Adı:
Macbeth
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
154
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754588590
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren bu efsanevi yazar, büyük olasılıkla 1606 yılında yazdığı Macbeth’le "yükselme arzusu ve politik hırsın" kişiyi neye dönüştürebileceğini dünü, bugünü ve yarını kapsayacak bir derinlikle öngörmüştür.

Shakespeare'in bu ölümsüz oyunu genellikle evrensel ahlaki değerler açısından ele alınır, Macbeth'in bilinçli bir şekilde kötülüğü seçmesi ve bu seçimin bireysel ve toplumsal sonuçları üzerinde durulur. Ancak Macbeth Shakespeare'in diğer kötü adamlarına benzemez. Çünkü III. Richard ve lago gibi karakterlerin aksine, yaptığı kötülüklerden hiç de zevk almaz; dahası, ilk cinayetini işlediğinde gerçekten acı çeker, sözlerine bakılırsa benliğinde bir iç savaş yaşamaktadır.
Peki doğrununu, yanlışın ne olduğun bilen, ileriyi görme yeteneği olan bir adam niçin kötülüğü seçer? Belki de Macbeth'in trajedisi, geleceğe hükmetmeye çalışırken kötülüğe giden yolda attığı her adımın ona azap vermesinden, ahlaki değerlerden ne denli uzaklaştığını bile bile yoluna devam etmesinden kaynaklanır.
154 syf.
·2 günde·9/10
Shakespeare'in bu tragedyasında biz okurları ne bekliyor ??
》》Cadıların kehanette bulunup geleceği hakkında önemli bilgiler verdiği General Macbeth'in bir an önce sonuca ulaşmak için içindeki hırsa yenik düşmesini ve yavaş yavaş karanlığa çekilmesini; şiirsel bir dil ve ironik kelime oyunları eşliğinde okuyacağız. Evet cadılar Macbeth'in kral olacağı kehanetinde bulunurlar ama bunun ne şekilde olacağını tamamen Macbeth belirler. Tabi yaptığının kötü olduğunu, sonrasında huzur ve mutluluğu bulamayacağını, serin uykuların ona haram olacağını bile bile aynı zamanda akrabası olan ve herkes tarafından çok sevilen kralı öldürme kararı alır. Bu kararı alırken ki en önemli destekçisi karısı olur zira Macbeth'in içindeki tereddütü,korkuyu yok etmek için lazım gelen her şeyi yapar hatta kocasını erkek olmamakla suçlar. Karısı ile birlikte onlar için sonun başlangıcı olacak cinayeti planlamaya başlarlar...

》》Kitap genelinde üzerinde durulan 2 husus vardı: Her insanın yüzünde bir maske vardır ve biz kalbinden geçenleri bilemeyiz. Yine insanın içinde hem aydınlık hem karanlık arzular vardır . Bunların ortaya çıkması yine kişinin kendi arzu ve hırslarını dizginleyebilmesi ile alakalıdır. Ancak Macbeth içindeki bu hırsları dizginleyemeyip herkes tarafından sevilen,takdir gören ve zaten mevkisel yükselmesinin önü açık bir askerken daha fazlasına istemeye olan açlığı onu felakete sürükler. Etrafında sadece sözde ona saygı duyan ama aslında ondan nefret insanlar kalır. Krallık tacını kanlı bir eylemle başına geçiren Macbeth, yine kanla ve başıyla beraber tacını, tahtını kaybeder.

》》 Yazımın başında bizi kitapta kelime oyunları bekliyor dedim ki bu durumun varlığı zamanında eleştirilmiş. Zira türü tragedya olan bir metnin içine kelime oyunlarıyla güldürü ögeleri eklenmiş. Bu durumun varlığı beni rahatsız etmedi hatta okurken gülümsedim kehanetlerin içindeki oyunlara. Ancak yine de bazı eleştirmenlerce bu durum eksiklik kabul edilmiş.

