Adı:
Macbeth
Baskı tarihi:
2006
Sayfa sayısı:
114
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754588590
Orijinal adı:
Macbeth
Çeviri:
Sabahattin Eyüboğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Macbeth
Macbeth (Çizgi Roman)
Macbeth
Macbeth;

William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren bu efsanevi yazar, büyük olasılıkla 1606 yılında yazdığı Macbeth’le “yükselme arzusu ve politik hırsın” kişiyi neye dönüştürebileceğini dünü, bugünü ve yarını kapsayacak bir derinlikle öngörmüştür.

Sabahattin Eyüboğlu (1909-1973); Hasan Âli Yücel’in kurduğu Tercüme Bürosu’nun başkan yardımcısı ve Cumhuriyet döneminin en önemli kültür insanlarından biriydi. Tek başına ya da “imece” birlikteliğiyle yaptığı çeviriler, Hayyam’dan Montaigne’e, Platon’dan Shakespeare’e hep, dünya kültürünün doruk adlarındandı.
“Selam sana Macbeth! Selam sana geleceğin kralı.”

Herkes tarafından iyi bir savaşçı ve iyi bir insan olarak bilinen Macbeth, savaş sonrası yurduna dönerken karşılaştığı cadılardan gelecekte kral olacağını öğrenir. Bu kehanet, Macbeth'in içindeki kötü tutkuları harekete geçirir ve sonunu hazırlar.

Shakespeare'in birçok eserinde yer alan kadercilik anlayışının en net görüldüğü eserleri arasındadır Macbeth. Kehanetlerle yola çıkan Macbeth'in traji-komik bir şekilde kendi hayatını yazıp yönetmesi ve sonucunda gerçekleşen trajedi oyunu karanlık bir komediye dönüştürüyor.

16 yy da hakim olan Kader anlayışına güçlü bir tepki olarak ortaya çıkan Macbeth, birçok insanın kadere bakış açısını değiştirmiştir.
Shakespeare'i her ne kadar 2 aydır tanımış ve henüz 6 eserini okumuş olsam da; kendisi favori yazarlarımdan ve alıntı makinem. 500 yıl önce yazdığı eserleriyle, günümuzde hâla değerini koruyor ve korumaya devam edeceğini de umuyorum.

Macbeth'i ilk kez sınav döneminde okudum; okurken bir çok yerde kafam karıştı ( her ne kadar zor bir eser olmasada, sınav zamanı işte böyle oluyor ) ve internetten yardım alma gereği duydum. Kitabı öyle böyle bitirdim ve o zor zamanlara rağmen sevdim; ama içimde kötü bir his kaldı; tekrar okusam çok çok iyi olurdu, ama daha yeni bitirdiğim için de pek istekli değildim. Napalım,o zaman çizgi romanı var hazırda, bende onu okurum !

Çizgi romanı bitirmemle birlikte, o kötü his de gitti. Çok mutluyum! Anladım sonunda eseri!

Öncelikle, Joh Haward çizimlemeyi olabilecek en iyi şekilde yaparken, John Mcdonald da eserin edebi değerlerini kaybettirmeden uyarlamayı çok güzel bir şekilde başarmış. Kim ne derse desin ; Çizgi romanı, eserin kendisinden daha çok sevdim.

Romeo ve Juliet yada Hamlet uyarlansa kesinlikle bu kadar sevmezdim. İkiside duygu yüklü ve duyguyu üstad size eserlerinde gayet güzel bir şekilde aktarmış, ama Macbeth'te Cadı, Hekate, Bonque'in Hayaleti gibi karakterler yer aldığından ve hikayede uyarlamaya müsait olduğundan;

İyiki de uyarlamışlar !
 • Hamlet
  8.9/10 (1.024 Oy)1.036 beğeni3.521 okunma1.195 alıntı32.632 gösterim
 • Romeo ve Juliet
  8.8/10 (961 Oy)880 beğeni3.596 okunma1.290 alıntı25.791 gösterim
 • Othello
  8.6/10 (330 Oy)316 beğeni1.247 okunma411 alıntı8.963 gösterim
 • İvan İlyiç'in Ölümü
  8.4/10 (770 Oy)658 beğeni2.274 okunma589 alıntı12.901 gösterim
 • Veba
  8.4/10 (657 Oy)625 beğeni2.069 okunma684 alıntı13.305 gösterim
 • Dorian Gray'in Portresi
  8.8/10 (1.116 Oy)1.050 beğeni3.028 okunma2.816 alıntı25.925 gösterim
 • Cimri
  8.3/10 (414 Oy)352 beğeni1.531 okunma213 alıntı7.371 gösterim
 • Düşüş
  8.3/10 (665 Oy)589 beğeni1.992 okunma957 alıntı12.399 gösterim
 • Devlet
  8.4/10 (780 Oy)856 beğeni3.015 okunma1.197 alıntı20.575 gösterim
 • Bulantı
  8.3/10 (768 Oy)837 beğeni2.509 okunma1.631 alıntı21.865 gösterim
“Issız bir alan.
Gök gürler, şimşek çakar ve üç cadı sahneye girerler.”

11. yüzyıl İskoçyasındayız.
Asilere karşı önemli bir zafer kazanan Macbeth... Yanında kuzeni, İskoçya Kralı Duncan, gurur duyuyor kendisiyle, kaderinden habersiz.

Ve bir başka asilzade, Bonquo... Macbeth ile beraberler. Birazdan kötülük tohumları atılacak içlerine. Cadılar geliyor. Bir kehanette bulunuyorlar. İşte:
“Selam Macbeth, geleceğin kralı!”
Ve Bonquo için şu sözler:
“Sen kral olamasan bile, oğulların kral olacak.”

Evet, hakkı olmayanı hak ettiğine dair gerekçeler üretmeye başlıyor insan hemen aklında. Macbeth de öyle... İçinde bir tutku filizleniveriyor. Şu sözler dökülüyor ağzından:
“Yıldızlar ışıklarınızı yayın ve kimsenin kapkara, derin tutkularımı görmesine izin vermeyin.”

Ve Leydi Macbeth... Erkeğine fısıldayan kadın. “Yapmalısın, sen kral olmayı hak ediyorsun!” Bütün gücü söz olup Macbeth’in kulaklarına akan kadın. Macbeth’i yazgısıyla buluşturan kadın...
“Yapmaktan korktuğun ama yapılmadan bırakılmasını istemediğin bir şeyi yapmalısın! diye haykıran sesi dinlemelisin.” Hayır, tüm suçu sana yükleyemeyiz! Var olan kötülüğü ortaya çıkarmak aslından daha büyük bir kötülük olamaz.

Birazdan, her şey birazdan. Cinayete son adımlar... Nedenlerini düşünüyor Macbeth. Güçlü nedenleri yok, başkalarına kabullendirebileceği... Yalnız bir tutku, öyle ki içini kemiren. Her şeyden üstün o tutku. Bir an, kısa bir vazgeçiş anı. Leydi Macbeth yanında belirir. “O halde tüm varlığınızı saran umut sadece bir sarhoşluk hali miydi?” Vazgeçemezsin Macbeth! Nitekim vazgeçemiyor. “İkna oldum ve vücudumun her parçası bu korkunç suçu işlemeye karar verdi.”

Ve cinayet. Bir hançer... Büyük kan damlaları... Her şeyi örten bir gece...
Macbeth için bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Cadıların kehaneti ile başlayan, Macbeth’in ihaneti ile devam eden bir trajedi. Sonunu sizlere bırakıyorum. İyilik mi kazanacak, kötülük mü? Sevgiler.
William Shakespeare'in ünlü eserlerinden Macbeth'in çizgi roman uyarlamasını büyük bir merakla okudum. Çizgi roman deyince aklımıza genelde DC ve Marvel evreninin süper kahramanları ya da eskilerden Kızıl Maske, Tenten, Zagor gibi isimler gelir. Edebi bir eser nasıl çizgi roman olabilir diye düşünürken korktuğum başıma gelmedi ve hem eğlenerek, hem öğrenerek kısa sürede bitirdim. Macbeth'i okumadım henüz ancak tiyatroda izlemiştim, çok güzel oynamıştı oyuncu arkadaşlar yani hikayesinden haberim var. Şimdi kitaplar filme uyarlanınca genelde kötü çıkıyor ve eksik kalıp ruhu kayboluyor, acaba aynı şey çizgi romanda da olabilir mi diye aklıma geldi. Ntv yayınları gayet güzel iş başarmış hem çeviri güzel hem çizimler ve baskı kaliteli. Okurken tiyatrosu gözümün önüne geldi ve aynı tadı yakaladım diyebilirim. Tabi böyle eserleri orijinal halinden okumak gerekir ama başarılı uyarlamalar da öğrenmeye yardımcı oluyor. Ntv güzel bir iş yapmış ve çizgi romana hem önsöz, hem de sonuna Shakespeare ve Macbeth hakkında güzel yazılar eklemiş. Bu yönüyle de kutlamak lazım yazarı ve eseri iyice kavratma amacı içeriyor. Konudan bahsetmeyi gerekli bulmadım çünkü ünlü bir eser ve biliyorsunuzdur çoğunuz. Zaten çok uzun süren bir eylem değil çizgi roman okumak, alın okuyun ve görün sadece. Çocuklar adına faydalı diye düşünüyorum, normal kitap okumazlar ama çizgi romana hayır demezler bu da edebiyat sevdirmek adına güzel bir araç. Kuşe kağıt çok güzel mis gibi kokuyor.
#Spoiler içerir.#
Okuduğum kitaplara şöyle bir göz attığımda uzun zamandır tiyatro okumadığımı fark ettim. Böylece Shakespeare’in en ünlü oyunlarından olan Macbeth ile yollarımız kesişmiş oldu ve bu 130 sayfalık, kısa ancak etkileyici eseri okumaya başladım.
“Doğduğu gün de, bugün de tiyatronun asıl amacı nedir? Dünyaya bir ayna tutmak, iyilerin iyiliklerini, kötülerin kötülüklerini göstermek…” diyen Shakespeare bu eserinde saf kötülüğü gözlerimizin önüne seriyor. İyi bir savaşçı olan Macbeth, cadıların kehanetlerinden öyle etkileniyor ki içindeki kötülüğün uyanmasıyla ortaya çıkan hırsı gözlerini adeta kör ediyor. Tahtı ele geçirip kral olabilmek için art arda cinayetler işlemeye başlıyor. Ve sonunda da tahtı elde ediyor. Ancak Macbeth’in de kitapta dediği gibi “Tanrısal adalet içine zehir koyduğumuz kadehi kendi dudaklarımıza sunuyor.” ve o taht karakterimizin sonu oluyor…
Macbeth, benim için gücün, hırsın,açgözlülüğün temsilcisi oldu. Ve yazarın şiirsel diliyle bize aktardığı bu trajediyi iyi ki okudum dedirtti. Sizin de okumanızı tavsiye ederim.
Bazen olaylar göründüğü gibi değildir ve insanın içine ekilen kötülük tohumları nedense iyilikten daha hızlı büyür.
Macbethte de bu durum söz konusu.
Hele bir de işin içine hırs girdiğinde, sonuçlarını hiç sorgulamadığı işler yaptırıyor insana. İnsanlığını unutturacak işler.
Shakespeare'ın eserlerinde en sevdiğim nokta; karakterlerin içselliği, bunun sonucu olarakta karakterlerde ki vicdanı yargılamadır.
Bu yüzden kitapta var olan 3 cadı karakterini, onların kehanetlerini,Macbeth'in iç sesi olarak algıladım,zira kalkıştığı işler içinde kötülük beslenmeden yalnızca kehanetler üzerine yapılacak olaylar değil.
Bu yönüyle arzuların hırsa dönüş hikayesi denebilir.
Kitap okurken en sevdiğim şeylerden biri ise kitaba kaldığım yerden devam edecekken öncesinde sonu hakkında kafamda kurduğum senaryolar, varsayımlardır. Bu biraz da kitabın başarısıyla alakalı elbette. Çok farklı bir son beklemiyor olsam da üzerinde düşünmemi sağlayan güzel bir eserdi.
Herkes tarafından sevilen kimsenin önünde duramadıgı büyük savaşçı Macbeth'in içine üç cadının hükümdarlık müjdesi fısıldamasıyla Macbeth'in içinde beslenmiş olan kötü duygular ayağa kalkar ve hükümdarlık için büyük bir hırsa kapılır bu hırs ona neler neler yaptırmıştır, kendi sonunu kendisi hazırlamıştır.

Klasik bir kitap, Shakespeare okuyacagim bir de onu sevecegim aklıma gelmezdi. Tiyatro olmasına rağmen dili çok akıcı hemen bitirebileceginiz bir eser. Ders verici bir kurgusu var.
İroni üzerinden ; korku, ihtiras, iyi-kötü, insanoğlunun dış görünümü ve iç yüzü, adalet, keder, muhayyile, iç ve dış dünya, gerçek ve gerçek dışı, rasyonel ve irrasyonel düşünce, söz, duyumsama, insani değerler, yaşamının anlamı ve anlamsızlığı temalarını bu denli güçlü işleyen nadir eserlerden. Shakespeare' in dramatik dehası, söz ustalığı ve kullandığı temaların etkili işlenişi hepsi her bir sayfada size yoldaş oluyor. Hoş kalın...
Shakespeare'in en ünlü oyunlarından olan Macbeth, insanoğlunun açgözlülüğünü, yükselme hırsını ve bu hırsla yapabileceklerini gözler önüne seriyor. Akıcı ve şiirsel anlatımıyla beni bir kez daha kendine hayran bıraktı. Shakespeare gibi ölümsüz bir yazarı okumadan ölmeyin :)
İnsanoğlu ne iyi ne kötü, ne de hem iyi hem kötü insan iyi kötü bir varlık.Salt bir insanın iyi olduğu ya da kötü olduğunu düşünüyorsanız masalları seviyorsunuz ben de severim masalları hem mutlu bittiğinden hem sonsuza kadar mutlu biteceğinden hem de insanları karmaşık bir varlık olmaktan kurtardıkları için.İnsan çok karmaşık bir varlık okuyucu ben de .Ruhsal ayrıkların içinde birbirimizi hissedemiyoruz,hırslarımız bizi yok ediyor,ölümü unutunca tıpkı masallarda ki gibi sonsuza kadar yaşayacağımızı zannediyoruz.Burası dünya burada vahşi bir doğa vahşi insanlar vahşi hırslar,savaşlar,eziyetler,zulümler,benciller iç içe geçmiş.Acılarla dolu bir dünya içinde sevinçleri olan...İyiliklerle dolu bir dünya içinde kötülükleri barındıran...Ölümlü bir dünya sonsuzluğu umut eden...
Salt iyi biri değilim ama iyi olmaya çalışanlardanım.Zaman zaman kendimi kötü biri olarak görsemde iç savaş veriyorum ruhumla.Belki ruhum hayatımdan yoruldu belki ben ondan.Vicdanın iyi bir adalet yargıcı olduğunu söylerler ki bana göre öyledir bu,onu rahatsız etmeye hiç gelmiyor rahatsızlık veriyor kalbime... Velhasıl Macbeth de vicdanı rahatsız olanlardan,hırsına yenik düşenlerden,kendine yazık etti.Kötülüğün cezası var mıdır acep yaşadığımız dünyada ? Yazarımız cezasını kesmiş insani içgüdüyle.Şahsi fikrim şudur ki bana kötülük yapan bir insana ceza kesmek benim de bir o kadar kötü olduğumu gösterir.Kötülük yapan kötülüğü kendine vermiyor mu zaten.Vicdanımız rahat değilse,asıl mutluluğun başkasını mutlu etmekten geçtiğini anlamamışsanız,iyilik için savaşmamış,kalbinizi temiz tutamamışsanız yaşamak yaşamak mı gerçekten.
Ölüm tek gerçek o zaman bunca kötülük niye ? Düşünmek için şehirden uzaklaştırılmış mezarlıklar iyi bir seçim.Ne diyeyim kimsenin hayatı Macbeth kadar kötü olmasın.O dünyada ki en güzel duygulardan mahrum olarak yaşadı ve öldü.
Shakespeare'nin Macbeth oyunu bir taht mücadelesi anlatır.Ana karakter Macbeth in tahtı ele geçirmek için verdiği mücadeleyi konu edinir.
Ali cengiz oyunları diye bildiğimiz mücadele biçiminin İskoçya versiyonu tarzı bir tiyatro oyunu.Macbeth kralı öldürür daha sonra arkasından oğullarının peşine düşer.Sizin tahmin edeceğiz gibi oğullarının hepsini öldüremez.:)En son bir oğul gelir ve tahtı tekrardan ele geçirir.

Toplumsal yönden oyunu ele aldığımız da en önemli tesbiti; haksız bir şekilde elde edilenlerin aynı şekilde cezasız kalmayacağı gerçeğidir.Atasözünde geçtiği gibi eden bulur gerçeğini eser tekrardan hatırlatmış oldu.

