8,6/10  (287 Oy) · 
1.024 okunma  · 
247 beğeni  · 
7.536 gösterim
Macbeth;

William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren bu efsanevi yazar, büyük olasılıkla 1606 yılında yazdığı Macbeth’le “yükselme arzusu ve politik hırsın” kişiyi neye dönüştürebileceğini dünü, bugünü ve yarını kapsayacak bir derinlikle öngörmüştür.

Sabahattin Eyüboğlu (1909-1973); Hasan Âli Yücel’in kurduğu Tercüme Bürosu’nun başkan yardımcısı ve Cumhuriyet döneminin en önemli kültür insanlarından biriydi. Tek başına ya da “imece” birlikteliğiyle yaptığı çeviriler, Hayyam’dan Montaigne’e, Platon’dan Shakespeare’e hep, dünya kültürünün doruk adlarındandı.
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  114
 • ISBN:
  9789754588590
 • Orijinal Adı:
  Macbeth
 • Çeviri:
  Sabahattin Eyüboğlu
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yağmur SÖNMEZ 
23 Tem 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Okuduğum kitaplara şöyle bir göz attığımda uzun zamandır tiyatro okumadığımı fark ettim. Böylece Shakespeare’in en ünlü oyunlarından olan Macbeth ile yollarımız kesişmiş oldu ve bu 130 sayfalık, kısa ancak etkileyici eseri okumaya başladım.
“Doğduğu gün de, bugün de tiyatronun asıl amacı nedir? Dünyaya bir ayna tutmak, iyilerin iyiliklerini, kötülerin kötülüklerini göstermek…” diyen Shakespeare bu eserinde saf kötülüğü gözlerimizin önüne seriyor. İyi bir savaşçı olan Macbeth, cadıların kehanetlerinden öyle etkileniyor ki içindeki kötülüğün uyanmasıyla ortaya çıkan hırsı gözlerini adeta kör ediyor. Tahtı ele geçirip kral olabilmek için art arda cinayetler işlemeye başlıyor. Ve sonunda da tahtı elde ediyor. Ancak Macbeth’in de kitapta dediği gibi “Tanrısal adalet içine zehir koyduğumuz kadehi kendi dudaklarımıza sunuyor.” ve o taht karakterimizin sonu oluyor…
Macbeth, benim için gücün, hırsın,açgözlülüğün temsilcisi oldu. Ve yazarın şiirsel diliyle bize aktardığı bu trajediyi iyi ki okudum dedirtti. Sizin de okumanızı tavsiye ederim.

Aykut 
 20 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Bazen olaylar göründüğü gibi değildir ve insanın içine ekilen kötülük tohumları nedense iyilikten daha hızlı büyür.
Macbethte de bu durum söz konusu.
Hele bir de işin içine hırs girdiğinde, sonuçlarını hiç sorgulamadığı işler yaptırıyor insana. İnsanlığını unutturacak işler.
Shakespeare'ın eserlerinde en sevdiğim nokta; karakterlerin içselliği, bunun sonucu olarakta karakterlerde ki vicdanı yargılamadır.
Bu yüzden kitapta var olan 3 cadı karakterini, onların kehanetlerini,Macbeth'in iç sesi olarak algıladım,zira kalkıştığı işler içinde kötülük beslenmeden yalnızca kehanetler üzerine yapılacak olaylar değil.
Bu yönüyle arzuların hırsa dönüş hikayesi denebilir.
Kitap okurken en sevdiğim şeylerden biri ise kitaba kaldığım yerden devam edecekken öncesinde sonu hakkında kafamda kurduğum senaryolar, varsayımlardır. Bu biraz da kitabın başarısıyla alakalı elbette. Çok farklı bir son beklemiyor olsam da üzerinde düşünmemi sağlayan güzel bir eserdi.

Beyza Yuksel 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Herkes tarafından sevilen kimsenin önünde duramadıgı büyük savaşçı Macbeth'in içine üç cadının hükümdarlık müjdesi fısıldamasıyla Macbeth'in içinde beslenmiş olan kötü duygular ayağa kalkar ve hükümdarlık için büyük bir hırsa kapılır bu hırs ona neler neler yaptırmıştır, kendi sonunu kendisi hazırlamıştır.

