Alice Harikalar DiyarındaLewis Carroll

·
Okunma
·
Beğeni
·
8.750
Gösterim
Adı:
Alice Harikalar Diyarında
Baskı tarihi:
Mayıs 2017
Sayfa sayısı:
106
ISBN:
9786052950524
Kitabın türü:
Çeviri:
Sinan Ezber
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Alice Harikalar Diyarında, yazıldığı tarihten bu yana geçen yüz elli yılı aşkın süre boyunca, edebiyatın eşsiz eserlerinden biri olma özelliğini hep korudu. Hem çocuk hem de yetişkin edebiyatında önemli bir yere sahip olan bu kitap, hayal gücü zenginliğiyle küçük okurlara büyülü bir dünya sunarken, yetişkinler için bu büyüsünü içerdiği sembollerin anlam derinliğiyle gösterdi. Adının edebiyat tarihine altın harflerle yazılmasına yol açan eserleri kadar, matematikçi ve mantıkçı kimliğiyle de tanınan Lewis Carroll’un Alice Harikalar Diyarında kurgusu, metne serpiştirilmiş bilmecelerle okuru da kitabın bir kahramanı kılar.
Alice Harikalar Diyarında hem çocuklar hem de macera dolu naif çocukluğunu özleyen ve yıllara meydan okuyan bir mantık labirentinde kendine sorular sormaktan çekinmeyecek okurlar için Modern Klasikler Dizisi’nde yerini alıyor.
LEWIS CARROLL (1832-1898): Asıl adı Charles Lutwidge Dodgson olan İngiliz romancı, aynı zamanda fotoğrafçı, mantıkçı ve matematikçidir. Alice’s Adventures in Wonderland (Alice Harikalar Diyarında) ve onun kadar başarılı olan Through the Looking-Glass (Aynanın İçinden) adlı dizi romanlarıyla tanınır. The Hunting of the Snark (1876) adlı şiiri, saçma şiir anlayışının en iyi örneklerindendir. Babasının din adamı olması nedeniyle Cheshire, Daresbury’de bir papaz evinde on bir çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. 1851’de Oxford Üniversitesi’ndeki Christ Church College’da lisans öğrenimine başladı. Matematik ve klasik edebiyat dallarında çok başarılı bir öğrenciydi. Sınavlarındaki başarısından dolayı bursla ödüllendirildi. Christ Church College’ın dekanı Henry George Liddell’in çocukları Alice, Lorina ve Edith’le çok iyi anlaşıyordu. Alice Harikalar Diyarında, Dodgson’ın Liddell’in çocuklarına anlattığı masalların ürünüdür. 1865’te yayımlanan kitap günümüze dek giderek artan bir okur kitlesine ulaşarak çok sevildi.
"Alice Harikalar Ülkesinde" ismi en çok bilinen kitaptır heralde. Hemen herkes az çok hikayeyi bilir: Küçük bir kız beyaz tavşanı takip eder ve başına tuhaf, çok tuhaf şeyler gelir.

Muhtemelen ben de bu kitabı çocukken okumuşumdur fakat bir çok yerde kitaba göndermeler yapıldığı için tekrar keşfetmek istedim. Örneğin The Matrix filminin ilk sahnesinde Neo masa başında uyuya kalır ve bilgisayarı kendi kendine yazılar göstermeye başlar. Neo uyanır ve şaşkınlık içerisinde bilgisayar ekranında "Uyan Neo, beyaz tavşanı takip et" yazısını okur...

Bazen gün içerisinde yaşadığımız anlamlı olayları gece rüyamızda çok saçma bir şekilde görürüz ve bazen de rüyamızda saçma bir şekilde gördüklerimiz yaşayacağımız anlamlı olayların habercisi olur. Bu kitap da öyle bir şey, çok anlamsız gibi olan olaylar ve diyaloglar arasında birden çok felsefik cümleler çıkabiliyor. Yani anlayacağınız öyle basit bir kitap değil. Yazar 1861 yılında Oxford'u dereceyle bitirmiş ve matematik dalında doçentlik almış biri. Bu zekası da kitabına doğal olarak yansımış.

Alice'in başına gelen tuhaf olayları mutlaka okumalısınız. Çocukken okuduysanız bir de yetişkinken okumalısınız.
Alice harikalar ülkesinde bu kitabı 15 yaşında okumuştum hikayesini unuttuğum için tekrar okudum. Her yaşta insanın sevdiği bir roman alice harikalar ülkesinde ayna'dan içeri ikinci serisi de bu serisi kadar eğlenceli ve büyüleci.

Benzer kitaplar

"Alice Harikalar ülkesinde" kitabı,bildiğimizin aksine bir çocuk kitabı değildir,bir matematik profesörü,aynı zamanda da bir rahip olan yazar bu kitabı dönemin İngiltere`sini eleştirmek için Lewis Carroll takma adıyla yazar.Kitabın başlarında Alice aşağıya düşer ve bir tavşanla karşılaşır.Önünde iki yol vardır; tavşana sorar :
"Hangi yoldan gideyim?".
Tavşan bugüne değin duyduğum en iyi cevaplardan birini verir:
"Nereye gideceğini bilmiyorsan hangi yoldan gittiğinin hiçbir önemi yok."

~Ahmet Şerif İzgören-Şu hortumlu dünyada fil yalnız bir hayvandır ~kitabından...
Bu muazzam eserde, içinde doğup büyüdüğüm cennet güzelliğindeki Bayburt'u gördüm. Bayburt'ta beyaz tavşanları takip ederek ormanda kaybolduğum günü hatırlatmakla birlikte, bilinçaltımın derinliklerinde hep bir korku sebebi olan kaplumbağalarada bu eser sayesinde ısındım. Lewis Carroll' a teşekkürü borç bilir, böyle bir eseri ortaya çıkardığı için Allah'tan sonsuz rahmet dilerim.
İngiliz yazar Lewis Carroll'ın kendisinden çok daha ünlü eseri Alice Harikalar Diyarında'yı bir anlık düşünüp merakla okudum. Hemen herkesin okuduğu, okumasa da bir şekilde hikayesini bildiği kitap aslında sadece çocuklar için değil. Genelde çocuk öyküsü olarak lanse edilse de yetişkinlere yönelik pek çok nokta var. İçinde küçük bir kız çocuğu ve konuşan hayvanlar bulunca hemen bu bebek kitabı diye yapıştırılıyor yafta. Happy Tree Friends diye bir çizgi dizi vardır, karakterler çok şirin hayvanlardır ama olaylar tamamen şiddet, istismar ve vahşet içeriklidir. Uç bir örnek oldu belki ama demek istediğim Alice Harikalar Diyarında okumak çocukça bir eylem değildir. Zaten o kadar ünlü ki birçok şarkı, kitap ve filme esin kaynağı olmuştur. Dil ve anlatım biraz masalsı, biraz felsefi. Ingiliz edebiyatı gibi uzun uzun betimlemeler yok hatta nerdeyse hiç yok. Karakterler belli başlı hayvan tipleri olunca fazla uzatmak istemedi yazar belki. Harikalar diyarından çok tuhaflıklar dünyası gibi göründü bana çünkü harika olan fazla şey yok aslında. Hikayeden kısaca bahsedersek; Alice adında bir kızın nehrin kenarında otururken gözüne ilişen beyaz tavşanı takip etmesiyle aniden içine daldığı başka boyutlarda bir evrende başından geçen ilginç olaylar anlatılıyor. Tabi bu ilginçlikler anlatılırken gerçek dünyayla karşılaştırma ve sorgulamalar mevcut. Büyümenin ve küçülmenin oldukça kolay olduğu bir dünyada aslında insan kendi boyutunun değerini anlıyor bence. Düşündüren ilginç şeyler var gerçekten, farklı bakış açıları da sunuyor. Yazarın kendisi hem rahip, hem matematik öğretmeni olunca edindiği fikir ve tecrübeleri masalsı bir anlatımla sunmak istemiş. Birçok film ve oyun uyarlaması olan kitabı okumak farklı bir deneyim. Şunu belirtmem gerekiyor mükemmel bir eser değil bana göre bazı eksikleri var, aşırı eğlenceli ve sürükleyici olduğunu söyleyemem. İlk okurken çocuk kitabı olamaz dedim. Ancak bunlara rağmen içinde önemli dersler var. Bu güzel hikayeyi anlatmayan ilkokul öğretminimi buradan kınıyorum. Beyaz tavşan çok sevimli bir hayvan ama peşine takılmamak lazım fazla, av sezonunu takip etmiyorum.
"Alice harikalar diyarında" adlı kitap çocuk kitabi olarak bilinmesine rağmen her yaştan okurun beğenerek okuyabileceği bir kitaptır. Özellikle kitabın yazarının mantıkçı olduğunu da göz önünde bulundurursak yetişkin okurlar için bu kitap bir yapıt sayılabilir. Keyifle okuyun.
Yetişkinlerinde bu kitapdan alacağı dersler var.
Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok!
Küçükken yatmadan önce okuduğum kitaplardan birisiydi ama sonunu hiç hatırlamadığımdan dolayı tekrar başlamak istedim. Okurken sanki bende Harikalar Diyarına adım atmıştım. Karakterlerin arasında geçen konuşmalar çok eğlenceliydi. Kesinlikle çok güzeldi.
En son ortaokulda karnemi gösterip iş bankasının hediyesi olarak alıp okuduğum bir kitaptı. O zaman daha sevimli ve ilginç gözükmüştü gözüme. Geçen 5 senenin ardından tekrar okuyunca içindeki düşündürücü öğeler kitabı tekrar sevmeme neden oldu. Eğer bu kitaptan bir ana fikir ya da totalde bir mesaj vermesini bekliyorsanız beklendiği gibi salt bir ana fikir yok ne yazık ki.. lakin belki de ben anlamamışımdır.
Hem Düşes ne demişti: Her şeyde bir ders vardır. Önemli olan o dersi çıkarabilmekte..
Benim için kitap derslerden oluşan fakat tek bir düşünce etrafında dönmeyen dağınık bir kitaptı.
Öncelikle okurken keyif aldım. En büyük sebebi ilerledikçe yepyeni ve daha da tuhaf karakterler ile Alice'in dialoglarıydı. Gerçekten zekice yazılmış ve insanı düşünmeye iten dialoglar. Çoğu masal kitabı gibi bir çocuğun bulabiliceğinden daha fazlası var kitapta. Son olarak en sevdiğim karakter olan Düşes'ten alıntı yaparak bitirmek istiyorum. "Her şeyden bir ders çıkar, o dersi çıkarmayı bileceksin."
En etkilendiğim kısım şuydu:
Alice tavşana sorar hangi yoldan gitmeliyim
Tavşanın cevabı hangi yolun nereye çıktığını
Bilmiyorsan seçtiğin yolun bir anlamı yok.
Hepimizin az çok bildiği bir karakterdir Alice.
Kitap bir yandan çocuk kitabı
bir yandan yetişkin kitabı.
Alice'nin sınırsız hayal gücü, eğlenceli dünyası ve muhteşem diyalogları.
Yine çok sevdiğim bir modern klasik daha..

Kitap bir yandan çok eğlenceli öykülerle dolu bir yandan insanı düşündüren olaylar mesajlar içeriyor. Çocuk Kitaplarına her zaman ilgi duyduğum için bu kitabı da çok sevdim. Aynı zamanda kitabın tam bir başyapıt olduğunu belirtmek istiyorum.
Yazarın dili o kadar akıcı ki okurken bizde müthiş bir hayal gücüyle Alice ile harika diyarına yolculuk yapıyoruz.
~ iyi okumalar ~
''Dışın nasıl görünüyorsa için de öyle olsun, yahut, daha da yalın söylenmesini istersen: .''Kendinizi herkese olduğunuz yahut olabileceğinizden farklı olmamış olduğunuz gibi gösterecek olan durumunuzdan farklı değilmiş gibi göstermeyeceğiniz sanısına kapılmayın.''
Alice terbiyeli terbiyeli ''Bunu bir yere yazsam daha iyi anlardım'' dedi ''Siz söylerken pek anlayamadım.''
Bakayım, eskiden bildiğim şeyleri şimdi de bilebilecek miyim? Dur bakalım: Dört kere beş on iki, dört kere altı on üç, dört kere yedi...
"Vallahi efendim, şu sırada pek bilemiyorum. Bu sabah yataktan kalktığım zaman kim olduğumu biliyordum, ama o zamandan beri birkaç kez değiştim galiba."
"Tıpkı bir mum gibi," dedi kendi kendine, "tamamen eriyip tükenebilirsin, biliyorsun," dedi.
Lewis Carroll
Sayfa 10 - Türkiye İş Bankası Yayınları, 11.Basım - 2013, Orijinal Dilinden Çeviri: Sinan Ezber, Tam Metin

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Alice Harikalar Diyarında
Baskı tarihi:
Mayıs 2017
Sayfa sayısı:
106
ISBN:
9786052950524
Kitabın türü:
Çeviri:
Sinan Ezber
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Alice Harikalar Diyarında, yazıldığı tarihten bu yana geçen yüz elli yılı aşkın süre boyunca, edebiyatın eşsiz eserlerinden biri olma özelliğini hep korudu. Hem çocuk hem de yetişkin edebiyatında önemli bir yere sahip olan bu kitap, hayal gücü zenginliğiyle küçük okurlara büyülü bir dünya sunarken, yetişkinler için bu büyüsünü içerdiği sembollerin anlam derinliğiyle gösterdi. Adının edebiyat tarihine altın harflerle yazılmasına yol açan eserleri kadar, matematikçi ve mantıkçı kimliğiyle de tanınan Lewis Carroll’un Alice Harikalar Diyarında kurgusu, metne serpiştirilmiş bilmecelerle okuru da kitabın bir kahramanı kılar.
Alice Harikalar Diyarında hem çocuklar hem de macera dolu naif çocukluğunu özleyen ve yıllara meydan okuyan bir mantık labirentinde kendine sorular sormaktan çekinmeyecek okurlar için Modern Klasikler Dizisi’nde yerini alıyor.
LEWIS CARROLL (1832-1898): Asıl adı Charles Lutwidge Dodgson olan İngiliz romancı, aynı zamanda fotoğrafçı, mantıkçı ve matematikçidir. Alice’s Adventures in Wonderland (Alice Harikalar Diyarında) ve onun kadar başarılı olan Through the Looking-Glass (Aynanın İçinden) adlı dizi romanlarıyla tanınır. The Hunting of the Snark (1876) adlı şiiri, saçma şiir anlayışının en iyi örneklerindendir. Babasının din adamı olması nedeniyle Cheshire, Daresbury’de bir papaz evinde on bir çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. 1851’de Oxford Üniversitesi’ndeki Christ Church College’da lisans öğrenimine başladı. Matematik ve klasik edebiyat dallarında çok başarılı bir öğrenciydi. Sınavlarındaki başarısından dolayı bursla ödüllendirildi. Christ Church College’ın dekanı Henry George Liddell’in çocukları Alice, Lorina ve Edith’le çok iyi anlaşıyordu. Alice Harikalar Diyarında, Dodgson’ın Liddell’in çocuklarına anlattığı masalların ürünüdür. 1865’te yayımlanan kitap günümüze dek giderek artan bir okur kitlesine ulaşarak çok sevildi.

Kitabı okuyanlar 2.097 okur

  • Melike Akçay
  • Zehra Kalender
  • Fatma Alp
  • karacahil
  • Cemre İrfanoğlu
  • Aleyna Şevval Kufacı
  • Fatmanur Aslan
  • Alaycı Kız
  • dilara kardaş
  • Helin Hantaş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5
14-17 Yaş
%10.8
18-24 Yaş
%30.7
25-34 Yaş
%27.2
35-44 Yaş
%17.5
45-54 Yaş
%6.5
55-64 Yaş
%1.1
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%78.1
Erkek
%21.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.9 (136)
9
%15.6 (71)
8
%24.2 (110)
7
%15.8 (72)
6
%6.8 (31)
5
%4.4 (20)
4
%1.1 (5)
3
%0.7 (3)
2
%0.2 (1)
1
%1.3 (6)

Kitabın sıralamaları