Demet Yiğitbaş

Demet Yiğitbaş

Çevirmen
8.6/10
14 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
30
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
58 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kitap akıcı ve heyecanlı bir şekilde ilerledi. Ara vererek okumak istedim ama merak duygusu o kadar baskın geliyor ki insan ara vermek istese de ara veremiyor maalesef.
Kitaptan bana kalan en etkileyici kısım ise
"Dünyada insanı bir hiçliğe atmaktan daha büyük bir baskı yöntemi yoktur. " sözü oldu.
Bir insanın elinden meşguliyetlerini, umutlarını ,sevdiği şeyleri yapma özgürlüğünü almak ona en ağır işkenceleri etmekten kat be kat daha ağırdır...
58 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Kitap çok sürükleyici bir anlatıma sahip. Konu ilgi çekici. Güzel vakit geçiriyor insan okurken. Merak duygusunun zirve yaptığı yerler var. Bende 2 sene boyunca boş zamana sahip olduğumda satrançı öğrenmiştim. Bazı duygularımı çok benzer buldum kitaptaki karakterle. O yüzden çok keyif aldım.
58 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Yapılan yorumlara göre aldığım kitabın bu kadar kısa olmasına üzüldüm. Yazarın anlatım dili, kendinizi kitabın içinde hissetmenizi sağlıyor. Kısa sürede bitmesiyle de gerçekten üzülüyorsunuz. Bunun yanı sıra satranç oynama isteğini hissettiğim güzel bir kitap.
58 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Rahat bir yatak verilse bile psikolojik bir işkence devam ederdi, Nasyonal Sosyalist Alman Işci partisi ve Führer'in de etkisini kitapta hissettim. Stefan Zweig'in son kitabı onu tanıdığım ilk kitabı oldu.

Aslında nedense kurgusunu daha başka düşünmüştüm ve ortalara doğru sıkılmıştım. "Revolver (Tabanca)" flimindeki Jake Green'in canlandırdığı Jason Statham çıkacak diye beklemiştim. (Neden böyle bir şey hissettim,bilmiyorum.🤔)Ve bir yıl kadar önce bu kitabı Okan bayülgen seslendirmişti.Bu yüzden kitap sanki başka bir kitap gibi hissetmeme neden oldu.

Kitabın sonuna doğru, Doktor B.'nin ne yapacağını çok merak ettim. Ve o yorgunluğu hissettim.

Kitabın içinde kitaba duyulan özlem ile kendimi de bir parça şanslı hissettim. Kitabın 30 ve 31. Sayfasında bahsettigi "hiçlik ve bunalım " da fazlaca etkili. ( Karbon yayın evi)

2000'den fazla inceleme ve 3000'den fazla alıntısı olan bu kitaba artık bir şey demeyeceğim. Geç tanışılmışlık.Iyi okumalar 🤗
58 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
2. Dünya Savaşı sırasında ise Brezilya'ya yerleşme kararı alıyor ve Satranç kitabını da orada yazıyor. Zaten romanımız da 12 günlük Rio yolculuğu yapan bir gemide geçiyor.
Yazının tamamı için: https://kitapmagarasi.blogspot.com/...nc-stefan-zweig.html
66 syf.
·1 günde·7/10
Öncelikle yaptığım hata bu kitabı Karbon Yayınevi'nden almaktı.Gerçekten eğer alacaksanız iyi bir yayınevinden alın.

Her neyse.. Kitaba geçelim.

Öncelikle kitabın dilinin akıcı olması hemen bitirmemi sağladı (tabi sayfa sayısının az olması da var).Olaylar hızılı gelişiyor,hiç sıkmıyor...Kısa olmasına karşın üzerinizde etki bırakan bir kitap.Ara sıra satranç oynarken aklıma gelmiyor değil..


Kitabın ilgi çekici yanı Roschild ailesi hakkında verilen ayrıntı.Gerçekten araştırılması,eşelenmesi gereken bir konu..

Kitabın eksik bulduğum yanı kişilerin psikolojisine az yer vermesi ama bu eksiklik çokta ciddi bir eksik değil.


Bu kitap bana bir şeyler katmadı (veya kattı ama ben bunu fark etmedim) ama özgün ve akıcı olması bu kitabı tekrar okumam konusunda beni iteliyor.2 yıl sonra inşallah bu kitabı tekrar okuyacağım belki o zaman fark etmediğim özel yanlarını bulurum.
58 syf.
·5 günde·10/10
Bir solukda okuyabileceğiniz harika bir kitap. Doktor B’nin başından geçen çok farklı bir işkence yöntemini ustalıkla anlatılmış. Spoiler vermemek adına fazla uzatmayacağım. Ama şunu söylemek isterim; beynimiz bir değirmen taşı gibi; içine bir şeyler atmazsak kendi kendini nasıl erittiğini anladım bu kitabdan. Bana çok şey kattığı kanaatindeyim. Okumanızı tavsiye ederim.
77 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
"Her zaman tek bir şeye saplantılı insanlara garip bir ilgi duymuşumdur. Bir kişi kendini ne kadar kısıtlarsa sonsuzluğa o kadar yakınlaşır."

Stefan Zweig Satranç ülkemizde ve dünyada defalarca basılmış bir kitap. Çok fazla okunan üzerine yazılar yazılan kısacık ama dolu bir kitap. Yazarın intihar etmeden önce yazdığı son eser.

Bunların hepsi bu kitabı okumam için ilgimi çekmeye yetti. Kitap okyanusta seyir halinde olan geminin içinde geçiyor. Sıradan bir gemi yolculuğu gemi de yer alan Dünya Satranç şampiyonunun ilginç hikayesini arkadaşımızdan duymamız ile farklı bir hal alıyor.

İki farklı karakter olan Czentovic ve Doktor B. nin satrançtaki başarılarının ardında yatan nedenler birbirinden çok farklı yaşanmışlıklara sahip olsa da başta yazdığım cümlenin etkisinde bu başarılarının nasıl kesiştiğini görüyoruz kitabımızda.

Bir oturuşta bitirilebilecek kısalığa sahip. Ama klasik Stefan Zweig kitaplarında olduğu gibi bu kısacık hikayede size öyle bir yaşanmışlık veriyor ki adeta yaşanılan bütün duyguları yaşıyor bir anda kalkıp satranç bilmeseniz dahi oynama isteği uyandırıyor ardından ondan uzak durmanızı düşündürtüyor. Bir yandan yalnızlığı iliklerinize kadar hissederken diğer taraftan öfkeli buluyorsunuz kendinizi. Duyguları olayları kısacık cümleler ile çok iyi yaşatıyor sizlere.

Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kitap.