Doğukan Bal

Doğukan Bal

Çevirmen
8.4/10
475 Kişi
·
500
Okunma
·
2
Beğeni
·
529
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
192 syf.
·9/10 puan
Merhabalar Einstein Aforizmalar kitabının incelemesine kitapta yer verilen bir alıntı ile başlamak isterim : “Yaşamanın iki şekli vardır : hiçbir şey mucize değilmiş gibi yada her şey mucizeymiş gibi yaşamak.”
Her zaman hayatını merak ettiğim ve araştırmaya çalıştığım bilim insanı olan Albert Einstein kitabında tüm yaşamı mucizelerle dolu olduğuna inanan ve buradan ilham alarak yaşamı ve dünyayı açıklamaya çalışıyor.Albert Einstein’in çalışmalarının etkisi günümüzde de kendini hissettirmektedir.Zor bir çocukluk ve okul hayatı geçirmesine rağmen zorlukların üstesinden gelen bilim insanıdır.Her zaman bilim insanını yaşadığı zorluklarla tanırız ancak bilim insanı insani değerleri ve davranışları da çok önemsemiş onun içinde şöyle demiştir :
“Evren dediğimiz bütünün bir parçası olan insanın her canlıyı ve evrenin tüm güzelliklerini kucaklaması gerekmektedir.”
Bence herkesin bu kitaptan daha önce Albert Einstein ile tanışıp anlaşılmaya çalışıldıktan sonra okunması gereken bir eser.
Keyifli Okumalar Dilerim
176 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Tao : Yol , Te : Erdem Ching : Kitap , öğreti anlamına geliyor. Yol ve Erdem MÖ 600 de kaleme alınmış.İlk defa 647 yılında sanskritçeye çevrilmiş.İnsanın yaşam ve huzur için doğanın bir parçası olduğunu kabul etmesini , uyumlu yaşamayı öğütlüyor.Kitabının bir bölümünde eylemsizliği öğütler. Eylemsizlikten kastı tembellik değil oluruna bırakmayı kasteder.Kitabın başka bir bölümünde ölüm ve yaşamdan bahseder. Hayatı yumuşak ve esnek , ölümü ise sert ve katı olarak bahseder.
192 syf.
·2 günde·7/10 puan
Tesla Aforizmalar'ın iki kitabını çok güzel bulduğumdan dolayı okuduğum Einstein Aforizmalar kitabı birçok tanınmış ismin Aforizmalar adıyla çıkardığı kendi sözlerinden oluşmaktadır. En bilindik fotoğrafı dil çıkaran fotoğrafı olan Einstein'in sözlerinden oluşan bu kitap çok güzel cümleler ve ilhama veren düşüncelerden oluşurken Aforizmalar 'a göre biraz geride kalmış bir kitap.
288 syf.
Eseri okurken ilk izlenimim bu kitabı yaşım daha gençken okusam hayatıma dokunuşu olabileceğini düşünmem oldu. Sonraki nesillere miras bırakılacak değerde bir kitap bence. Öğrenci ve fikir işçilerinde sıklıkla görülen tembelliğin bireyin yapısıyla güçlü arzularının nasıl kontrol altına alınması gerektiğini detaylıca incelemiş. Ve ve ve ülkemizin en önde gelen aydınlarından olan Cemil Meriç'in ''Disiplinli çalışmayı bu kitaptan öğrendim'' demesi bile ne kadar önemli bir eser olduğunu belli ediyor.
637 syf.
·4 günde·Beğendi
"Filizlendikten sonra bir fikri asla öldüremezsin."
.
.
İlk olarak kitabın cildinden bahsetmek istiyorum. Tüm romanların tek ciltte, eksiksiz bir şekilde basılması çok iyi olmuş. Ayrıca bu fiyata böyle bir cilt gerçekten mükemmel ve özel basım olduğu için koleksiyonluk değer taşıyor. Kitabın kendisine geçecek olursak, kitabımız; Kızıl Dosya, Dörtlerin İmzası, Baskerville'lerin Köpeği, Korku Vadisi ve Aforizmalar bölümlerinden oluşuyor. Kitabın sonuna Aforizmaların eklenmesi bence çok iyi düşünülmüş. Romanların her biri birbirinden güzel. Kurgu, olay örgüsü şahane. Romanların hepsi Dr.Waston'ın kaleminden yazışmış; Sherlock'un olaylara bakış açısına, gözemlerine Dr.Watson'la birlikte şaşırıyorsunuz. Kitabı okurken merak duygusu asla azalmıyor aksine her bölümde kat kat artıyor. Sherlock Holmes'u okumadıysanız kesinlikle okumalısınız.
336 syf.
·11 günde·Beğendi·8/10 puan
Kitabı elinize aldığınızda bir an önce bitirmek isteyeceksiniz.
Bir canavarın gizli günleri ile adolf'u hitler yapan her bir ayrıntıyı farklı açılardan görebiliriz.
Sahi kimdir bu Adolf Hitler?
