1000Kitap Logosu
Françoise Balibar

Françoise Balibar

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.0
8 Kişi
33
Okunma
1
Beğeni
957
Gösterim
Unvan
Fransız Yazar, Fizikçi
Doğum
1941
Yaşamı
Françoise Balibar, Denis Diderot-Paris VII Üniversitesi’nde fizik dersleri verdi. Albert Einstein’ın beş ciltlik “Seçme Yapıtlar”ının (OEuvres choisies) Fransızcaya çevrilmesi, notlandırılması ve yayımlanmasından sorumlu CNRS ekibini yönetti.
Recep Mercan
Einstein - Düşünmenin Keyfi'yi inceledi.
144 syf.
·
4 günde
·
7/10 puan
Einstein'ı tarihi fotoğraflarla, orjinal yazışmaların ve mektupların görselleriyle anlatan okuması zevkli ve akıcı bir kitap olmuş. Doğumundan başlayıp; çocukluğu, eğitim hayatı, yaptıklarını, başarı ve başarısızlıklarını ustaca kaleme alınmış. Kitabın yazarı da ayrıca fizik profesörü olduğundan, konuya gayet hakim.
Einstein - Düşünmenin Keyfi
Okuyacaklarıma Ekle
3
Luna sapience
Einstein - Düşünmenin Keyfi'yi inceledi.
144 syf.
·
6 günde
·
Puan vermedi
Einstein ile ilgili kısa, sıkıcı olmayan ve anlaşılmayan bilimsel terimlerle kafa karıştırmayan bir kitap. Bilimsel çalışmaları noktasında değil hayatının genel akışı ile ilgili detaylar bulunabilir. Genel görecelilik kuramı ile ilgili, kuvantum mekaniği ile ilgili bir fikrinizin olması için okunması gereken kitap bu değil. Bir sözelci olarak bilim ile ilgili merakı diri tutmak adına okunabilir. Kitapta kendisi hayattayken anlaşılabilen sayılı bilim adamlarından olan Einstein'a döneminde yüklenen misyonun ağırlığı da vurgulanıyor. Bir bilim adamı olarak hayata devam etmek isteyen münzevi ihtiyarın politik bir duruş sergilemek için dürtüklenmesi üzücü. Ne kadar uğraşılsa da artık popüler olmuş bir insanın apolitik şekilde kendi meşguliyetine devam etmesinin mümkün olamayacağını görmüş oldum. Baskısı yok, YKY'den okudum. Kitap renkli fotoğraflar, grafikler, şemalar ile görsel olarak da kalıcı bir iz bırakıyor.
Einstein - Düşünmenin Keyfi
Okuyacaklarıma Ekle
2
Burak Akgün
Einstein - Düşünmenin Keyfi'yi inceledi.
144 syf.
·
7 günde
·
8/10 puan
Einstein sadece bir bilim adamı değil bir Mit aynı zamanda. Onu bu kadar ünlü yapan, T shirtlerin, kupaların vs. bir çok şeyin üzerine o meşhur dil çıkaran pozunun basılmasının nedeni çok iyi kuramlarının olması mı ? Belki bilim dünyasında bu açıdan yeri apayrı ama biz sıradan insanlar için ilginç tarzı -özellikle saçları- ve tabi ki atomu parçalayan adam olarak biliyor olmamız. Hani derler ya bazıları için; keşke aynı çağda yaşasaydım onunla diye. Ben iyi ki Einstein' dan çok sonra doğmuşum diyorum. Bugün onun yaptıklarını, düşündüklerini okumak kanıtlandığını görmek bana keyif veriyor. Dolayısıyla bu da çok keyifli bir kitaptı.
Einstein - Düşünmenin Keyfi
Okuyacaklarıma Ekle
5