Halit Ertuğrul

Halit Ertuğrul

Yazar
8.4/10
3.168 Kişi
·
15.382
Okunma
·
566
Beğeni
·
13.366
Gösterim
Adı:
Halit Ertuğrul
Unvan:
Eğitimci, Yazar
Doğum:
Adıyaman, Türkiye, 1956
Eğitimci-Yazar Dr.Halit Ertuğrul, Adıyamanın Besni ilçesinin Şambayat Nahiyesinde dünyaya geldi. İlkokulu doğduğu yerde, Ortaokul ve Öğretmen okulunu da Kırşehirde okudu.Niğde Eğitim Enstitüsü ve Gazi Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümünü bitirdi. Cumhuriyet Üniversitesi, Kamu Yönetimi Bölümünde "Aile Yönetimi ve Problemleri" konusunda YÜKSEK LİSANS; Sakarya Üniversitesi, Sosyoloji Bölümünde de "Aile ve Gençlik İletişimi" konusunda DOKTORA yaptı. Çalışmalarını "Aile ve gençlik problemleri" alanında yoğunlaştırdı. Yurdun çeşitli yerlerinde ilkokul öğretmenliği, okul müdürlüğü, Millî Eğitim Şube Müdürlüğü ve Millî Eğitim Müdürlüğü görevlerinde bulundu.rnrnMillî Eğitim Bakanlığı merkez teşkilâtına geçerek, Kurul Uzmanı ve Bakan Danışmanı olarak çalıştı. Akademik çalışmalarını tamamlayan Dr.Halit Ertuğrul, çeşitli üniversitelerde yöneticilik ve öğretim üyeliği yaptı. Ayrıca yurtiçi ve yurtdışında çeşitli bilimsel ve kültürel faaliyetlere katıldı. Meslek hayatı boyunca, eğitim ve kültür alanında elliden fazla kitapları ve çok sayıda da makale ve yazıları yayınlandı. Kitapları çok sayıda ödül aldı ve çeşitli dillere çevrildi. Ayrıca, kitaplarının bazıları da, Milli Eğitim Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tavsiye edildi. Yayınlanan kitaplarından Kendini Arayan Adam, Düzceli Mehmet, Aysel ve Ateşte Yeşerdim gibi bir çok eserleri baskı rekorları kırdı. Bundan dolayı da YILIN YAZARI seçildi. Bugüne kadar yaptığı çalışmalardan dolayı, çok sayıda ödül alan Dr.Halit Ertuğrul, ayrıca YILIN ÖĞRETMENİ de seçildi. Eğitimci – yazar Dr. Halit Ertuğrul evli ve iki çocuk babasıdır.
Ne güzelmiş ağlamak meğer.Ne rahatlatıcı bir ilaçmış,gözyaşı dökmek.Ne büyük tedaviymiş,teslim olacağın bir güce inanmak...
Yoklayın kalbinizi; Allah için sevmenin, Allah için çalışmanın ve Allah için yaşamanın neresindesiniz? O büyük yolculuğa ve büyük mahkemeye ne kadar hazırsınız?
Unutmayın her an çağırılabilirsiniz.
"ALLAHIM,
Günahlarımı,
Biligisizlik yüzünden yaptıklarımı,
Haddimi aşarak işlediğim kusurlarımı,
Benden daha iyi bildiğin bütün suçlarımı bağışla!
ALLAHIM,
Ciddî ve şaka yollu işlediklerimi,
Yanlışıkla ve bilerek yaptığım günahlarımı affeyle!
Bütün bu kusurlarımı benden bulunduğunu itiraf ederim.
ALLAHIM
Şimdiye kadar yaptığım ,
Bundan sonra yapacağım,
Gizlediğim ve açığa vurduğum ,
Ve benden daha iyi bildiğin günahlarımı affeyle!
Öne geçiren de Sen,
Geride bırakanda Sensin,
SENİN GÜCÜN HERŞEYE YETER."
217 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kuzenim için dönüm noktası olup kapanmasına vesile olduğu için bir hayli merak uyandırmasından dolayı hemen alıp okudum.İbretlik ve yol gösterici bir kitap olmuş.

