Alice Harikalar Diyarında

·
Okunma
·
Beğeni
·
54,2bin
Gösterim
Adı:
Alice Harikalar Diyarında
Baskı tarihi:
Ocak 2021
Sayfa sayısı:
106
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052950524
Orijinal adı:
Alice's Adventures in Wonderland
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Alice Harikalar Diyarında, yazıldığı tarihten bu yana geçen yüz elli yılı aşkın süre boyunca, edebiyatın eşsiz eserlerinden biri olma özelliğini hep korudu. Hem çocuk hem de yetişkin edebiyatında önemli bir yere sahip olan bu kitap, hayal gücü zenginliğiyle küçük okurlara büyülü bir dünya sunarken, yetişkinler için bu büyüsünü içerdiği sembollerin anlam derinliğiyle gösterdi. Adının edebiyat tarihine altın harflerle yazılmasına yol açan eserleri kadar, matematikçi ve mantıkçı kimliğiyle de tanınan Lewis Carroll’un Alice Harikalar Diyarında kurgusu, metne serpiştirilmiş bilmecelerle okuru da kitabın bir kahramanı kılar.
Alice Harikalar Diyarında hem çocuklar hem de macera dolu naif çocukluğunu özleyen ve yıllara meydan okuyan bir mantık labirentinde kendine sorular sormaktan çekinmeyecek okurlar için Modern Klasikler Dizisi’nde yerini alıyor.
LEWIS CARROLL (1832-1898): Asıl adı Charles Lutwidge Dodgson olan İngiliz romancı, aynı zamanda fotoğrafçı, mantıkçı ve matematikçidir. Alice’s Adventures in Wonderland (Alice Harikalar Diyarında) ve onun kadar başarılı olan Through the Looking-Glass (Aynanın İçinden) adlı dizi romanlarıyla tanınır. The Hunting of the Snark (1876) adlı şiiri, saçma şiir anlayışının en iyi örneklerindendir. Babasının din adamı olması nedeniyle Cheshire, Daresbury’de bir papaz evinde on bir çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. 1851’de Oxford Üniversitesi’ndeki Christ Church College’da lisans öğrenimine başladı. Matematik ve klasik edebiyat dallarında çok başarılı bir öğrenciydi. Sınavlarındaki başarısından dolayı bursla ödüllendirildi. Christ Church College’ın dekanı Henry George Liddell’in çocukları Alice, Lorina ve Edith’le çok iyi anlaşıyordu. Alice Harikalar Diyarında, Dodgson’ın Liddell’in çocuklarına anlattığı masalların ürünüdür. 1865’te yayımlanan kitap günümüze dek giderek artan bir okur kitlesine ulaşarak çok sevildi.
88 syf.
·1 günde·8/10 puan
Bu kitap hakkında ilginç bir bilgi vereyim size bir dönem Çin de yasaklanmış. Sebebi ise hayvanlara insanlardan daha üstün özellikler veriliyor diye. Ayrica yazar Lewis Carroll takma adıyla dönemin ingilteresini elestirmektedir. Ben okurken abartı birşey bulamadım. Ama çocuk kitabı olduğu için tabiki hassas olunması lazım. Zira bizdeki Ömer Seyfettin in Bomba eseri de çocuk klasikleri diye gecer ama içinde savaş sürgün vs herşey var. Çocukları etkilenebilicegi hesaba katılmalı.

Kahramanımız bir tavşanı takip eder ve serüven tuhaflıklar şeklinde devam eder. Sayfa sayısı itibariyle çocuk, mana bakımından herkesin kitabıdır.

Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir mecrayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim.
106 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
"Alice Harikalar Ülkesinde" ismi en çok bilinen kitaptır heralde. Hemen herkes az çok hikayeyi bilir: Küçük bir kız beyaz tavşanı takip eder ve başına tuhaf, çok tuhaf şeyler gelir.

Muhtemelen ben de bu kitabı çocukken okumuşumdur fakat bir çok yerde kitaba göndermeler yapıldığı için tekrar keşfetmek istedim. Örneğin The Matrix filminin ilk sahnesinde Neo masa başında uyuya kalır ve bilgisayarı kendi kendine yazılar göstermeye başlar. Neo uyanır ve şaşkınlık içerisinde bilgisayar ekranında "Uyan Neo, beyaz tavşanı takip et" yazısını okur...

