Adı:
Othello
Baskı tarihi:
13 Şubat 2017
Sayfa sayısı:
160
Format:
Ciltli
ISBN:
9789944884525
Orijinal adı:
Othello
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Othello Ciltli William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren efsanevi yazar, Othello’da kıskançlığı, hırsı ve coşkuyu dinamik ve görkemli bir biçimde yansıtmıştır. Yine de bu eser sadece bir kıskançlık tragedyası değildir. Shakespeare, Othello’da her çağda geçerli olan trajik bir durumu, saf dürüstlüğün, yalan ve düzen dünyasına yenilişini, yazgıların birbirinden ayrılıp birbiriyle karşılaştığı labirentler içinde aktarır. Özdemir Nutku (1931): Türk tiyatrosuna büyük katkıları olan eğitimci ve yönetmen Özdemir Nutku, eleştirmen, yazar ve çevirmen olarak da önemli yapıtlar ortaya koydu. Sahnelediği pek çok oyunun yanı sıra, araştırma, inceleme ve çevirileriyle de ödüller kazandı. Ülkemizde olduğu kadar yurtdışında da sahneye koyduğu oyunlar, verdiği ders ve konferanslarla tanınmaktadır.
160 syf.
·3 günde·8/10
Bir arkadaşım bana " İnsanları tanımak istiyorsan psikoloji kitapları değil, tiyatro kitapları okumanı tavsiye ederim." demişti. Hak verdim.

Fitne ne büyük bir zehir! Hele de güvene oynanmışsa...Bir kanser gibi yavaş yavaş hissettirmeden ele geçirir ruhunuzu.Bütün masumiyeti bir canavara çevirir. Öyle bir parazit ki bütün huzuru yer bitirir. Geriye zombileşmiş ruh kalır. Bütün dünya ayaklarınıza serilse de her şeyde bir bit yeniği arar durursunuz. Boğazınızda hep bir düğüm varmış gibi sürekli yutkunursunuz. Uykusuzluğun esiri olur geceleriniz. Huzursuzluğun esiri olur gündüzleriniz. Ve şüphe ve güvensizliğin getirdiği kara bulut sevdiklerinizi bir bir alır elinizden.

Güvenin güvesi şüpheden uzak kalmanız temennisiyle. Fitnesiz dostluklar dilerim.
160 syf.
·2 günde·9/10
Etkinlik sayesinde üçüncü Shakespeare eserini de okumuş oldum Othello ile. Sanırım bu üç kitap arasından da en beğendiğim bu eseri oldu. Tiyatro, oyun okumak bence en zevkli okuma türlerinden. Beyinde kişileri, yerleri ve olayları canlandırmak çok daha kolay ve güzel oluyor. Yazarın dili harika, mükemmel bir şiirsel anlatım.

Hasan Ali Yücel Klasiklerinden okudum eseri 157 sayfalık bir kitap. Kıskançlık ana temalı bir eser. Her şey kıskançlık üzerinden ilerliyor. Gözü yukarılarda siyahi Mağrip'li komutan olan Othello ile Venedikli üst düzey yöneticinin kızının aşkını anlatıyor. Iago isimli bir şeytan var Othello'nun yanında danışman olan ve öylesine bir şeytan ki tamamen kötülükten doğmuş. Kıskançlığı öylesine sokuyor ki Othello'nun beynine artık beynini kemiriyor Othello'nun. Birbiri arkasına yaşanan talihsizlikler de Othello yüzünden yanlış anlaşılıyor ve sonunda çok kötü olaylar yaşanıyor.

İçerisinde Türkler, Osmanlı Devlet'inin de geçmesi ve Kıbrıs Savaş'ı esnasında yazılmış bu yüzden de ayrı bir tebessüm kattı.

Çok büyük bir tema olmayabilir kıskançlık ama bu kıskançlığı anlatırken hayatınızla ilgili sosyal mesajlara doyacaksınız. Hastalıkla, sağlıkla, aile olmakla, iyilik- kötülük ayrımıyla bir sürü anlamlar taşıyor.