》》 Daha önce yazardan Hamlet'i, Romeo ve Juliet'i okudum . Macbeth onlara göre daha kısaydı yüz sayfalık bir tragedyaydı. Yaklaşık kırk sayfa kadarlık bölümde de dönemin tiyatro anlayışı ve yazar hakkında bilgiler, eserin değerlendirme yazısı verilmiş. Okuduğum diğer iki kitabına göre daha az sevdim Macbeth'i bunun sebebi de: Karakterin kötü oluşu ve sonunun beni üzmeyişi, bunu hak etmiş olması oldu. Onun dışında diğerlerine göre daha kısa bir metindi, olaylar çabuk oldu bitti ve Shakespeare'in etkileyici şiirsel dili diğer okuduklarıma göre bu metinde daha azdı.

》》 Kısacası kehanetlerin, cadı kazanlarının, hırsın, öfkenin,ihanetin,entrikanın, korkunun birleşiminden oluşan bir metin sizi bekliyor. Okumayı düşünen herkese keyifli okumalar diliyorum :)
144 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Shakespeare'i her ne kadar 2 aydır tanımış ve henüz 6 eserini okumuş olsam da; kendisi favori yazarlarımdan ve alıntı makinem. 500 yıl önce yazdığı eserleriyle, günümuzde hâla değerini koruyor ve korumaya devam edeceğini de umuyorum.

Macbeth'i ilk kez sınav döneminde okudum; okurken bir çok yerde kafam karıştı ( her ne kadar zor bir eser olmasada, sınav zamanı işte böyle oluyor ) ve internetten yardım alma gereği duydum. Kitabı öyle böyle bitirdim ve o zor zamanlara rağmen sevdim; ama içimde kötü bir his kaldı; tekrar okusam çok çok iyi olurdu, ama daha yeni bitirdiğim için de pek istekli değildim. Napalım,o zaman çizgi romanı var hazırda, bende onu okurum !

Çizgi romanı bitirmemle birlikte, o kötü his de gitti. Çok mutluyum! Anladım sonunda eseri!

Öncelikle, Joh Haward çizimlemeyi olabilecek en iyi şekilde yaparken, John Mcdonald da eserin edebi değerlerini kaybettirmeden uyarlamayı çok güzel bir şekilde başarmış. Kim ne derse desin ; Çizgi romanı, eserin kendisinden daha çok sevdim.

Romeo ve Juliet yada Hamlet uyarlansa kesinlikle bu kadar sevmezdim. İkiside duygu yüklü ve duyguyu üstad size eserlerinde gayet güzel bir şekilde aktarmış, ama Macbeth'te Cadı, Hekate, Bonque'in Hayaleti gibi karakterler yer aldığından ve hikayede uyarlamaya müsait olduğundan;

İyi ki de uyarlamışlar !
114 syf.
·2 günde·Beğendi
Shakespeare’in meşhur tragedyalarından biri daha. İskoç komutan Macbeth’in iktidar hırsı ve zalimliğini işliyor. Genelde Shakespeare tragedyalarında zalim karakterler bilerek isteyerek yaparlar işkenceleri, ama bu kez farklı. Yanlış olduğunu bilerek, içinde yaşadığı çatışmaları yaşayarak yapıyor. Cadılar, büyücüler gibi gerçeküstü öğeler de kullanılmış. Beni şaşırtan, kehanetlerinin gerçekleşme biçimiydi. Kelimelerin çift anlamı olup, farklı açıdan yaklaştığımızda bambaşka anlamlar çıkarılabilmesiydi.
Shakespeare okuma deneyiminin en etkili yanı, net konuların dâhi bir şiirsellikte olması. Üzerine düşünüp derinleşebilecek temaları kullanması. Her karakteri ayrı bir arketip. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.
“Yıktığın hayat kendininki olsun daha iyi,
Yıkmakla kazandığın şey yapmacık bir mutluluksa.”
112 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Belkide ortaokul da oynadığım tiyatro oyunlarından sonra ilk defa okuduğum bir tiyatro eseri diyebilirim
Akıcı ve anlaşılır bir dil, okuduğunuzda karmaşa bir şeyler oluşsa da anlaşılır bir kurgu var.
Olay entrikalar, krallik ve hümdarlığı ele geçirme cerçevesinde gelişiyor.
Macbeth in cadılardan yardım istemesini
Arthur un kılıcı filminde ki Arthur un babasını öldüren amcasının cadılardan yardım istemesine benzettim.
Bir ara bu tür cadı ve büyücü filmler sanki bu tiyatro eserinden esinlenerek yapıldı diye geçirdim içimden belki de öyledir...
Beni çocukluğuma götüren cadıların büyü yapmak için kullandığı malzemaler oldu...
Kaplumbağ gözü, kertenkel kuyruğu, ejderha dişi, cadı mumyası tozu gibi büyü hazırlamaları beni hem güldurdü hem de duygulandirdı.
Bildiğiniz bir kurgu aslında ilk defa okudum ve nasıl bir şeyse dünyada ün yapan bu tür eserler okumasanızda onünüze muhtemelen çıkmıştır ya bir televzyon sahnesinde ya da ona uydurulmuş bir film de gorebiliyorsunuz.