Aslında kitaptaki karakterle ortak yönümüz belli olaylara kadar çok var.Herkes kendisini kolaylıkla bağdaştıramaz bu karakterle,hayat çizgin yolunda giderken belirli bir ayrıma denk gelirsin ve seçim yapman gerekir bir tarafta dış güzelliğin getirisi olan ün,şan,şöhret,para diğer tarafta aile çok kafa karışıklığı yaratan bir seçim o yaşlarda. Ben aileyi seçmiştim Nilüfer öbür hayatı ve o hayat ne kadar acılarla dolu, iç güzellikten yoksun,her günün bir günahla geçiyor,ünlüsün ve telin o tarafından bu tarafına geçmeniz çok zor asıl özendiğiniz hayat o tarafta sıcacık bir yuva,Güler yüzlü bir koca ve saçlarını okşayabileceği bir çocuk Nilüfer aslında bu hayatı istiyor ama Allah'ın lütfu olan güzelliği kendi eliyle başına bela edip ayaklarına dolandırdı ve karanlığa doğru çekiyor onu.Üstüne bir de genç yaşta kanser oluyor.Ve tek kurtuluşu iman etmek.Rabbine bir adım daha yaklaşmakDine yönelerek yolunu buluyor tövbe kapımız nefesimiz tükenene kadar hep açık. Umutsuzluktan kurtulmanızın tek yolu elleri Semaya açıp dua etmek.İmana geldim resmen etkiledi kitap beni.
160 syf.
·Puan vermedi
Kitabın tesiri öyle büyük ki, nereden başlasam bilemiyorum. Yaşanmış bir öykü olması derinden sarsıyor doğrusu.

Halit hocayla tanışma fırsatı bulduğum zaman çok heyecanlanmıştım. Daha önceden iki kitabını okumuş, etkisi altında kalmıştım. Kendisinin de hoş sohbetine şahit olmak beni çok mutlu etti. İşte birebir tanışıp sohbet ettiğim sırada imzalatmıştım bu kitabı.

Kural tanımayan, din ve inanç adına hiçbir şeyi kabul etmeyen Mehmet'in hayatındaki dönüm sürecini konu alıyor kitap. İnanç esasları ve din hakkındaki yanılgılara ışık tutuyor. Dini yaşama arzusu daha da fazla uyanıyor insanda.

Nasıl olmuş da bu denli dalmışız dünyaya?
160 syf.
·13 günde·10/10
"Allah herkese nasip etsin. Secdede son nefesimizi vererek hakka kavuşarak ölmeyi. Kitabın her sayfası ibret ve sırlarla güzelliklerle dolu. İlkay ve Mustafa'nın aşkı İlkay'ın Mustafa'ya olan aşkı. Mustafa'nın Allah'a olan aşkı beni gerçekten çok etkiledi. Halil Ertuğrul okuduğum 2.kitabı yine olduğu gibi bizlere İlkay ve Mustafa'nın aşkını. Kalemiyle biz okuyuculara yazmış. Bir kitap, iffet ancak böyle temiz ve güzel anlatılır. Mükemmel müthiş bir kitap herkese tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar."
160 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Ülkemiz üzerinde oyun oynayan karanlık güçlere para sağlayan bir şirketin sahibi, Türkiye'nin ünlü iş adamlarından birinin kızının hayatını ele alan bu kitapta;

- Dinsiz laik bir ailede yetişen mütevazı bir kızın, Üniversiteyi Anadoluda okumak istemesiyle başlayan ve kaldığı kız yurdunda yangın çıkması ve sonrasında sığındığı bir gecekondu evinde sıcak ve şefkatle karşılanması ve evin çocuğu olan mustafayı görmesiy değişen hayatını, ve sonrasında İslama ısınması ve kalpten bağlanıp islama hizmetlerini ele alan ve bu süreçte yaşadıkları engeller ve olağan üstü olaylar zinciri

- İslama hizmetlerine vesile olan Edepli Ahlaklı ve Yüksek ihtisas yapmış, yurt içi ve yurt dışından teklifler alan kendi alanında çok başarılı Mustafaya karşı duyduğu muhabbet ve sevgisi

işlenmiştir.

