Adı:
Macbeth
Baskı tarihi:
2 Ocak 2020
Sayfa sayısı:
143
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751407672
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
154 syf.
·1 günde·9/10
Gelirleriyle çocuklara kitap hediye ettiğim YouTube kanalımda Shakespeare'in hayatı, mutlaka okunması gereken kitapları ve kronolojik okuma sırası hakkında bilgi edinebilirsiniz: https://youtu.be/rGxh2RVjmNU

KİŞİLER
Oğuz
Macbeth
Romeo ve Juliet
Kral Lear
Othello
Hamlet

PERDE I
SAHNE I
(Macbeth ve Oğuz sahneye girer.)

Macbeth: Kim var orada?
Oğuz: Selam sana Macbeth!
Macbeth: Sen de kimsin?
Oğuz: Bu sorunun şimdilik çok bir önemi yok Macbeth, görüyorum ki unuttuğun bir şeyleri yorgun kafanda arıyor gibisin. Hem benim kim olduğumu öğrenip de ne yapacaksın, aklından neler geçiyor? Sence bir insanın kim olduğunu öğrenmek onun adından, yaşından ve nerede olduğundan mı ibarettir?
Macbeth: Elbette değildir Oğuz, elbette. Hayatta bir insanın kendisine sorabileceği en zor sorudur kim olduğu sorusu. Ben de kim olduğumu bilmiyorum, zaten kimse ölümüne kadar da kim olduğunu bilemez bence. İnsanın doğumuyla ölümü sanki bir çember gibidir, doğumunda bir hırsla doğmuş olan insanoğlu ölümüne kadar da hırstan hırsa intikamdan intikama koşturur durur, ne olur ki sanki sonra... Ölür, unutulur, adı bile kalmaz bu dünyada.
Oğuz: Evet haklısın, bak benim kitaplığıma... Ölmek, unutulmak ve adının bu dünyadan silinmesini istemeyen değerli insanlarla dolu işte. Seç bir tanesini, belki iyi gelir senin bu iç sıkıntına.

(Macbeth kitaplığı araştırır, yazarının bulunduğu kısmı iyi biliyordur ve eline aldığı ilk kitap Romeo ve Juliet'tir.)

Macbeth: Biliyorum bu kitabı, iki tane toy, bilinçsiz ve hiçbir şeyin farkında olmayan gencin aşk hikayesini anlatıyor. Binlerce iyi geceler falan diyorlar birbirlerine. Gece ile gündüzün erkek ile kadın arasında karıştığı zaman dilimlerinde yaşıyorlar. Fakat ben, yani Macbeth, Romeo ve Juliet'ten daha iyi bir kitabım bir kere. Yazarımın olgunluk döneminde yazdığı bir eserim zaten.
Romeo ve Juliet: Buna bir şey diyen olmadı ki zaten Macbeth, senle dostça anlaşabiliriz diye düşünüyorum. Ben her ne kadar yazarımın erken dönem eserlerinden birisi olsam da unutulmamayı ve her zaman kitaplıklarda yaşamayı hak ediyorum. Benden çok sonra yazılan Antonius ve Kleopatra kitabı her ne kadar siyasi çalkantılar içerisinde daha karışık ve olgun bir aşkı anlatsa da beni de yabana atmamalısın.
Macbeth: Hayır, hayır, hayır. Seni görmek istemiyorum, bu kitaplıktaki en büyük, en çok okunan, en tercih edilmesi gereken kitap ben olmalıyım. Sizin gibi cıvık aşk hikayelerine tahammülüm hiç yok. O yüzden hançerimin tadına bakacaksın!

Romeo ve Juliet: Ah! Zaten hiç tutmamıştı bu dünyada şansım! Yine de bitmesin hiçbir zaman bu ölüm dansım!
(Ölür.)

Oğuz: Ne yaptın sen Macbeth? Niye öldürdün masum aşıkları?
Macbeth: Ben hırslarımdan ve intikamlarımdan ibaretim, zaman artık benim zamanım.

PERDE I
SAHNE II
(Macbeth ve Oğuz sahneye girer.)

