Doğukan Bal

Doğukan Bal

Çevirmen
8.5/10
183 Kişi
·
203
Okunma
·
2
Beğeni
·
285
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
192 syf.
·9/10
Merhabalar Einstein Aforizmalar kitabının incelemesine kitapta yer verilen bir alıntı ile başlamak isterim : “Yaşamanın iki şekli vardır : hiçbir şey mucize değilmiş gibi yada her şey mucizeymiş gibi yaşamak.”
Her zaman hayatını merak ettiğim ve araştırmaya çalıştığım bilim insanı olan Albert Einstein kitabında tüm yaşamı mucizelerle dolu olduğuna inanan ve buradan ilham alarak yaşamı ve dünyayı açıklamaya çalışıyor.Albert Einstein’in çalışmalarının etkisi günümüzde de kendini hissettirmektedir.Zor bir çocukluk ve okul hayatı geçirmesine rağmen zorlukların üstesinden gelen bilim insanıdır.Her zaman bilim insanını yaşadığı zorluklarla tanırız ancak bilim insanı insani değerleri ve davranışları da çok önemsemiş onun içinde şöyle demiştir :
“Evren dediğimiz bütünün bir parçası olan insanın her canlıyı ve evrenin tüm güzelliklerini kucaklaması gerekmektedir.”
Bence herkesin bu kitaptan daha önce Albert Einstein ile tanışıp anlaşılmaya çalışıldıktan sonra okunması gereken bir eser.
Keyifli Okumalar Dilerim
176 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Tao : Yol , Te : Erdem Ching : Kitap , öğreti anlamına geliyor. Yol ve Erdem MÖ 600 de kaleme alınmış.İlk defa 647 yılında sanskritçeye çevrilmiş.İnsanın yaşam ve huzur için doğanın bir parçası olduğunu kabul etmesini , uyumlu yaşamayı öğütlüyor.Kitabının bir bölümünde eylemsizliği öğütler. Eylemsizlikten kastı tembellik değil oluruna bırakmayı kasteder.Kitabın başka bir bölümünde ölüm ve yaşamdan bahseder. Hayatı yumuşak ve esnek , ölümü ise sert ve katı olarak bahseder.
192 syf.
·2 günde·7/10
Tesla Aforizmalar'ın iki kitabını çok güzel bulduğumdan dolayı okuduğum Einstein Aforizmalar kitabı birçok tanınmış ismin Aforizmalar adıyla çıkardığı kendi sözlerinden oluşmaktadır. En bilindik fotoğrafı dil çıkaran fotoğrafı olan Einstein'in sözlerinden oluşan bu kitap çok güzel cümleler ve ilhama veren düşüncelerden oluşurken Aforizmalar 'a göre biraz geride kalmış bir kitap.
108 syf.
·1 günde·10/10
Hepimiz içimizdeki ben'e karşı sürekli bir savaş, sürekli bir mücadele içerisindeyiz. Peki bu mücadeleyi ne kadar ileri götürebiliyoruz, tek bedende iki karakteri nasıl ve ne kadar sığdırabiliyoruz, etkileri ve sonuçları nelerdir?
Tek bedende çift karakterin oluşunu konu alan yazar, aslında hepimizin içinde bulunduğu içimizdeki ben'e karşı etkileyici bir anlatım oluşturmuş. Hepimizin doğasında varolan konuyu ele alış şeklini gayret başarılı buldum. Okumanızı tavsiye ederim..
637 syf.
·12 günde·10/10
Doktor Watson karakterinin kaleminden Sherlock Holmes'ın vakalara bakış açısını derinlemesine anlatan sürükleyici bir kitap olduğunu söylemek isterim.
Bu romandan sonra bakmak ile görmek arasındaki fark ne denirse.
Kesinlikle Sherlock Holmes cevabını veririm. Olaylara bakan gözlerle değil de hiç kimsenin önemsemediği küçük ayrıntıları bir zincir misali birleştirip suç vakalarını alışagelmiş dışında çözüyor diyebilirim. Bir nevi işlenen suçu çözmede tümevarım yöntemini kullanıyor demek doğru olur.
Sherlock Holmes ve Dr. Watson dostluğu da hep şaşıran taraf Dr. Watson olmuştur. Benimde tabi onunla birlikte " Nasıl yani? " dediğim zamanlarda olmuştur. :)
Olayların perde arkasına odaklanması, vakaları suç üstü yapacak duruma getirmesi ve bunun sonucunda kendi içinde yaşadığı haz görülmeye değer.
Sherlock Holmes' ın bir yeteneği vardı. Ve belki bunun meyvesini, şöhretini, takdirini başkası alıyordu. Ama onun için önemli olan şey MEYVE VERMEKTİ.

Hiç sıkılmadan okuyabileceğiniz bir kitap. Sizi kendi dünyasına almak için çok bekletmez.:)
Keyifli okumalar değerli okurlar...
272 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Merhabalar efendim,

Öncelikle belirtmek isterim kitap çok akıcı bir şekilde yazılmış. Kaçıncı sayfada olduğunuza baktığınızda siz bile bu kadar hızlı ilerlediğinize inanamayacaksınız. Kitabın her anı parlak bir zekanın kaleminden çıktığını kanıtlıyor.