Iyi okumlara dilerim
114 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Yeni bir Shakespeare kitabı ile karşınızdayım. Bu sefer kan var, vahşet var, acı ve gözyaşı var!
Kısaca trajedi...

İnceleme Videosu: https://youtu.be/oiKASplEvoE

Shakespeare'in 40'lı yaşlarında yazmış olduğu Macbeth, İskoçya'da geçer. Küçük bir isyan bastırılmıştır ve bu isyanın bastırılması da çok güçlü ve cesur olan ana karakterimiz Macbeth sayesinde olmuştur. Korkusuzca düşmanların üzerine atılarak her birisini kılıcı ile doğramıştır.

Macbeth bir başka İskoçya soylusu olan Banquo ile savaştan dönerken karşılarına 3 tane cadı çıkar. Cadılar kehanette bulunur ve Macbeth'e önce Cawdor Beyi daha sonra da kral olacağını söylerler. Banquo'ya ise çocuklarının kral olacağını. Macbeth buna inanmaz önce...

Cadılar ortadan kaybolur ve İskoçya kralı Duncan'ın yollamış olduğu soylular Macbeth'e gelir ve derler ki kral sana hayran kaldı bu yüzden de sen artık Cawdor Beyisin.
Macbeth şaşırır. Cadıların söyledikleri bir bir ortaya çıkıyor der. Yoksa, yoksa ileride de kral mı olacaktır?
Banquo bu durumdan işkillenir ve Macbeth'e, "Onların her dediğine inanırsan,
Kral olmak sevdasına düşersin." der.

İşte bütün hikaye de bu noktada başlar. Kral olma sevdasına düşüp kralı öldürmeye çalışacak mıdır Macbeth?
Çok sevdiği kralını haince öldürecek midir?

Tabii ki de yüreği dayanmaz buna ama şu acı sözleri söyler: "Beni mahmuzlayan tek şey, kendi yükselme hırsım..."

Yükselme arzusu ve politik hırs ile bir insan neye dönüşecektir? Shakespeare usta bir dille gösterir bize bunu.

Peki, "Sokrates ne alaka?" dediğinizi duyar gibiyim. Bahsedeyim...
Sokrates kişinin bilerek ve isteyerek kötülük yapamayacağını savunur. Her kötülük cehaletten ortaya çıkar. Bilmediğiniz için kötülük yaparsınız aslında.

Shakespeare ise buna karşı çıkar ve der ki, her şeyi bilerek ve sonuçlarına da katlanarak kişi kötülük yapabilir. Bilgisizlik değil yükselme hırsıdır kötülüğün kaynağı...

Macbeth işte Sokrates'e yapılan bir karşı çıkıştır aslında.

