Deniz Arslan

Deniz Arslan

YazarÇevirmen
8.1/10
131 Kişi
·
136
Okunma
·
1
Beğeni
·
662
Gösterim
Adı:
Deniz Arslan
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Uşak, 1979
1979 yılında Uşak’ta doğdu. Ankara’da iktisat okuyup ABD’de aynı alanda yüksek lisans yaptı. Çeşitli mecralarda öykü, deneme ve spor yazıları yayınlandı. Dışses yazarı olduğu “Gözümün Nûrû” adlı film 2013 Adana Altın Koza Film Festivali’nde en iyi senaryo ödülünü kazandı. Berlin’de yaşıyor, editörlük ve çevirmenlik yapıyor.
Gitmek isteyip de gidememek,herşeye rağmen kalmayı seçipte kabuğuna sığamamak,yaşamaya çalıştıkca hayatın pisliğine gömülmek.
Sanada merhaba yazgım...
144 syf.
·14 günde·Beğendi·Puan vermedi
Atatürk Thomas Moore'un Utopia'sını ütopyadan çıkarıp uygulamaya sokan, hayalleri hayal olmaktan çıkarıp mümkün kılandır.
Kitabı okuyunca daha iyi anlayacaksınız..
280 syf.
·4 günde·5/10
Öncelikle şunu belirtmemde fayda görüyorum; batı klasiklerini okurken pempe dizi izliyormuşum gibi hissediyorum.Hakeza Gönül Yakınlıkları da bu konuda beni şaşırtmadı. Sanırım o dönemin en büyük problemi ikili ilişkiler,sanat,partiler ve moda imiş :) Kitap gayet hızlı ilerleyen, seri şekilde okunabilen, yer yer muazzam cümlelerin bulunduğu hoşça bir roman olmuş. Çeviri için Deniz Arslan'a teşekkür etmek lazım.
304 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Bir Jane Austen klasiği... Ingilizlerin orta sınıf insanlarının, jane austen'in kendine has bir dil kullanarak anlatıldığı şahane romanı. Aşk, romantizim, sınıf farklılıkları vs.
Konusu ise şöyle; Anne ve Frederick' in aşklarının zaman, toplumsal ırade ve kurallar, Ingilizlerin bilinen unvan ve asillik takintilari vs. sebeplerle sınanması. Ana tema bu. Diğerleri benim için sadece detay. Jane Austen okuyanlar zaten karakter seçimlerini bilir. Jane Austen... ne harika bir kadın. Hayran olmamak elde değil. Müthiş bir sağduyu, ahlak ve zeka örneği Jane Austen.
.
Son olarak buraya sadece Yüzbaşı Frederick Wentworth'un Anne'e yazdığı mektuptan bir parça bırakıyorum.
.
"Ruhumu delik deşik ediyorsunuz. Bir yarım ıstırap, diğer yarım umut içinde. Lütfen çok geç kaldığımı, o eşsiz duyguların artık sonsuza kadar kaybolduğunu söylemeyin. Şimdi sekiz buçuk yıl önce kırdığınızdan bile daha fazla sizin olan kalbimle önünüzdeyim. Erkeğin kadından daha çabuk unuttuğunu, aşkının daha erken solduğunu söylemeye bile kalkmayın. Ben sizden başka kimseyi sevmedim."
304 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10
Aşk ve Gurur’dan sonra en çok sevdiğim ikinci romanı.Yarım kalmış bir aşk hikayesi. Çoğu yerde gözlerim dolarak okudum ve son sayfasında oturdum ağladım. Mutlu sonla bitmesine en çok sevindiğim Jane Austen kitaplarından biri. Kesinlikle tavsiye ederim okumak isteyenlere. Benim için bambaşka şeyler ifade eden muhteşem yazar hayranlığımı dile getirmemin imkanı yok. İngiliz edebiyatının gelmiş geçmiş en başarılı kadın yazarlarından biri.
496 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kabilesinin bin yıllık gelenekleri acımasız yüzünü gösteriyor ve o artık bir "kutsal kadın" oluyor kutsal kadın Müslüman bir toplumda geleneklerin baskısı altında kalan feminist bir kadının değişimin hikayesi
304 syf.
·Puan vermedi
Kendi hayatından kesitler olduğu düşünülen bu kitap Austen öldükten sonra yayınlamış.
Kahramanımız Anne Elliot zengin bir ailenin kızıdır ve bir zamanlar aşık olup nişanlandığı Frederick Wentworth'dan sosyal konum ve zenginlik açısından uygun olmadığı ve mutsuz olacağı gerekçesi ile ayrılmıştır. Daha doğrusu aile dostu tarafından nişanı atmaya "ikna" edilmiştir. Ailede silik bir karakter olarak görülen Anne, aslında güçlü bir duygusal zekaya sahip iyi bir gözlemcidir. Birçokları ona göre basit ve yetersizdir. Yıllar içinde evlenmemistir. Ve bir gün yolları eski nişanlısı ile tekrar kesişir. Küllendiğini düşündüğü duyguları yeniden canlanır.