Nasıl bir evde açtı gözlerini malum her bir ev farklı bir dünya...anne ve babası nasıl insanlardı. Çocukluğu nasıldı.? Bilinç altına daha o küçükken hangi imgelerle doldurdu.. (çocukluğu öyle ahım şahım değil, aşırı despot, alaycı,insanlara tepeden bakan eşine ve çocuklarına her türlü fiziksel ve psikolojik şiddeti uygulayan bir baba figürü. O gözler babasının annesine uyguladı her bir şiddet ve taciz görmüş.insanin bu kadar şiddetin içinde farklı savunma mekanizmalarını ile kendini koruma altına alması haliyle doğal. Hayatta sığındığı, sevdiği tek insan annesi. ve bu kadar kötülüğü yapan bir insan şaşırtıcı bir sekilde annesinin son nefesine kadar tüm bakımını bizzat kendisi yapmıştır.malumunuz fırtınalı bir hayat geçirmiş kendileri gençlik yıllarıda aslında pek.parlak değildir. Çok fazla arkadaşı olmayan okulu ve öğretmenleri sevmeyen daha çok sanata ve mimariye düşkün, hayatın daha bir kültürel kısmından ilerlemek isteyen ama bir taraftan da idealleri olan bir zat kendileri. Zaten resime merakı onu Viyana yollarına düşürmüş bir çok kez yaptığı denemelerle bir türlü akademiye kabul edilmemiş. Bu olayında yahudi akademisyenlere bağlamıştır. Viyana onun için bir çok fikir edinmesine ve hitler temellerinin atılmasını sağlamıştır. İşte o zamanlarda sorun olarak çingene ve Yahudileri görmüştür. Bu kitap daha çok etten kemikten olan insanın "diğer" Adolf Hitler'in öne çıkarılması şeklinde. Kimine göre barbar, kimine göre canavar, kimine göre dahi, kimine göre bir deli. Kim ne derse desin nasıl tanimlarsa tanimlasin bir cografyanin kaderini değiştirmiştir. Şimdi gelelim gelmiş geçmiş en acımasız insan derken abartmış oluyor muyoz? , hitleri elbette ki hoş görmüyorum. evet hoş görmeyelim ama onu görmek ve anlamak da gerekmez mi?kesinlikle övmüyorum ya da desteklemiyorum beşeri varlığa yapılan bu vahşet derecesindeki ki kiyimi desteklemek elbette mümkün değil.soyle bir tarihin tozlu sayfalarını aralarsak bir çok kiyimi görmemiz mümkün mesala İngilizlerin asya da yaptığı katliamlar Fransızların cezayirlere yaptıkları, Sırpların Boşnaklara yaptıklarına sessiz kalan dünya liderlerinin hitlerden aşağı kalir yanları da yok hani. Abd başkanı truman"in onayıyla atılan atom bombası daha mı az insan oldurdu... Dünyanın dört bir yanı gerek dini, gerek rengi, gerekse irkiyla zulme ve haksızlığa ugramistir, büyük acılar cekmistir. evet her zaman bir günah keçisi arayabiliriz. Ama asil mesele geçmişin sovenist milliyetçi ruhu sadece ölüm getirmistir. Geçmişi ile yüzleşmeyen geleceğini oluşturamaz.
Evet varın şimdi siz düşünün bu akıl almaz deneyleri yapan, altarnetif enerji kaynakları üretmeye calisan, antik dünyanın sırları konusunda takıntılı, kendi seçilmiş gören Adolf Hitler bir deli mi, barbar mı, canavar mi ,yoksa dahi mi ?
108 syf.
·1 günde·10/10 puan
Hepimiz içimizdeki ben'e karşı sürekli bir savaş, sürekli bir mücadele içerisindeyiz. Peki bu mücadeleyi ne kadar ileri götürebiliyoruz, tek bedende iki karakteri nasıl ve ne kadar sığdırabiliyoruz, etkileri ve sonuçları nelerdir?
Tek bedende çift karakterin oluşunu konu alan yazar, aslında hepimizin içinde bulunduğu içimizdeki ben'e karşı etkileyici bir anlatım oluşturmuş. Hepimizin doğasında varolan konuyu ele alış şeklini gayret başarılı buldum. Okumanızı tavsiye ederim..
637 syf.
·12 günde·10/10 puan
Doktor Watson karakterinin kaleminden Sherlock Holmes'ın vakalara bakış açısını derinlemesine anlatan sürükleyici bir kitap olduğunu söylemek isterim.
Bu romandan sonra bakmak ile görmek arasındaki fark ne denirse.
Kesinlikle Sherlock Holmes cevabını veririm. Olaylara bakan gözlerle değil de hiç kimsenin önemsemediği küçük ayrıntıları bir zincir misali birleştirip suç vakalarını alışagelmiş dışında çözüyor diyebilirim. Bir nevi işlenen suçu çözmede tümevarım yöntemini kullanıyor demek doğru olur.
Sherlock Holmes ve Dr. Watson dostluğu da hep şaşıran taraf Dr. Watson olmuştur. Benimde tabi onunla birlikte " Nasıl yani? " dediğim zamanlarda olmuştur. :)
Olayların perde arkasına odaklanması, vakaları suç üstü yapacak duruma getirmesi ve bunun sonucunda kendi içinde yaşadığı haz görülmeye değer.
Sherlock Holmes' ın bir yeteneği vardı. Ve belki bunun meyvesini, şöhretini, takdirini başkası alıyordu. Ama onun için önemli olan şey MEYVE VERMEKTİ.

Hiç sıkılmadan okuyabileceğiniz bir kitap. Sizi kendi dünyasına almak için çok bekletmez.:)
Keyifli okumalar değerli okurlar...
96 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
İnsan kendini bulduktan sonra bu dünyada kaybedebileceği hiçbir şey kalmaz. Kendi insanlığını anladığı zaman da tüm insanları anlayacaktır. İlk kez bu dünyaya ait birisi için var olduğumu hissediyordum. Stefan Zweig kitaplarının güzelliğinin farkına varınca tam bir zweig sever oluyorsunuz ve tüm kitaplarını alıp okumaya başlıyorsunuz. :)

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 500 okur okudu.
  • 79 okur okuyor.
  • 550 okur okuyacak.
  • 15 okur yarım bıraktı.