Bazen gün içerisinde yaşadığımız anlamlı olayları gece rüyamızda çok saçma bir şekilde görürüz ve bazen de rüyamızda saçma bir şekilde gördüklerimiz yaşayacağımız anlamlı olayların habercisi olur. Bu kitap da öyle bir şey, çok anlamsız gibi olan olaylar ve diyaloglar arasında birden çok felsefik cümleler çıkabiliyor. Yani anlayacağınız öyle basit bir kitap değil. Yazar 1861 yılında Oxford'u dereceyle bitirmiş ve matematik dalında doçentlik almış biri. Bu zekası da kitabına doğal olarak yansımış.

Alice'in başına gelen tuhaf olayları mutlaka okumalısınız. Çocukken okuduysanız bir de yetişkinken okumalısınız.
156 syf.
·Puan vermedi
Düşünce ve sözlerin değiştiği zaman aklında olup bitenler arasında bir bağ vardır. Yeni birisi, özlenen eskiler ya da pişmanlıklar gibi... Kelimelerimin kimseye faydası yok. Montaigne ne güzel söylemiş " Kendimden başka amacım yok." derken... Kimseye faydalı olmak gibi bir niyetim yok. Öncelikle müsade ile kendimi tanımak istiyorum. Çocukluğumun ilk kitabı... Alice bana binevi hayal kurmayı öğreten kahraman. Alice' nin yaşadıklarını hayal dünyam yeni yeni idrak ediyor ki bu sadece bir sebep bile olsa geliştiğimi gösteriyor. Kurulan diyalog, hayvan ile insan sohbeti insanlara doğa ve hayvan sevgisini aşılıyor. Orman ile ilham bulan yazar büyümenin en iyi örneklemesini yalnızlık ile tamamlamış, korkunun insan için gelişme olduğunu belirtmiştir. Çeşitli hikaye birleşimi ile bir çok çocuğun hayal dünyasını zenginleştirip, şimdiye bir temel kazandırıp bir amaç uğruna çabalamasını sağlamıştır. Eğer küçükken hayal kurmasını bilmeseydim şuan bir amacım olmazdı ya da çabalamak için bir sebep bulamazdım. Küçükken başlıyor hayal dünya serüveni. Sekiz yaşında okuyup hayal kurmayı öğrenen ben şimdi bir amaç uğruna çaba sarfediyorum. Bu kitap ilklerim arasında. İlk aşk, ilk yazı, ilk arkadaş, ilk düşünce, ilk kitap gibi...
Gelişen hayallerim için yazara teşekkür ediyorum. Temelimde yatan bu kitap şimdi bana ıssız yolda yanan sokak lambası oldu. Hala hayal kurabiliyorum demek oluyor ki okumak dışında çok şeye emek vermişim. Anlamak, yazarın sakladığı duyguları hissetmek bunlardan sadece bir kaçı.
Huzurlu okumalar...
106 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Alice Harikalar Diyarında... bunu duyduğumuzda büyülü, eğlenceli, olağanüstü olaylarla karşılaşacağımızı bekliyoruz haliyle ama benim bu dünyada bulduğum şey tek kelime ile tuhaflıktı. Okumadan önce kitapla ilgili araştırma yaptığımda Alice Harikalar Diyarı'nın çocuk kitabı olmasından çok da ötede, bir matematiğin, felsefenin, mantığın, aklın ürünü olduğu gerçeğiydi. Okuduğum da bunu çok iyi anladım. Her ayrıntı, her cümle içinde bir gizi barındırıyor, bir şeyler anlatıyor bize bu olağanüstü dünya.

"Keşke bu kadar ağlamasaydım. Sanırım kendi gözyaşlarımın içinde boğularak bunun cezasını çekeceğim! Tuhaf bir şey olacak, bundan eminim! Zaten bugün her şey tuhaf." sözleri ile Alice'in içinde bulunduğu dünyayı anlayamadığını görüyoruz. Alice, konuşan hayvanlarla, önüne çıkan içecekleri içip yiyecekleri yedikten sonra bir dev gibi büyüyüp ardından minicik küçülmelerine alışmış bir tavır sergiliyor. Ancak Alice karşısına çıkan herkese ve en çok da kendisine sürekli sorular sorarak anlamaya çalışıyor olan biteni, hayvanların "sen kimsin?" sorularına bile bilmiyorum cevabını veriyor. "Öyleyse ben kimim? Ah bu çok büyük bir bilmece." diyerek kendini dahi sorgulamaya başlıyor Alice.

