8,3/10  (94 Oy) · 
376 okunma  · 
72 beğeni  · 
2.407 gösterim
Shakespeare uzmanı olan Bülent Bozkurt’un özenli çevirisi ve açıklayıcı sunuşuyla…

Othello ile Shakespeare’in öteki üç büyük tragedyası, Hamlet, Macbeth ve Kral Lear arasında önemli farklar vardır. Othello, ne Lear gibi bir kral, ne Hamlet gibi bir prens, ne de Macbeth gibi kral olma ihtirası olan ve bu ihtirası gerçekleşen bir soylu. Othello sadece Venedik devletinin hizmetinde bir komutandır.

Othello, öteki üç büyük tragedyadan farklı olarak daha “dünyasal” bir oyundur. Ağırlıklı konuları, aşk, evlilik, kıskançlık ve kötülük üstünedir. Her dört tragedyada ortak olarak (genel olarak tragedya türünde ve özellikle Shakespeare’in tüm tragedyalarında olduğu gibi) farklı boyutlarıyla ölüm işlenmektedir.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2016
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789944884518
 • Orijinal Adı:
  Othello
 • Çeviri:
  Özdemir NUTKU
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
KeMâL 
03 Nis 20:21 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Etkinlik sayesinde üçüncü Shakespeare eserini de okumuş oldum Othello ile. Sanırım bu üç kitap arasından da en beğendiğim bu eseri oldu. Tiyatro, oyun okumak bence en zevkli okuma türlerinden. Beyinde kişileri, yerleri ve olayları canlandırmak çok daha kolay ve güzel oluyor. Yazarın dili harika, mükemmel bir şiirsel anlatım.

Hasan Ali Yücel Klasiklerinden okudum eseri 157 sayfalık bir kitap. Kıskançlık ana temalı bir eser. Her şey kıskançlık üzerinden ilerliyor. Gözü yukarılarda siyahi Mağrip'li komutan olan Othello ile Venedikli üst düzey yöneticinin kızının aşkını anlatıyor. Iago isimli bir şeytan var Othello'nun yanında danışman olan ve öylesine bir şeytan ki tamamen kötülükten doğmuş. Kıskançlığı öylesine sokuyor ki Othello'nun beynine artık beynini kemiriyor Othello'nun. Birbiri arkasına yaşanan talihsizlikler de Othello yüzünden yanlış anlaşılıyor ve sonunda çok kötü olaylar yaşanıyor.

İçerisinde Türkler, Osmanlı Devlet'inin de geçmesi ve Kıbrıs Savaş'ı esnasında yazılmış bu yüzden de ayrı bir tebessüm kattı.

Çok büyük bir tema olmayabilir kıskançlık ama bu kıskançlığı anlatırken hayatınızla ilgili sosyal mesajlara doyacaksınız. Hastalıkla, sağlıkla, aile olmakla, iyilik- kötülük ayrımıyla bir sürü anlamlar taşıyor.

Çok beğendim sizlere de rahatlıkla tavsiye ederim. Alıntılardan göreceksiniz zaten.

"En kötüsünü bilmek, hiçbir şey bilmemekten daha iyidir." Sayfa 91

Beyza Yuksel 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Shakespeare, insanı tahlillemeyi gerçekten çok iyi başarıyor.
Othello adlı hikaye şiirsel dili ve yazılışıyla çok ilgimi çekti. (Kültür Bakanlığı Yayıncılık'tan okudum.)
Iago gibi insanlar niye var ki sanki ? İkiyüzlü insanlar.. Yüzüne dost görünüp arkadan fitne fesat yayarak bitiren insanlar..
Iago fesat aklıyla öyle planlar kurar ki bu planlarıyla şüpheye yer bırakmaksızın insanları kendine inandırıyor. Othello'yu da karısına karşı doldurup fitne ateşini yakıyor ve Othello sonunda pişman olsa da iş işten geçiyor.