Çok beğendim sizlere de rahatlıkla tavsiye ederim. Alıntılardan göreceksiniz zaten.

"En kötüsünü bilmek, hiçbir şey bilmemekten daha iyidir." Sayfa 91
160 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Yine bir entrika dolu Shakespeare kitabının sonuna geldim. Tek bir kişinin tüm gidişatı nasıl değiştirebileceğini film izler gibi okudum. Makam hırsı insanın içindeki bütün iyilikleri nasıl yok edebilir ve insan ne kadar şeytanlaşabilir? Bunun cevabını çok güzel veriyor.
Şiirsel, akıcı üslubu kitabın bir çırpıda bitmesini sağlıyor. Kitap tiyatro olduğu için sürekli konuşmalar dizisinden oluşuyor. Orada yazan isimlere odaklanmayıp; şu kimdi bu kimdi demeyip olaylara odaklanırsanız kitap çok hızlı şekilde ilerliyor. Yine beğendiğim bir Shakespeare kitabı oldu. Okumaya da devam edeceğim. İyi okumalar :)
160 syf.
·2 günde·10/10
Tam bir facia örneği. Yanlış anlaşılma, şüphecilik ve öfkenin doğurduğu sonuç. Othello'nun eşi mendili kaybetmesi sonucunda aldatıldığını düşünen Othello Iago ile şüphelendiği kişiyi öldürür ve eşinide öldürmesi sonucunda aslında aldatmadığı gerçeğini öğrenir ama iş işten geçmiştir. Üst düzey biri olan Othello kitabın sonlarında artık bir mahkum olmaktadır. Kitabın verdiği en büyük mesaj önyargılı davranışın çıkardığı sonuçlar ve sinirliyken bir şeye karar vermemek. Olaylar ve duygular gerçekten çok güzel aktarılmış Shakespeare'nin bu kitabını okurken izledim gibi hissettim ve en sonunda çok üzüldüm maalesef, hüzünlendim. Yıllarca hep aklımda canlanabilecek bir eser olacak, etkisi tam olarak böyle.
160 syf.
·1 günde·9/10
Shakespeare, insanı tahlillemeyi gerçekten çok iyi başarıyor.
Othello adlı hikaye şiirsel dili ve yazılışıyla çok ilgimi çekti. (Kültür Bakanlığı Yayıncılık'tan okudum.)
Iago gibi insanlar niye var ki sanki ? İkiyüzlü insanlar.. Yüzüne dost görünüp arkadan fitne fesat yayarak bitiren insanlar..
Iago fesat aklıyla öyle planlar kurar ki bu planlarıyla şüpheye yer bırakmaksızın insanları kendine inandırıyor. Othello'yu da karısına karşı doldurup fitne ateşini yakıyor ve Othello sonunda pişman olsa da iş işten geçiyor.

Ayrıca Türk düşmanlığı yine dikkatimi çekiyor ve Türklerin korkulu rüyaları olduğunu görebiliyoruz.
Keyifli okumalar. :)
160 syf.
·5 günde·9/10
Shakespeare’ in en başarılı söz ve düşünce düellosu yaptığı tiyatral eserlerinden biridir. Cümleler en yoğun haliyle öyle seri akarki kelime oyunlarından ve söz yoğunluğundan bir diğerini kaçırabilirsiniz. Dilin bir beyni nasıl zehirlediğini, yetenekli birinin doğru yerde doğru cümlelerle bir kişinin şüphelerini nasıl ayaklandırır, hayatıyla nasıl satranç oynar yumuşak bir şekilde anlatıp keskin bir bıçakla sonuca ulaştırdığını gösteren eserlerden biridir.
157 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Othello ve Desdemona'nın üzücü bir aşk hikayesi. Oyun kıskançlık üzerine yazılmış gibi görünse de bahsedildiği gibi, saf dürüstlüğün, yalan ve düzen dünyasına yeniliş hikayesi.

Othello; Mağripli, Venedik devletine hizmet eden bir soylu savaşçı. Desdemona ise güzeller güzeli Othello'nun karısı, iyilik meleği. Ve onları ayıran Iago; Othello'nun kötü yürekli çavuşu, mevki hırsı yüzünden Mağripliye düşman, Desdemona'ya duyduğu aşk ve arzu yüzünden nefret eden, herşeyi kötü gözle gören, alaycı, olumsuz ve bunun içinde tehlikeli bir karakter.

Oyun, çavuşun etkisi altına girmiş Othello'nun karısının onu aldattığını söyler ve karısına ait mendili eline geçirip yaveri Cassio'nun evine gizlice koyarak onda görmesini sağlar, böylece kendisine kanıt sunmuş olan Iago'ya inanır ve karısını kıskançlıktan boğarak öldürür. Tabi ki böyle bitmiyor herşey ortaya çıkıyor. Gerçekten çok etkileyici bir tregedya. Tiyatro okumak çok zevkli oyundaymış hissi veriyor. Shakespeare, daha ne olabilir ki efsane..
160 syf.
·10/10
Shakespeare’nin müthiş bir tragedyası. Kıskaçlık ve hırsın mükemmel bir şekilde işlendiği bir eser. Hırsı uğruna bir insanın ne kadar alçalabileceğini, kıskançlık zehrini içen birinin de nasıl kendinden beklenmeyecek bir karaktere büründüğünün en güzel yansıması. Sıkılmadan zevkle okursunuz. Bu arada İş Bankası yayınlarından okuyacak olanlar önsözü kitap bittikten sonra okusun. Biraz spoiler verilmiş.
160 syf.
Kitabın asıl teması kıskançlık. Kıskançlığın ne kadar pis bir hastalık olduğu ve insanın yakalanınca gözlerin görmez kulakların duymaz olduğu anlatılmış. Kitapta beni en çok etkileyen karakter çavuş Iago oldu. Shakespeare Iago karakteriyle bu dünyaya sadece kötülük yapmaya gelmiş ruh hastası insanların da olabileceğini, karşımıza çıkan her insana güvenmemiz gerektiği mesajını vermek istemiş. Iago'nun kin, nefret, intikam ve ikiyüzlülük yüklü karakteri bu kadar da olmaz dedirtiyor. Romeo ve Juliet'ten kat kat başarılı bir eser. Tavsiye ederim
160 syf.
·Beğendi·7/10
Hamlet'in yanında daha sönük kaldığını söyleyebilirim öncelikle . Gerek anlatımdaki şiirsellik gerek konu olarak Hamlet çok daha iyiydi. Tabiki kitaba kötü diyemem yani anlatımdaki şiirsellik, konusu, karakterler ve tiyatro havası olarak çok güzeldi özellikle Hamlet'ten önce okumuş olsam çok az negatif yorum yapardım ama Hamlet'i okuduktan sonra böyle bir giriş yaptım. Okuduğum kitapta bir çok sahne kısaltılmıştı (ve malesef kitabın son açıklamaların da gördüm kısaltmalar yapıldığını) bu yüzden detaylarda biraz açık vardı ve hissediliyordu tavsiyem okuyacaksınız tam metinlisini bulabilirseniz kesinlikle o şekilde okuyun çünkü eksiklikler çok belliydi.
160 syf.
·2 günde
Akılsızca ama çok seven biri, kolayca kıskanmayan ama bir kez de kıskandı mı kendini kaybeden birinin hikâyesi.
Hatta psikolojide patolojik kıskançlık “Othello kıskançlığı” olarak da anlandırılıyor.

Iago kötülerin kötüsü, sevgili Desdemona ise bir melek. İyiliğin, yalan ve kötülüklere yenilişi temel konu malesef. Mitolojik kavramlar ve İncil’den bazı olayların aktarımı var. Ama her şey minik notlarla gayet kolay ve akıcı bir şekilde algılanıyor.