Kupa kraliçesinin konserinde şarkı söyleyen Fındıkfaresi şarkıyı tekrarlayınca "Zamanı öldürüyor! Kafasını uçurun!" dedi kraliçe. İşte o günden sonra saat durdu, hep altıyı gösterir oldu Şapkacı, Mart Tavşanı ve Fındıkfaresi için. Çay saati olması nedeniyle çay takımlarıyla dolu bir masada oturup duruyorlar. Bu çılgın çay partisi beni en çok etkileyen bölüm oldu okuduklarım içerisinde ve paylaşmak istedim, kraliçenin sözleri ise gerçekten düşünmeye değer.

Lewis Carroll mahlaslı matematikçi, fotoğrafçı ve mantıkçı Charles Lutwidge Dodgson çalıştığı okulun dekanının küçük kızı Alice Liddell için yazdığı Alice Harikalar Diyarında kitabıyla bize çok şey anlatıyor. Çalışma alanlarının da izlerini gördüğümüz, her durumun içinden Carroll'ın gizlerini, bize anlatmaya çalıştığı felsefesini bulmaya çalıştığımız, kendimize Alice'in de sürekli tekrarladığı 'neden' sorusunu sorarak bu dünyayı anlamaya çalıştığımız bir kitap Alice Harikalar Diyarında. Alice ile birlikte tavşanın girdiği delikten siz de gidip Harikalar Diyarı’na inerek aklın, mantığın, matematiğin ve felsefenin derinliklerinde dolaşabilirsiniz. Keyifli okumalar.
64 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Aslında herkes bu hikayeyi az çok bilir; Alice beyaz tavşanı takip ederken kendini birden tavşan deliğinden aşağı düşerken bulur. Yediği şeylere göre büyüyüp, küçülürken çeşitli maceralara atılır. En sonunda kendini kupa kraliçesinin oyununda flamingosunu tutarken kirpilere vurarak oyun oynarken bulur.
Bu kitabı 2018 yılında ingilizce olarak okumuştum ancak hediye gelince tekrar okumak istedim. Çünkü bu kitabın aslında sadece bir çocuk masalı olmadığını işitmiştim.
Yazar 1861 yılında Oxford'u dereceyle bitirmiş ve matematik dalında doçentlik almış biri. Yazar Lewis Carroll takma adıyla dönemin ingilteresini eleştirmektedir.
Bu bilgiyi öğrendiğinizde cümlelerin altında aslında saklı anlamı aramaya başlıyorsunuz ve bence bu kitaba renk katıyor.
Eğer 1K yaş istatistiğine bakacak olursanız gerçekten 12 yaş altı okuyan da var; 65+ yaş okuyan da var.
Bana soracak olursanız hangi yaşta olursak olalım, her daim severek okuyacağımız hoş bir masal.
Keyifli okumalar dilerim.
2021 için 21 kitap önerisi

https://youtu.be/dVt15CdgsNI
106 syf.
·1 günde·Beğendi
Alice...

Kitap, her ne kadar çocuklar için yani bir hikaye tazında görülsede, aslında okunduğu zaman pekte alakası olmadığı anlaşılıyor. Yazar Lewis Carrol, Matematik eklemeler yaparak, bunu müthiş hayal gücüyle pekiştirmiş. Yer yer gülümsetmiş, düşündürmüş, ikileme sokmuş, hissetmenize yardımcı olmuş...

Yazar Lewis Carrol,Alice Harikalar Diyarında kitabını okul müdürünün ortanca kızı Alice'ten ilham alarak yazmıştır. İyi ki de yazmış. :)

Kitaptan birkaç önemli yeri paylaşmak gerekirse şunlar olacaktır:''Dünyanın merkezine yakın bir yerde gidiyor olmalıyım.Bir bakalım;sanırım bu, yeryüzünün dört mil aşağısı demek.''

2-''Kediler yarasa yer mi? Kediler yarasa yer mi? hatta ara sıra,'Yarasalar kedi yer mi?' her iki soruya da yanıt veremediğinizden nasıl sorulduğunun pek bir önemi yok.

Çok acımasız bir 'Kraliçe' ve emirlerine uyan hizmetkarlarının affalandığı o söyleyiş:

''Uçurun şunun kafasını!'' diye haykırdı Kraliçe avazı çıktığı kadar. Ancak kimse kıpırdamadı.

''Kim dinler ki senin sözünü?'' dedi Alice.''Bir kart deseninden başka bir şey değilsiniz!''

Tavşan, kedi, tırtıl, kartlar, Fındık faresi...Alice gerçekten Harikalar diyarında.Keyifli okumalar.
152 syf.
·6 günde·7/10 puan
Ahmet Şerif İzgören ''Avucumuzdaki Kelebek'' videosunda bahseder bu kitaptan. Uzun zamandır benim de okumak istediğim bir kitaptı..

Kitapta küçük bir kız çocuğunun bir gün bir tavşan görüp onun peşine takılmasıyla Harikalar Ülkesine gitmesini, bu ülkede başından geçen esrarengiz olayları anlatıyor. Küçük kız, akla gelmeyecek maceralara atılıyor. Olağanüstü kahramanlarla karşılaşıyor.

Kitap çocuk kitabı kategorisinde yer alsa da bana göre yetişkinlerin okuması gereken bir kitap. Alice'le beraber bir süreliğine bu dünyadan uzaklaşıp Harikalar Ülkesi'nde gezinmenizi tavsiye ederim.
106 syf.
·1 günde
Alice harikalar ülkesinde bu kitabı 15 yaşında okumuştum hikayesini unuttuğum için tekrar okudum. Her yaşta insanın sevdiği bir roman alice harikalar ülkesinde ayna'dan içeri ikinci serisi de bu serisi kadar eğlenceli ve büyüleci.
106 syf.
·Beğendi
Alice'in hayal dünyasını merak ediyordum hep okumak bugüne kısmetmiş. İnsan bazen gerçeklerden uzak olmak istiyor, kafanızı dağıtmak için güzel bir masal. Dili oldukça yalın ve akıcı. Sıkılmadan okuyabilirsiniz. Fantastik kitaplar aslında hiç tarzım değil ama Alice kendini sevdirdi :)
106 syf.
"Bu dünyadaki yerim ne?
İşte asıl muamma bu..."

Alice Harikalar Diyarında, her ne kadar bir çocuk masalı gibi görünse de, bilmece gibi bir kitap. Yeri bende diğer masallara göre çok farklıdır. Kitabı bir kelime ile tanımlayacak olsam herhalde "tuhaf" ya da "büyülü" diye tanımlardım. Kitabın içinde deliler, sırıtan bir kedi, flamingo ve kirpiyle kriket oynayan öfkeli bir kraliçe, şapkacı, uykulu bir fındıkkıran ve sizi büyütüp küçültecek sihirli yiyecekler var...

Kitabın asıl metnini mutlaka okuyun derim. Kitabın yazarı Lewis Caroll bir matematikçi ve mantıkçı imiş. Bu kitap da göründüğünden çok daha fazlası bence. Örneğin bir bölümde Alice'nin karşısına mavi tırtıl çıkıyor. Onların diyalogları üzerine bayağı düşünmüştüm. Bir bölümde de Alice, kediden kendisine hangi yola gitmesi gerektiğini söylemesini istiyor. Kedi, 'Bu, nereye gitmek istediğine göre değişir,' diyor. Alice, 'aslında nereye gittiğim pek umrumda değil.' diye cevap veriyor. Kedi de ona aynen şöyle diyor: 'O zaman hangi yolu izlersen izle, fark etmez...'

