Kitap
Düzceli Mehmet

Düzceli Mehmet

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.5
716 Kişi
3.643
Okunma
651
Beğeni
12,3bin
Gösterim
160 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 4 sa. 32 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Nesil Yayınları · Ekim 2017 · Karton kapak · 9786051317298
Diğer baskılar
Düzceli Mehmet
Düzceli Mehmet
Hiçbir kural tanımayan, sıradışı bir gencin nefes kesen öyküsü. Hayalden, kurgudan uzak, tamamen yaşanmış gerçek bir hayat hikayesi. Manevi hiçbir inancı ve kuralı kabul etmeden yaşarken, öğretmeninin sevgi ve şefkat dolu ilgisiyle dönüş yapan Düzceli Mehmet, bambaşka bir insan olur. Geçirdiği bir trafik kazasından sonra hayatı büsbütün değişen Düzceli Mehmet'in ibret dolu hikayesi, birbirinden ilginç olaylarla devam eder. Düzceli Mehmet, defalarca okuyacağınız enfes bir kitap.
8.5
10 üzerinden
716 Puan · 102 İnceleme
Tombik Coni
Düzceli Mehmet'i inceledi.
160 syf.
·
9/10 puan
Yazarın olduğum ilk kitabiydi. Açık soylemek gerekirse başlarda acaba yarıda bıraksam mi diye düşünmedim değil. Okumaya devam edince o kadar etkiledi ki. Sonunun böyle bitmesi hüsrandı. Hiç bir şekilde Mehmet' in peşini bırakmaması ve Mehmet in doğru yolu bulması... akıcı bir kalemi vardı ilk 30 sayfa dan sonra açıkçası. Hiç bir inancı hedefi olmayan sonrasında da din üzerine ilerleyen. Gerçek bir yaşam hikayesi olması ve bu derece etkili olması ve risale den de parçalar olması çok dikkatimi çekti.
Düzceli Mehmet
8.5/10
· 3.643 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
M.Furkan Beginoğlu
Düzceli Mehmet'i inceledi.
160 syf.
·
Puan vermedi
Ey insan! Yaptığın hizmet, ettiğin ubudiyet (kulluk) boşuna gitmez... Seni, şu fani dünyaya bedel, baki bir Cennet bekler. Ibadet ettiğin ve tanıdığın Hâlik-ı Zülcelal'in vaadine iman ve itimat et.
Düzceli Mehmet
8.5/10
· 3.643 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Poyraz kılıç
Düzceli Mehmet'i inceledi.
160 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Gerçek bir yaşam hikayesi olduğu için çok acı verici başta hiçbir inancı olmayıp daha sonra inanç ve din düşüncesi değişip yoğunlaştığı ve namaz kılarken deprem enkazında kalan bi gencin hikayesi Halit Ertuğrul un ilk okuduğum kitabı Halit hocanın kitapları daha çok din inanç yönünde. Çok fazla etkisinde kaldım ve diğer kitaplarında hızlıca okumaya başladım çok güzel....ve duygusal
Düzceli Mehmet
8.5/10
· 3.643 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Başucumda Kitap
Düzceli Mehmet'i inceledi.
160 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Öğle arasının geçmesi için, okulun değerli kütüphanesindeyken kısa bir kitap seçtim ve başladım okumaya. Bihaberim ben tabi olacaklardan. Gerçek bir hikaye olması bir yana, lise ve ortaokul seviyesine indirgenmiş dini bir kitabı okumanın sevincindeyim. Bilgilendirici kitapları seviyorum. Kurgudan uzak fakat bazı bölümler gözümle görmeden inanmayacağım sahnelerle çevrelenmiş. Her ne kadar bir atesit olmasam da son zamanlardaki yaşanan olaylar sonucunda sorduğum neden sorusu beni Allahtan biur hayli uzaklaştırmıştı. Hele dini kitaplar hiçbir şekilde ilgi alanlarımın içerisine dahil olamıyordu. Sitede edebi yönü tartışılmış. Ben 302. baskısını okuduğum için okurların daha eski basımları kaynak ettiklerini varsayacağım çünkü kitap çocuğuna doğru yolu göstermeye çalışan aileler, kafasında toplumun oluşturduğu soru işaretlerini yıkabilecek gençler için yazılmış. İlk kısımda edebi yönü tartışılmamalıdır diyor zaten. Materyalizm gibi Allah'ın varlığını inkâr eden düşünce akımlarıyla, kuralsızlığı hayat felsefesi edinmiş bir genç, hoşgörülü ve sabırlı bir öğretmen kitabımızın ana karakterleri. Sabırsızlığın sabırsızlıkla, cezayla ya da dışlamayla çözülemeyeceğini bilen Halit Ertuğrul bu kısımlarda ailelere sesleniyor. Bir süre sonra durumun vehametini anlayarak da onun kendine yakınlaşmasını sağlıyor ve toplumun merak ettiği gibi, Mehmet'in de merak ettiği din hakkındaki, Allah hakındaki soruları akla mantığa, bilime biyolojiye dayanarak cevaplıyor. Böyle açıklamalarda kendimi kaybediyorum açıkçası. Bazı değişiklikler yarattığını söyleyebilirim. Benim gibi okuyup da dine merak saran başka gençlerin olduğunu da görmek beni nedense sevindirdi. Bir sorgulama sürecindeyim. Ayrı bir his,ayrı bir utanç, ayrı bir huzur. Okuyun lütfen. Okutun lütfen. Her reçetemi yazdığımda reçeteyle birlikte hastalarıma Düzceli Mehmeti hediye olarak veriyorum diyen doktorun amacından var bende de. Okuyun.
Düzceli Mehmet
8.5/10
· 3.643 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
13