Emel Erdoğan

Emel Erdoğan

Çevirmen
8.3/10
184 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
104
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
136 syf.
·10/10
Evet,yine harika bir Tolstoy kitabıyla karşınızdayım :D

İlk olarak şunu belirtmek isterim ki; Hangi dine mensup olursak olalım,hangi milletten olursak olalım, insanı insan yapan değerler, hemen hemen aynıdır.
Kitapta birbirinden anlamlı hikayelerle Tolstoy bize bunu anlatmak istemiştir.

Kitaptaki hikayelerin birinde 3 soruyla karşılaşırız:
1-)İnsanın içinde ne vardır?
2-)İnsana verilen ve verilmeyen nedir ?
3-) İnsan ne ile yaşar?

Kitapta bu soruların çok anlamlı cevaplarıyla karşılaşırız :)

Kitaptaki diğer hikaye "İnsana ne kadar toprak lazım?"
Kendi canlarını bile umursamayan mal-mülk hırsı gözlerini bürümüş insanlar,hayat yolculuklarını yaşadıkları uğurda sonlandırıyorlar.
Diğer hikayelerden fazla bahsetmeyeyim :D

Her yaştan insanın okuyabileceği,anlamlı öğretilerle örülü bu hikayeleri eğer okumadıysanız,size şiddetle tavsiye ederim.

İyi okumalar dilerim.
96 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kitap üç kısa hikayeden oluşuyor. Son derece akıcı ve zihinde kalıcı bir olay örgüsüne sahip. İlk iki hikâye, biz insanların aç gözlülüğünü, elimizdekilerle yetinmeyip hep daha fazlasının peşinden koşarken elimizdekinden de canımızdan da olacağımız anlatılıyor. İkinci hikayede sadece aç gözlülük değil başına buyrukluğun, diğer insanları küçümsemenin ve onlara yakıştırdığı ölümün kendini bulmasıyla sonlanıyor. Kitabın üçüncü hikayesi ' İNSAN NE İLE YAŞAR ? ' O kadar mükemmel ki . Kıt kanaat geçinen bir insanın kendi bile yardıma muhtaçken, arkasını dönüp gidemeyip yardıma ihtiyacı olan adama yardım için koşması sonra işlerinin yoluna girmesi evine düşen bereket ve arkaya arkaya yaşanan olaylar. Hepsi ibret verici . Sonuç olarak insan aç gözlülük ve kibirle ancak kaybedenler kulübüne düşer. Ve ebedi bir mutsuzluk sonları olur . Oysa şükür nimeti arttırır ve iyilik her zaman kazandırır.
96 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Harika bir kitap.İnsanın ne olduğu, neye ihtiyacı olduğu ve aslında kendi hayatımızı ne kadar zorlaştırdığımızı çok güzel anlatan hikayeler var kitabın içinde.İnsan neyle yaşar? sorusunu galiba en iyi bu hikayeler anlatabilirdi . Keyifli okumalar...
96 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Harika

İnsan Ne ile Yaşar?

İnsan merhamet, yetinmek, sevgi ile yaşar. Bunları bu kadar kısa ve öz anlatmış yazar gerçekten tek solukta okuyorsunuz. Sürekli merak ediyordum acaba sonu ne olacak? Hemen okuyup sonuca ulaşmak istiyorsun. Çok beğendim. Yüreğine sağlık...
96 syf.
·Puan vermedi
İçinde bir çok hayat dersi bulabileceğiniz, okuduğunuzda kimi zaman sizi huzurla donatsada kimi zaman da sizi üzecek, ve çoğu zaman da düşündürecek bir kitap. Sayfa sayısı çok olmamakla birlikte sadece bir dili var.. Mutlaka herkesin okumasını tavsiye ederim.
96 syf.
·1 günde·5/10
Kitap biraz sıkıcı geldi açıkçası ama değindiği konu bence çok güzel. Sıkıcılığının nedenini pek akıcı gitmemesiydi. Ama köşeye bırakıp asla okumam da denemez.
96 syf.
·2 günde
Kısa fakat etkileyici ve insanı derin derin tefekküre sevk eden üç hikayeden mürekkep bu kitabı hayat gailelerinden bunalmış ve anlam sorgulamalarına girmiş kişilere özellikle tavsiye ederim. Lev Nikolayeviç Tolstoy
96 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Üç kısa hikayeden oluşan bir kitap. Üçü de gayet güzel. İnsana kendisini sorgulatan hikayeler.

Rus yazarların kitapları bana pek hitap etmiyor. Bu yüzden onlara karşı biraz ön yargılıyım. Ama bu kitabı beğendim. Okumanızı tavsiye ederim.
96 syf.
·1 günde·7/10
zenginlik,gezmek,dış güzellikler hep bunlara ulaşmak isteriz mutluluk bu sanırız oysa bunlar tatmin olmayan zevklerimizdir.ama insan bir iyilik yaptığında(karşılık beklemeden) kalbi bunların üstünde bir haz duyar ve mutluluk budur.kitapta bunu çok güzel anlatmış.