Oğuz: Neden, neden yaptın böyle bir şey Macbeth? Gerek var mıydı buna, nedir bu hırsının kaynağı?
Macbeth: Ben en iyisi olmalıyım Oğuz, en büyük olmalıyım. Kral olmalıyım, ilah olmalıyım! Her şeyin en üstünde ben olmalıyım, herkes benim adımı duymalı, herkes Macbeth demeli, kimsenin ağzından düşmemeliyim!
Oğuz: Bu kadar hırs ve göz önünde bulunmak doğru mu sence Macbeth? Hızlı yaşayan hızlı ölür derler, bilirsin. Bence doğru bir yolda değilsin, yakında bu hırsınla aklını bile kaybetme olasılığın var.
Macbeth:
"Kapılar mı vuruluyor bir yerde? Ne oldu bana?
En küçük gürültü korkutur oldu beni.
Nedir bu eller? Gözlerimi oyuyor bu eller!" (s. 33)
Oğuz: Demiştim ben sana, o eller, o cinayeti işleyen eller hiçbir zaman silinmeyecek aklından. Neden sanıyorsun bu deliliğin kaynağı? Al, sana bir kitap daha vereyim, iyi gelir deliliğe. Yine senin yazarının yazdığı bir kitap bu da.

(Kral Lear sahneye girer.)

Kral Lear: İşte! Benim olacak bütün bu dünya... Bütün bu gördüğünüz dağlar, bayırlar, yeryüzü ve gökyüzü. Hepsi Kral Lear'ın adını haykıracak. Benim bunların hepsinin sahibi. Kim olabilir ki bana karşı çıkan?
Macbeth:
"İnsana rahat nefes aldırmayan kuruntularla
Beynimizi bir işkence masasına çevirmektense
Ölüp rahat etmek daha iyi." (s. 52)
(Kendi kendine)
Ama... Ama... Kral Lear'ın hükümdarlığını da kabul edemem ki. Benim, Macbeth'in adının en yukarıda olması gerekirken, Kral Lear kimmiş? Bu kral ilk başta güvenmediği kızından dolayı çöküşlerden çöküş beğenen kral değil mi hem? Kim oluyormuş Kral Lear? O yüzden o da hançerimin tadına bakacak!

Kral Lear: Ah! Nedir bu her sonda başıma gelenler! Binlerce kez yazılsam da yine binlerce kez ölecek gibiyim. Hiçbir zaman değişmiyor trajedilerin acı sonu.
(Ölür.)

Macbeth: Yoldan çıktım artık, düz bir yolda gitmem gerekirken yanlış yolların yanlışlığından önümü göremez oldum. Her yerim karanlıklarla kaplandı, kimse bana yardım edemez artık. Nedir o? Oradan gelen bir ses mi var yoksa? Yok, sanırım benim iç dünyamın sesi bu. Bana alarmlar çaldırıyor bilinçaltım. Her şey boş artık benim için bu dünyada, her şey bir oyuncak gibi oldu artık benim için. Kral olabilmek için daha çok öldürmeliyim ve şu an önümdeki trajedi rakiplerimden sadece 1 tanesi kaldı!

PERDE I
SAHNE III
(Macbeth ve Oğuz sahneye girer.)

Oğuz: Artık durmalısın Macbeth! Nereye kadar gidecek bu hırsın, bütün dünyayı bir kan gölüne çevirecek kadar iktidar mı istiyorsun? Yetmiyor mu etrafımızdaki iktidarlar, sen de bir yenisi mi olmak istiyorsun!
Macbeth: Ben artık o bildiğimiz Macbeth değilim, kendimde miyim yoksa başka bir yerde miyim artık bilmiyorum. Sadece şunu biliyorum, aşağılık bir dünyadayım, çoğu zaman kötülüğü baş tacı edip, iyiliği çılgınlık sayan bir dünyada. (s. 78)
İşte o yüzden çok saçma olmasa gerek yaptığım şeyler. Beni de baş tacı eden birileri çıkacaktır mutlaka Oğuz. Kötülük baş tacı işte bu dünyada, kabullen artık bunu.
Oğuz: Hayır Macbeth, hayır! Al artık, oku şu kitabı, oku da biraz sorgula kendini artık. Dur de kendine, dur de bütün hırslarına.

(Othello sahneye girer.)

Othello: Selam size ey insanlar! Benim en kıskançların kıskancı, benden önce Romeo ve Juliet ile Kral Lear'ın gelip geçtiğini gördüm. Kıskandım doğrusu onları, benden önce öldükleri için. Oysaki onlardan sonra yazılmış en iyi kitaplardan biri de benim, saf düzenin ve iyilik dünyasının yok olmasını anlatırım. Güvensizliklere güveni anlatırım. Salt bir kıskançlık kitabı olduğumu söyleyenlere inanmayın. Yazarımın en iyi kitaplarından biriyimdir ben.
Macbeth: Bu söylemlere dayanamıyorum artık, hiçbir zaman bunu kabullenemem. Shakespeare deyince insanların aklına Macbeth gelmeli! Eğer tersi yönde söylenen bir şey varsa orada her daim Macbeth olacaktır. O yüzden sen de keskin hançerimin tadına bakacaksın!

Othello: Ah! Desdemona'm...
Senin uğruna kandım bütün insanlara, senin uğruna yitirdim bütün insanlığımı.
Şimdi ise kral hatta ilah olmak isteyen bir kitap tarafından öldürülüyorum...
Nereye doğru gidecek insanın bu yürüyüşü!
Tabelalar olmayacak mı bizim yolumuzda hiçbir zaman,
Ne zaman hırslar yerini masumiyetlere bırakacak,
Gidiyorum ben de işte, Desdemona'm ile birlikte yok oluşlara.
(Ölür.)

Macbeth: İşte bu, artık kral hükmündeyim. Yazarımın yazdığı en iyi trajedilerden sayılan 3 kitabı da öldürdüm. Benden iyi trajedisi kalmadı artık, herkesin dilinde Macbeth adı olacak. Karım olan Lady Macbeth ile krallar ve kraliçelere layık bir hayat yaşayacağız. Kimse bizim adımıza toz konduramayacak! Herkes bizim adımızı bağıracak:
Macbeth,
Macbeth,
Macbeth!

PERDE I
SAHNE IV
(Macbeth ve Oğuz sahneye girer.)

Oğuz: Bu gidişin gidiş değil Macbeth, ben sana söyleyeyim. Nereden geldiğinin farkında değilsin sen. Romeo ve Juliet, Kral Lear ve Othello kitapları yazılmasaydı belki sen de yazılmayabilirdin. Çünkü yazarının gelişim aşamaları bu kitapları yazmaya bağlıydı. Nereden geldiğinin farkında ol artık Macbeth! Dünyada senden çok daha iyi kitaplar var, sen ne bir kral ne de bir ilah olabilirsin. Yazarının bile böyle bir düşüncesi yoktu, sen kimsin de kitapların kralı olacaksın, nedir seni bu düşünceye sevk eden?
Macbeth: Ha ha ha, artık zaten bir kralım ben! Soytarılarım dizilin karşıma! Uşaklarım, yemeklerden yemek beğendirin bana!
Nedir bu sessizlik, nedir bu iç dünyamın dişlilerinin dönüşü,
Nedendir bu uçurumun kıyısında olduğumu hissedişlerim,
Yoksa bir insanın oğlu mu beni bu uçurumun kıyısından aşağı atacak?

(Hamlet sahneye girer.)

Hamlet: Olmak ya da olmamak Macbeth, işte bütün mesele bu. Sen zamanın kırbacına dayanmaya çalıştın, kral olmak istedin, ilah olmak istedin. Ama hatalarıyla, kusurlarıyla, çelişkileriyle sıradan bir insanın ta kendisiydin. Kimsin sen Macbeth? Kendi düşüncenin soluk ışıklarıyla hangi karanlık yolda yol almaya çalışıyorsun? Bir hedef tutturmaya çalıştığın zaman yüreğinin bütün renklerini kaçırıyorsun. Yenilgilerden yenilgi beğeniyorsun sen Macbeth.

Bütün meselenin olmak ya da olmamak olduğu yerde sen olmamak tarafında olmalısın Macbeth. Hamlet varken kimdir Macbeth? O yüzden öldürdüğün bütün masum canlar için de hançerin tadına bu sefer sen bakacaksın!

Macbeth: Teslim olmam sana ey Hamlet, dövüşeceğim senle sonuna kadar. Haydi vur, Hamlet! Dur diyenin canı cehenneme! Yazarımın en iyi kitabı benim, kim ne derse desin bu gerçek değişmeyecek. Başlarım senin olmana da olmamana da!

(Vuruşarak çıkarlar. Oğuz sahneye girer.)

