Alice Harikalar Diyarında

8,2/10  (248 Oy) · 
1.399 okunma  · 
184 beğeni  · 
4.585 gösterim
Alice Harikalar Diyarında, yazıldığı tarihten bu yana geçen yüz elli yılı aşkın süre boyunca, edebiyatın eşsiz eserlerinden biri olma özelliğini hep korudu. Hem çocuk hem de yetişkin edebiyatında önemli bir yere sahip olan bu kitap, hayal gücü zenginliğiyle küçük okurlara büyülü bir dünya sunarken, yetişkinler için bu büyüsünü içerdiği sembollerin anlam derinliğiyle gösterdi. Adının edebiyat tarihine altın harflerle yazılmasına yol açan eserleri kadar, matematikçi ve mantıkçı kimliğiyle de tanınan Lewis Carroll’un Alice Harikalar Diyarında kurgusu, metne serpiştirilmiş bilmecelerle okuru da kitabın bir kahramanı kılar.
Alice Harikalar Diyarında hem çocuklar hem de macera dolu naif çocukluğunu özleyen ve yıllara meydan okuyan bir mantık labirentinde kendine sorular sormaktan çekinmeyecek okurlar için Modern Klasikler Dizisi’nde yerini alıyor.
LEWIS CARROLL (1832-1898): Asıl adı Charles Lutwidge Dodgson olan İngiliz romancı, aynı zamanda fotoğrafçı, mantıkçı ve matematikçidir. Alice’s Adventures in Wonderland (Alice Harikalar Diyarında) ve onun kadar başarılı olan Through the Looking-Glass (Aynanın İçinden) adlı dizi romanlarıyla tanınır. The Hunting of the Snark (1876) adlı şiiri, saçma şiir anlayışının en iyi örneklerindendir. Babasının din adamı olması nedeniyle Cheshire, Daresbury’de bir papaz evinde on bir çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. 1851’de Oxford Üniversitesi’ndeki Christ Church College’da lisans öğrenimine başladı. Matematik ve klasik edebiyat dallarında çok başarılı bir öğrenciydi. Sınavlarındaki başarısından dolayı bursla ödüllendirildi. Christ Church College’ın dekanı Henry George Liddell’in çocukları Alice, Lorina ve Edith’le çok iyi anlaşıyordu. Alice Harikalar Diyarında, Dodgson’ın Liddell’in çocuklarına anlattığı masalların ürünüdür. 1865’te yayımlanan kitap günümüze dek giderek artan bir okur kitlesine ulaşarak çok sevildi.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2017
 • Sayfa Sayısı:
  106
 • ISBN:
  9786052950524
 • Çeviri:
  Sinan Ezber
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bekir İstanbul 
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Alice Harikalar Ülkesinde" ismi en çok bilinen kitaptır heralde. Hemen herkes az çok hikayeyi bilir: Küçük bir kız beyaz tavşanı takip eder ve başına tuhaf, çok tuhaf şeyler gelir.

Muhtemelen ben de bu kitabı çocukken okumuşumdur fakat bir çok yerde kitaba göndermeler yapıldığı için tekrar keşfetmek istedim. Örneğin The Matrix filminin ilk sahnesinde Neo masa başında uyuya kalır ve bilgisayarı kendi kendine yazılar göstermeye başlar. Neo uyanır ve şaşkınlık içerisinde bilgisayar ekranında "Uyan Neo, beyaz tavşanı takip et" yazısını okur...

Bazen gün içerisinde yaşadığımız anlamlı olayları gece rüyamızda çok saçma bir şekilde görürüz ve bazen de rüyamızda saçma bir şekilde gördüklerimiz yaşayacağımız anlamlı olayların habercisi olur. Bu kitap da öyle bir şey, çok anlamsız gibi olan olaylar ve diyaloglar arasında birden çok felsefik cümleler çıkabiliyor. Yani anlayacağınız öyle basit bir kitap değil. Yazar 1861 yılında Oxford'u dereceyle bitirmiş ve matematik dalında doçentlik almış biri. Bu zekası da kitabına doğal olarak yansımış.

Alice'in başına gelen tuhaf olayları mutlaka okumalısınız. Çocukken okuduysanız bir de yetişkinken okumalısınız.

Rabia 
 09 Şub 21:49 · Kitabı okudu · 1 günde

Alice harikalar ülkesinde bu kitabı 15 yaşında okumuştum hikayesini unuttuğum için tekrar okudum. Her yaşta insanın sevdiği bir roman alice harikalar ülkesinde ayna'dan içeri ikinci serisi de bu serisi kadar eğlenceli ve büyüleci.

Aysel 
16 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Alice Harikalar ülkesinde" kitabı,bildiğimizin aksine bir çocuk kitabı değildir,bir matematik profesörü,aynı zamanda da bir rahip olan yazar bu kitabı dönemin İngiltere`sini eleştirmek için Lewis Carroll takma adıyla yazar.Kitabın başlarında Alice aşağıya düşer ve bir tavşanla karşılaşır.Önünde iki yol vardır; tavşana sorar :
"Hangi yoldan gideyim?".
Tavşan bugüne değin duyduğum en iyi cevaplardan birini verir:
"Nereye gideceğini bilmiyorsan hangi yoldan gittiğinin hiçbir önemi yok."

~Ahmet Şerif İzgören-Şu hortumlu dünyada fil yalnız bir hayvandır ~kitabından...

İsmail Altunbüker 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Alice Harikalar üçlemesinin ilk kitabı güzel bir seri hayal dünyasının ufkunu açan tatlı bir kitap Alice Harika dünyasına hoş geldiniz okunası kolay sıkmayan kitaplardan Keyifle okuyunuz Türkiye ...