Keyifli okumalar.
Shakespeare okuduğum 3. Kitabı oldu Macbeth. Mükemmel bir tiyatro eseri çıkarmış Shakespeare. Boşuna en iyi edebiyatçıların arasında bulunmuyor kendisi. William Shakespeare bir tiyatro yazarı belki ama onun eserleri kitleleri bu kadar sevmesini sebebi evrensel duygulara yer vermesidir. William Shakespeare bir dünya insandır. Macbeth geçecek olursak; oyun 5 perdeden oluşuyor. Konusu ise, Macbeth'in iktidar hırsı ile hazin sonu anlatılır. Yazar bize hırs ne demeli kötü bir şey olduğunu anlatmış. Taç sevdası için bir insanın yapabilecekleri göstermiş bize yazar. Macbeth kötüdür belki ama yaptığı kötülüklerden zevk almaz. Hatta öldürdüğü kişilerin hayaletlerin görür. Bu hayalet görme imgesi Hamlette de vardı. Macbeth'in bu kadar kötü bir olmasına bir diğer sebepse eşi Lady Macbeth'dir. Kadınların iktidar hırsını çok güzel yansıtmış yazar. Bu iktidar hırsı Macbeth o kadar işler ki eşi Lady Macbeth bile dinlemez artık. Kitabın sonunda Macbeth ve eşi de öldü. Kitabın sonunda iyiler yine kazandı. Dünyamızda iyiler kazanmasa da yapacak bir şey yok. Macbeth'i okuyun bir tiyatro eseri olarak değil evrensel bir eser olarak okuyun. Edebiyat ile kalın
"Unutma ki bu aşağılık dünyadasın:
Kötülüğü baş tacı edip, iyiliği çılgınlık sayan dünyada."
Malcolm:
İndirme şapkani gözlerinin üstüne;
Duygularını açığa vur! Dile gelmeyen acı
Kalbe yüklenir ve kırar onu.
William Shakespeare
Sayfa 119 - Remzi yayınevi
Saygılar, sevgiler, sürüyle dostlar bekleyemem.
Benim payım olsa olsa sessiz ama derin lanetler.
William Shakespeare
Sayfa 97 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 19.Basım
Fazla konuşmaya varmıyor dilim

Ama öyle kötü günler yaşıyoruz ki şimdi

İnsan ne yaptığını bilmeden hain oluveriyor.
William Shakespeare
Sayfa 100 - İş Bankası

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Macbeth
Baskı tarihi:
2006
Sayfa sayısı:
114
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754588590
Orijinal adı:
Macbeth
Çeviri:
Sabahattin Eyüboğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Macbeth
Macbeth (Çizgi Roman)
Macbeth
Macbeth;

William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren bu efsanevi yazar, büyük olasılıkla 1606 yılında yazdığı Macbeth’le “yükselme arzusu ve politik hırsın” kişiyi neye dönüştürebileceğini dünü, bugünü ve yarını kapsayacak bir derinlikle öngörmüştür.

Sabahattin Eyüboğlu (1909-1973); Hasan Âli Yücel’in kurduğu Tercüme Bürosu’nun başkan yardımcısı ve Cumhuriyet döneminin en önemli kültür insanlarından biriydi. Tek başına ya da “imece” birlikteliğiyle yaptığı çeviriler, Hayyam’dan Montaigne’e, Platon’dan Shakespeare’e hep, dünya kültürünün doruk adlarındandı.

Kitabı okuyanlar 1.977 okur

 • U
 • Mina Yılmaz
 • Yonca önal
 • Volkan Tuncalp
 • Serdar Can
 • rüya
 • Gülay Karaca
 • Firdevs Kocakale
 • Ezgi Derya Kocaman
 • Berat Tuna

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.9
14-17 Yaş
%8.3
18-24 Yaş
%31.4
25-34 Yaş
%33.7
35-44 Yaş
%14.5
45-54 Yaş
%5.1
55-64 Yaş
%0.8
65+ Yaş
%2.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61.7
Erkek
%38.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.1 (166)
9
%24.7 (141)
8
%27 (154)
7
%10.5 (60)
6
%3.3 (19)
5
%1.1 (6)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0.2 (1)

Kitabın sıralamaları