Oğuz: İşte... Böyledir insanların savaşı da. Hepsi hırslardan hırs beğenir de birbirlerinin canına kıyarlar en sonunda. Romeo ve Juliet, Kral Lear ve Othello boşuna mı trajedi oldular sanki bu uğurda? Hiçbir trajedinin sonu iyi bitmezdi oysa. Trajedi gibi hayatı olan insanların trajedi gibi yazdığı oyunları olurdu zaten en sonunda... Hey! Kimdir o gelen?

(Hamlet elinde Macbeth'in yırtılmış sayfalarıyla girer.)

Hamlet: Hırsıydı ve bir ilah olmak isteyişiydi onu öldüren, o da ölümlerden ölüm beğendi işte sonunda. O zaman bitti benim görevim de bu dünyada. Kimse yaşamayı hak etmiyor artık bundan sonra. Sen Oğuz, sen... Bir tek sen yaşayacaksın bundan sonra. Ama sen de öleceksin bir gün benim gibi. Hem ben yazarımın adını yaşatacağım sonsuza kadar. Peki sen, sen ne yaptın bugüne kadar? Sonsuza kadar adını yaşatabilmek ve olmak ile olmamak çelişkisinde kaldığın zamanların sonucunda ne oldu? Elinde ne kaldı bu oyunda? Oyuncak mı oldun yoksa hayatın koynunda?

Eh, gidiyorum artık ben de bu dünyadan. İntikamımı aldıysam yazarımın, hiçbir gereği yok artık burada durmamın.
(Hamlet, hançeri kendine saplar ve ölür.)

Oğuz: Yine kaldık baş başa kendimizle. Herkes öldü yine dünyanın düzeninde olduğu gibi. Cidden... 150 yıl önce doğmuş hiç kimse bu dünyada yaşamıyor artık. Şu anda doğmuş herkes de 150 yıl sonra yaşamıyor olacak. Nasıl bir düzendir bu, nasıl bir oyundur bu hayatın bize oynadığı? Hırslardan hırs mı beğenmeliyim ölümü tatmak için? İntikam almam gereken düşmanlarım mı olmalı düzlüklere çıkabilmem için? Patikalarda mıyım düzlüklerin tortulaşması gereken? Yokuşlardan aşağı mı gidiyorum yoksa bütün bu oyundaki acizlere benzeyen? Ne yapmalı, ne yapmalı bu insanoğlu?

(O anda Oğuz, kitap cesetlerinin ortasındayken bir papatya bulur. O papatyanın adı intihardır.)

Oğuz: Nesin sen?
İntihar papatyası: Benim. İnsanları intihar etmek ile etmemek arasında bırakan. Yani, intihar etmek ya da intihar etmemek... İşte bütün mesele bu.
Oğuz: Peki nasıl, nasıl olur bu, ne demek istiyorsun?
İntihar papatyası: İnsanlar papatya çiçeğini "Seviyorum" ve "Sevmiyorum" kelimelerini demek için kullanır Oğuz. Ben ise bir intihar papatyasıyım, yani insanlar benim yapraklarımı "İntihar et" ve "İntihar etme" şeklinde atar.
Oğuz: Göster bana!

(İntihar papatyası yapraklarını atmaya başlar.)

Yusuf Atılgan, Anayurt Oteli (İntihar et)
Viktor Frankl, İnsanın Anlam Arayışı (İntihar etme)
Goethe, Genç Werther'in Acıları (İntihar et)
Albert Camus, Sisifos Söyleni (İntihar etme)
...

Seçim senin.
154 syf.
·2 günde·9/10
Shakespeare'in bu tragedyasında biz okurları ne bekliyor ??
》》Cadıların kehanette bulunup geleceği hakkında önemli bilgiler verdiği General Macbeth'in bir an önce sonuca ulaşmak için içindeki hırsa yenik düşmesini ve yavaş yavaş karanlığa çekilmesini; şiirsel bir dil ve ironik kelime oyunları eşliğinde okuyacağız. Evet cadılar Macbeth'in kral olacağı kehanetinde bulunurlar ama bunun ne şekilde olacağını tamamen Macbeth belirler. Tabi yaptığının kötü olduğunu, sonrasında huzur ve mutluluğu bulamayacağını, serin uykuların ona haram olacağını bile bile aynı zamanda akrabası olan ve herkes tarafından çok sevilen kralı öldürme kararı alır. Bu kararı alırken ki en önemli destekçisi karısı olur zira Macbeth'in içindeki tereddütü,korkuyu yok etmek için lazım gelen her şeyi yapar hatta kocasını erkek olmamakla suçlar. Karısı ile birlikte onlar için sonun başlangıcı olacak cinayeti planlamaya başlarlar...

》》Kitap genelinde üzerinde durulan 2 husus vardı: Her insanın yüzünde bir maske vardır ve biz kalbinden geçenleri bilemeyiz. Yine insanın içinde hem aydınlık hem karanlık arzular vardır . Bunların ortaya çıkması yine kişinin kendi arzu ve hırslarını dizginleyebilmesi ile alakalıdır. Ancak Macbeth içindeki bu hırsları dizginleyemeyip herkes tarafından sevilen,takdir gören ve zaten mevkisel yükselmesinin önü açık bir askerken daha fazlasına istemeye olan açlığı onu felakete sürükler. Etrafında sadece sözde ona saygı duyan ama aslında ondan nefret insanlar kalır. Krallık tacını kanlı bir eylemle başına geçiren Macbeth, yine kanla ve başıyla beraber tacını, tahtını kaybeder.

》》 Yazımın başında bizi kitapta kelime oyunları bekliyor dedim ki bu durumun varlığı zamanında eleştirilmiş. Zira türü tragedya olan bir metnin içine kelime oyunlarıyla güldürü ögeleri eklenmiş. Bu durumun varlığı beni rahatsız etmedi hatta okurken gülümsedim kehanetlerin içindeki oyunlara. Ancak yine de bazı eleştirmenlerce bu durum eksiklik kabul edilmiş.

》》 Daha önce yazardan Hamlet'i, Romeo ve Juliet'i okudum . Macbeth onlara göre daha kısaydı yüz sayfalık bir tragedyaydı. Yaklaşık kırk sayfa kadarlık bölümde de dönemin tiyatro anlayışı ve yazar hakkında bilgiler, eserin değerlendirme yazısı verilmiş. Okuduğum diğer iki kitabına göre daha az sevdim Macbeth'i bunun sebebi de: Karakterin kötü oluşu ve sonunun beni üzmeyişi, bunu hak etmiş olması oldu. Onun dışında diğerlerine göre daha kısa bir metindi, olaylar çabuk oldu bitti ve Shakespeare'in etkileyici şiirsel dili diğer okuduklarıma göre bu metinde daha azdı.

》》 Kısacası kehanetlerin, cadı kazanlarının, hırsın, öfkenin,ihanetin,entrikanın, korkunun birleşiminden oluşan bir metin sizi bekliyor. Okumayı düşünen herkese keyifli okumalar diliyorum :)
144 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Shakespeare'i her ne kadar 2 aydır tanımış ve henüz 6 eserini okumuş olsam da; kendisi favori yazarlarımdan ve alıntı makinem. 500 yıl önce yazdığı eserleriyle, günümuzde hâla değerini koruyor ve korumaya devam edeceğini de umuyorum.

Macbeth'i ilk kez sınav döneminde okudum; okurken bir çok yerde kafam karıştı ( her ne kadar zor bir eser olmasada, sınav zamanı işte böyle oluyor ) ve internetten yardım alma gereği duydum. Kitabı öyle böyle bitirdim ve o zor zamanlara rağmen sevdim; ama içimde kötü bir his kaldı; tekrar okusam çok çok iyi olurdu, ama daha yeni bitirdiğim için de pek istekli değildim. Napalım,o zaman çizgi romanı var hazırda, bende onu okurum !

Çizgi romanı bitirmemle birlikte, o kötü his de gitti. Çok mutluyum! Anladım sonunda eseri!

Öncelikle, Joh Haward çizimlemeyi olabilecek en iyi şekilde yaparken, John Mcdonald da eserin edebi değerlerini kaybettirmeden uyarlamayı çok güzel bir şekilde başarmış. Kim ne derse desin ; Çizgi romanı, eserin kendisinden daha çok sevdim.