Kitabı okumak isteyen herkese keyifli okumalar dilerim :)
114 syf.
·4 günde·8/10
#Spoiler içerir.#
Okuduğum kitaplara şöyle bir göz attığımda uzun zamandır tiyatro okumadığımı fark ettim. Böylece Shakespeare’in en ünlü oyunlarından olan Macbeth ile yollarımız kesişmiş oldu ve bu 130 sayfalık, kısa ancak etkileyici eseri okumaya başladım.
“Doğduğu gün de, bugün de tiyatronun asıl amacı nedir? Dünyaya bir ayna tutmak, iyilerin iyiliklerini, kötülerin kötülüklerini göstermek…” diyen Shakespeare bu eserinde saf kötülüğü gözlerimizin önüne seriyor. İyi bir savaşçı olan Macbeth, cadıların kehanetlerinden öyle etkileniyor ki içindeki kötülüğün uyanmasıyla ortaya çıkan hırsı gözlerini adeta kör ediyor. Tahtı ele geçirip kral olabilmek için art arda cinayetler işlemeye başlıyor. Ve sonunda da tahtı elde ediyor. Ancak Macbeth’in de kitapta dediği gibi “Tanrısal adalet içine zehir koyduğumuz kadehi kendi dudaklarımıza sunuyor.” ve o taht karakterimizin sonu oluyor…
Macbeth, benim için gücün, hırsın,açgözlülüğün temsilcisi oldu. Ve yazarın şiirsel diliyle bize aktardığı bu trajediyi iyi ki okudum dedirtti. Sizin de okumanızı tavsiye ederim.
114 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
Yükselme ve kral olma arzusuyla yanıp tutuşan Macbeth'in neye dönüştüğünü, yaptıklarını anlatan bu eser; karakterin iç hesaplaşmalarını başarılı bir şekilde aktarmış. Oldukça karanlık bir atmosferde geçiyor hikaye. Severek okudum.
***
Okuduktan hemen sonra tiyatrosunu da izlemeye gittim. Güzel bir deneyim oldu benim için.
154 syf.
·9 günde·8/10
macbeth shakespeare'in iyinin kötü, kötünün de iyi olabileceğini gösterdiği içinde doğa üstü unsurlarında bulunduğu oyunudur. oyun insanların hırslarının onların nasıl sonlarını getirdiğini de gösterir. macbeth oyunun karısı yüzünden hırsına yenilen karakteridir. karısına karşı duyduğu büyük aşk onu kör eder ve ona yapmayacağı şeyler yaptırır. aşağıda yazacaklarım oyunu özetleyerek macbeth'in kötü sonunun nasıl geldiğiyle alakalıdır.

bilindiği üzere oyun macbeth'in cadılarla karşılaşması ve onlarla konuşmasıyla başlar. o zamanlarda insanlar ciddi ciddi cadıların varlıklarına inanıyorlardı ve kadınlar cadı olarak kabul edilebiliyordu. macbeth'in sonunu da bu cadılarla karşılaşması ve karısı getirmiştir. macbeth'in yanında banquo'da vardır ve cadılar kahanetlerini bir bir söylemeye başlarlar. macbeth'in önce glamis baronu, daha sonra cawdor baronu ve sonunda da kral olacağını söylerler. banquo içinde krallığın atası olacağı kehanetinde bulunurlar. işte bu macbeth'in trajik akışının (tragic flow) başlangıcıdır. bütün bunları karısına anlatan bir mektup yazar, karısı da bunları okur okumaz gerçekleşmesi gerektiğini düşünür. bu yüzden de kral duncan'ı öldürmeleri gerektiğini düşünür. macbeth ise bu fikri hiç sevmez ilk başlarda. fakat karısı onu sözleriyle ikna eder. öldürme sahnesine kadar da kendisisi psikolojik olarak bu duruma hazırlamaya çalışır. duncan'ı yemeğe çağırırlar ve uyumaya çekildiklerinde macbeth duncan'ı öldürür fakat kanlı bıçağı askerlerin yanına koyacak cesareti yoktur. burada şunu kolaylıkla söyleyebilirim ki oyunun başlarında lady macbeth daha cani ve hırslıdır, fakat oyun ilerledikçe bu roller değişecektir. macduff duncan'ın öldüğünü fark edince lady macbeth üzülmüş gibi davranırken, macbeth gerçekten üzülmüştür çünkü onun iyi bir kral olduğunu düşünmektedir. macbeth olayın ardından hemen kral olur çünkü duncan'ın oğulları bu kargaşadan kaçarlar: malcom ingiltere'ye, abisi donalbain'de irlanda'ya giderler. zaman geçtikçe macbeth yaptıklarıyla alakalı ikilemi hala devam eder fakat hırsı adalet duygusu ve vicdanının zamanla önüne geçer ve kötü şeyler yapmaya devam eder. banquo'yu da öldürmeye karar verir çünkü banqou macbeth'in duncan'ı öldürdüğünü biliyordur. ayrıca macbeth banqou'nun krallığının atası olma fikrini hiç sevmemiştir. banqou'nun ve oğlu fleance ile beraber at gezintisine çıktıklarını öğrenir. onları öldürmesi için üç tane adam kiralar. adamlar banqou'yu öldürler fakat oğlunu öldüremezler. zaten banqou'da ölmeden önce oğluna kaçmasını söyler. bu olaydan sonra macbeth banqou'nun hayaletini görmeye başlar. bu belki suçluluk duygusundan, vicdanının rahatsız olmasından diye yorumlanabilir. fakat o zamanlarda insanların cadı, hayalet tarzı şeylere inanmasının bir sonucu da olabilir.