Ayrıca Türk düşmanlığı yine dikkatimi çekiyor ve Türklerin korkulu rüyaları olduğunu görebiliyoruz.
Keyifli okumalar. :)

Muharrem Armağan 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hamlet'in yanında daha sönük kaldığını söyleyebilirim öncelikle . Gerek anlatımdaki şiirsellik gerek konu olarak Hamlet çok daha iyiydi. Tabiki kitaba kötü diyemem yani anlatımdaki şiirsellik, konusu, karakterler ve tiyatro havası olarak çok güzeldi özellikle Hamlet'ten önce okumuş olsam çok az negatif yorum yapardım ama Hamlet'i okuduktan sonra böyle bir giriş yaptım. Okuduğum kitapta bir çok sahne kısaltılmıştı (ve malesef kitabın son açıklamaların da gördüm kısaltmalar yapıldığını) bu yüzden detaylarda biraz açık vardı ve hissediliyordu tavsiyem okuyacaksınız tam metinlisini bulabilirseniz kesinlikle o şekilde okuyun çünkü eksiklikler çok belliydi.

Kitabın asıl teması kıskançlık. Kıskançlığın ne kadar pis bir hastalık olduğu ve insanın yakalanınca gözlerin görmez kulakların duymaz olduğu anlatılmış. Kitapta beni en çok etkileyen karakter çavuş Iago oldu. Shakespeare Iago karakteriyle bu dünyaya sadece kötülük yapmaya gelmiş ruh hastası insanların da olabileceğini, karşımıza çıkan her insana güvenmemiz gerektiği mesajını vermek istemiş. Iago'nun kin, nefret, intikam ve ikiyüzlülük yüklü karakteri bu kadar da olmaz dedirtiyor. Romeo ve Juliet'ten kat kat başarılı bir eser. Tavsiye ederim

Merve 
 07 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Othello diye abarttıkları bu muydu, diyerek kitabı kapattım.Bazı kitaplar gerçekten abartıldıkları kadar değiller. İnsanlar serçeyi anlatayım derken ballandırıp zümrüdü anka kuşundan bahsettiklerinin farkında değiller herhalde. Kitaba gelecek olursak ben burada Iago'ya hayran kaldım. Ve finali de beğendim. En azından bu sefer sadece kötüler değil iyiler de kaybetti bu oyunu. Canları pahasına tabi.

İsmail Altun 
19 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Othello
William Shakespeare'in yine zekice hazırlanmış oyunlarından biri bu oyunda yok yok :)) Osmanlıdan tutun İletişim problemlerine kadar hal böyle olunca boş kıskançlıkta ortaya çıkıyor gereksiz ve nedensiz ortada fol yok yumurta yok dağ dağa küsmüş kimsenin haberi yok çok güzel anlamlı bir oyun Tiyatro ile uğraşanlar veya uğraşmayanlar bu kısa ve anlamlı hikayeyi muhakkak okusun birde arkadaşlar yazarların kitaplarını birbiriyle kıyaslamayın yok bu ondan iyi yok bu daha iyi gibi her kitap hikaye öykü kurgu düşünce farklı meseleleri anlatır her ne kadar olay örgüsü benzerlik gösterse de bizlere farklı bilgiler sunar biz yazarın kitaplarını birbiriyle kıyasladığımız zaman içindeki saklı hazineyi göremeyiz onun için hayatınızda yeni sayfalara yeni bilgilere izin verin bırakın bilgi beyninize akıp gitsin saygılar hepinize keyifli mutlu okumalar dilerim Türkiye ...

Özge TOLGA 
 29 Mar 14:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ah Othello! Keşke kadınına hep inansaydın. Keşke dış kötülüklerin cümlelerine kanmasaydın .. yazık oldu Aşkınıza ..
Seni şeytanın babası Iago !! Nasıl yenik düştün pozisyon hırsına! Yazik ettin güzelim aşka ..

Muhammed Altun 
01 Mar 10:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yine ilğinç diyaloglar yine laf cambazlığı... Gayet sürükleyici. Kitabın ortalarına doğru hikaye sizi oyuna dahil ediyor ve hemen bir karekter oluveriyorsunuz . Sona doğru ortam geriliyor hava soğuyor. Ve hüzünlü bir son... Hak edenler her zaman hakettiğini alıyor yolun sonunda ancak olan haketmeyenlere oluyor.
"Tanrı bana yanlışlardan yanlış davranmayı değil, yanlışlardan doğru davranmayı göstersin."

Arzu Əliyeva 
 31 Eki 2015 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

Burada Mağripli zenci bir komutan ile venedikli beyaz bir kızın aşkı anlatılıyor.Emrinde çalışan bir subayın kara çalmaları ile çok sevdiyi karısından şübhelenir.Ve annesinden kalan mendilini ,yani karısına hediyye etdiyi mendilin başkasında olduğunu görünce karısını öldürür:((((

2 /

Kitaptan 64 Alıntı

Ali Yalçın 
01 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Tanrı bana yanlışlardan yanlış davranmayı değil, yanlışlardan doğru davranmayı göstersin!"

Othello, William Shakespeare (Sayfa 127)Othello, William Shakespeare (Sayfa 127)
Sergen Özen 
 04 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bir kadın ki, güzel olduğu halde kibirlenmez,
İyi konuşabildiği halde, gevezelik etmez,
Gösterişi sevmez, zengin olduğu halde.
Her şeye gücü yeter, ama kullanmayı istemez.
Gücendirildiğinde, öcünü almak elinde olmasına rağmen,
Uğradığı haksızlığa sabırla katlanmayı bilen;
...
Böyle bir yaratık İşte, varsa eğer böylesi.

Othello, William Shakespeare (Sayfa 36 - Kültür Yayınları)Othello, William Shakespeare (Sayfa 36 - Kültür Yayınları)
Cansu Koçak 
07 Şub 17:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Şu sabırsızlıklar da hep böyle akıldan yana yoksundurlar;
Hangi yara birdenbire iyileşmiştir?

Othello, William Shakespeare (Sayfa 57 - Kültür)Othello, William Shakespeare (Sayfa 57 - Kültür)
Beyza Yuksel 
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Eskiden kalpler el uzatırdı
Şimdilerde el uzatılıyor, kalp yok

Othello, William Shakespeare (Sayfa 136 - Kültür Bakanlığı Yayıncılık)Othello, William Shakespeare (Sayfa 136 - Kültür Bakanlığı Yayıncılık)
Cansu Koçak 
07 Şub 15:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kader alıp götürürse elde tutamadığımızı,
Soğukkanlılık alaya alır kaderin zararını.

Othello, William Shakespeare (Sayfa 21 - Kültür)Othello, William Shakespeare (Sayfa 21 - Kültür)

Sadece bir saatlik aşkım olsaydı eğer,
Bana verilen sadece bu olsaydı.
Dünya üzerindeki o bir saatlik aşkı da sana verirdim.

Othello, William ShakespeareOthello, William Shakespeare
Beyza Yuksel 
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Bir işkence haline geldi ise yaşamak
Ölüm bir hekim ve bir necat yolu olmaz mı ?

Othello, William Shakespeare (Sayfa 45 - Kültür Bakanlığı Yayıncılık)Othello, William Shakespeare (Sayfa 45 - Kültür Bakanlığı Yayıncılık)
Cansu Koçak 
07 Şub 15:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İyi ki mantık denen bir şey var da, kuduran isteklerimizi, bedenimizin iğnelenmelerini, dizginsiz tutkularımızı bastırabiliyoruz. Senin aşk dediğin şey, işte bu tutkularımızın bir uzantısı, bir sürgünü.

Othello, William Shakespeare (Sayfa 25 - Kültür)Othello, William Shakespeare (Sayfa 25 - Kültür)

Kitapla ilgili 1 Haber

Didik didik kıskançlık
Didik didik kıskançlık Edebiyatın en kıskanç on kişisi listelense, Shakespeare'in Othello'su en üst sıralarda yer alırdı.