Gamze Tuncel

Gamze Tuncel

YazarÇevirmenEditör
8.2/10
176 Kişi
·
445
Okunma
·
0
Beğeni
·
46
Gösterim
Adı:
Gamze Tuncel
Tam adı:
Gamze Tuncel Demir
Unvan:
Türk Editör, Yazar
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 1989
Gamze Tuncel, 1989 İstanbul doğumlu. Felsefe okudu. Doğada olmayı çok seviyor. Evli. İki kedi annesi. Edebiyat okumaya başladığı andan itibaren onu mutlu eden en güzel şeylerden oldu. Yetişkin ve çocuk kitapları editörlüğü yapıyor. Aynı zamanda yazar. Hangi Resim Daha Güzel ile Ece Büyüyor isimli çocuk kitaplarının yanı sıra yayınlanmamış yetişkin roman ve öykü çalışmaları da var.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
48 syf.
·1 günde·8/10 puan
Samed behrengi candır :) çocuk kitapları için kesinlikle ilk bakacağınız yazarlardan olsun. 3 kısa öykü ve 3'üde baya kaliteli. İlk öyküyü çok beğendim. çünkü bir Fenci olarak Kar tanesinin oluşumunu güzelce anlatıyor. Bir yandan güzel bir masal bir yandan da bilim öğretmiş :) diğer iki öyküde güzeldi. Tabi bu yaşta okuduğumuzda 9-10 veremiyoruz :) küçük kara balığa vermiştim gerçi. Onda ki metafor bizi bile etkilliyordu. bundaki bı tık çocuklar içindi :) yine de güzeldi. çocuklarınıza siz okuyun. beraber okuyun. yeter ki KALİTELİ KİTAPLARI OKUYUN :))
48 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Samed Behrengi - Deli Dumrul kitap incelemesi
Sayfa: 48
Yayınevi: Martı Yayınları

Küçük Kara Balık kitabı ile tanıdığım Samed Behrengi kalemini sevdiğim bir yazar. Burada da Dede Korkut Hikayelerinden Deli Dumrul karakterini çocuklar için uyarlayarak ele almış.

