Adı:
Düzceli Mehmet
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051317298
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesil Yayınları
Hiçbir kural tanımayan, sıradışı bir gencin nefes kesen öyküsü. Hayalden, kurgudan uzak, tamamen yaşanmış gerçek bir hayat hikayesi. Manevi hiçbir inancı ve kuralı kabul etmeden yaşarken, öğretmeninin sevgi ve şefkat dolu ilgisiyle dönüş yapan Düzceli Mehmet, bambaşka bir insan olur. Geçirdiği bir trafik kazasından sonra hayatı büsbütün değişen Düzceli Mehmet'in ibret dolu hikayesi, birbirinden ilginç olaylarla devam eder. Düzceli Mehmet, defalarca okuyacağınız enfes bir kitap.
Kitabın tesiri öyle büyük ki, nereden başlasam bilemiyorum. Yaşanmış bir öykü olması derinden sarsıyor doğrusu.

Halit hocayla tanışma fırsatı bulduğum zaman çok heyecanlanmıştım. Daha önceden iki kitabını okumuş, etkisi altında kalmıştım. Kendisinin de hoş sohbetine şahit olmak beni çok mutlu etti. İşte birebir tanışıp sohbet ettiğim sırada imzalatmıştım bu kitabı.

Kural tanımayan, din ve inanç adına hiçbir şeyi kabul etmeyen Mehmet'in hayatındaki dönüm sürecini konu alıyor kitap. İnanç esasları ve din hakkındaki yanılgılara ışık tutuyor. Dini yaşama arzusu daha da fazla uyanıyor insanda.

Nasıl olmuş da bu denli dalmışız dünyaya?
Öyle güzel bir kitaptı ki okurken kendimi kaptırdım. Her okuduğum cümlede kendimden bir şeyler buldum. Yaptığım yanlışlar, hayatımdaki eksiklikler hepsini fark etmemi sağladı. Kafamdaki sorulara cevap bulmamda çok yardımcı oldu. Yani okunması gereken bir kitap. Ateist arkadaşlarım var. Okutabilirsem İnşAllah okutacağım. Belki bir şeyleri fark etmelerine vesile oluruz.
 • Çile
  9.1/10 (948 Oy)991 beğeni3.068 okunma1.353 alıntı21.668 gösterim
 • Nar Ağacı
  8.7/10 (1.244 Oy)1.306 beğeni3.612 okunma1.285 alıntı29.902 gösterim
 • İmamın Manken Kızı
  7.4/10 (278 Oy)240 beğeni1.313 okunma44 alıntı12.193 gösterim
 • Yusuf ile Zuleyha
  8.6/10 (635 Oy)676 beğeni2.346 okunma516 alıntı11.003 gösterim
 • Kendini Arayan Adam
  7.4/10 (392 Oy)317 beğeni2.240 okunma97 alıntı6.411 gösterim
 • Sözler
  9.2/10 (239 Oy)248 beğeni614 okunma864 alıntı4.982 gösterim
 • Bu Ülke
  9.0/10 (812 Oy)922 beğeni2.397 okunma1.574 alıntı23.614 gösterim
 • Huzur Sokağı
  8.2/10 (681 Oy)619 beğeni3.212 okunma193 alıntı19.300 gösterim
 • Aysel
  8.2/10 (151 Oy)126 beğeni886 okunma28 alıntı4.374 gösterim
 • Bize Nasıl Kıydınız
  7.6/10 (151 Oy)135 beğeni839 okunma61 alıntı7.055 gösterim
Her ne kadar ateist bir gencin hayatını ele alsada, günümüzde iman etmiş olan ya da öyle gözüken bizleri de zaman zaman şüpheye düşürecek düşüncelerin, soruların yanıtının bulunduğu bir kitap. Ateist olsun imanlı olsun, herkesin okuması gereken yaşanmış bir hikaye. Geneli karşılıklı konuşma, soru cevap şeklinde ilerliyen kitap akıcı ve açık dile sahip. Genclere ders niteliğinde olan bi kitap aynı zaman da eğitmenlerimizin de gözatıp bir eğitmen nasıl olur, öğrencilerini nasıl kazanabilirimin yolunu da gösteriyor. Bedüizaman Said Nursi hz. lerinin de ümmeti muhammede bırakmış olduğu eserlerinin de ne derece önemli olduğu, hayatımıza soktuğumuz takdirde dünyamıza ve ahiretimize katacağı kazancları görmemizi sağlıyor. Lafın özü her insanın imanını şüphe düşürecek olan beynimizi kemiren o soruların büyük ve önemli bi kısmının cevabını burada buluyoruz..
Kendini Arayan Kadın kitabıyla tanıştım Halit Ertuğrul ile. Dedim ki kitabını bulduğum an alacağım ve sonra Düzceli Mehmet karşıma çıktı. Benim olmalı dedim. Ama beğendiğim de söylenemez bazı yerlerinde zorla okuyormuşum gibi hissettim kendimi. Yinede ne olursa olsun okunmaya değer kitap olarak kalacak kitaplığımda. Hayata yeniden tutunmaya çalışan Düzceli Mehmet.
Öğle arasının geçmesi için, okulun değerli kütüphanesindeyken kısa bir kitap seçtim ve başladım okumaya. Bihaberim ben tabi olacaklardan. Gerçek bir hikaye olması bir yana, lise ve ortaokul seviyesine indirgenmiş dini bir kitabı okumanın sevincindeyim. Bilgilendirici kitapları seviyorum. Kurgudan uzak fakat bazı bölümler gözümle görmeden inanmayacağım sahnelerle çevrelenmiş.

Her ne kadar bir atesit olmasam da son zamanlardaki yaşanan olaylar sonucunda sorduğum neden sorusu beni Allahtan biur hayli uzaklaştırmıştı. Hele dini kitaplar hiçbir şekilde ilgi alanlarımın içerisine dahil olamıyordu. Sitede edebi yönü tartışılmış. Ben 302. baskısını okuduğum için okurların daha eski basımları kaynak ettiklerini varsayacağım çünkü kitap çocuğuna doğru yolu göstermeye çalışan aileler, kafasında toplumun oluşturduğu soru işaretlerini yıkabilecek gençler için yazılmış. İlk kısımda edebi yönü tartışılmamalıdır diyor zaten.

Materyalizm gibi Allah'ın varlığını inkâr eden düşünce akımlarıyla, kuralsızlığı hayat felsefesi edinmiş bir genç, hoşgörülü ve sabırlı bir öğretmen kitabımızın ana karakterleri. Sabırsızlığın sabırsızlıkla, cezayla ya da dışlamayla çözülemeyeceğini bilen Halit Ertuğrul bu kısımlarda ailelere sesleniyor. Bir süre sonra durumun vehametini anlayarak da onun kendine yakınlaşmasını sağlıyor ve toplumun merak ettiği gibi, Mehmet'in de merak ettiği din hakkındaki, Allah hakındaki soruları akla mantığa, bilime biyolojiye dayanarak cevaplıyor. Böyle açıklamalarda kendimi kaybediyorum açıkçası. Bazı değişiklikler yarattığını söyleyebilirim. Benim gibi okuyup da dine merak saran başka gençlerin olduğunu da görmek beni nedense sevindirdi. Bir sorgulama sürecindeyim. Ayrı bir his,ayrı bir utanç, ayrı bir huzur. Okuyun lütfen. Okutun lütfen. Her reçetemi yazdığımda reçeteyle birlikte hastalarıma Düzceli Mehmeti hediye olarak veriyorum diyen doktorun amacından var bende de. Okuyun.
İslam diniyle ilgili aklınızda en ufak bir soru işareti bırakmayan (haşa) Allahın varlıgını en güzel örneklerle kanıtlayan ve müslüman alemini en güzel yönleriyle anlatan bir kitap düzceli mehmetin 99 düzce depreminde nasıl can verdigini anlatan tamamen gerçek olan bir kitap tebrik ediyorum yeni nesile ilaç
Düzceli Mehmet, Halit Ertuğrul'un en bilinen en beğenilen kitaplarından. Birkaç hafta önce Tüyap kitap fuarında karşılaşıp uzun bir sohbet ettim kendisiyle bu kitabını da hep merak ederdim, orda alıp imzalattım. Kitap Halit Ertuğrul'un hidayet serilerinden biri, yaşanmış bir olaydan esinlenerek yazışmış. Ateist olan öğrencisi Mehmet'in hidayete ermesini ve geri kalan hayatını anlatıyor.
Bir solukta okuduğum kitaplar arasında yer alıyor. Kitabın anlaşılır ve akıcı bir dili var. Kitap bir gencin hayatını anlatıyor. Düzceli Mehmet manevi hiç birşeye inanmazken okulda öğretmeninin göstermiş olduğu ilgiyle ve yaptığı sohbetleriyle hayatı değişiyor. Defalarca okuyacağınız bir kitap olduğunu düşünüyorum . Herkese tavsiye ederim
