Franco Ferrucci

Franco Ferrucci

Yazar
8.0/10
13 Kişi
·
40
Okunma
·
0
Beğeni
·
503
Gösterim
Adı:
Franco Ferrucci
Unvan:
İtalyan eleştirmen ve yazar
Doğum:
Pisa, İtalya, 20 Eylül 1936
Ölüm:
2010
Franco Ferrucci, Pisa doğumlu İtalyan eleştirmen, yazar aynı zamanda Rutgers Üniversitesi öğretim üyesi. Dokuz kitabından Türkçeye çevrilmiş tek yapıtı Ayrıntı Yayınları'ndan çıkmış olan Tanrı'nın Ağzından Evrenin Hikayesi'dir.
"Bitmekte olan aşk sakinleşmiş bir denize benzer. Bir türlü kıyıya varamayan bir geminin içinde, o denizin üstündesindir. Her şey durgun ve sıkıcıdır. Karayı görürsün; kıyıya çıkmak istersin, ama gemi yerinden kıpırdamaz, çünkü rüzgar kesilmiştir. yolcular ve mürettebat tuhaf bir uyuşukluk içine gömülür. suyun ve yemeğin eski tadı yoktur. Balık avlayanlar tuttukları balıklarla ne yapacaklarını bilemezler ve zihinlerini kurtulamadıkları düşünceler doldurur. Yaşarsın, ama büyük pişmanlıklarla. bu usandırıcı havayı kırmak için arzu duymaya çabalasan bile, içinde bulunduğun arzular cılız ve acımasızdır. Sonunda kamaradaki yatağa uzanır ve bu iç sıkıntısının bitmesini beklersin."
Franco Ferrucci
Sayfa 238 - Ayrıntı Yayınları - İngilizceden Çeviren: Elif Özsayar
İnsanoğlunun gözünde ister tahtadan bir put, ister bir buzağı, ister kaprisli bir ev sahibi olayım, her durumda bir çeşit kuklaydım.
Hayat bulan her ceninde kendi hikâyemin bir parçasını görebiliyordum.

Bu sorumluluğu dişilere yüklemiştim, çünkü iki cinsin içinde daha cömert ve sabırlı olan onlardı. Huzursuz ve kavgacı erkekler av sırasında öfkelerini boşaltıyor, düşmanlarına pençelerini gösteriyor ve tohumlarını dişi hayat arkadaşlarının rahmine saçıyorlardı. Kadınlar bu tohumları sessizce kabul ediyor ve sonunda erkeklerine kusursuz bir eser sunuyorlardı: Bir kucak dolusu yavru!
Böcekler, o baş belaları! Ortaya çıkışları bile rezilceydi. Ruh halimden yararlandılar, yıldızların altındaki yarıkların, çatlakların, ipliksi kanalların, karanlık gediklerin sakinleri! Her biri kendimi kötü hissettiğim bir zamanın ürünüdür ve her biri bana o zamanı hatırlatır.
319 syf.
·9 günde·Beğendi·7/10
Yazar, evrenin ilk oluşumundan günümüze kadar olan tarihi süreci Tanrı' nın ağzından anlatıyor, yani bir nevi ilk elden olayları irdeliyor. Özellikle değindiği konu ise çarpıtılan "Tanrı" figürü.

İlkel dönemlerden itibaren insanlar tarafından yaratılan Tanrı imajı, Musa ve İsa peygamberlerin durumları nasıl çarpıtarak kendilerince bir Tanrı yarattıkları, kendi kafalarına göre kutsal kitaplar ortaya atarak, içlerini nasıl kendilerince doldurdukları gibi konular çok güzel işlenmiş. Ancak Hristiyanlık ve Musevilik, Musa ve İsa kadar tarihte önemli bir yer tutan İslam ve Muhammed Peygamber konularını es geçmesi bence kitabın büyük eksikliği idi. Diğer dinlerdeki çarpıklıkları anlattığı gibi İslama da değinmeliydi. Buna sebep yazarın İslam hakkında bilgisi olmaması diye düşünüyorum ancak böyle bir kitap yazılıyorsa bu konu da düşünülmeliydi, araştırılmalıydı.

İnsanların Tanrı' ya çok fazla anlam yüklemesi, kendilerine göre bir Tanrı yaratmaları ve gerçekteki Tanrı' nın tüm bu anlatılanlardan daha farklı olması, Tanrı figürünün anlamsızca abartılması ve olmuş ya da olacak her şeyin "mevcut" Tanrı' ya mâl edilmesi, bir hayalden ibaret olan cennet ve cehennem kavramları, Musa ve İsa' nın bütün bir tarihi gidişatı nasıl değiştirerek insanları kandırdıkları çok çok güzel anlatılmış.
319 syf.
·7 günde·1/10
Kitabi adı kadar iddialı olduğunu düşünerek ve sanıyorum bu nedenle beklentimi de yukarıda tutarak okumaya başladım.
Özellikte ilk başlarda bana tamamen masalsı gelen anlatım çok sıkıcı geldi.Tanrı adına yorumlar elbette üstün hayalgücü gerektiren bir durum ancak yazarın bunu daha bilimsel verilerle yapması okuyucuya daha doyurucu gelebilirdi.
Kitabın neredeyse ortalarından sonra tarih felsefe bilim ve din konusunda tanınmış kimi kişilerin üzerinden yazarın hayalgücü tanrı adına konuşmaya başlıyor.Tabi yanlış anlama olmasın din denilince İslam sadece cennet tasviri ile yer almakta yazarın tanrısının nazarında.
Sonuç olarak kitabın içerik ve anlatımı benim için hayal kırıklığı oldu.

Yazarın biyografisi

Adı:
Franco Ferrucci
Unvan:
İtalyan eleştirmen ve yazar
Doğum:
Pisa, İtalya, 20 Eylül 1936
Ölüm:
2010
Franco Ferrucci, Pisa doğumlu İtalyan eleştirmen, yazar aynı zamanda Rutgers Üniversitesi öğretim üyesi. Dokuz kitabından Türkçeye çevrilmiş tek yapıtı Ayrıntı Yayınları'ndan çıkmış olan Tanrı'nın Ağzından Evrenin Hikayesi'dir.

Yazar istatistikleri

  • 40 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 28 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.