Elizabeth Laird

Elizabeth Laird

Yazar
8.5/10
27 Kişi
·
66
Okunma
·
3
Beğeni
·
163
Gösterim
Adı:
Elizabeth Laird
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Wellington, Yeni Zelanda, 21 Ekim 1943
Elizabeth Laird (1943 doğumlu), İngiliz kurmaca ve seyahat edebiyatçısıdır. Ayrıca Etiyopya bölgelerinden topladığı geniş bir halk hikayecisi olarak da bilinir. Kitapları en az on beş dilde tercüme edilmiştir
Herkes eninde sonunda gidiyor, onu terk ediyordu. Kimseye güvenemezdi, dünya üzerinde güvenebileceği tek bir kişi bile yoktu.
"İlkokulu bile bitirmedin yani! İddiaya girerim okumayı bile bilmiyorsundur."

"Biliyorum," diye yalan söyledi Mamo.

"Peki, sekiz kere yedi kaç eder?"

Mamo yüzüne kan hücum ettiğini hissetti, yumruklarını sıktı.

Tesfaye güldü. "Sen bana karşı çıkıp büyüklük tasla bakalım, babam sırtını bir güzel kasır görürsün sen."

"Geç kalınca öğretmeninin senin sırtını kaşıyacağı gibi mi?" diye yanıtı yapıştırdı Mamo.

Tesfaye dudaklarını ısırıp küfretti.
395 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Pek beceremiyorum inceleme yazmayı bu yüzden çok inceleme yazmam, ama böyle güzel bir kitabın hiç incelemesi olmadığını görünce çok şaşırdım ve kendimi amatörce olsada bir inceleme yazmaya mecbur kıldım. Kitap çocuk kitabı diye geçiyor her yaştan kesime hitap ettiğini düşünüyorum sonuçta herkesin içinde bir çocuk vardır ve ben kitabı okurken hiçte öyle çocuk kitabı okuduğumu düşünmedim. Adaletin acımasızlığını okudum. Bu hikaye çok güzel bir hikayeydi. Dani ile Mamo’nun hikayesi. Tabi beni en çok etkileyen Mamo oldu. Biri evden kaçıyor biri de bir insan tacirinden kaçıyor ve hayat birbirini hiç tanımayan bu iki çocuğu bir araya getiriyor. Kitabı okurken bu çocukların sokakta, o soğuk gecelerde hayatta kalma mücadelelerini, çöpten yiyecek bulduklarında onlarla birlikte sevinmeyi hele ki ellerine geçen 3 5 kuruşla ekmek alıp yediklerinde doyan karınlarını düşününce buruk bir mutlulukla doldu içim. Ve bu çocukların gerçek hayatta da fazlasıyla var olduğunu düşündüğümde o buruk mutluluk yerini üzüntüye bıraktı. Kitap gerçekten çok akıcı ve hızlı ilerliyor, kesinlikle okurken sıkılma ihtimalinizin olmayacağını söyleyebilirim. Okumaya başladığımda nasıl 150. sayfaya geldiğimi anlamadım bile işlerim olmasaydı aynı gün içerisinde bitirebilirdim ama maalesef ösym buna izin vermiyor Son olarak şunu eklemek istiyorum, sanki kitap okumadım film izledim. Tüm hikaye gözümün önünde bir film gibi oynuyordu ve ben bunu çok severim Okumanızı tavsiye ederim.
400 syf.
·Puan vermedi
Ortaokul seviyesine hitap eden bir kitap, ögrencilerime önerebilmek adina birinci elden bilgi sahibi olmak istedigim icin okudum. Biraz da kitaptan sıkılan komsumun kizini gaza getirmekti niyetim bitirsin diye :) O bitirince ben aldim ve geri verdigimden alinti ekleyemiyorum.
Kitap oldukca akici, merak uyandirici, ayni zamanda cok da acikli.
Etiyopya'daki sokak cocuklarinin zorlu yasami anlatiliyor. Biri tek yakini olan ablasindan kacirilmis fakir bir cocuk ile digeri babasinin korkusundan evi terketmis oldukca zengin bir aileye sahip bir cocugun sokaklardaki hikayesi anlatiliyor. Cocuklara rahatlikla önerebilirim, hatta bence buyukler de okumali, empati kazandiracagini dusunuyorum.
400 syf.
·13 günde·Puan vermedi
Tam olarak üstüne egilebilsem tek nefeste okuyabileceğim bir kitap oldu. Kesinlikle herkes okumalı.

Toplum arasında yıllardır süre gelen bir kutuplaşma var. Zengin-fakir ayrımcılığı buna örnek. Olay, Addis Ababa'da yaşayan ve anneligini yapmayan bir annenin iki çocuğunu konu alıyor. Bu iki kardeş bir çocuk satıcısı sebebiyle ayrılıyor. Daha fazla anlatamam elbet, ancak şunu söyleyeyim; Afrika'da zirve olan bu kutuplaşmanın etkisinde kalan çocuklar anısına oldukça düşünceli bir şekilde yazılmış bir kitaptır.
400 syf.
·Beğendi·10/10
SPOİLER---------
Kitap çok güzeldi zengin ama aile sorunları olan parasızlıkla mücadele eden iki kişiyi bir araya getirmiş ve onların hikayelerini bize anlatmış
400 syf.
·Beğendi·7/10
Kitaba beklentisiz başlamıştım. Ama düşündüğümden iyi çıktı. Kitap hakkındaki detayları pek fazla hatırlamıyorum. Ama hoşuma gitmişti. Beğenecek okuyacağınızı umuyorum.
44 syf.
·6 günde·8/10
It is a very good storybook for childrens and adults. Firstly, book's story is fast moving. When you reading, you can't bored. Secondly, there's have two men who be rich and poor.
The rich man Marco, cocky and conceited. And the pauper man Gabriel, humble and he's loves Silvia. Finally, an earthquake is happening, and events begin.

Yazarın biyografisi

Adı:
Elizabeth Laird
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Wellington, Yeni Zelanda, 21 Ekim 1943
Elizabeth Laird (1943 doğumlu), İngiliz kurmaca ve seyahat edebiyatçısıdır. Ayrıca Etiyopya bölgelerinden topladığı geniş bir halk hikayecisi olarak da bilinir. Kitapları en az on beş dilde tercüme edilmiştir

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 66 okur okudu.
  • 10 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.