Son zamanlarda okuduğum en iyi polisiye romandı. Hele ki en sonunda çok şaşırmıştım. ‘Vay be’ dedirten türlerden. Okumayı düşünen, okumak için zaman kollayan her kitapsevere öneririm. Kesinlikle okunulması gereken bir kitap.

Böyle güzel kitap okuduğum zaman yaşadığım heyecan beni mutlu ediyor ama kitabın bitmesi ve bir sonraki okuyacağım kitabın beni bu kitap kadar sarmayacağı ihtimali hüzünlenmeme sebep oluyor. Bu da gülü sevenin dikenine katlanması gibi bir durum, ne yazık ki yapacak bir şey yok.

Herkese iyi okumalar, sağlıcakla kalın.
637 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Kitap, klasik Sherlock Holmes hikayelerinden farklı olarak suç vakalarının derinlemesine incelendiği ve bazen suç'un oluşumunun geçmiş tarihlerde yaşanan olaylarla ilgisinin yüksek olduğu konuları ele alıyor. Sırf bu yaklaşımla; yazılışının ve birbirine bağlı olarak konuların ele alışının kitaba yansıtılmasını büyük keyifle okuduğumu rahatlıkla söyleyebilirim. Açıkçası bu şekliyle Sherlock Holmes hikayelerini daha ayrıntılı olarak ele alma ve okuma şansını elde ediyorsunuz...

Ben kitabı gayet yaratıcı ve eğlenceli buldum. O kadar sürükleyiciydi ki; 1 haftalık sürecin sonunda kitabı bitirdim. Bitmesine de açıkçası üzüldüm, itiraf edeyim. Kitabı, sıkı Sherlock Holmes hayranlarına şiddetle tavsiye ederim.

Bu arada eklemem gereken bir kaç ayrıntıya yer vereyim;

+ Kitap, sayfa 480'den 481'e geçişte sanırım baskı hatasından kaynaklı olarak 480'ininci sayfada konu biterken 481'inci sayfada başka bir konunun devamı olarak devam ediyor.. Kitabım Ren Kitap Yayınevinden, okumaya devam ettikçe konu bağlantısını yakalıyorsunuz ama sonra.. Yine de bu ayrıntıyı belirtmekte fayda var diye düşünüyorum.️

+ İçindeki konuların bitişi akabinde sayfa 587 den itibaren Aforizmalar başlığı adı altında Sherlock Holmes sözleri kitabın devamında yer alıyor. Bu, kitaba güzel bir kapanış havası yaratmış, beğenimi topladı. Alıntı yapmak ve paylaşmak için güzel içerikler ve sözler mevcut. Tavsiyemdir.
360 syf.
·6 günde·Beğendi·6/10
Nasıl başlayacağımı bilemedim ama bitirmişken bir inceleme yazısı yazayım istedim bu kitap hakkında.
Şöyle ki benim çok ama çok büyük umutlarla başladığım bir kitaptı Cthulhu'nun Çağrısı... H. P. Lovecraft'ın oluşturduğu dünyadan çok fazla şeye denk geldim gerek oynadığım oyunlardan gerek okuduğum bazı kitaplardan. Bu yüzden de bu seri benim için çok yüksekteydi başlamadan önce fakat başladıktan sonra o kadar beklentimi karşılamadığını fark ettim. Belki de çok üstün bir şey beklediğim içindir ama şu da var ki okurken sürekli ilerlemiyormuş gibi hissettim. Yani 100 sayfa okuyorum kendimce ama baktığımda 10 sayfa anca okumuşum. Hikayeler güzeldi denebilir bazıları beni çok sarmasa da bazılarının tek solukta bitirdim kitaptaki hikayelerin. Anlatımı idare ederdi içinde bazen çok önemli noktalara değiniyor yazar. Betimlemeler ve açıklamalar da detaylı ve iyiydi. Genel olarak baktığımızda güzel bir kitap özellikle mitolojik alıntıları, hikayeleri, karakterleri seviyorsanız sizi içine çekiyor. Şimdi biraz ara verdikten sonra serinin diğer kitaplarını da okuyacağım. Teşekkürler okuduğunuz için. ️ Cthulhu’nun Çağrısı H. P. Lovecraft
272 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Arthur Conan Doyle 'nin en beğendiğim romanı oldu.Kitabı iki bölüm olarak düşünebilirsiniz.Herşeyin bittiğini düşündüğünüzde, ikinci bölümü olan "Mavnacılar" başlıyor.Baştan sona sürükleyici ve ustalıkla kurgulanmış.Keyifli okumalar dilerim...
192 syf.
·Beğendi·10/10
Einstein’ın biliminsanı kimliğinden daha ötesinde onu ve fikirlerini tanıma fırsatı veren kendi cümleleriyle dolu bir kitap. Kitabı çok beğendim; çünkü bir biliminsanının hakikaten nasıl olması gerektiğini cümlelerinden anlayabiliyordunuz. Hayal gücünü bütün öğretilerden üstün tutan bir dahi!

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 203 okur okudu.
  • 28 okur okuyor.
  • 261 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.