Yazar kitabında ikiyüzlü toplumu eleştirir. Kadına vurulma çalışılan evde kalmış damgasını irdeler.
Benim açımdan bu kitap oldukça hızlı okuyabildiğim ama aslında olaylar bakımından durgun, ahım şahım olmamakla birlikte yazıldığı dönem düşünüldüğünde anlatmak istediği şeyler bakımından saygı duyulması gereken, okunabilecek kitaplar arasına giren bir roman oldu. Onca sayfa okudum en beğendiğim bölüm belki kitabın ana fikri sayilabilecek 276-280 sayfalaridir.
%95 (484/512)
·1/10
Cevirisi cok kötü .Okunacak gibi degil.Başka bir yayinevinden cikmis seklini de bulamadim.Yarim biraktim okuyamadim.tavsiye edemiyorum gercekten.Fiyati da bes yil once almama gore pahali.
144 syf.
·Beğendi·9/10
Ütopya adası yaklaşık üç yüz kilometre genişliğinde bir arazinin ortasında yer alıyor.Bulunduğu konum açısından oldukça iyi.Burayı fetheden Utopus halkını öyle bir yetiştirmiş ki diğer insanlardan daha üstünler.Utopus ada halkını kontrol altına aldıktan sonra fethettiği bölgeyi ana karadan ayırıp etrafını suyla çevrelemeyi kafasına koymuş ve bunu gerçekleştirmiş.Yerlilerini kendilerini köle olarak görmesinler diye kendi askerlerinide onlarla beraber çalıştırıp yaklaşık yirmi beş kilometre uzunluğunda bir kanal kazdırmış.Alt üst sınıfı yok herkes eşit haklara sahip böyle oluncada para,altın,değerli sayılacak ne varsa kıymetsiz onlar için...toplumun belli kuralları var bunlara uymayan olduğunda köle oluyorlar.Adada 54 şehir bulunmakta hepsinde aynı davranış,gelenek,yasalar geçerli.Evler aynı biçimde inşa edilmiş.Birbirine en yakın şehir arasında ki mesafe en az 38 km ve birbirlerine en uzak iki şehir ortalama bir insanın bir günlük yürüyüşüyle varabilecek mesafede.Başşehir Amaurot meclis bu şehirde toplanıyor.Kitap Ütopya’nın yönetimini,yaşam biçimlerini,ticari ilişkilerini,malların nasıl dağıtıldığını,bir şehirden başka bir şehre giderken uyulması gerekenleri,köleleri ve evlilikleri,askerlik ve ordu konularını,dine bakışlarını tek tek konu halinde açıklıyor.Ütopya gerçekten varolsaydı nasıl olurdu diye düşündüm hiç sanmıyorum çünkü biz insanoğlunda bencillik,kibir,daha çok sahip olma,sınıf farklılığı,eşitsizliğe alışmışız bolca da alt-üst farkı var.Okurken Platon’un yazmış olduğu Devlet kitabı geçti aklımdan bu kitapta da hatta bahsediyor.Kolay kolay kesinlikle okuyum demem bir kitap için ama bunu okuyun lütfen
304 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10
Bir Jane Austen klasiği... Dünya klasikleri okurken arada çerez niyetine okunacak dünyalar tatlısı bi kitap. İçinizi ısıtacak bir aşk hikayesi. Mutlu sonlu, okuyanı üzmeyen, tavsiye edebileceğim bi eser. Sevgiler efendim iyi çalışmalar
144 syf.
·10/10
Lisede iken Felsefe öğretmenimizin tavsiyesiyle okumuştum. Onca zaman geçmesine rağmen halen zihnimde yer etmiş bir kitaptır. İsmine yaraşır bir kitap; yoksa kim altınları kölelik belirtisi sayar, kim evini kilitsiz bırakır ve o eve asla zarar gelmez öyle değil mi? :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Deniz Arslan
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Uşak, 1979
1979 yılında Uşak’ta doğdu. Ankara’da iktisat okuyup ABD’de aynı alanda yüksek lisans yaptı. Çeşitli mecralarda öykü, deneme ve spor yazıları yayınlandı. Dışses yazarı olduğu “Gözümün Nûrû” adlı film 2013 Adana Altın Koza Film Festivali’nde en iyi senaryo ödülünü kazandı. Berlin’de yaşıyor, editörlük ve çevirmenlik yapıyor.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 136 okur okudu.
  • 19 okur okuyor.
  • 145 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.