Klasik bir kitap, Shakespeare okuyacagim bir de onu sevecegim aklıma gelmezdi. Tiyatro olmasına rağmen dili çok akıcı hemen bitirebileceginiz bir eser. Ders verici bir kurgusu var.

Derya Yalınkılıç 
14 Nis 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Shakespeare'in en ünlü oyunlarından olan Macbeth, insanoğlunun açgözlülüğünü, yükselme hırsını ve bu hırsla yapabileceklerini gözler önüne seriyor. Akıcı ve şiirsel anlatımıyla beni bir kez daha kendine hayran bıraktı. Shakespeare gibi ölümsüz bir yazarı okumadan ölmeyin :)

Mehmet Batmaz 
 09 Ara 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Shakespeare'nin Macbeth oyunu bir taht mücadelesi anlatır.Ana karakter Macbeth in tahtı ele geçirmek için verdiği mücadeleyi konu edinir.
Ali cengiz oyunları diye bildiğimiz mücadele biçiminin İskoçya versiyonu tarzı bir tiyatro oyunu.Macbeth kralı öldürür daha sonra arkasından oğullarının peşine düşer.Sizin tahmin edeceğiz gibi oğullarının hepsini öldüremez.:)En son bir oğul gelir ve tahtı tekrardan ele geçirir.

Toplumsal yönden oyunu ele aldığımız da en önemli tesbiti; haksız bir şekilde elde edilenlerin aynı şekilde cezasız kalmayacağı gerçeğidir.Atasözünde geçtiği gibi eden bulur gerçeğini eser tekrardan hatırlatmış oldu.

Keyifli okumalar.

Berfin Nesanır 
04 Oca 17:51 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

İroni üzerinden ; korku, ihtiras, iyi-kötü, insanoğlunun dış görünümü ve iç yüzü, adalet, keder, muhayyile, iç ve dış dünya, gerçek ve gerçek dışı, rasyonel ve irrasyonel düşünce, söz, duyumsama, insani değerler, yaşamının anlamı ve anlamsızlığı temalarını bu denli güçlü işleyen nadir eserlerden. Shakespeare' in dramatik dehası, söz ustalığı ve kullandığı temaların etkili işlenişi hepsi her bir sayfada size yoldaş oluyor. Hoş kalın...

Sinem 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitap tiyatro türünde olduğu için roman gibi olmasa da okurken de insana çok keyif veriyor. Ben "ölür, çıkar, gider, biter, savaşırlar" gibi kısa betimlemeleri sevmediğim için buraya takıldığımı belirtmeden geçemedim :)
İçeriği gelince.. Macbeth; güçlü ve gururlu bir insan. İyi bir savaşçı. Ama günün birinde 3 cadıyla karşılaşmasıyla olayların akış yönü değişiyor. Çünkü cadıların kehanetleriyle onun içindeki kibri, yükselme arzusunu, hırsını ve gözü dönmüşlüğünü ortaya çıkarıyor. Zorla ve kanla eline aldıklarını savaşmadan kaybetmek istemediğinden her defasında biraz daha derine gömülüyor ve bu da hem kendisinin hemde karısının psikolojisini bozuyor. İnsan bencilliği üzerine yazılmış en güzel eserlerden biri.

Özlem Biçen 
22 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İyi demek kötü demek,
Kötü demek iyi demek.
Kader Tanrıçaları Macbeth'le el ele vermiş demek.
Kimseler uyumasın artık.
Macbeth uykuyu öldürdü.
Ve geriye kalan..

Eserdeki kendine özgü kötülük, Ortaçağ'ın yarı karanlık, geri kalmış ve ilkel atmosferin saltanat uğruna yapılan cinayetlerin şiirsel anlatımı...