oyunun devamında macbeth cadılara tekrardan gitmeye karar verir. cadılar ona olması imkansız şeyler söylerler ki bu da macbeth'i baya rahatlatır. söylediklerine olduğu gibi inanır çünkü cadılar ona bir kadından ölmüş hiç bir insan evladının zarar veremeyeceğini, birnam ormanının dunsiname tepesinden gelene kadar tahtta kalacağını söylerler. ayrıca macduff konusunda da uyarırlar. hiç bir şey macbeth'in düşündüğü gibi olmaz. macduff oyunun sonunda macbeth'i öldürür. bunu yaparken de kendisinin doğmadan önce annesinin karnından akındığını söyler.

birnam ormanının tepeden aşağı doğru gelmesi durumu -askerlerin ağaçları siper alarak tepeden inmesi- doğanın aykırı bir hale gelmesi macbeth'in insanlıktan çıkmasına benzetilir. oyunun başında macbeth düşünebilen biriyken sonunda olaylar ilerledikçe bunu kaybeder; kontrolden çıkar. lady macbeth ise insanlık dışı biriyken bu durum tersine döner. kötü karakter lady macbeth'ken roller değişir, kötü karakter macbeth haline gelir. lady macbeth sürekli kocasını kötülükler için ikna eder. kocasının ona olan aşkının farkındadır ve bunu kullanır ve bundan dolayı kocasının fikirlerini değiştirme gücüne sahip olduğunu bilir. bir ikna etme çabasında kocasını yeteri kadar zalim olmadığı için eleştirir ve erkek olmak istediğini belirtir: "that tend on mortal thoughts, unsex me here." (scene v) . zalimliğin erkeklerin işi olduğuna inandığı için erkek olmak ister. tabi burda bi tezatlık var çünkü oyunun başlarında lady macbeth'de olan canilik hiç kimse de yoktur. hele macbeth'in karsının sahip olduğu bu canilikle uzaktan yakından alakası yoktur. fakat oyunun sonlarına doğru her şey olması gerektiği gibi olur. macbeth karısının istediği gibi bir caniye dönüşürken, karısı insanlık değerlerini kazanarak vicdanına yenik düşer, aklını kaçırır. uyurgezer bir insan haline gelerek, sürekli elindeki lekeden şikayet eder. bu da duncan'nı öldüren bıçaktan eline geçen kandır. shakespeare burda belki de oyun başlarında çok güçlü gözüken lady macbeth'in aslında güçlü olmadığını düşündüğünden, kadın olduğu için öldürmek canilik onun işi olmadığından bu hale düşürüyor onu.

