Geri Bildirim

Kendini Arayan AdamHalit Ertuğrul

·
Okunma
·
Beğeni
·
5.785
Gösterim
Adı:
Kendini Arayan Adam
Baskı tarihi:
Temmuz 1997
Sayfa sayısı:
124
ISBN:
9789754081657
Kitabın türü:
Yayınevi:
Nesil Yayınları
"Kendini Arayan Adam"; yaşanmışın romanıdır. Aynı zamanda inançsız ruhlarda saklı kuşkuların, açmazların, sıkıntıların ve inkardan kaynaklanan bunalımların da hikayesi..."Kendini Arayan Adam"; yazarımızla tanışıyor. Kuşkularını, tereddütlerini açıyor. Aralarında geçen tartışmalar sonucu nihayet İslamla kucaklaşıyor. İslamla kucaklaştığı yerde huzurla tanışıyor.Sonuç: Bir hayatın daha mana kazanması. Ve inkarla geçen bir ömürde kaybedilen güzelliklere ulaşma gayreti...İnsanın insana sunabileceği en iyi eser yine insansa, bu kitap, bir insanı kazanmanın metodunu sunuyor."Kendini Arayan Adam"; insanca tereddütlerin yumak yumak işlendiği gerçek bir hayat hikayesidir.
(Arka Kapak)
Öğretmenlik yapacağı yere doğru yola çıkan bir öğretmenle 60 yaşındaki komünist-ateist bir adamın aynı otobüste yollarının kesişmesiyle başlıyor kitap. Öğretmenin o adamla yaptığı uzunca sohbetler sonucunda adam Allah'a iman ediyor...

Kitabın sade bir anlatımı var. Etkileyici bir girişle başladı ancak kitabın ikinci yarısı için aynı şeyi söyleyemem. Sohbetleri sırasındaki bazı soruların cevaplarının geçiştirilmesi kitabın etkileyiciliğini azaltmış. Her ne kadar önsözde yaşanmış bir hayat hikayesinin anlatıldığı söylense de kitap sonundaki mektupları gerçek dışı buldum.
Kendini aradığını bilmeyen ama kendini arayan bir adam, bunu nereden biliyoruz; iddiasının fıkdanı karşısında acziyetini itiraf edip, yarım asırlık davasını rafa kaldırmasında. İnkar etmek popülarite ve intelijanslık değil asıl mesele reddiyesi olmayan bir davanın temeli olmaması.

Benzer kitaplar

Bir sonbahar günü Kayseri'den otobüse binmişti. Bir ideoloji uğruna geçen altmış yıllık hayatı, otobüs yolculuğunda tanıştığı genç öğretmenin anlattıklarıyla birden alt üst oldu. Bir yolcuyla yaptığı sohbetin hayatını bu kadar kökten değiştireceğini nereden bilebilirdi? Sabaha kadar devam eden sohbetin sonunda o artık bambaşka bir insandı. Neler konuştular, bir insanı bu kadar derinden etkileyebilecek konular nelerdi? Bu gerçek hayat hikayesinin sonu nereye vardı?
Kendini Arayan Adam... 2015 kitap hedefimi tamamlamak için seçtiğim son kitap. Bu kitabı babamın kitaplarını koyduğu ve görünmez yerlere tıkılmış tozlu bir kutunun içinden kurtardım. Babamın bana bıraktığı en güzel kitap, en güzel hediye benim için. Kitabın değerini kelimelerle ifade edemem. İçindeki cevherler bahsediyorum. Bu kadar bilimsel, gerçekçi ve felsefeye yaklaşılan, okuyan herkesin anlayabileceği, aklının mantığının kabul edebileceği harika bir dille ve harika bir gerçeklikle yazılmış bir kitaptır. Kitaptaki gerçekler aklı ve kalbi karışmış her insana yardımcı olabilecek yönde. Keşke daha uzun olsaydı. Bu güzel akıcı anlatımıyla bu konuları dinlemekten hiç kalmayacağım bir eserdir. Çevreme ve bunu yorumumu görebilecek herkese bu kitabı kesinlikle öneriyorum.
Felsefi ve dini yönü ağır basan, kısa hikaye tadındadır. Yeni bir öğretmenin başından geçen macerada diyebiliriz.

