Alice Harikalar Diyarında

8,2/10  (345 Oy) · 
1.717 okunma  · 
255 beğeni  · 
6.895 gösterim
Alice Harikalar Diyarında, yazıldığı tarihten bu yana geçen yüz elli yılı aşkın süre boyunca, edebiyatın eşsiz eserlerinden biri olma özelliğini hep korudu. Hem çocuk hem de yetişkin edebiyatında önemli bir yere sahip olan bu kitap, hayal gücü zenginliğiyle küçük okurlara büyülü bir dünya sunarken, yetişkinler için bu büyüsünü içerdiği sembollerin anlam derinliğiyle gösterdi. Adının edebiyat tarihine altın harflerle yazılmasına yol açan eserleri kadar, matematikçi ve mantıkçı kimliğiyle de tanınan Lewis Carroll’un Alice Harikalar Diyarında kurgusu, metne serpiştirilmiş bilmecelerle okuru da kitabın bir kahramanı kılar.
Alice Harikalar Diyarında hem çocuklar hem de macera dolu naif çocukluğunu özleyen ve yıllara meydan okuyan bir mantık labirentinde kendine sorular sormaktan çekinmeyecek okurlar için Modern Klasikler Dizisi’nde yerini alıyor.
LEWIS CARROLL (1832-1898): Asıl adı Charles Lutwidge Dodgson olan İngiliz romancı, aynı zamanda fotoğrafçı, mantıkçı ve matematikçidir. Alice’s Adventures in Wonderland (Alice Harikalar Diyarında) ve onun kadar başarılı olan Through the Looking-Glass (Aynanın İçinden) adlı dizi romanlarıyla tanınır. The Hunting of the Snark (1876) adlı şiiri, saçma şiir anlayışının en iyi örneklerindendir. Babasının din adamı olması nedeniyle Cheshire, Daresbury’de bir papaz evinde on bir çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. 1851’de Oxford Üniversitesi’ndeki Christ Church College’da lisans öğrenimine başladı. Matematik ve klasik edebiyat dallarında çok başarılı bir öğrenciydi. Sınavlarındaki başarısından dolayı bursla ödüllendirildi. Christ Church College’ın dekanı Henry George Liddell’in çocukları Alice, Lorina ve Edith’le çok iyi anlaşıyordu. Alice Harikalar Diyarında, Dodgson’ın Liddell’in çocuklarına anlattığı masalların ürünüdür. 1865’te yayımlanan kitap günümüze dek giderek artan bir okur kitlesine ulaşarak çok sevildi.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2017
 • Sayfa Sayısı:
  106
 • ISBN:
  9786052950524
 • Çeviri:
  Sinan Ezber
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bekir İstanbul 
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Alice Harikalar Ülkesinde" ismi en çok bilinen kitaptır heralde. Hemen herkes az çok hikayeyi bilir: Küçük bir kız beyaz tavşanı takip eder ve başına tuhaf, çok tuhaf şeyler gelir.

Muhtemelen ben de bu kitabı çocukken okumuşumdur fakat bir çok yerde kitaba göndermeler yapıldığı için tekrar keşfetmek istedim. Örneğin The Matrix filminin ilk sahnesinde Neo masa başında uyuya kalır ve bilgisayarı kendi kendine yazılar göstermeye başlar. Neo uyanır ve şaşkınlık içerisinde bilgisayar ekranında "Uyan Neo, beyaz tavşanı takip et" yazısını okur...

Bazen gün içerisinde yaşadığımız anlamlı olayları gece rüyamızda çok saçma bir şekilde görürüz ve bazen de rüyamızda saçma bir şekilde gördüklerimiz yaşayacağımız anlamlı olayların habercisi olur. Bu kitap da öyle bir şey, çok anlamsız gibi olan olaylar ve diyaloglar arasında birden çok felsefik cümleler çıkabiliyor. Yani anlayacağınız öyle basit bir kitap değil. Yazar 1861 yılında Oxford'u dereceyle bitirmiş ve matematik dalında doçentlik almış biri. Bu zekası da kitabına doğal olarak yansımış.

Alice'in başına gelen tuhaf olayları mutlaka okumalısınız. Çocukken okuduysanız bir de yetişkinken okumalısınız.

Rabia 
 09 Şub 2017 · Kitabı okudu · 1 günde

Alice harikalar ülkesinde bu kitabı 15 yaşında okumuştum hikayesini unuttuğum için tekrar okudum. Her yaşta insanın sevdiği bir roman alice harikalar ülkesinde ayna'dan içeri ikinci serisi de bu serisi kadar eğlenceli ve büyüleci.

Alice Harikalar Diyarında benzeri kitaplar

Aysel 
16 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Alice Harikalar ülkesinde" kitabı,bildiğimizin aksine bir çocuk kitabı değildir,bir matematik profesörü,aynı zamanda da bir rahip olan yazar bu kitabı dönemin İngiltere`sini eleştirmek için Lewis Carroll takma adıyla yazar.Kitabın başlarında Alice aşağıya düşer ve bir tavşanla karşılaşır.Önünde iki yol vardır; tavşana sorar :
"Hangi yoldan gideyim?".
Tavşan bugüne değin duyduğum en iyi cevaplardan birini verir:
"Nereye gideceğini bilmiyorsan hangi yoldan gittiğinin hiçbir önemi yok."

~Ahmet Şerif İzgören-Şu hortumlu dünyada fil yalnız bir hayvandır ~kitabından...

Haydari geceler 
04 Oca 15:31 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu muazzam eserde, içinde doğup büyüdüğüm cennet güzelliğindeki Bayburt'u gördüm. Bayburt'ta beyaz tavşanları takip ederek ormanda kaybolduğum günü hatırlatmakla birlikte, bilinçaltımın derinliklerinde hep bir korku sebebi olan kaplumbağalarada bu eser sayesinde ısındım. Lewis Carroll' a teşekkürü borç bilir, böyle bir eseri ortaya çıkardığı için Allah'tan sonsuz rahmet dilerim.

Azam 
17 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 5 günde

"Alice harikalar diyarında" adlı kitap çocuk kitabi olarak bilinmesine rağmen her yaştan okurun beğenerek okuyabileceği bir kitaptır. Özellikle kitabın yazarının mantıkçı olduğunu da göz önünde bulundurursak yetişkin okurlar için bu kitap bir yapıt sayılabilir. Keyifle okuyun.

Beyza Türk 
 31 Tem 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Öncelikle okurken keyif aldım. En büyük sebebi ilerledikçe yepyeni ve daha da tuhaf karakterler ile Alice'in dialoglarıydı. Gerçekten zekice yazılmış ve insanı düşünmeye iten dialoglar. Çoğu masal kitabı gibi bir çocuğun bulabiliceğinden daha fazlası var kitapta. Son olarak en sevdiğim karakter olan Düşes'ten alıntı yaparak bitirmek istiyorum. "Her şeyden bir ders çıkar, o dersi çıkarmayı bileceksin."

.. 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yetişkinlerinde bu kitapdan alacağı dersler var.
Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok!

Zeynep Buse Küçük 
27 Kas 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Alice Harikalar Diyarında birçok insan tarafından çocuk kitabı olarak biliniyor ama birkaç sene önce ben içinde felsefeye dair şeyler olduğunu okumuştum. Merak edip okumak için almıştım ama şimdiye kadar fırsatım olmamıştı. Şimdi okuyunca diyorum ki insanlar bunun çocuk kitabı olduğunu nereden çıkarmış?

İçinde insanı düşünmeye teşvik edecek birçok cümle vardı. Kitap ilerledikçe Alice'in karşılaştığı karakterler daha da ilginç bir hal almaya başlıyor. Ve yapılan konuşmaların da okuyucuyu düşündürme gücü artıyor. Benim kitapta altını çizdiğim birçok cümle oldu. Özellikle Alice'in kim olduğunu sorguladığı yerler kişinin kendisini de sorgulamasına neden oluyor bence.

Neyse fazla uzatmaya gerek yok. Bence küçükken okunmuş olsa bile herkesin yetişkin olarak da bir kez okuması gereken bir kitap. Hem düşünce dünyanızı hem de hayal dünyanızı geliştirecek bir kitap olduğunu düşünüyorum ben.