Romeo ve Juliet yada Hamlet uyarlansa kesinlikle bu kadar sevmezdim. İkiside duygu yüklü ve duyguyu üstad size eserlerinde gayet güzel bir şekilde aktarmış, ama Macbeth'te Cadı, Hekate, Bonque'in Hayaleti gibi karakterler yer aldığından ve hikayede uyarlamaya müsait olduğundan;

İyi ki de uyarlamışlar !
114 syf.
·2 günde·Beğendi
Shakespeare’in meşhur tragedyalarından biri daha. İskoç komutan Macbeth’in iktidar hırsı ve zalimliğini işliyor. Genelde Shakespeare tragedyalarında zalim karakterler bilerek isteyerek yaparlar işkenceleri, ama bu kez farklı. Yanlış olduğunu bilerek, içinde yaşadığı çatışmaları yaşayarak yapıyor. Cadılar, büyücüler gibi gerçeküstü öğeler de kullanılmış. Beni şaşırtan, kehanetlerinin gerçekleşme biçimiydi. Kelimelerin çift anlamı olup, farklı açıdan yaklaştığımızda bambaşka anlamlar çıkarılabilmesiydi.
Shakespeare okuma deneyiminin en etkili yanı, net konuların dâhi bir şiirsellikte olması. Üzerine düşünüp derinleşebilecek temaları kullanması. Her karakteri ayrı bir arketip. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.
“Yıktığın hayat kendininki olsun daha iyi,
Yıkmakla kazandığın şey yapmacık bir mutluluksa.”
114 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Yeni bir Shakespeare kitabı ile karşınızdayım. Bu sefer kan var, vahşet var, acı ve gözyaşı var!
Kısaca trajedi...

İnceleme Videosu: https://youtu.be/oiKASplEvoE

Shakespeare'in 40'lı yaşlarında yazmış olduğu Macbeth, İskoçya'da geçer. Küçük bir isyan bastırılmıştır ve bu isyanın bastırılması da çok güçlü ve cesur olan ana karakterimiz Macbeth sayesinde olmuştur. Korkusuzca düşmanların üzerine atılarak her birisini kılıcı ile doğramıştır.

Macbeth bir başka İskoçya soylusu olan Banquo ile savaştan dönerken karşılarına 3 tane cadı çıkar. Cadılar kehanette bulunur ve Macbeth'e önce Cawdor Beyi daha sonra da kral olacağını söylerler. Banquo'ya ise çocuklarının kral olacağını. Macbeth buna inanmaz önce...

Cadılar ortadan kaybolur ve İskoçya kralı Duncan'ın yollamış olduğu soylular Macbeth'e gelir ve derler ki kral sana hayran kaldı bu yüzden de sen artık Cawdor Beyisin.
Macbeth şaşırır. Cadıların söyledikleri bir bir ortaya çıkıyor der. Yoksa, yoksa ileride de kral mı olacaktır?
Banquo bu durumdan işkillenir ve Macbeth'e, "Onların her dediğine inanırsan,
Kral olmak sevdasına düşersin." der.

İşte bütün hikaye de bu noktada başlar. Kral olma sevdasına düşüp kralı öldürmeye çalışacak mıdır Macbeth?
Çok sevdiği kralını haince öldürecek midir?

Tabii ki de yüreği dayanmaz buna ama şu acı sözleri söyler: "Beni mahmuzlayan tek şey, kendi yükselme hırsım..."

Yükselme arzusu ve politik hırs ile bir insan neye dönüşecektir? Shakespeare usta bir dille gösterir bize bunu.

Peki, "Sokrates ne alaka?" dediğinizi duyar gibiyim. Bahsedeyim...
Sokrates kişinin bilerek ve isteyerek kötülük yapamayacağını savunur. Her kötülük cehaletten ortaya çıkar. Bilmediğiniz için kötülük yaparsınız aslında.

Shakespeare ise buna karşı çıkar ve der ki, her şeyi bilerek ve sonuçlarına da katlanarak kişi kötülük yapabilir. Bilgisizlik değil yükselme hırsıdır kötülüğün kaynağı...

Macbeth işte Sokrates'e yapılan bir karşı çıkıştır aslında.

Kitabı okumak isteyen herkese keyifli okumalar dilerim :)
112 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Belkide ortaokul da oynadığım tiyatro oyunlarından sonra ilk defa okuduğum bir tiyatro eseri diyebilirim
Akıcı ve anlaşılır bir dil, okuduğunuzda karmaşa bir şeyler oluşsa da anlaşılır bir kurgu var.
Olay entrikalar, krallik ve hümdarlığı ele geçirme cerçevesinde gelişiyor.
Macbeth in cadılardan yardım istemesini
Arthur un kılıcı filminde ki Arthur un babasını öldüren amcasının cadılardan yardım istemesine benzettim.
Bir ara bu tür cadı ve büyücü filmler sanki bu tiyatro eserinden esinlenerek yapıldı diye geçirdim içimden belki de öyledir...
Beni çocukluğuma götüren cadıların büyü yapmak için kullandığı malzemaler oldu...
Kaplumbağ gözü, kertenkel kuyruğu, ejderha dişi, cadı mumyası tozu gibi büyü hazırlamaları beni hem güldurdü hem de duygulandirdı.
Bildiğiniz bir kurgu aslında ilk defa okudum ve nasıl bir şeyse dünyada ün yapan bu tür eserler okumasanızda onünüze muhtemelen çıkmıştır ya bir televzyon sahnesinde ya da ona uydurulmuş bir film de gorebiliyorsunuz.

Iyi okumlara dilerim
154 syf.
·9 günde·8/10
macbeth shakespeare'in iyinin kötü, kötünün de iyi olabileceğini gösterdiği içinde doğa üstü unsurlarında bulunduğu oyunudur. oyun insanların hırslarının onların nasıl sonlarını getirdiğini de gösterir. macbeth oyunun karısı yüzünden hırsına yenilen karakteridir. karısına karşı duyduğu büyük aşk onu kör eder ve ona yapmayacağı şeyler yaptırır. aşağıda yazacaklarım oyunu özetleyerek macbeth'in kötü sonunun nasıl geldiğiyle alakalıdır.

bilindiği üzere oyun macbeth'in cadılarla karşılaşması ve onlarla konuşmasıyla başlar. o zamanlarda insanlar ciddi ciddi cadıların varlıklarına inanıyorlardı ve kadınlar cadı olarak kabul edilebiliyordu. macbeth'in sonunu da bu cadılarla karşılaşması ve karısı getirmiştir. macbeth'in yanında banquo'da vardır ve cadılar kahanetlerini bir bir söylemeye başlarlar. macbeth'in önce glamis baronu, daha sonra cawdor baronu ve sonunda da kral olacağını söylerler. banquo içinde krallığın atası olacağı kehanetinde bulunurlar. işte bu macbeth'in trajik akışının (tragic flow) başlangıcıdır. bütün bunları karısına anlatan bir mektup yazar, karısı da bunları okur okumaz gerçekleşmesi gerektiğini düşünür. bu yüzden de kral duncan'ı öldürmeleri gerektiğini düşünür. macbeth ise bu fikri hiç sevmez ilk başlarda. fakat karısı onu sözleriyle ikna eder. öldürme sahnesine kadar da kendisisi psikolojik olarak bu duruma hazırlamaya çalışır. duncan'ı yemeğe çağırırlar ve uyumaya çekildiklerinde macbeth duncan'ı öldürür fakat kanlı bıçağı askerlerin yanına koyacak cesareti yoktur. burada şunu kolaylıkla söyleyebilirim ki oyunun başlarında lady macbeth daha cani ve hırslıdır, fakat oyun ilerledikçe bu roller değişecektir. macduff duncan'ın öldüğünü fark edince lady macbeth üzülmüş gibi davranırken, macbeth gerçekten üzülmüştür çünkü onun iyi bir kral olduğunu düşünmektedir. macbeth olayın ardından hemen kral olur çünkü duncan'ın oğulları bu kargaşadan kaçarlar: malcom ingiltere'ye, abisi donalbain'de irlanda'ya giderler. zaman geçtikçe macbeth yaptıklarıyla alakalı ikilemi hala devam eder fakat hırsı adalet duygusu ve vicdanının zamanla önüne geçer ve kötü şeyler yapmaya devam eder. banquo'yu da öldürmeye karar verir çünkü banqou macbeth'in duncan'ı öldürdüğünü biliyordur. ayrıca macbeth banqou'nun krallığının atası olma fikrini hiç sevmemiştir. banqou'nun ve oğlu fleance ile beraber at gezintisine çıktıklarını öğrenir. onları öldürmesi için üç tane adam kiralar. adamlar banqou'yu öldürler fakat oğlunu öldüremezler. zaten banqou'da ölmeden önce oğluna kaçmasını söyler. bu olaydan sonra macbeth banqou'nun hayaletini görmeye başlar. bu belki suçluluk duygusundan, vicdanının rahatsız olmasından diye yorumlanabilir. fakat o zamanlarda insanların cadı, hayalet tarzı şeylere inanmasının bir sonucu da olabilir.

oyunun devamında macbeth cadılara tekrardan gitmeye karar verir. cadılar ona olması imkansız şeyler söylerler ki bu da macbeth'i baya rahatlatır. söylediklerine olduğu gibi inanır çünkü cadılar ona bir kadından ölmüş hiç bir insan evladının zarar veremeyeceğini, birnam ormanının dunsiname tepesinden gelene kadar tahtta kalacağını söylerler. ayrıca macduff konusunda da uyarırlar. hiç bir şey macbeth'in düşündüğü gibi olmaz. macduff oyunun sonunda macbeth'i öldürür. bunu yaparken de kendisinin doğmadan önce annesinin karnından akındığını söyler.

birnam ormanının tepeden aşağı doğru gelmesi durumu -askerlerin ağaçları siper alarak tepeden inmesi- doğanın aykırı bir hale gelmesi macbeth'in insanlıktan çıkmasına benzetilir. oyunun başında macbeth düşünebilen biriyken sonunda olaylar ilerledikçe bunu kaybeder; kontrolden çıkar. lady macbeth ise insanlık dışı biriyken bu durum tersine döner. kötü karakter lady macbeth'ken roller değişir, kötü karakter macbeth haline gelir. lady macbeth sürekli kocasını kötülükler için ikna eder. kocasının ona olan aşkının farkındadır ve bunu kullanır ve bundan dolayı kocasının fikirlerini değiştirme gücüne sahip olduğunu bilir. bir ikna etme çabasında kocasını yeteri kadar zalim olmadığı için eleştirir ve erkek olmak istediğini belirtir: "that tend on mortal thoughts, unsex me here." (scene v) . zalimliğin erkeklerin işi olduğuna inandığı için erkek olmak ister. tabi burda bi tezatlık var çünkü oyunun başlarında lady macbeth'de olan canilik hiç kimse de yoktur. hele macbeth'in karsının sahip olduğu bu canilikle uzaktan yakından alakası yoktur. fakat oyunun sonlarına doğru her şey olması gerektiği gibi olur. macbeth karısının istediği gibi bir caniye dönüşürken, karısı insanlık değerlerini kazanarak vicdanına yenik düşer, aklını kaçırır. uyurgezer bir insan haline gelerek, sürekli elindeki lekeden şikayet eder. bu da duncan'nı öldüren bıçaktan eline geçen kandır. shakespeare burda belki de oyun başlarında çok güçlü gözüken lady macbeth'in aslında güçlü olmadığını düşündüğünden, kadın olduğu için öldürmek canilik onun işi olmadığından bu hale düşürüyor onu.

sonuç olarak macbeth karısına duyduğu aşktan dolayı kötülükler yapmaya motive olmuş bir karakterdir. içindeki kötülüğü karısı sayesinde keşfetmiştir ve bu doğrultuda normal bir yaşam sürerken birden hayatı tepetaklak olmuş, karısının hırsına karşılık vermiş ve oyunun sonunda hayatını kaybetmiştir.
114 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
Yükselme ve kral olma arzusuyla yanıp tutuşan Macbeth'in neye dönüştüğünü, yaptıklarını anlatan bu eser; karakterin iç hesaplaşmalarını başarılı bir şekilde aktarmış. Oldukça karanlık bir atmosferde geçiyor hikaye. Severek okudum.
***
Okuduktan hemen sonra tiyatrosunu da izlemeye gittim. Güzel bir deneyim oldu benim için.
Malcolm:
İndirme şapkani gözlerinin üstüne;
Duygularını açığa vur! Dile gelmeyen acı
Kalbe yüklenir ve kırar onu.
William Shakespeare
Sayfa 119 - Remzi yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Macbeth
Baskı tarihi:
2 Ocak 2020
Sayfa sayısı:
143
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751407672
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi

Kitabı okuyanlar 8bin okur

  • Ebru Özenir
  • B
  • Halime Yüce
  • Eren Yavuz
  • İbrahim Tan
  • Hümeyra
  • Dr.Monkey
  • Kıvanç Korkmaz
  • Miray Çobanlı
  • Buse Saraç

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.2 (25)
9
%1.3 (27)
8
%1.4 (30)
7
%0.5 (11)
6
%0.2 (4)
5
%0 (1)
4
%0 (1)
3
%0.1 (2)
2
%0
1
%0 (1)

Kitabın sıralamaları