Kendini Arayan Adam

·
Okunma
·
Beğeni
·
18,7bin
Gösterim
Adı:
Kendini Arayan Adam
Baskı tarihi:
Kasım 2018
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754081657
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesil Yayınları
Baskılar:
Kendini Arayan Adam
Kendini Arayan Adam
Kendini Arayan Adam
Kendini Arayan Adam; yaşanmışın romanıdır. Aynı zamanda inançsız ruhlarda saklı kuşkuların, açmazların, sıkıntıların ve inkardan kaynaklanan bunalımların da hikayesi.
124 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Kendini Arayan Adam... 2015 kitap hedefimi tamamlamak için seçtiğim son kitap. Bu kitabı babamın kitaplarını koyduğu ve görünmez yerlere tıkılmış tozlu bir kutunun içinden kurtardım. Babamın bana bıraktığı en güzel kitap, en güzel hediye benim için. Kitabın değerini kelimelerle ifade edemem. İçindeki cevherler bahsediyorum. Bu kadar bilimsel, gerçekçi ve felsefeye yaklaşılan, okuyan herkesin anlayabileceği, aklının mantığının kabul edebileceği harika bir dille ve harika bir gerçeklikle yazılmış bir kitaptır. Kitaptaki gerçekler aklı ve kalbi karışmış her insana yardımcı olabilecek yönde. Keşke daha uzun olsaydı. Bu güzel akıcı anlatımıyla bu konuları dinlemekten hiç kalmayacağım bir eserdir. Çevreme ve bunu yorumumu görebilecek herkese bu kitabı kesinlikle öneriyorum.
122 syf.
Atandığı yere gitmekte olan bir öğretmenin otobüste karşılaştığı komünist-ateist bir adamla aralarında geçen sohbeti anlatıyor. İnkar etme konusunda bazı sorulara açıklama getirilmeye çalışılmış. Anlatım dili ve içerik olarak başarılı buldum.
112 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Bir otobüs yolculuğu ile başlıyor kitap, sonrasında sürekli aynı kaseti çalmaktan sıkılan şoförün "Sesi güzel olan birisi gelip şarkı söylesin." demesi ile devam ediyor. Bu esnada ideolojik görüşünü otobüstekilere aşılamak isteyen bir adam sesinin güzelliğini de göz önünde bulundurarak bu fırsatı değerlendirmek istiyor.... Hikaye böyle devam ediyor...

Kitap gayet akıcı ama bazı bölümlerde özellikle Risale den alıntılar olan kısımlarında kelimeleri anlamakta biraz zorluk yaşayabilirsiniz. Yayınevine göre değişmekle beraber ortalama 100-120 sayfa arasında bir kitap eğer boş vaktiniz varsa ve dinç kafa ile okursanız bir günde rahatlıkla bitirebilirsiniz. Gençlerin okumasını özellikle tavsiye ediyorum. Heleki manevi olarak kendinizi bir boşlukta hissediyorsanız...
94 syf.
·2 günde·6/10 puan
Öğretmenlik yapacağı yere doğru yola çıkan bir öğretmenle 60 yaşındaki komünist-ateist bir adamın aynı otobüste yollarının kesişmesiyle başlıyor kitap. Öğretmenin o adamla yaptığı uzunca sohbetler sonucunda adam Allah'a iman ediyor...

Kitabın sade bir anlatımı var. Etkileyici bir girişle başladı ancak kitabın ikinci yarısı için aynı şeyi söyleyemem. Sohbetleri sırasındaki bazı soruların cevaplarının geçiştirilmesi kitabın etkileyiciliğini azaltmış. Her ne kadar önsözde yaşanmış bir hayat hikayesinin anlatıldığı söylense de kitap sonundaki mektupları gerçek dışı buldum.
124 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
Bir çok imani meselede aklınıza takılan sorulara güzel bir hikayenin içinde akıp giderken cevap bulabileceğiniz bir kitap.. Birçoğumuz bu uğurda kendini arayan "O Adam"ız.
124 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Tam da kendi bulma çabaları içindeyken gördüm bu kitabı ve hemen okudum.
Aslında yazarla iki anım var ve bunlardan kendisi habersiz.

Birincisi Halit amcamız bizim okula söyleşiye gelmiş ve ben o gün okula gitmemiştim. Arkadaşlarım da çok düşünürler ya kendilerine imzalı kitap almışlar ve bana almayı akıl bile edememişler.

İkincisi ise https://1000kitap.com/Leonunsaksicicegi'ümle konuşurken bu kitabı okuduğumu söyledim ve bu amcamızın imzalı bir kitabını bana hediye edebileceğini söyledi. Ve düşünmen yeter. Sonra da aynı şehirde yaşadığımızı öğrendik.

Gelelim kitaba.

Yeni atanan bir öğretmenin yolcuğunu anlatıyor.
Önce yanındaki yadlı adamla sohbete başlıyor. Ve yaşlı adam bir öğretmenin hikayesini anlatıyor. Öğretmen görünümlü öğretmen yani biz diyoruz ki ona okumuş cahil. Her neyse. O amcamız varacağı yere gelir ve iner.

Sonra otobüs şoförü çalınan şarkıdan sıkıldığını söyler birisini şarkı söylemeye gönüllü olup olmadığını sorar. Orta yaşlarda bir adam çıkar ve söyler. Ve öğretmen o adamın amacını anlamaya başlar. Şarkı söyleyip bütün dikkatleri kendine çekmek ve görüşlerini diğerlerine de bildirip onlara kabul ettirmek.

Sonra otobüs mola verdiği zaman öğretmen o adamın yanına gider ve bazı sorular sormaya başlar. Ve amacı o adama her şeyde yanıldığını göstermektir. O adam Allah'a inanmıyordur. Ve komünizmi savunuyordur. Konuşmaya başlarlar. Adam ilk başlarda öğretmen cevap bulamasın diye zorlamaya çalışır ama anlar ki yıllardır aradığı şeyi bulmuştur. Ve sohbete otobüste devam ederler. Bu adam komünisttir ama illa dediğim dedik gibi değildir yami diğer komünistler gibi değildir.

Ve öğretmen yolculuğun sonunda bütün sorular cevap verir. Ve adam artık kendini bulup olgunlaşmıştır. Allah inancı yerine gelmiştir. Aslında bütün ilacı birisinin ona bunları göstermesiymiş.

Ve hatırladığıma göre okuduğum dini içerikli bir kitap.Eğer kitabın içindekileri almak istiyorsanız ve hevesle okuyorsanız, ne anlatmaya çalıştığını anlarsınız.

Aslında ilk yazdığımı daha güzel yazmıştım, çünkü ben direkt buraya yazarken aklıma ne gelirse onu yazarım.
Ve okumanızı çok isterim.
Er ya da geç kendinizi bulmanız dileğiyle. ..
112 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bu kitap, genç bir öğretmen ve bu öğretmen sayesinde hakikatleri gören ünlü bir ateistin müslüman oluşunu ve bu büyük hâdisenin Kuran'ın elinde bir elmas kılıncı hemde bir hidayet nuru Risale-i Nur gibi bir manevi hazineyi gözler önüne seren muhteşem bir eser
Samanyolu tv senaryoları gibiydi. Ben hayatımda bu kadar saçmalık okumadım. Yanlış bir tebliğ metodu. Böyle olmaz. Tıpkı diğer benzer bağnaz kitaplar gibiydi. İnsanları, doğru bildiklerinize inandırmak yerine, onlara farklı perspektifler katın, yollar gösterin. Kitap, farklı düşünenleri şeytani birer düşman olarak tanıtıyor. Halkı birbirine düşürmeyi bırakıp kardeşliği öğretin. Daha inandığınız dini doğru anlayamamışsınız. Said Nursi görse utanırdı sizden. Önüne gelen kitap çıkarıyor artık. Bitirmeye tahammül edemedim. Tamamen vakit kaybıydı. Bir iki sayfa risalei nur okumuşsanız sizin için de öyle olacaktır.
112 syf.
·2 günde·10/10 puan
Halit Ertuğrul'un kitaplarını yıllarca dirsek çürüttüğüm odamın kütüphanesinde yeni farketmeme diyeceğim yok lakin, Kendini Arayan Adam eserini okurken tutamadığım gözyaşlarıma diyeceğim çok şey var.


!!!SPOİLER İÇERİR!!!Baş kahramanımız öğretmen olup İslami ilimleri yayma hususunda geniş kapsamlı bir bilgi birikimi olduğunu, Marksizm'i-Komunizm'i savunan ve kitabın ileri safhalarında adından bahsedilen Salih Gökkaya'nın "O adam" hikaye başlığıyla kitabın sürükleyiciliğinin hat safhaya çıkarıp kendini bulamayanlara yol gösteren bir yapıt.

Hikaye bir bireyin öğretmen olmayı seçtikten sonra mesleğini icra edeceği yerde kendilerini nasıl karşılarlar sorusuna günümüzde ki sarı mikrofon gibi sorular sorup tatminkar cevaplar ararken gideceği yere yolculuğa çıktığı vakit yanında aynı koltuğu paylaştığını farkettiği ihtiyarın sorusuyla hikaye başlar.
O ihtiyarın, zamanında eski bir muhtar olduğunu ve yine kahramanımızın kendisi gibi bir köye öğretmen olarak gelen birisinin sonradan gizlice saman altından yürüttüğü sular ihtiyarın ocağını başına yıkmış, ailesini öğretmenim diye geldiği köyün çocuklarının zihinlerini yıkayıp acımadan katlettirmiştir. Bu ibretlik hikaye kahramanımızın Adana istikametine yönelen ve yolculukta "O adam" ile karşılaşması ile kan beynine sıçrar.
Şöförün bir anda hararetlenip mikrofonu eline alması ve şarkı türkü seslendirmek için yolculardan minnet rica da bulunur. "O adam" çıkmış ve güzel sesiyle yolcuları mest etmiştir. Planı istediği gibi gittiği için yavaş yavaş Komunizm parçacıklarını yolcuların aklını çok yormayacak şekilde ve cevapların kısa, olumsuz olduğu sorular sorup yarım asır boyunca hizmet ettiği partizanlığını sürdürmeye devam etmektedir. O sırada bizim öğretmen "O adam"ın yapmak istediklerini sezip ne kadar söz almak için çırpınsa da görmemezlikten gelinir. Nihayet mola esnasında tek gördüğü "O adam"ın yanına gider ve nazik bir dille "O adam"ın bu güne kadar hiç düşünmediği sorular sorup yapmak istediği şeye bir nebze de olsa engel olmak için sohbete başlamıştır.
Sohbet yolculuk boyunca devam eder ta ki "O adam"ın ineceği yere kadar. Ama "O adam" bu güzel sohbetin tesiriyle aklını kurcalayan bir sürü soruyu not etmiş ve tamamen sonuca ulaştırmadan bizim öğretmenin gitmesine izin vermez.
Öğretmenin arkadaşında misafir edilip o gecenin sabahına kadar sohbet edip "O adam"ın bu zamana ne ocaklar söndürdüğünü, ne canlar yaktığını, ne mazlumların kanını akıttığının verdiği pişmanlıkla gözyaşları içinde İslam'a yönelmeyi bir gece de düşünüp güzel cevaplar eşliğinde hayatının geri kalanını bu yolu anlamaya ve anlatmaya adamaya karar vermiştir. Kitabın en tesirli yerlerinden olan bu bölümü okurken gözyaşlarınızı tutamayacağınızı, öneri olarak 3-5 parça kağıt mendili yanınızda bulundurmanızı tembih ediyorum. İyi okumalar dilerim..
112 syf.
Halit Ertuğrul 'un okuduğum ilk kitabı. Gerçekten harikaydı.. İnsanın kendini sorgulamasına vesile olan bir eser.Boşlukta kaybolan yolunu bulmaya çalışanlar için güzel bir kitap, arayış içerisindeki insanın kendini tanıması, Rabbini tanıması adına güzel bir eser..Sadece inanmayanların değil, inananlarında okuması gereken bir kitap, bir rehber.Kainattaki, aklımızdaki çoğu soru işaretlerinin cevabını buluyoruz, kitapta...
Çiçeği burnunda bir öğretmenin, kaybolan bir insanın yoluna ışık tutup, yolunu gösterme hikayesi. Hepimiz zaman zaman kaybolmuyor muyuz?Bazen bir boşlukta gibi hissediyoruz.Böyle zamanlarda hepimize rehberlik edecek bir kitap."Kendini Arayan Adam"...Halit Ertuğrul sade ve akıcı bir dille çokta güzel anlatmış.
" Öğretmen, bir köyün herşeyidir."
Sadece bu alıntı kitabı fazlasıyla açıklıyor.Okumaya değer.Etkileneceğinizden eminim.
Keyifli okumalar.
112 syf.
21 Nisan 2020
21.05
Kendini arayan adam
Halit Ertuğrul
Görev yerine gitmek için yola çıkan bir öğretmenin ve yolculuk esnasında iman hakikatlerini anlatma fırsatı bulduğu yol arkadaşlıklarının arasında geçen diyalog ve meydana gelen gelişmelerden bahseden mükemmel bir Halit Ertuğrul eseri.
Canım Halit Ertuğrul'um çok sevdiğim yazarlardan biridir.

"Öğretmen, bir köyün her şeyidir."
Alıntı..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kendini Arayan Adam
Baskı tarihi:
Kasım 2018
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754081657
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesil Yayınları
Baskılar:
Kendini Arayan Adam
Kendini Arayan Adam
Kendini Arayan Adam
Kendini Arayan Adam; yaşanmışın romanıdır. Aynı zamanda inançsız ruhlarda saklı kuşkuların, açmazların, sıkıntıların ve inkardan kaynaklanan bunalımların da hikayesi.

Kitabı okuyanlar 6,8bin okur

  • Songül Sayhan
  • İlayda Beyazoğlu
  • DUYGU ERMİŞ
  • emire üzümcü
  • Hamza TOPRAK
  • Yalnız Ardıç
  • Zeynep
  • Sema KORUCU TOKSOY
  • EYYÜPCAN
  • Emre Basdas

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%4
13-17 Yaş
%5.1
18-24 Yaş
%31
25-34 Yaş
%40.7
35-44 Yaş
%14.8
45-54 Yaş
%2.9
55-64 Yaş
%1
65+ Yaş
%0.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%69.4
Erkek
%30.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.8 (374)
9
%12.1 (147)
8
%14.7 (178)
7
%11.9 (144)
6
%7.6 (92)
5
%5.3 (64)
4
%2.6 (31)
3
%1.8 (22)
2
%1.2 (15)
1
%2.7 (33)

Kitabın sıralamaları