@kitapfisiltisiofficial 
20 Oca 13:28 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Dün küçük bir kahve molasında dünyayı ve etrafımda olan bitenleri bir kaç saatliğine sessize aldım ve hayal dünyasına giriş yaptım. Tıpkı Alice gibi...
.
.
Kendi kendime sordum. Eğer elimde sihirli bir iksir şişesi olsaydı ve ben onu içince küçülecek olsam ne yapmak isterdim diye. Kurduğum hayalde, çocukken çok severek oynadığım oyuncak evlerin içindeydim. Orada doyasıya vakit gecirdim, diğer oyuncaklarimla onların dilinden konuşup oyunlar oynadım.
.
.
Ben okurken çok eğlendim. #aliceharikalardiyarinda masal tarzıyla çocuklara, edebiyat tarzıyla da yetişkinlere hitap eden fantastik bir kitap.
Gerçek dünyadan uzaklaşmak hayal dünyasında gezintiye çıkmak bana iyi geldi. Sizde denemek isterseniz sadece kitabın sayfalarını çevirmeniz yeterli. Bakalım hayalleriniz sizi nereye götürecek?

Nisa Nur 
 05 Mar 10:03 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Yazarın da dediği gibi bazı çocuk hikayeleri okumak için ya da dinlemek için illa çocuk olmak gerekmez Alice Harikalar Diyarında kitabı klasik değiştirilmiş gençler için biraz daha okunaklı bir hale getirilmiş gayet güzel bir kitaptı ben zevkle okudum çok beğendim Eğer ki farklı bir şeyler okumak istiyorsanız Yani biraz daha neşeli olmak istiyorsanız o tarz şeyler okumak istiyorsanız Klasikler dizisinin Alice Harikalar Diyarında kitabını kesinlikle öneririm az da olsa çocukluğuma döndüğüm hissettim ve bu kitabı okuduktan sonra çizgi filmini de izledim sanki birebir canlı yaşıyormuş gibi hissettim sizde bu şekilde yapabilirsiniz bence yazarın dili de güzeldi herkese şimdiden İyi okumalar diliyorum

Kitaptan 121 Alıntı

Sevinc Nagieva 
 01 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Kedi: Nereye gittiğini bilmiyorsan hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok!

Alice Harikalar Diyarında, Lewis CarrollAlice Harikalar Diyarında, Lewis Carroll
Mathmazel 
 06 Haz 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Güldüm :))))
''Dışın nasıl görünüyorsa için de öyle olsun, yahut, daha da yalın söylenmesini istersen: .''Kendinizi herkese olduğunuz yahut olabileceğinizden farklı olmamış olduğunuz gibi gösterecek olan durumunuzdan farklı değilmiş gibi göstermeyeceğiniz sanısına kapılmayın.''
Alice terbiyeli terbiyeli ''Bunu bir yere yazsam daha iyi anlardım'' dedi ''Siz söylerken pek anlayamadım.''

Alice Harikalar Diyarında, Lewis Carroll (Epub)Alice Harikalar Diyarında, Lewis Carroll (Epub)
Mathmazel 
04 Haz 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Tıpkı ben :)
Bakayım, eskiden bildiğim şeyleri şimdi de bilebilecek miyim? Dur bakalım: Dört kere beş on iki, dört kere altı on üç, dört kere yedi...

Alice Harikalar Diyarında, Lewis Carroll (Epub cumhuriyet)Alice Harikalar Diyarında, Lewis Carroll (Epub cumhuriyet)
Mathmazel 
04 Haz 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Vallahi efendim, şu sırada pek bilemiyorum. Bu sabah yataktan kalktığım zaman kim olduğumu biliyordum, ama o zamandan beri birkaç kez değiştim galiba."

Alice Harikalar Diyarında, Lewis Carroll (Epub cumhuriyet)Alice Harikalar Diyarında, Lewis Carroll (Epub cumhuriyet)
Mathmazel 
04 Haz 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Acaba gerçekten bana ne oldu? Peri masalları okurken böyle şeylerin olabileceğini usumdan bile geçirmezdim. Oysa şimdi kendi başıma geldi! Benim hakkımda da bir kitap yazılmalı doğrusu, yazılmalı ya! Kendim yazacağım...'

Alice Harikalar Diyarında, Lewis Carroll (Epub cumhuriyet)Alice Harikalar Diyarında, Lewis Carroll (Epub cumhuriyet)

Kitapla ilgili 1 Haber

Alis Harikalar Diyarında’dan Seçkilerle 2.500 Kişilik Dünyanın En Büyük Dövme Zinciri
Alis Harikalar Diyarında’dan Seçkilerle 2.500 Kişilik Dünyanın En Büyük Dövme Zinciri Bir çocuk için ne kadar eğlenceliyse, yetişkinler için de o kadar öğretici olan kitaplar vardır hani. Küçük Prens gibi…