Okuma listemde W. Shakespeare olmazsa olmaz dedim ve bu ilk okuduğum eseri oldu. Barok tarzdaki bu eseri gerçekten şairane, duyguların yoğun ve coşkulu anlatıldığı, mutlaka okunması gereken bir eser
160 syf.
·1 günde·7/10
Shakespeare’in kalemi, şiirselliği çok hoşuma gidiyor. Bu da diğer shakespeare kitapları gibiydi. Oldukça şiirsel ve şiirsel cümlelerin arasında kendine pay çıkartacağın önemli ve derin anlam içeren cümleler. Kıskançlığı anlatıyor bu kitap. Hırs ve kıskançlık birinin gözünü nasıl döndürebilir , dürüstlük nasıl göz ardı edilebilir...
Othello soylu bir komutan. Venedikli bir kıza aşık oluyor . Birbirlerini büyük bir aşkla seviyorlar. Iego ise Othello’dan nefret eden hırslarına yenik düşmüş bir adam aynı zamanda Othello’nun çavuşu. Othello’ya yanaşıp dürüstmüş gibi davranıp onu parmağında oynatmaya hırsını ondan çıkarmaya çalışıyor. Othello‘nun aklına kıskançlık sokup onu olduğundan başka birine çevirmeye çalışıyor. Onu tuzağına düşürmeye çalışıyor. Birde Cassio var . Othello’nun dürüst yaveri. Othello’ya büyük sevgi ve saygı ile bağlı.Kıskançlığın, hırsların, yalanların ve dürüstlüğün kitabı. Kitabın konusu kısaca bu.
Hem güzel, hem akıllıysa bir kadın, bilir
Güzelliği kullanılmak, aklı kullanmak içindir.

Ya bir kadın çirkin ve akıllıysa?

Çirkinse eğer, ama aklı varsa ona yetecek,
Mutlaka bir güzel bulur çirkinliğini örtecek.

Ya güzel, ama aptal olursa?

Güzel olan kadına daha hiç aptal denilmemiştir,
Hatta aptallığı sayesinde çocuk bile edinmiştir.
William Shakespeare
Sayfa 35 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 14.Basım
Yaşamak azap haline geldikten sonra yaşamaya devam etmek ahmaklıktır. Ölüm bizi iyi edecekse ilacımız sayılır.
William Shakespeare
Sayfa 23 - Milli Eğitim
Ama hep lafta kalır bu sözler en sonunda.
Şimdiye kadar hiç görmedim ben

Kulak yoluyla iyileştirildiğini yürek acısının.
William Shakespeare
Sayfa 21 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 14.Basım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Othello
Baskı tarihi:
13 Şubat 2017
Sayfa sayısı:
160
Format:
Ciltli
ISBN:
9789944884525
Orijinal adı:
Othello
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Othello Ciltli William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren efsanevi yazar, Othello’da kıskançlığı, hırsı ve coşkuyu dinamik ve görkemli bir biçimde yansıtmıştır. Yine de bu eser sadece bir kıskançlık tragedyası değildir. Shakespeare, Othello’da her çağda geçerli olan trajik bir durumu, saf dürüstlüğün, yalan ve düzen dünyasına yenilişini, yazgıların birbirinden ayrılıp birbiriyle karşılaştığı labirentler içinde aktarır. Özdemir Nutku (1931): Türk tiyatrosuna büyük katkıları olan eğitimci ve yönetmen Özdemir Nutku, eleştirmen, yazar ve çevirmen olarak da önemli yapıtlar ortaya koydu. Sahnelediği pek çok oyunun yanı sıra, araştırma, inceleme ve çevirileriyle de ödüller kazandı. Ülkemizde olduğu kadar yurtdışında da sahneye koyduğu oyunlar, verdiği ders ve konferanslarla tanınmaktadır.

Kitabı okuyanlar 3.672 okur

  • Özge Çakıcı
  • Nisa hebip
  • Fatmagül Tugay
  • Kahve Güzeli
  • H.
  • busra
  • Cemre Yılmaz
  • Melis çalışkan
  • Hilal acar
  • Alper Bayram

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%5.9 (57)
9
%6.3 (61)
8
%4.9 (47)
7
%2.6 (25)
6
%0.9 (9)
5
%0.4 (4)
4
%0.2 (2)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları