Gözde Bitir

Gözde Bitir

ÇizerTasarımcı
8.5/10
365 Kişi
·
262
Okunma
·
0
Beğeni
·
77
Gösterim
Adı:
Gözde Bitir
Tam adı:
Gözde Bitir Sındırgı
Unvan:
Türk İllüstratör, Tasarımcı
Doğum:
Kırklareli, Türkiye, 1978
1978, Kırklareli doğumlu. 2000’de Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Bölümünden mezun oldu. Halen serbest illüstratör ve tasarımcı olarak İstanbul’da çalışmaktadır. Çocuk zekâsının estetik bakışını geliştirebilmek, en büyük mesleki ideali oldu.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
56 syf.
·Beğendi·9/10
Yaşamsal döngüyü en iyi şekilde anlatmış eserlerden birisi olan bir şeftali bin şeftali'nin en can alıcı noktası da bu döngüyü yaşayan bir şeftalinin dilinden dinlemek olsa gerek.
İnce ama içinde çok şey barındıran bir kitap.

"Beni keşke yoksul çocuklar yese," diyen bir şeftalinin öyküsü. Okumanızı tavsiye ederim
156 syf.
·Puan vermedi
Düşünce ve sözlerin değiştiği zaman aklında olup bitenler arasında bir bağ vardır. Yeni birisi, özlenen eskiler ya da pişmanlıklar gibi... Kelimelerimin kimseye faydası yok. Montaigne ne güzel söylemiş " Kendimden başka amacım yok." derken... Kimseye faydalı olmak gibi bir niyetim yok. Öncelikle müsade ile kendimi tanımak istiyorum. Çocukluğumun ilk kitabı... Alice bana binevi hayal kurmayı öğreten kahraman. Alice' nin yaşadıklarını hayal dünyam yeni yeni idrak ediyor ki bu sadece bir sebep bile olsa geliştiğimi gösteriyor. Kurulan diyalog, hayvan ile insan sohbeti insanlara doğa ve hayvan sevgisini aşılıyor. Orman ile ilham bulan yazar büyümenin en iyi örneklemesini yalnızlık ile tamamlamış, korkunun insan için gelişme olduğunu belirtmiştir. Çeşitli hikaye birleşimi ile bir çok çocuğun hayal dünyasını zenginleştirip, şimdiye bir temel kazandırıp bir amaç uğruna çabalamasını sağlamıştır. Eğer küçükken hayal kurmasını bilmeseydim şuan bir amacım olmazdı ya da çabalamak için bir sebep bulamazdım. Küçükken başlıyor hayal dünya serüveni. Sekiz yaşında okuyup hayal kurmayı öğrenen ben şimdi bir amaç uğruna çaba sarfediyorum. Bu kitap ilklerim arasında. İlk aşk, ilk yazı, ilk arkadaş, ilk düşünce, ilk kitap gibi...
Gelişen hayallerim için yazara teşekkür ediyorum. Temelimde yatan bu kitap şimdi bana ıssız yolda yanan sokak lambası oldu. Hala hayal kurabiliyorum demek oluyor ki okumak dışında çok şeye emek vermişim. Anlamak, yazarın sakladığı duyguları hissetmek bunlardan sadece bir kaçı.
Huzurlu okumalar...
72 syf.
·1 günde·10/10
Samed Behrengiden okuduğum yine büyük bir zevkle bitirdiğim bir kitap oldu..
sade dili ve anlatımındaki mesajların gücüyle her yaşa hitap eden bir üslubu var.
yaşamın farklı dönemlerinde tekrar okuyacağıma eminim :))
*****
Bir şeftali bize neler anlatabilir? Size biraz ipucu vereyim :
*Emeğin kıymeti
*mücadele
*sevginin ve dostluğun yüceliği
*toprak reformu
*sosyal adalet
*iyilik .....

***Artık okuma vakti , sevgilerle:)))) ***
56 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Bir şeftali ağacının direniş hikayesi...
Neden meyve vermez ki bir ağaç? Toprağına mı alışamamamıştır? Susuz mu kalmıştır? Yoksa sevgisiz mi? Buruk bir hikayesi mi vardır?
Unutur mu insan, kendi dışındaki canlıların bir ruha sahip olduklarını? Değersiz midir herkes gibi konuşamadıklarında?
Masalını anlatsın, size Samed Behrengi...
56 syf.
Bu küçük öyküde iki küçük yoksul çocuk var: Ali ile Mehmet. Ama öykünün asıl kahramanı, dalından kopmuş dünya güzeli bir şeftali. Samed Behrengi, öyle uygun görmüş, şeftali'yi konuşturmuş bu kez.
Kütüphanenizde veya başucu kitaplarınızın arasında bu kitap yoksa, okumanızı tavsiye ederim.
56 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Samed Behrengi bu kitabında bir şeftali ağacının olgunlaşmasını, sevgisini ve direnişini anlatıyor. Mazlumun yanında olmak uğruna kendi özünü kurutan ama yine de zalime bir meyve vermeyen şeftali ağacını...
Tıpkı küçüklüğümde okuduğum ve beni ben yapan; küçük kara balık, küçük prens, martı, şeker portakalı, çocuk kalbi gibi bu kitabın da yalnızca çocuk kitabı olduğunu düşünmüyorum.
Kısacası okuyun, okutturun.
56 syf.
·1 günde·8/10
Mehmet ve Ali adında iki fakir çocuğun şeftali ağacı yetiştirmesini anlatan kısacık bir öykü. Şeftali ağacı olacak şeftali çekirdeğinden dinliyoruz olanları. Arka planda zalimliğe,haksızlığa karşı durma ve savaşma var. Bu iki küçük çocuk çekirdeği ekip, büyütüp kocaman bir ağaç olmasını ve ondan güzel meyveler yemeyi düşlüyorlar. Hem içinizi ısıtacak hem de sizi biraz hüzünlendirecek, küçük olsa da büyük dersler verdiğini düşündüğüm bir kitap. Çok güzeldi..
96 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Tam bir stand up gösterisi gibi kitap çocuk resmen tek kişilik dev kadro.Okurken yüzünüzden tebessüm hiç eksik olmuyor.Bu kitabın serisini okumayı gerçekten istiyorum.
63 syf.
Ağaç deyip geçeriz. Ama bir ağacında duyguları varmış. Bir şeftali ağacı düşünün bu ağaç suyu bol güzel bir bahçede. Yani bir ağacın istediği herseyi var fakat meyve vermiyor. Işte okurken beni duygulandiran bu kitap bir şeftalinin hayatini anlatıyor. Mutlaka okunması gereken bir kitap. Bu bir şeftalinin öyküsü " Beni keşke yoksul çocuklar yese." Diyen bir şeftali.... Samed Behrengi

Yazarın biyografisi

Adı:
Gözde Bitir
Tam adı:
Gözde Bitir Sındırgı
Unvan:
Türk İllüstratör, Tasarımcı
Doğum:
Kırklareli, Türkiye, 1978
1978, Kırklareli doğumlu. 2000’de Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Bölümünden mezun oldu. Halen serbest illüstratör ve tasarımcı olarak İstanbul’da çalışmaktadır. Çocuk zekâsının estetik bakışını geliştirebilmek, en büyük mesleki ideali oldu.

Yazar istatistikleri

  • 262 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 65 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.