Azam 
17 Eyl 16:09 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

"Alice harikalar diyarında" adlı kitap çocuk kitabi olarak bilinmesine rağmen her yaştan okurun beğenerek okuyabileceği bir kitaptır. Özellikle kitabın yazarının mantıkçı olduğunu da göz önünde bulundurursak yetişkin okurlar için bu kitap bir yapıt sayılabilir. Keyifle okuyun.

Beyza Türk 
 31 Tem 14:31 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Öncelikle okurken keyif aldım. En büyük sebebi ilerledikçe yepyeni ve daha da tuhaf karakterler ile Alice'in dialoglarıydı. Gerçekten zekice yazılmış ve insanı düşünmeye iten dialoglar. Çoğu masal kitabı gibi bir çocuğun bulabiliceğinden daha fazlası var kitapta. Son olarak en sevdiğim karakter olan Düşes'ten alıntı yaparak bitirmek istiyorum. "Her şeyden bir ders çıkar, o dersi çıkarmayı bileceksin."

.. 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yetişkinlerinde bu kitapdan alacağı dersler var.
Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok!

Bünyamin Tetik 
13 Haz 09:05 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Ben Can'dan okuyorum. Zaten Tomris Uyar ve Can Yücel gibi ustalardan çıkmış bir çeviri varken başkasına bakmak bence yanlış.

Ayrıca kitaba çok fazla çocuk kitabı gözüyle bakmamak gerek. Çünkü bir mantıkçı olan Carroll'ın eserinde büyüklerde kendilerine çok şey bulabilir.

Emre Andiç 
 08 Haz 01:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

En etkilendiğim kısım şuydu:
Alice tavşana sorar hangi yoldan gitmeliyim
Tavşanın cevabı hangi yolun nereye çıktığını
Bilmiyorsan seçtiğin yolun bir anlamı yok.

Muhayyelll 
 26 Haz 14:35 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Çocukken hepimizin okuduğu bir kitap evet ama çocuk gözüyle anlatılan şeylerin güzelliğini ne kadar anlayabiliyoruz ki? Alice delikten düşmüş. Bir büyümüş, bir küçülmüş. Kendi gözyaşında yüzmüş. Vs. Okuduklarımız bunlardan ileriye gidemiyor. Ama bir büyük gözüyle okuduğumuz zaman daha farklı şeyler görebiliyoruz. En azından farklı dersler alıyoruz. Ha diyelim ki hiç bir şey göremedik, hayal gücümüz gelişiyor. Herkesin bir de büyük gözüyle okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. (Küçük prens gibi bir şey)
Fantastik öykü ve romanlar her zaman bana çekici gelmiştir. Belki de muhayyel olduğum için. (: Benim gibi hayal gücü geniş olanlar kesinlikle okumalı diyorum. (:
Hayırlı bayramlar. Keyifli okumalar.. (:

4 /

Kitaptan 106 Alıntı

Mathmazel 
 06 Haz 16:08 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Güldüm :))))
''Dışın nasıl görünüyorsa için de öyle olsun, yahut, daha da yalın söylenmesini istersen: .''Kendinizi herkese olduğunuz yahut olabileceğinizden farklı olmamış olduğunuz gibi gösterecek olan durumunuzdan farklı değilmiş gibi göstermeyeceğiniz sanısına kapılmayın.''
Alice terbiyeli terbiyeli ''Bunu bir yere yazsam daha iyi anlardım'' dedi ''Siz söylerken pek anlayamadım.''

Alice Harikalar Diyarında, Lewis Carroll (Epub)Alice Harikalar Diyarında, Lewis Carroll (Epub)
Mathmazel 
04 Haz 01:25 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Tıpkı ben :)
Bakayım, eskiden bildiğim şeyleri şimdi de bilebilecek miyim? Dur bakalım: Dört kere beş on iki, dört kere altı on üç, dört kere yedi...

Alice Harikalar Diyarında, Lewis Carroll (Epub cumhuriyet)Alice Harikalar Diyarında, Lewis Carroll (Epub cumhuriyet)
Mathmazel 
04 Haz 04:17 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Vallahi efendim, şu sırada pek bilemiyorum. Bu sabah yataktan kalktığım zaman kim olduğumu biliyordum, ama o zamandan beri birkaç kez değiştim galiba."

Alice Harikalar Diyarında, Lewis Carroll (Epub cumhuriyet)Alice Harikalar Diyarında, Lewis Carroll (Epub cumhuriyet)
Mathmazel 
04 Haz 04:10 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Acaba gerçekten bana ne oldu? Peri masalları okurken böyle şeylerin olabileceğini usumdan bile geçirmezdim. Oysa şimdi kendi başıma geldi! Benim hakkımda da bir kitap yazılmalı doğrusu, yazılmalı ya! Kendim yazacağım...'

Alice Harikalar Diyarında, Lewis Carroll (Epub cumhuriyet)Alice Harikalar Diyarında, Lewis Carroll (Epub cumhuriyet)

Kitapla ilgili 1 Haber

Alis Harikalar Diyarında’dan Seçkilerle 2.500 Kişilik Dünyanın En Büyük Dövme Zinciri
Alis Harikalar Diyarında’dan Seçkilerle 2.500 Kişilik Dünyanın En Büyük Dövme Zinciri Bir çocuk için ne kadar eğlenceliyse, yetişkinler için de o kadar öğretici olan kitaplar vardır hani. Küçük Prens gibi…