olmadan başladığın yere geri dönmelisin. diye uyarıyorlar. Adam orası senin burası benim çevirdikçe çeviriyor tarlayı ama akşam da olmak üzere. Güç bela koşuyor başladığı yere... Koştukça koşuyor, ama akşam oldu olacak. Çok koşuyor, çok yoruluyor. Tam başladığı yere varıyor, yere kapaklanıyor. Bir bakıyorlar ki adam ölmüş. Biraz daha arazi , tarla kapayım derken canından olmuş. Gerçekten biz insanlara ne kadar toprak lazım???
56 syf.
·Beğendi·8/10
Hayatı sürdürülebilir ve katlanılabilir kılan cevabın sorusu. İnsan ne ile yaşar? Bu kişiden kişiye hayatların farklılığına göre değişkenlik gösterir. Yaşadıklarımız ile birlikte bu soruya cevap veririz bizi biz yapan özellikler ortaya çıkar. Tolstoyun bu eserini çok beğendiğimi belirtmek isterim akıcı uslup ile birlikte keyifli bir okuma gerçekleştirdim. İyi okumalar :)
56 syf.
·1 günde·Puan vermedi
İnsan neyle mi yaşar?
Sevgiyle, merhametle, inançla yaşar elbette. İnsanı güzelleştiren sevgidir oysa. Kişisel çıkarlar ve hırslar bir insanın gözünü bu derece kör etmemeli mal ve mülk uğruna canlarını umursamayacak kadar.
56 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Ne zaman öleceğimizi bilmeden, sanki sonsuza kadar yaşayacakmış gibi geleceği planlamak ne kadar da boş. 1 saniye sonra başımıza ne geleceğini bilmeden ama yıllar sonrasını hesaba katarak. Hep daha fazlasını isteyerek. Elimizdeki ile yetinmeyip hep gözümüzü daha yukarı dikerek...
Aslında yapılması gereken şeyler; şükretmek, aç gözlü olmamak. Fazla para mutluluk getirmiyor. Hırs arttıkça mutluluk azalıyor.
56 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Tanrıyı ve sevginin olmazsa olmazlığını övmüş, aslında yıllardır duyduğumuz azla yetinme, şükür, sevgi vb. dini öğretileri kısa kısa hikayelerle somutlaştırmış Tolstoy. Büyük keyif aldım, baş ucuma koydum.
159 syf.
·Beğendi·10/10
İnsan bu həyatda nə qədər yaşasada əziyyət çəksədə nələrsə əldə etsə belə insanın ən zonda qazancı və lazım olacaq yeganə bir şey sadəcə insanın eninə-boyuna yetəcək qədər torpaq olur.
56 syf.
Allah beni 3 hakikati öğrenmem için Dünya’ya yolladı.Allah’ın bana söylediği ilk soru şuydu”İnsanın kalbine ne hükmeder?”ve anladım ki insanın kalbine sevgi hükmeder.ikinci soru ise” İnsana ne verilmemiştir?” İnsana kendi ihtiyaçlarının bilgisi verilmemiştir.Ve üçüncü soru ise “İnsan ne ile Yaşar?” ve anladım ki insan elinde hiçbir şey olmasa bile Allah sevgisi olsun yeter .Yani insan Allah’a inanmadan yaşayamaz..
56 syf.
·Beğendi·10/10
Yazar bu kitapta insanlığın neden yaratıldığını, insanlara yaşamın anlamının ne kadar değerli olduğunu ve insanlara nelerin yetmediği ve onlar için nelerin doyumsuz olduğu anlatıyor.
Sürükleyici ve akıcı bir kitaptı , okumanızı tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Demet Yiğitbaş
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 4 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.