Kerim Aydın 
 22 Nis 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

İnsanın içindeki vicdan hesaplaşması ve kötülük hiçbir zaman bitmeyeceği için, Macbeth de asla eskimeyecek bir yapıt. Shakespeare'in trajedileri arasında en karanlık olanı da belki Macbeth'dir. Konusu bakımıyla, verdiği mesaj bakımıyla tek bir olguya bağlı kalınmamış. İktidar hırsının, güce tapmanın, ihtiraslarının yarattığı hırsların, gücün cazibesine kapılıp dur durak bilmeyen cinayetlerin yer aldığı oldukça karanlık bir eser. Bir başka konu ise kadercilik anlayışı gibi görünse de bu konuyu tiye aldığı bir çok nokta da mevcut. Dönemin aksine, kişisellikten ziyade, evrenlik söz konusudur.

4 /

Kitaptan 351 Alıntı

Malcolm:
İndirme şapkani gözlerinin üstüne;
Duygularını açığa vur! Dile gelmeyen acı
Kalbe yüklenir ve kırar onu.

Macbeth, William Shakespeare (Sayfa 119 - Remzi yayınevi)Macbeth, William Shakespeare (Sayfa 119 - Remzi yayınevi)
Derya Yalınkılıç 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Acı
İçinizi dökün; dile gelmeyen acı, zaten dolu olan yüreğe akar, onu parçalanmaya zorlar.

Macbeth, William ShakespeareMacbeth, William Shakespeare
Emire Nişli 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevecek bir yüreği, o yürekte de sevgisini gösterecek kadar cesareti olan hangi insan kendini tutabilirdi ki?

Macbeth, William Shakespeare (Remzi Kitabevi)Macbeth, William Shakespeare (Remzi Kitabevi)

Yaşam
Yarın... Yine yarın... Yine yarın...
Sürüklenip gidiyor böyle bu boş yaşam,
Kayıtlı zamanın son hecesine kadar.
Dünlerimiz ise, onca budalaya ışık tutup,
...Toprak altına giden yolu gösterdi, o kadar.
Sön artık, hadi sön, ömrü kısa kandil!
Yaşam dediğin yürüyen bir gölge,
Bir garip oyuncu;
Bir hışım sahnede dolanıp boy gösteriyor;
Sonra haber çıkmıyor zavallıdan.
Yaşam bir masal; kaçığın birinin anlattığı.
Şamata ve öfke dolu baştan başa;
Hiçbir anlamı yok...

Macbeth, William ShakespeareMacbeth, William Shakespeare

Yapmakla olup bitseydi bu iş,
Hemen yapardım, olup biterdi.
Döktüğüm kanla akıp gitse her şey,
Bir vuruşta sonuna varılsa işin,
Bir anda bu dünyayı olsun kazanıversen,
Zaman denizinin bir kumsalı olan bu dünyayı
Öbür dünyayı gözden çıkarır insan.
Ama bu işlerin daha burada görülüyor hesabı.
Verdiğimiz kanlı dersi alan
Gelip bize veriyor aldığı dersi...

Macbeth, William ShakespeareMacbeth, William Shakespeare

Macbeth:
Sanki bir ses duymuşum gibi geldi;
'Uyku yok artık diye!' diye bağırıyordu,
'Macbeth uykuyu katletti!' O masum uykuyu;
Her günkü yaşamın ölümü,
Ağır işin yorgunluğunu alan banyo,
Huzursuz zihinlerin merhemi,
Yüce doğanın ikinci öğünü,
Yaşam şöleninin ana yemeği uykuyu...

Macbeth, William Shakespeare (Sayfa 52 - Remzi yayınevi)Macbeth, William Shakespeare (Sayfa 52 - Remzi yayınevi)
Ali Yalçın 
31 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yıktığın hayat kendininki olsun daha iyi,
Yıkmakla kazandığın şey kuşkulu bir mutluluksa."

Macbeth, William Shakespeare (Sayfa 51)Macbeth, William Shakespeare (Sayfa 51)

Kitapla ilgili 1 Haber

Sayfalar Arasından Zihinlere Temas Etmeyi Başaran 14 Kadın Karakter
Sayfalar Arasından Zihinlere Temas Etmeyi Başaran 14 Kadın Karakter Edebiyat sahnesinin gizemli figürleri daima kadınlar olmuştur. Geçmişten günümüze ataerkil olan dünyanın hazineleri de, hep onların arasından çıkar. Zihne, yüreğe, fikre işleyen 14 müthiş kadın: