Kendini Arayan Adam

7,0/10  (161 Oy) · 
1.101 okunma  · 
99 beğeni  · 
3.158 gösterim
"Kendini Arayan Adam"; yaşanmışın romanıdır. Aynı zamanda inançsız ruhlarda saklı kuşkuların, açmazların, sıkıntıların ve inkardan kaynaklanan bunalımların da hikayesi..."Kendini Arayan Adam"; yazarımızla tanışıyor. Kuşkularını, tereddütlerini açıyor. Aralarında geçen tartışmalar sonucu nihayet İslamla kucaklaşıyor. İslamla kucaklaştığı yerde huzurla tanışıyor.Sonuç: Bir hayatın daha mana kazanması. Ve inkarla geçen bir ömürde kaybedilen güzelliklere ulaşma gayreti...İnsanın insana sunabileceği en iyi eser yine insansa, bu kitap, bir insanı kazanmanın metodunu sunuyor."Kendini Arayan Adam"; insanca tereddütlerin yumak yumak işlendiği gerçek bir hayat hikayesidir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 1997
 • Sayfa Sayısı:
  124
 • ISBN:
  9789754081657
 • Yayınevi:
  Nesil Yayınları
 • Kitabın Türü:
Derya Yalınkılıç 
 04 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Öğretmenlik yapacağı yere doğru yola çıkan bir öğretmenle 60 yaşındaki komünist-ateist bir adamın aynı otobüste yollarının kesişmesiyle başlıyor kitap. Öğretmenin o adamla yaptığı uzunca sohbetler sonucunda adam Allah'a iman ediyor...

Kitabın sade bir anlatımı var. Etkileyici bir girişle başladı ancak kitabın ikinci yarısı için aynı şeyi söyleyemem. Sohbetleri sırasındaki bazı soruların cevaplarının geçiştirilmesi kitabın etkileyiciliğini azaltmış. Her ne kadar önsözde yaşanmış bir hayat hikayesinin anlatıldığı söylense de kitap sonundaki mektupları gerçek dışı buldum.

Ceylan 
22 Ara 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kendini Arayan Adam... 2015 kitap hedefimi tamamlamak için seçtiğim son kitap. Bu kitabı babamın kitaplarını koyduğu ve görünmez yerlere tıkılmış tozlu bir kutunun içinden kurtardım. Babamın bana bıraktığı en güzel kitap, en güzel hediye benim için. Kitabın değerini kelimelerle ifade edemem. İçindeki cevherler bahsediyorum. Bu kadar bilimsel, gerçekçi ve felsefeye yaklaşılan, okuyan herkesin anlayabileceği, aklının mantığının kabul edebileceği harika bir dille ve harika bir gerçeklikle yazılmış bir kitaptır. Kitaptaki gerçekler aklı ve kalbi karışmış her insana yardımcı olabilecek yönde. Keşke daha uzun olsaydı. Bu güzel akıcı anlatımıyla bu konuları dinlemekten hiç kalmayacağım bir eserdir. Çevreme ve bunu yorumumu görebilecek herkese bu kitabı kesinlikle öneriyorum.

KubraYSN 
 16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Öncelikle kitabın dilinden başlayalım. Çok akıcı ve sade bir kitap. Elinize aldığınızda bitirebilirsiniz kolaylıkla. Bu açıdan tercih edilebilecek bir kitap. Ancak bana anlattığı şeyler çok yetersiz geldi. Yani ben Allah inancı olmayan bir insanın şu kitabı okuyup da , vay be ben Müslüman olmalıyım. Allah'a inanmalıyım diyeceğini sanmıyorum. Kitabın genel içeriği Komünizm'i savunan ve Allah inancı olmayan bir insana karşı sunulan antitezler oluğuna göre anlatılanlar yetersiz ve bu açıdan biraz daha uzun tutulabilirdi. Mesela bazı soruların cevaplarını vermeden , bunları da konuştuk diyerek geçiyor. Bu soruların cevapları ile ilgili konuşmalara da yer verilse daha dolu bir kitap olurdu diye düşünüyorum. Yorumların çoğu kitabın çok etkileyici olduğu yönünde. Ben aynı fikirde değilim . Bu kitap benim için Risalaler'e götüren bir yol yalnızca. Yani fragman gibi düşünün . Bir başka kitabın önsözü sadece. Bakın yolun sonunda daha fazlası var der gibi . Asıl soruları ve cevapları yolun sonunda bulacaksınız diyor bence . Daha önce hiç Risale okumadım . Kitabın bana bıraktığı tek şey , şu Risaleler'i ben de mi bir okusam acaba dürtüsü. Onun haricinde kitabın bana bir şey katmadığını düşünüyorum. Konular daha fazla açılmalıydı. Nesi var bu kadar sevilecek şu kitabın dedim açıkçası . Neyse sevenine iyi okumalar diyelim.