Hepimizin dinimizi sorguladığımız zamanlar oluyor. Bir acaba beynimizi kavurup duruyor. Hatta bu durumda kendimizi suçlu hissedebiliyoruz. Daha da ileri gidersek bir inanç eksikliğinin içinde bulabiliyoruz kendimizi. O yüzden bu kitap şüphesi olan herkesin okuması gereken bir kitap. Dini bir öğüt vermiyor ya da dinin emirlerini anlatmıyor. Sadece hoşgörü içerisinde din konuları, bilimsel ve felsefi olarak ele alan bir kısa hikaye tadında.

Almak istediğinizde size çok şey katabilir. Ama almak istemezseniz anlayamayacağız bir kitap. Açıkçası Allah’a imanı çok farklı boyutlarda ele almayı başarmış Halit Ertuğrul. Ve din kurgusu içerisinde hoşgörüyü de Kendini Arayan Adam romanında oldukça güzel anlatmış.
Bu kitapta önceleri koyu bir komünist olan birisinin imanla müşerref olması, İslamı tanıması anlatılmaktadır. Yazar yolculuk sırasında tanıştığı bir insanla arasında geçen olayları anlatmaktadır.Yolculuk esnasında bir ara otobüsün kaptanı “şarkı veya türkü söylemek isteyen varsa mikrofona buyursun .” der. Bu teklifi Salih Gökkaya kabul eder. İki tane şarkı söyleyerek otobüsteki diğer insanları etkiler. Bu cazibesini kullanarak, sohbet etmeye başlar .İlk sözleri onların kafasını karıştıracak mantıken sorular sorar.Otobüs Toros dağlarını tırmanırken tekerleri patlar ve yazarımız molada bu şahsı yakalar ve mütevazi bir tavırla ona “Sizi tebrik ederim, kendinizi iyi yetiştirmişiniz bende sizden faydalanmak isterim” der ve ilk soruyu patlatır. “Efendim sizce İNSAN nedir? Sesi çıkmayınca isterseniz kitaptan okuyalım der.ona risale_i nurdan kesitler okur ve komünistin hayretli bakislari ve hakikati kendinin itiraf ettirmesi insanın en sağlam inanacagi yollardan birisi gerçekten...kominis soru üstüne soru kendisini tatmin edene kadar devam eder ve.....yaşasin müslüman oldu:) ilk sabah namaz kilisindaki o heyecan kalbindeki o kirleri gözyaşıyla yıkaması.... Tavsiye ederim kardeşler ;)
Öncelikle kitabın dilinden başlayalım. Çok akıcı ve sade bir kitap. Elinize aldığınızda bitirebilirsiniz kolaylıkla. Bu açıdan tercih edilebilecek bir kitap. Ancak bana anlattığı şeyler çok yetersiz geldi. Yani ben Allah inancı olmayan bir insanın şu kitabı okuyup da , vay be ben Müslüman olmalıyım. Allah'a inanmalıyım diyeceğini sanmıyorum. Kitabın genel içeriği Komünizm'i savunan ve Allah inancı olmayan bir insana karşı sunulan antitezler oluğuna göre anlatılanlar yetersiz ve bu açıdan biraz daha uzun tutulabilirdi. Mesela bazı soruların cevaplarını vermeden , bunları da konuştuk diyerek geçiyor. Bu soruların cevapları ile ilgili konuşmalara da yer verilse daha dolu bir kitap olurdu diye düşünüyorum. Yorumların çoğu kitabın çok etkileyici olduğu yönünde. Ben aynı fikirde değilim . Bu kitap benim için Risalaler'e götüren bir yol yalnızca. Yani fragman gibi düşünün . Bir başka kitabın önsözü sadece. Bakın yolun sonunda daha fazlası var der gibi . Asıl soruları ve cevapları yolun sonunda bulacaksınız diyor bence . Daha önce hiç Risale okumadım . Kitabın bana bıraktığı tek şey , şu Risaleler'i ben de mi bir okusam acaba dürtüsü. Onun haricinde kitabın bana bir şey katmadığını düşünüyorum. Konular daha fazla açılmalıydı. Nesi var bu kadar sevilecek şu kitabın dedim açıkçası . Neyse sevenine iyi okumalar diyelim.
Heyhat... Ne güzel hayatlar ne güzel ölümler barındıyor içerisinde okuyup şahit olmak gerek... Yaşanmış ne kadar ibretlik hayatlar var. Nasip olur mu böyle bir hayata şahitlik edebilmek... Nasip olur mu böyle güzel hak yolunda dostluklar kurabilmek.
Okunması ve her kitaplikta bulunması gereken bir kitap.