Oğuz Boyu'nun yiğitlerinden olan Deli Dumrul'un Azrail'e ve ölüme meydan okuması anlatılmış. Insanların canlarının ne kadar tatlı olduğunu ve ölüm karşısında kendi canlarından başkasını düşünmedikleri acı bir şekilde gösterilmiş.
Keyifli okumalar..
48 syf.
·1 günde·8/10 puan
Samed Behrengi kalemini seviyorum ve çocuk kitabı olarak görmüyorum. Gerçekten kaliteli eserlere imza atıyor. bu kitapta da dede korkuttan alınma deli dumrul karakterini çocuklara uyarlamış. Deli dumrul azraile yani ölüme meydan okuyuşu güzel. Ama bence asıl güzel olan, Allah'a "seni bazı akılsızlar seni yerde veya gökte arıyorlar. ama sen insanların kalbindesin." demesi. bu cümle bile çocuklara bir şeyler katar. daha sonra ölümün ne kadar zor olduğunu. İnsanların canlarını sevdiğini ve fedakarlıktan uzak olduğunu da bu eserde altmetin olarak vermiş. çocuklar için ideal bir eser sadece okurken çocuklarda soru işareti kalabilir. tanrı yazıyor bir de azrailden korkabilirler. ölümden korkmamalı çocuklar ölüme hazırlanmalı. bu iş zor ama imkansız değil.(9luk kitap olabilir ama tanrı yazılması ve bir kaç çizim olmasa daha hoş olabilirdi. ama can sıkmıyor. keşke çeviren kardeşimiz Allah diye çevirseydi. Tercih meselesi)
304 syf.
·2 günde
En son ne zaman bir kitabı nefesimi tutarak okudum hatırlamıyorum. Hele son sayfalarda inanılmaz gerildim. Katil diye kimden şüphelensem masum çıkıyor. Finale zaten diyecek söz yok. Hemen 3.kitaba başlıyorum. Seri bittikten sonra Sevimli küçük yalancılar serisini alacağım. Bayıldım bu yazara!
336 syf.
·1 günde·8/10 puan
Serinin son kitabı da bitti böylelikle. Biraz hızlı oldu sebebi de her kitapta bir öncekinin özeti ve ayrıntısı vardı. İkiz kardeşlerden Sutton ölür ve Emma onu bulmak için gittiği yerde kendini onun yerine geçmiş olarak bulur. Üstelik Sutton un katili her adımını izlemektedir. Peki Emma hiç tanıyamadığı kardeşinin katilini bulabilecek mi? Başlarda beni sıkacağını düşünsem de 3.kitap itibariyle merakla okudum ve 3.kitapta tahminim vardı. Yanılmış olmayı dilerdim ama yanılmadım. Yazarın dili oldukça akıcı ve merak uyandırıyor. Genel olarak ortalama üzerinde olduğu için tüm seri 10 üzerinden 8 olarak değerlendirebilirim. Kesinlikle okunabilir
36 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Acaba bir hayvan olsaydın ne olurdun Ne yapardın Hayal gücün sana ne diyor Nasıl davranırsın Evet martı yayınlarından devam ediyorum ve aynı seri ' Kabına sığmayan hayaller'. Kitabın sonunda aaa demedin değil hani. . Hayal kurmak kadar güzel bir şey yok. Hayal kuramayan empati de yapamaz.
.
.
.
.İlk olarak serinin kitaplarını elime aldığımda resimlemelerini çok beğendim. Yazı boyutları da birinci sınıf öğrencisinin de okuyabileceği kolaylıkta. 2 yaş sonrası okuma dinleme etkinliklerinde kullanılmaya başlayıp okuma yazma öğrenme döneminde de yardımcı olabilecek kitaplar. Konuların ortak noktası bireysel farklılıklar empati. Özellikle empati konusu tam da kitap yaş aralığına hitap ettiği için dönemin gelişimine katkı sağlar .
352 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Tesla’nın Tavan Arası #starkyorumluyor
Kitabın devamının yazıldığını müjdelemek isterim. Umarım yayınevi de çabucak çevirir ve biz de severek okuruz.
Nick, Colorado Springs’e yeni taşınan 14 yaşlarında bir çocuktur. Aile büyüğü Greta’nın evinde yaşayacaktır. Tavan arasındaki odayı kendi odasına çevirmek için önce içindeki eşyalardan garaj satışıyla kurtulmalıdır. Ama bu eşyaların önemini sonradan fark eder.
Kitaptaki her bir karakterin bir geçmişi vardı. Bu benim çok hoşuma gitti. Karakterleri bu şekilde daha çok benimsedim. Ayrıca dikkat ettiğim bir konu da yazılan her ayrıntının kitabın ilerlerinde müthiş bir şekilde karşımıza çıkıyor olmasıydı. Yani hiçbir ayrıntı boşa verilmemişti. Hepsi altı doldurulmuş ayrıntılardı.
Nick’in kardeşi Danny, kitaptaki en sevdiğim karakter olurken Petula en nefret ettiğim karakter oldu. Nick’in arkadaşlıkları çok sevimliydi. Mitch ile yaptığı ziyaret, gerçek arkadaşlığın simgesiydi.
Theo’nun tüm atasözleri ve deyimleri yanlış söylemesi beni deli etti. Bir tek ben takıyor olamam bu tarz şeyleri. Yani, ne bileyim, çok sinir bozucuydu.
Kitap çok akıcı ve sürükleyiciydi. Macera ve bilim doluydu. Bir sürü şey öğrendim kitap sayesinde. Tesla ve Edison arasında geçenlerden esinlenerek yazılmış muhteşem bir kurguydu.
Çok küçük yaşlı çocuklardan büyüklere kadar herkesin okuyabileceği bir roman. Devamını sabırsızlıkla bekliyorum.
352 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Çocuk- genç romanı aslında ortaokul (5.-6.sınıf )seviyesine uygun, daha çok çocuk kitabı diyebiliriz. Bir çok bilgi içeriyo, eğlenceli, mağcera dolu bir roman. Keşke bütün çocuk romanları yararlı bilgi içererek faydalı olsa.

Kitapta ana karakterimiz Nick ve ailesinin evi yangında kül olunca teyzelerinden miras kalan eski bir eve tanışınırlar ve bu evin tavan arasında eski bir çok eşya vardır ama Nick bu eşyaların sıradışı özelliklerinin olduğunu bilmediği gibi Nikola Tesla ya ait olduğunu da bu eski püskü eşyaları garaj satışında sattıktan sonra öğrenir ve büyük macera başlar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gamze Tuncel
Tam adı:
Gamze Tuncel Demir
Unvan:
Türk Editör, Yazar
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 1989
Gamze Tuncel, 1989 İstanbul doğumlu. Felsefe okudu. Doğada olmayı çok seviyor. Evli. İki kedi annesi. Edebiyat okumaya başladığı andan itibaren onu mutlu eden en güzel şeylerden oldu. Yetişkin ve çocuk kitapları editörlüğü yapıyor. Aynı zamanda yazar. Hangi Resim Daha Güzel ile Ece Büyüyor isimli çocuk kitaplarının yanı sıra yayınlanmamış yetişkin roman ve öykü çalışmaları da var.

Yazar istatistikleri

  • 445 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 104 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.