Mesih 
15 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Bu kitabı pek gerçekçi bulamamıştım. Risale-i Nur'daki fikirlerin sunuşu ve buna bağlı olarak yaşlı ateistimizin aydınlanması ve imana ermesi(!) basit, kasıtlı ve avam buluyorum. Daha derinlikli, daha içe inen, sebepleri sorgulamaya dönük bir anlatım kitabı daha iyi yapabilirdi. Kısaca hem Risale'nin içindeki fikirlerin sunuşu hem de roman sanatı açısından eksik. Çok satanların arasında bir fiyasko daha...

Musab Hamza Özel 
07 Kas 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Öğretmenlik yapacağı okula gitmek için bir otobüs yolculuğuna çıkan ve o yolculukta tanıdığı adamla yaşadıklarını ve o adamla bitirmek istemedikleri bir sohbetin derinliğini anlatan tavsiye edilebilecek bir roman..

Aydın Nasuh 
 31 Oca 00:07 · Kitabı yarım bıraktı · 1/10 puan

Tesadüfen elime geçen bir kitap konusu nedeni ile ilgimi çekince okumaya başladım. Şahsen ateist bir insan olarak müslüman bir inanışın bakış açısını ve nasıl yorumlayarak ateist kişisi ile tartıştığını ve yine ateist kitap karakterinin nasıl müslüman olduğunu merak etmiştim.

Kitap tahmin ettiğim gibi anlatım yönünden çok basit bilgi aktarımı yönünden kominist hikayeleri, risale alıntıları ve çok basit kurgulardan öteye gidemiyor.
Şahsen bir ateist olarak etkilenmekten ziyade anlatılanları gülünç ve maalesef çok sığ buldum ve yarım bırakmak zorunda kaldım.

MMT 
17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Kitapta komünistlikten islama yönelmiş bir kişinin hikayesi daha doğrusu islamla nasıl tanıştığı ve komünist fikrin amaçlarından bahsedilmiştir. Herkese okumasını tavsiye ederim. Sizi bilgilendirecek ve size bakış açısı kazandıracak bir kitap.

Halit KÜÇÜK 
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kesinlikle okunması gerekli bir kitap daha. İmansızlığın ruhta yaptığı tahribat ve giderildiğinde ortaya çıkan huzur...
Hayatın ne anlama geldiği, kainatın yaratılış gayesi bu kitapta derinliğine işlenmiş.

Mehmet Kesdal 
 16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 3/10 puan

Okuduğunuzda , eksik kalmış bazı cevapları bulabileceğinizi sanıyorum;lakin,kendini yetiştirmiş idealist öğretmen tipi ile devrimci karakterin varlığı ve veya gerçekliği şüpheli.Çok manidar bir kitap.

Seher Serin 
14 Ara 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Basit yazıldığı için çok etkilendiğimi söyleyemem.

2 /

Kitaptan 31 Alıntı

SlmbnKüçükStajer 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bana kalırsa, dünya bir okul, bütün insanlar da o okulun talebesidir.

Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 9)Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 9)
SlmbnKüçükStajer 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Medeni insanlara galebe etmek(yani onlara bir fikri kabul ettirmek) ancak ikna iledir, icbar (zorlamak) ile değildir."

Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 51)Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 51)
SlmbnKüçükStajer 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Devleten aldığı maaşla, devleti yıkmaya çalışmak... Bundan daha büyük bir hainlik olur mu?

Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 12)Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 12)
SlmbnKüçükStajer 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Allah'ın ezeli olması demek, başlangıcının ve sonunun olmaması demektir.

Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 50)Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 50)
SlmbnKüçükStajer 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cenab-ı Hakk'ın görünmemesi , zıddının olmamasındandır. Bir şeyin görülüp anlaşılması için zıddının olması gerekir.

Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 48)Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 48)
Derya Yalınkılıç 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Bir insanın hem kalbi hem de aklı dengeli bir şekilde eğitilmeli ki, hayata bakış açısı olumlu, yaşantısı da örnek olsun. Aksi takdirde denge bozulur, bir kanadı kırık kuş gibi uçmaktan mahrum olunur. Bu hal hem kendine hem de topluma zarar verir."

Kendini Arayan Adam, Halit ErtuğrulKendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul
4 /