Düzceli Mehmet

7,9/10  (133 Oy) · 
768 okunma  · 
97 beğeni  · 
4.873 gösterim
Hiçbir kural tanımayan, sıradışı bir gencin nefes kesen öyküsü. Hayalden, kurgudan uzak, tamamen yaşanmış gerçek bir hayat hikayesi. Manevi hiçbir inancı ve kuralı kabul etmeden yaşarken, öğretmeninin sevgi ve şefkat dolu ilgisiyle dönüş yapan Düzceli Mehmet, bambaşka bir insan olur. Geçirdiği bir trafik kazasından sonra hayatı büsbütün değişen Düzceli Mehmet'in ibret dolu hikayesi, birbirinden ilginç olaylarla devam eder. Düzceli Mehmet, defalarca okuyacağınız enfes bir kitap.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  158
 • ISBN:
  9786051317298
 • Yayınevi:
  Nesil Yayınları
 • Kitabın Türü:
zümrüdüanka 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İslam diniyle ilgili aklınızda en ufak bir soru işareti bırakmayan (haşa) Allahın varlıgını en güzel örneklerle kanıtlayan ve müslüman alemini en güzel yönleriyle anlatan bir kitap düzceli mehmetin 99 düzce depreminde nasıl can verdigini anlatan tamamen gerçek olan bir kitap tebrik ediyorum yeni nesile ilaç

Başucumda Kitap 
06 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Öğle arasının geçmesi için, okulun değerli kütüphanesindeyken kısa bir kitap seçtim ve başladım okumaya. Bihaberim ben tabi olacaklardan. Gerçek bir hikaye olması bir yana, lise ve ortaokul seviyesine indirgenmiş dini bir kitabı okumanın sevincindeyim. Bilgilendirici kitapları seviyorum. Kurgudan uzak fakat bazı bölümler gözümle görmeden inanmayacağım sahnelerle çevrelenmiş.

Her ne kadar bir atesit olmasam da son zamanlardaki yaşanan olaylar sonucunda sorduğum neden sorusu beni Allahtan biur hayli uzaklaştırmıştı. Hele dini kitaplar hiçbir şekilde ilgi alanlarımın içerisine dahil olamıyordu. Sitede edebi yönü tartışılmış. Ben 302. baskısını okuduğum için okurların daha eski basımları kaynak ettiklerini varsayacağım çünkü kitap çocuğuna doğru yolu göstermeye çalışan aileler, kafasında toplumun oluşturduğu soru işaretlerini yıkabilecek gençler için yazılmış. İlk kısımda edebi yönü tartışılmamalıdır diyor zaten.

Materyalizm gibi Allah'ın varlığını inkâr eden düşünce akımlarıyla, kuralsızlığı hayat felsefesi edinmiş bir genç, hoşgörülü ve sabırlı bir öğretmen kitabımızın ana karakterleri. Sabırsızlığın sabırsızlıkla, cezayla ya da dışlamayla çözülemeyeceğini bilen Halit Ertuğrul bu kısımlarda ailelere sesleniyor. Bir süre sonra durumun vehametini anlayarak da onun kendine yakınlaşmasını sağlıyor ve toplumun merak ettiği gibi, Mehmet'in de merak ettiği din hakkındaki, Allah hakındaki soruları akla mantığa, bilime biyolojiye dayanarak cevaplıyor. Böyle açıklamalarda kendimi kaybediyorum açıkçası. Bazı değişiklikler yarattığını söyleyebilirim. Benim gibi okuyup da dine merak saran başka gençlerin olduğunu da görmek beni nedense sevindirdi. Bir sorgulama sürecindeyim. Ayrı bir his,ayrı bir utanç, ayrı bir huzur. Okuyun lütfen. Okutun lütfen. Her reçetemi yazdığımda reçeteyle birlikte hastalarıma Düzceli Mehmeti hediye olarak veriyorum diyen doktorun amacından var bende de. Okuyun.