Bir tür Migros kitabı. Doğru şeyleri anlatmak ve eserlerin güzel şeylerden söz etmesi başka; ama bunun edebiyat olup olmadığı, ne derece başarıldığı başka bir konu. Halit Ertuğrul'un bu kitabı ve Kendini Arayan Adam adlı kitapları dindar olmak, dine dönmek, yolunu değiştirmek ve arayış içerisinde olmak temalarını yavan heyecanlarla anlatıyor. Burada esas mesele neyin anlatıldığı değil, anlatılan şey doğru da olabilir- ki seneler önce kendisini aradım ve gerçek olup olmadığını sordum: "Halit Ertuğrul kurgu yazmaz", dedi-. Esas mesele, bunun iyi bir şekilde kurgulanıp kurgulanmadığı, yüzeyselliği aşıp aşamadığı, dilin edebi lezzet verip veremediği, eserdeki karakterlerin ne derece gerçeklik hissi kazandığı. Bu noktada bir inanç sarsıntısı yaşayan ya da inançsızlıktan Allah'a yönelen bir karakteri örneğin Samiha Ayverdi'nin İnsan ve Şeytan adlı eserinde çok daha inandırıcı, gerçekçi bir biçimde görüyoruz...
Karşısına çıkan herşeyi reddedip tüm kuralları yıkan, Allahı inkar eden, materyalist düşüncelere sahip olan ve daha sonrasında iman gücüyle şahlanan ve islamın tüm benliklerini iliklerine kadar hisseden ve bu şahlanmayı aslında onu gerçekten sevip saydığı hocası sayesinde başaran bir gencin düzceli Mehmet in hikayesi yaşayabilen ve yaşatanların öyküsü...
Sade bir anlatim ve etkileyici bir konu. Edebi yonu tartismaya acik olsa da bana gore konusu itibariyle okunmali.Okuyacak herkese keyifli okumalar dilerm.
İslam dinine inanmayan , kurallara karşı çıkan bir gencin iman Edip müslüman olmasını anlatıyor , dili çok akıcı ve sade olduğu için çok kolay anlaşılıyor , bu kitabı okuduktan sonra Halit Ertuğrul un diğer kitaplarını da kesinlikle okumak isteyeceksiniz
"İnsan önce kendini tanımalı ve kendisini bir kitap gibi okumalıdır. Kendisini okuyamayan insan, kâinatın en ince sırlarını bilse de yine de câhil kalır."
Alexis Carrel
Âlemlerin Rabbi kendisine el açıp yürekten, içten ve bütün duygularıyla yalvaran, feryat ve figan içinde göz yaşları döken bir kulunu hiç yalnız bırakır mıydı?
"Her insan hak fıtratı üzerine doğar. Hakkı (doğruyu) ararken bazen eline bâtıl (yanlış) geçer, hak zanneder, koynunda saklar"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Düzceli Mehmet
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051317298
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesil Yayınları
Hiçbir kural tanımayan, sıradışı bir gencin nefes kesen öyküsü. Hayalden, kurgudan uzak, tamamen yaşanmış gerçek bir hayat hikayesi. Manevi hiçbir inancı ve kuralı kabul etmeden yaşarken, öğretmeninin sevgi ve şefkat dolu ilgisiyle dönüş yapan Düzceli Mehmet, bambaşka bir insan olur. Geçirdiği bir trafik kazasından sonra hayatı büsbütün değişen Düzceli Mehmet'in ibret dolu hikayesi, birbirinden ilginç olaylarla devam eder. Düzceli Mehmet, defalarca okuyacağınız enfes bir kitap.

Kitabı okuyanlar 1.169 okur

 • Esin Elçin Kırlı
 • Büşra Ateş
 • Beheşti Zehra
 • aziz f. aybar
 • e.noyan
 • Çağla Geçim
 • Mehmet BAKAY
 • Adem Taşdemir
 • Alpayy
 • Sevdanur

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.8
14-17 Yaş
%6.3
18-24 Yaş
%32.5
25-34 Yaş
%38.6
35-44 Yaş
%13.2
45-54 Yaş
%5
55-64 Yaş
%0.6
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%71.7
Erkek
%28.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38.9 (81)
9
%13.5 (28)
8
%16.3 (34)
7
%9.6 (20)
6
%8.2 (17)
5
%6.3 (13)
4
%2.4 (5)
3
%1.4 (3)
2
%1 (2)
1
%2.4 (5)

Kitabın sıralamaları