sonuç olarak macbeth karısına duyduğu aşktan dolayı kötülükler yapmaya motive olmuş bir karakterdir. içindeki kötülüğü karısı sayesinde keşfetmiştir ve bu doğrultuda normal bir yaşam sürerken birden hayatı tepetaklak olmuş, karısının hırsına karşılık vermiş ve oyunun sonunda hayatını kaybetmiştir.
144 syf.
·Beğendi·9/10
William Shakespeare'in ünlü eserlerinden Macbeth'in çizgi roman uyarlamasını büyük bir merakla okudum. Çizgi roman deyince aklımıza genelde DC ve Marvel evreninin süper kahramanları ya da eskilerden Kızıl Maske, Tenten, Zagor gibi isimler gelir. Edebi bir eser nasıl çizgi roman olabilir diye düşünürken korktuğum başıma gelmedi ve hem eğlenerek, hem öğrenerek kısa sürede bitirdim. Macbeth'i okumadım henüz ancak tiyatroda izlemiştim, çok güzel oynamıştı oyuncu arkadaşlar yani hikayesinden haberim var. Şimdi kitaplar filme uyarlanınca genelde kötü çıkıyor ve eksik kalıp ruhu kayboluyor, acaba aynı şey çizgi romanda da olabilir mi diye aklıma geldi. Ntv yayınları gayet güzel iş başarmış hem çeviri güzel hem çizimler ve baskı kaliteli. Okurken tiyatrosu gözümün önüne geldi ve aynı tadı yakaladım diyebilirim. Tabi böyle eserleri orijinal halinden okumak gerekir ama başarılı uyarlamalar da öğrenmeye yardımcı oluyor. Ntv güzel bir iş yapmış ve çizgi romana hem önsöz, hem de sonuna Shakespeare ve Macbeth hakkında güzel yazılar eklemiş. Bu yönüyle de kutlamak lazım yazarı ve eseri iyice kavratma amacı içeriyor. Konudan bahsetmeyi gerekli bulmadım çünkü ünlü bir eser ve biliyorsunuzdur çoğunuz. Zaten çok uzun süren bir eylem değil çizgi roman okumak, alın okuyun ve görün sadece. Çocuklar adına faydalı diye düşünüyorum, normal kitap okumazlar ama çizgi romana hayır demezler bu da edebiyat sevdirmek adına güzel bir araç. Kuşe kağıt çok güzel mis gibi kokuyor.
Malcolm:
İndirme şapkani gözlerinin üstüne;
Duygularını açığa vur! Dile gelmeyen acı
Kalbe yüklenir ve kırar onu.
William Shakespeare
Sayfa 119 - Remzi yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Macbeth
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
154
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754588590
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren bu efsanevi yazar, büyük olasılıkla 1606 yılında yazdığı Macbeth’le "yükselme arzusu ve politik hırsın" kişiyi neye dönüştürebileceğini dünü, bugünü ve yarını kapsayacak bir derinlikle öngörmüştür.

Shakespeare'in bu ölümsüz oyunu genellikle evrensel ahlaki değerler açısından ele alınır, Macbeth'in bilinçli bir şekilde kötülüğü seçmesi ve bu seçimin bireysel ve toplumsal sonuçları üzerinde durulur. Ancak Macbeth Shakespeare'in diğer kötü adamlarına benzemez. Çünkü III. Richard ve lago gibi karakterlerin aksine, yaptığı kötülüklerden hiç de zevk almaz; dahası, ilk cinayetini işlediğinde gerçekten acı çeker, sözlerine bakılırsa benliğinde bir iç savaş yaşamaktadır.
Peki doğrununu, yanlışın ne olduğun bilen, ileriyi görme yeteneği olan bir adam niçin kötülüğü seçer? Belki de Macbeth'in trajedisi, geleceğe hükmetmeye çalışırken kötülüğe giden yolda attığı her adımın ona azap vermesinden, ahlaki değerlerden ne denli uzaklaştığını bile bile yoluna devam etmesinden kaynaklanır.

Kitabı okuyanlar 6.326 okur

  • Betül
  • Anakronizm
  • Cengiz Yıldız
  • Bura Daghan
  • Sude pulat
  • Leonart Max
  • Mustafa Kenan Hürmüzlü
  • ZEZ
  • Burçak Ergenç
  • Arinnamir

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.9
14-17 Yaş
%8.3
18-24 Yaş
%31.4
25-34 Yaş
%33.7
35-44 Yaş
%14.5
45-54 Yaş
%5.1
55-64 Yaş
%0.8
65+ Yaş
%2.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61.7
Erkek
%38.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.8 (440)
9
%22.9 (390)
8
%25 (426)
7
%10.3 (176)
6
%2.5 (43)
5
%1.1 (19)
4
%0.3 (5)
3
%0.1 (2)
2
%0.1 (1)
1
%0.2 (3)

Kitabın sıralamaları