Rogojin 
28 Nis 2016 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Bir tür Migros kitabı. Doğru şeyleri anlatmak ve eserlerin güzel şeylerden söz etmesi başka; ama bunun edebiyat olup olmadığı, ne derece başarıldığı başka bir konu. Halit Ertuğrul'un bu kitabı ve Kendini Arayan Adam adlı kitapları dindar olmak, dine dönmek, yolunu değiştirmek ve arayış içerisinde olmak temalarını yavan heyecanlarla anlatıyor. Burada esas mesele neyin anlatıldığı değil, anlatılan şey doğru da olabilir- ki seneler önce kendisini aradım ve gerçek olup olmadığını sordum: "Halit Ertuğrul kurgu yazmaz", dedi-. Esas mesele, bunun iyi bir şekilde kurgulanıp kurgulanmadığı, yüzeyselliği aşıp aşamadığı, dilin edebi lezzet verip veremediği, eserdeki karakterlerin ne derece gerçeklik hissi kazandığı. Bu noktada bir inanç sarsıntısı yaşayan ya da inançsızlıktan Allah'a yönelen bir karakteri örneğin Samiha Ayverdi'nin İnsan ve Şeytan adlı eserinde çok daha inandırıcı, gerçekçi bir biçimde görüyoruz...

Irem 
16 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sade bir anlatim ve etkileyici bir konu. Edebi yonu tartismaya acik olsa da bana gore konusu itibariyle okunmali.Okuyacak herkese keyifli okumalar dilerm.

Adbaa 
13 Ağu 20:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İslam dinine inanmayan , kurallara karşı çıkan bir gencin iman Edip müslüman olmasını anlatıyor , dili çok akıcı ve sade olduğu için çok kolay anlaşılıyor , bu kitabı okuduktan sonra Halit Ertuğrul un diğer kitaplarını da kesinlikle okumak isteyeceksiniz

tuncay 
 05 Oca 19:16 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Spoiler içerir
hiç bir kuralı ve inancı kabul etmeyen istediği gibi yaşamak isteyen Düzceli Mehmet'in hikayesini anlatıyor. Üniversiteyi kazanan Mehmet orada tanıştığı ve daha sonra bol sohbetli geceler ile fikir alış veriş yaptığı hocası ile tanışır. B.Said Nursi'nin kitapları ile sohbet muhabbet koyulaşır ve Düzceli Mehmet büyük bir değişime uğrar. Herkes bu olaya şaşırır. Bundan sonra hep tövbe ve ibadet ile geçirir ömrünü ta ki 12 Kasım 1999 günü düzce depremi ne kadar. Deprem 7.4 şiddetinde gerçekleşmiştir. Düzceli Mehmet ve ailesi vefat etmiştir. Cesetlerine ulaştıklarında ailenin bir seccade üzerinde oturdukları ve Düzceli Mehmed'in onlara B.said Nursi'nin kitabın'dan okuduğunu görmüşlerdi.

Bengisu AKDOĞAN 
 23 Ağu 19:35 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hayatımda okuduğum kesinlikle en güzel kitap. Ateist olan Mehmet'in hocası sayesinde hayatının değişmesi ve ibadetlerini yerine getiren Mehmet'i anlatıyor. Okurken ağladım ve ibadetlerimi daha düzgün bir biçimde yaptım. Şunu söyleyeyim bu hikaye gerçekten yaşanmış ve buda bu kitapı çok daha çekici kılıyor.Kesinlikle bir kere daha okuyacağım.

Dilara 
15 Tem 17:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Halit Ertuğrul'un çoğu kitabını okudum ama Düzceli Mehmet çok başkaydı. Yıllar önce okumuştum fakat şuan bile kitabın içeriğinin çoğusunu hatırlıyorum. Arayışta olanların okuması gereken kitaplardan..

İnsanın düşüncelerinin, fikirlerinin, kendisi istediği süreçte değişebileceğini, ateist-müslüman danayışmasını en iyi şekilde anlatan kitap bence :) herkes okumalı

Ekrem Özkara 
05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Farklı olmak,farklı bakmak,farklı görmek ve farklı düşünmek canlılık,hareket,yenilik ve alternatif çokluğu meydana getirir.(sf.14)
İnsan önce kendini tanımalı ve kendisini bir kitap gibi okumalıdır.Kendisini okuyamayan insan,kainatın en ince sırlarını bilse de yine de cahil kalır.
(Alexis Carrel ). (sf.26)

2 /

Kitaptan 6 Alıntı

Tuncay YILDIRIM 
 30 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Görmek
Aslında görmek ve inanmak kavramlarını birbirine karıştırmamak lazımdır. inanmak aklın ve zihnin işidir. Görmek de gözün görevidir. Her şeyi göz görmez,bazı şeyler zihinle ,kulakla ve dille görülür.

Düzceli Mehmet, Halit ErtuğrulDüzceli Mehmet, Halit Ertuğrul

Her insan hak fıtratı üzerine doğar.Hakkı ararken bazen eline batıl geçer,hak zanneder,koynunda saklar.

Düzceli Mehmet, Halit ErtuğrulDüzceli Mehmet, Halit Ertuğrul
Tuncay YILDIRIM 
 29 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsan
İnsan önce kendini tanımalı ve kendisini bir kitap gibi okumalıdır. kendisini okuyamayan insan, kainatın en ince sırlarını bilse de yine de cahil kalır.

Düzceli Mehmet, Halit ErtuğrulDüzceli Mehmet, Halit Ertuğrul
Bengisu AKDOĞAN 
23 Ağu 20:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Mehmet:
-Cuma namazı için camiye gittim. Caminin sol tarafında boş bir yer bularak oturdum. Vaiz efendi güzel şeyler anlatıyordu. O anlattıkça ben kendi alemimde dalıp gitmiştim.
Sonra kendi dümyamda yolculuk başladı. Bu yolculukta karşıma Kâbe çıktı. Allah'ım! Bu ne muhteşem görüntüydü, bu ne inanılmaz bir atmosferdi. Ancak resmini gördüğüm bu İlahî mabed, bütün azametiyle karşımda duruyordu.
Kendimi uçarcasına o kalabalığın içinde, Kâbe'de kılınan Cuma namazında saf tuttum. Nasıl anlatabilirim o andaki yüreğimde coşan duygukarı... O heyecan kasırgasını, asla, dile getiremem...
Namazdan sonra baktım Kâbe'nin içine bir kapı açılmış, bazı insanlar oraya gidiyorlar; ama oraya her insanı almıyorlar. Ben de "Şansımı ne deniyeyim, orada ne var? Diye kapıya yöneldim. Kapıya kavuşunca baktım, benim çok sevdiģim ve çok iyi bir insan orada bekliyor. Onunla kucaklaştık. 'İćeri gir Mehmet, bak neler göreceksin'dedi.
Heyecanla ićeri girdim. Tam önümde muhteşem bir saray kurulmuş, başta Peygamber efndimiz (s.a.v), Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer ve onların etrafında da bazı diğer zatlar diz çökmüşlerdi. Onlar arasında Bediüzzaman Said Nursı Hazretleri dikkatimi çekmişti.
Ben içeri girince Bediüzzaman Hazretleri bana işaret etti ve beni yanına ćağırdı. , Hoş geldin Mehmet diyerek kolumdan tuttu. Tam Peygamber Efendimizin (s.a.v.) önüne getirdi. 'Ya Resûlallah, işte Mehmet ' dedi.
Peygamber efendimiz o şefkatli Efendimiz o şefkatli parmaklarıyla saçımı okşadı ve bedeninde olan o koku bütün bedenime işleyerek beni mest etti. Bütün duygularımı şahlandıran bir bakışla 'Maşallah' dedi . Bende ellerine kapanıp ellerini öptüm.
Gerçekmiydi bilmiyorum ama ellerinin yumuşaklığını gönlümde ve ellerimde hissettim.

MUTLAKA OKUYUN...

Düzceli Mehmet, Halit Ertuğrul (Sayfa 137)Düzceli Mehmet, Halit Ertuğrul (Sayfa 137)
Tuncay YILDIRIM 
 31 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Eser
Her eser bir planın sonucudur. Her şey bir ölçüye göre şekillenir. İnsan da öyledir.

Düzceli Mehmet, Halit ErtuğrulDüzceli Mehmet, Halit Ertuğrul