Bir insanın içinde hakka meyil olunca Rabbim merhametini ve rahmetini o kulundan esirgemiyor.
Halit Ertuğrul 'un okuduğum ilk kitabı. Sade ve çok akıcı bir dili var. Elinize aldığınızda çabuk bitirilecek bir kitap.
Kendini Arayan Adam, yalnızca ünlü bir komünistin dönüşünü dile getirmiyor. Aynı zamanda; boşlukta, anlamsız bir hayat süren insanlara bir kurtuluş çaresi sunuyor. Allah'a yakışır bir kulluğun da, doyumsuz güzellikleri anlatıyor.
Bir arayışın hikayesi. Bir otobüs yolculuğunda tanıştığı bir öğretmenle başlayan bu serüven. Ve öğretmenin annesinin verdiği o güzel öğüt;
"Esra kapısından ikram edilecek hikmetleri görebilmek için aklın ve kalbin hep uyanık olsun!"
Bana kalırsa, dünya bir okul, bütün insanlar da o okulun talebesidir.
"Medeni insanlara galebe etmek(yani onlara bir fikri kabul ettirmek) ancak ikna iledir, icbar (zorlamak) ile değildir."
Allah'ın ezeli olması demek, başlangıcının ve sonunun olmaması demektir.
Devleten aldığı maaşla, devleti yıkmaya çalışmak... Bundan daha büyük bir hainlik olur mu?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kendini Arayan Adam
Baskı tarihi:
Temmuz 1997
Sayfa sayısı:
124
ISBN:
9789754081657
Kitabın türü:
Yayınevi:
Nesil Yayınları
"Kendini Arayan Adam"; yaşanmışın romanıdır. Aynı zamanda inançsız ruhlarda saklı kuşkuların, açmazların, sıkıntıların ve inkardan kaynaklanan bunalımların da hikayesi..."Kendini Arayan Adam"; yazarımızla tanışıyor. Kuşkularını, tereddütlerini açıyor. Aralarında geçen tartışmalar sonucu nihayet İslamla kucaklaşıyor. İslamla kucaklaştığı yerde huzurla tanışıyor.Sonuç: Bir hayatın daha mana kazanması. Ve inkarla geçen bir ömürde kaybedilen güzelliklere ulaşma gayreti...İnsanın insana sunabileceği en iyi eser yine insansa, bu kitap, bir insanı kazanmanın metodunu sunuyor."Kendini Arayan Adam"; insanca tereddütlerin yumak yumak işlendiği gerçek bir hayat hikayesidir.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 1.962 okur

  • Elifff
  • Orionun kizi
  • Veli Altinkaya
  • Elif Daldagül
  • Kübra Yiğit
  • Münzevi
  • Beyza Nur Kaner
  • Küp's
  • Zana
  • Şeyda Nur

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4
14-17 Yaş
%5.1
18-24 Yaş
%31
25-34 Yaş
%40.7
35-44 Yaş
%14.8
45-54 Yaş
%2.9
55-64 Yaş
%1
65+ Yaş
%0.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%69.4
Erkek
%30.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.4 (80)
9
%15.8 (54)
8
%15.2 (52)
7
%16.1 (55)
6
%11.4 (39)
5
%6.4 (22)
4
%3.5 (12)
3
%1.8 (6)
2
%2.3 (8)
1
%4.1 (14)

Kitabın sıralamaları