Mutlaka okuyun derim. Eşsiz güzellikte bir büyülü dünya sunmakla beraber, Alice'in bir nevi kendini arama hikayesini okuyacaksınız. İyi okumalar:)
''Dünü anlatmanın bir yararı olacağını sanmıyorum,
çünkü dün başka biriydim.''
Lewis Carroll
Sayfa 85 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 3.Basım
'
“Nerden biliyorsun benim deli olduğu mu?” dedi Alice.
...
Lewis Carroll
Sayfa 70 - Alice Harikalar Diyarında ve Aynadan İçeri Serisi-Through the Looking-Glass and What Alice Found There- İthaki Yayınları- Mayıs 2010
- Lütfen bana hangi yolu izlemem gerektiğini söyler misiniz?
- Bu, nereye gitmek istediğine göre değişir
- Aslında nereye gittiğim pek umurum da değil...
- O zaman hangi yolu izlersen izle fark etmez.
- Bir yere varayım yeter...
Lewis Carroll
Sayfa 49 - Türkiye İş Bankası yayınları 4. Basım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Alice Harikalar Diyarında
Baskı tarihi:
Ocak 2021
Sayfa sayısı:
106
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052950524
Orijinal adı:
Alice's Adventures in Wonderland
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Alice Harikalar Diyarında, yazıldığı tarihten bu yana geçen yüz elli yılı aşkın süre boyunca, edebiyatın eşsiz eserlerinden biri olma özelliğini hep korudu. Hem çocuk hem de yetişkin edebiyatında önemli bir yere sahip olan bu kitap, hayal gücü zenginliğiyle küçük okurlara büyülü bir dünya sunarken, yetişkinler için bu büyüsünü içerdiği sembollerin anlam derinliğiyle gösterdi. Adının edebiyat tarihine altın harflerle yazılmasına yol açan eserleri kadar, matematikçi ve mantıkçı kimliğiyle de tanınan Lewis Carroll’un Alice Harikalar Diyarında kurgusu, metne serpiştirilmiş bilmecelerle okuru da kitabın bir kahramanı kılar.
Alice Harikalar Diyarında hem çocuklar hem de macera dolu naif çocukluğunu özleyen ve yıllara meydan okuyan bir mantık labirentinde kendine sorular sormaktan çekinmeyecek okurlar için Modern Klasikler Dizisi’nde yerini alıyor.
LEWIS CARROLL (1832-1898): Asıl adı Charles Lutwidge Dodgson olan İngiliz romancı, aynı zamanda fotoğrafçı, mantıkçı ve matematikçidir. Alice’s Adventures in Wonderland (Alice Harikalar Diyarında) ve onun kadar başarılı olan Through the Looking-Glass (Aynanın İçinden) adlı dizi romanlarıyla tanınır. The Hunting of the Snark (1876) adlı şiiri, saçma şiir anlayışının en iyi örneklerindendir. Babasının din adamı olması nedeniyle Cheshire, Daresbury’de bir papaz evinde on bir çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. 1851’de Oxford Üniversitesi’ndeki Christ Church College’da lisans öğrenimine başladı. Matematik ve klasik edebiyat dallarında çok başarılı bir öğrenciydi. Sınavlarındaki başarısından dolayı bursla ödüllendirildi. Christ Church College’ın dekanı Henry George Liddell’in çocukları Alice, Lorina ve Edith’le çok iyi anlaşıyordu. Alice Harikalar Diyarında, Dodgson’ın Liddell’in çocuklarına anlattığı masalların ürünüdür. 1865’te yayımlanan kitap günümüze dek giderek artan bir okur kitlesine ulaşarak çok sevildi.

Kitabı okuyanlar 11,5bin okur

  • Gülhan Birelli
  • FİLMDİZİKİTAP
  • Buket GÖNÜL
  • KmrnHsn
  • Ceyda Yanar
  • Sevgül Çetin
  • Kitap Geçidi
  • Aylin
  • İlayda Sefa
  • Nesil

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%5.9
13-17 Yaş
%11.9
18-24 Yaş
%30.3
25-34 Yaş
%26.6
35-44 Yaş
%16.9
45-54 Yaş
%6.1
55-64 Yaş
%1
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%78.1
Erkek
%21.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.9 (482)
9
%10.4 (297)
8
%17.4 (496)
7
%14.8 (421)
6
%6.7 (190)
5
%3.9 (110)
4
%1.6 (45)
3
%1.1 (31)
2
%0.3 (9)
1
%0.5 (14)

Kitabın sıralamaları