Mutlaka tavsiye edebileceğim, sürükleyici sıkılmadan zevkle okuyabileceğiniz bir kitap diyebilirim. Hem dini hem aşk içeren bu kitap aynı zamanda; Ülkemiz üzerinde oynanan oyunları ve para kaynaklarını sergilemesi ve çözümler sunması açısından dikkat çekici olduğunu da söyleyebilirim.

Saygılar...
172 syf.
·6 günde·10/10
Hayatı kararmış, yaptıklarından binlerce kez pişman olmuş bir kızın hikayesi...

Halit Ertuğrul kitabın başında bu hikayenin kendisine bir okuru tarafından mektupla gönderildiğinden bahsetmiş. Daha 22 yaşında olan Aysel isimli genç kız ölüm döşeğindeyken yazmış bu mektubu. Yaşadıklarım, pişmanlıklarım okuyan insanlara ibret olsun, ders olsun demiş.

Çok küçük yaşlarda aile fertlerini birer birer kaybetmiş Aysel. Yurtlarda büyümüş. Yoluna hep kötü insanlar çıkmış. Asi tavırları yüzünden yoluna çıkan iyi insanları da geri çevirmiş.
Arkadaş sandığı insanlar hayatını mahvetmiş. Daha hayatının baharındayken hastanelerde yaşam savaşı vermeye başlamış.

Aysel mektubu ile ailenin ne kadar önemli olduğunu, yanlış arkadaş seçiminin insanın hayatını nasıl etkilediğini çok güzel anlatmış.

Kitabı okurken hem çok üzüldüm, hem de çok kızdım Aysel'e. Aysel'i uzun bir süre unutamayacağım. Yanlış insanlarla karşılaştığımda aklıma hep o ve yaşadıkları gelecek.

Kitap beni gerçekten etkiledi diyebilirim. Okumak isteyenlere tavsiyemdir :')
124 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Kendini Arayan Adam... 2015 kitap hedefimi tamamlamak için seçtiğim son kitap. Bu kitabı babamın kitaplarını koyduğu ve görünmez yerlere tıkılmış tozlu bir kutunun içinden kurtardım. Babamın bana bıraktığı en güzel kitap, en güzel hediye benim için. Kitabın değerini kelimelerle ifade edemem. İçindeki cevherler bahsediyorum. Bu kadar bilimsel, gerçekçi ve felsefeye yaklaşılan, okuyan herkesin anlayabileceği, aklının mantığının kabul edebileceği harika bir dille ve harika bir gerçeklikle yazılmış bir kitaptır. Kitaptaki gerçekler aklı ve kalbi karışmış her insana yardımcı olabilecek yönde. Keşke daha uzun olsaydı. Bu güzel akıcı anlatımıyla bu konuları dinlemekten hiç kalmayacağım bir eserdir. Çevreme ve bunu yorumumu görebilecek herkese bu kitabı kesinlikle öneriyorum.
94 syf.
·2 günde·6/10
Öğretmenlik yapacağı yere doğru yola çıkan bir öğretmenle 60 yaşındaki komünist-ateist bir adamın aynı otobüste yollarının kesişmesiyle başlıyor kitap. Öğretmenin o adamla yaptığı uzunca sohbetler sonucunda adam Allah'a iman ediyor...

Kitabın sade bir anlatımı var. Etkileyici bir girişle başladı ancak kitabın ikinci yarısı için aynı şeyi söyleyemem. Sohbetleri sırasındaki bazı soruların cevaplarının geçiştirilmesi kitabın etkileyiciliğini azaltmış. Her ne kadar önsözde yaşanmış bir hayat hikayesinin anlatıldığı söylense de kitap sonundaki mektupları gerçek dışı buldum.
160 syf.
Sözün güzelliği kısalığındadır.

Belki de son zamanların yazılmış en iyi öykü kitabı diyebileceğim bu kitap Halit Ertuğrul’a ait. Baştan sona gerçek bir hayat hikayesi. Her hattında yeni bir soluk, yeni bir heyecan. Ateist bir insanın tekrar imana gelmesi üzerine. Çok büyük ilgi çekmiş ve çok geniş kitlelerce okunmuştur. Diyebiliriz ki Halit Ertuğrul’un okunmasını çoğullaştıran kitaptır, “Düzceli Mehmet”.

Her anıyla gerçek bir hikaye. Baştan sona dramla yazılmış. Halit Ertuğrul’un kalemi de çok iyi. Cümlelere dramı saygıdeğer bir biçimde yedirmiş. Anlatımı gayet ciddi. Ne ağır bir dil var ne de pek sade. Büyük, küçük herkesin okuyabileceği ve herkesi de etkileyebilecek türden. İçinde pek çok öğütte bulunduruyor. Zaten gerçek hayat hikayeleri her zaman ilgiyi çekmiştir. Kitap orta bir kalınlıkta ve yaklaşık yüz altmış sayfadan oluşuyor.

İnsana soluğunu dahi aldırmayacak biçimde yazılan bu kitap, Nesil Yayınları tarafından basılmıştır. Hala baskı üzerine baskı devam etmektedir. Geniş bir okuyucu kitlesiyle karşılaşmıştır. Akıcı diliyle daha okuyucuyu içine çeken bu kitap, insanı sanki kendi acı çekiyormuş gibi hüzünlendirmeye yetiyor. İnsanı acıma duygusuna yeltendiriyor. Dediğimiz gibi zaten hayat hikayeleri anlatılan her kitap insanlar tarafından tutmaktadır. Bir de buna Halit Ertuğrul’un akıcı ve sade üslubu eklenince kitap insanı ister istemez daha içlendirebiliyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Halit Ertuğrul
Unvan:
Eğitimci, Yazar
Doğum:
Adıyaman, Türkiye, 1956
Eğitimci-Yazar Dr.Halit Ertuğrul, Adıyamanın Besni ilçesinin Şambayat Nahiyesinde dünyaya geldi. İlkokulu doğduğu yerde, Ortaokul ve Öğretmen okulunu da Kırşehirde okudu.Niğde Eğitim Enstitüsü ve Gazi Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümünü bitirdi. Cumhuriyet Üniversitesi, Kamu Yönetimi Bölümünde "Aile Yönetimi ve Problemleri" konusunda YÜKSEK LİSANS; Sakarya Üniversitesi, Sosyoloji Bölümünde de "Aile ve Gençlik İletişimi" konusunda DOKTORA yaptı. Çalışmalarını "Aile ve gençlik problemleri" alanında yoğunlaştırdı. Yurdun çeşitli yerlerinde ilkokul öğretmenliği, okul müdürlüğü, Millî Eğitim Şube Müdürlüğü ve Millî Eğitim Müdürlüğü görevlerinde bulundu.rnrnMillî Eğitim Bakanlığı merkez teşkilâtına geçerek, Kurul Uzmanı ve Bakan Danışmanı olarak çalıştı. Akademik çalışmalarını tamamlayan Dr.Halit Ertuğrul, çeşitli üniversitelerde yöneticilik ve öğretim üyeliği yaptı. Ayrıca yurtiçi ve yurtdışında çeşitli bilimsel ve kültürel faaliyetlere katıldı. Meslek hayatı boyunca, eğitim ve kültür alanında elliden fazla kitapları ve çok sayıda da makale ve yazıları yayınlandı. Kitapları çok sayıda ödül aldı ve çeşitli dillere çevrildi. Ayrıca, kitaplarının bazıları da, Milli Eğitim Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tavsiye edildi. Yayınlanan kitaplarından Kendini Arayan Adam, Düzceli Mehmet, Aysel ve Ateşte Yeşerdim gibi bir çok eserleri baskı rekorları kırdı. Bundan dolayı da YILIN YAZARI seçildi. Bugüne kadar yaptığı çalışmalardan dolayı, çok sayıda ödül alan Dr.Halit Ertuğrul, ayrıca YILIN ÖĞRETMENİ de seçildi. Eğitimci – yazar Dr. Halit Ertuğrul evli ve iki çocuk babasıdır.

Yazar istatistikleri

  • 566 okur beğendi.
  • 15.382 okur okudu.
  • 108 okur okuyor.
  • 2.997 okur okuyacak.
  • 95 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları