Kendini Arayan Adam

·
Okunma
·
Beğeni
·
7.204
Gösterim
Adı:
Kendini Arayan Adam
Baskı tarihi:
Temmuz 1997
Sayfa sayısı:
124
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754081657
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesil Yayınları
"Kendini Arayan Adam"; yaşanmışın romanıdır. Aynı zamanda inançsız ruhlarda saklı kuşkuların, açmazların, sıkıntıların ve inkardan kaynaklanan bunalımların da hikayesi..."Kendini Arayan Adam"; yazarımızla tanışıyor. Kuşkularını, tereddütlerini açıyor. Aralarında geçen tartışmalar sonucu nihayet İslamla kucaklaşıyor. İslamla kucaklaştığı yerde huzurla tanışıyor.Sonuç: Bir hayatın daha mana kazanması. Ve inkarla geçen bir ömürde kaybedilen güzelliklere ulaşma gayreti...İnsanın insana sunabileceği en iyi eser yine insansa, bu kitap, bir insanı kazanmanın metodunu sunuyor."Kendini Arayan Adam"; insanca tereddütlerin yumak yumak işlendiği gerçek bir hayat hikayesidir.
(Arka Kapak)
Öğretmenlik yapacağı yere doğru yola çıkan bir öğretmenle 60 yaşındaki komünist-ateist bir adamın aynı otobüste yollarının kesişmesiyle başlıyor kitap. Öğretmenin o adamla yaptığı uzunca sohbetler sonucunda adam Allah'a iman ediyor...

Kitabın sade bir anlatımı var. Etkileyici bir girişle başladı ancak kitabın ikinci yarısı için aynı şeyi söyleyemem. Sohbetleri sırasındaki bazı soruların cevaplarının geçiştirilmesi kitabın etkileyiciliğini azaltmış. Her ne kadar önsözde yaşanmış bir hayat hikayesinin anlatıldığı söylense de kitap sonundaki mektupları gerçek dışı buldum.
Bir sonbahar günü Kayseri'den otobüse binmişti. Bir ideoloji uğruna geçen altmış yıllık hayatı, otobüs yolculuğunda tanıştığı genç öğretmenin anlattıklarıyla birden alt üst oldu. Bir yolcuyla yaptığı sohbetin hayatını bu kadar kökten değiştireceğini nereden bilebilirdi? Sabaha kadar devam eden sohbetin sonunda o artık bambaşka bir insandı. Neler konuştular, bir insanı bu kadar derinden etkileyebilecek konular nelerdi? Bu gerçek hayat hikayesinin sonu nereye vardı?
Kendini Arayan Adam... 2015 kitap hedefimi tamamlamak için seçtiğim son kitap. Bu kitabı babamın kitaplarını koyduğu ve görünmez yerlere tıkılmış tozlu bir kutunun içinden kurtardım. Babamın bana bıraktığı en güzel kitap, en güzel hediye benim için. Kitabın değerini kelimelerle ifade edemem. İçindeki cevherler bahsediyorum. Bu kadar bilimsel, gerçekçi ve felsefeye yaklaşılan, okuyan herkesin anlayabileceği, aklının mantığının kabul edebileceği harika bir dille ve harika bir gerçeklikle yazılmış bir kitaptır. Kitaptaki gerçekler aklı ve kalbi karışmış her insana yardımcı olabilecek yönde. Keşke daha uzun olsaydı. Bu güzel akıcı anlatımıyla bu konuları dinlemekten hiç kalmayacağım bir eserdir. Çevreme ve bunu yorumumu görebilecek herkese bu kitabı kesinlikle öneriyorum.
Bir çok imani meselede aklınıza takılan sorulara güzel bir hikayenin içinde akıp giderken cevap bulabileceğiniz bir kitap.. Birçoğumuz bu uğurda kendini arayan "O Adam"ız.
Halit Ertuğrul 'un okuduğum ilk kitabı. Ve harikaydı.. İnsanın kendini sorgulamasına vesile olan, gerçekten bilmekle anlamanın farkını ortaya koyan bir kitap. Okurken bir ürperme sarıyorsa içinizi bilmekten öte anlıyorsunuz, kavrıyorsunuz, sorguluyorsunuz, düşünüyorsunuz ama gerçek anlamda düşünüyorsunuz demektir. Devam edin.. Daha kendimizi tanıyacak yolumuz var...
Felsefi ve dini yönü ağır basan, kısa hikaye tadındadır. Yeni bir öğretmenin başından geçen macerada diyebiliriz.

Hepimizin dinimizi sorguladığımız zamanlar oluyor. Bir acaba beynimizi kavurup duruyor. Hatta bu durumda kendimizi suçlu hissedebiliyoruz. Daha da ileri gidersek bir inanç eksikliğinin içinde bulabiliyoruz kendimizi. O yüzden bu kitap şüphesi olan herkesin okuması gereken bir kitap. Dini bir öğüt vermiyor ya da dinin emirlerini anlatmıyor. Sadece hoşgörü içerisinde din konuları, bilimsel ve felsefi olarak ele alan bir kısa hikaye tadında.

Almak istediğinizde size çok şey katabilir. Ama almak istemezseniz anlayamayacağız bir kitap. Açıkçası Allah’a imanı çok farklı boyutlarda ele almayı başarmış Halit Ertuğrul. Ve din kurgusu içerisinde hoşgörüyü de Kendini Arayan Adam romanında oldukça güzel anlatmış.
Gözyaşları içinde bitirdiğim bir kitap.

Kendimizi aramamız ve bulmamız lazım. Bir çoğumuzun kendinden haberi yok, ne için yaşadığından haberi yok aslında. Rabbim hepimize hidayet nasip etsin. Baktığımız her şeyde onu görebilmeyi nasip etsin. İnandım demekle olmuyor çünkü iman. Rabbim kalben de inanmayı ve O’nun istediği gibi yaşamayı nasip etsin.

Güzel bir deneyim daha kattım hayatıma. İnsan iyi ya da kötü her şeyden biraz biraz katarak var oluyor aslında.
Bu kitapta önceleri koyu bir komünist olan birisinin imanla müşerref olması, İslamı tanıması anlatılmaktadır. Yazar yolculuk sırasında tanıştığı bir insanla arasında geçen olayları anlatmaktadır.Yolculuk esnasında bir ara otobüsün kaptanı “şarkı veya türkü söylemek isteyen varsa mikrofona buyursun .” der. Bu teklifi Salih Gökkaya kabul eder. İki tane şarkı söyleyerek otobüsteki diğer insanları etkiler. Bu cazibesini kullanarak, sohbet etmeye başlar .İlk sözleri onların kafasını karıştıracak mantıken sorular sorar.Otobüs Toros dağlarını tırmanırken tekerleri patlar ve yazarımız molada bu şahsı yakalar ve mütevazi bir tavırla ona “Sizi tebrik ederim, kendinizi iyi yetiştirmişiniz bende sizden faydalanmak isterim” der ve ilk soruyu patlatır. “Efendim sizce İNSAN nedir? Sesi çıkmayınca isterseniz kitaptan okuyalım der.ona risale_i nurdan kesitler okur ve komünistin hayretli bakislari ve hakikati kendinin itiraf ettirmesi insanın en sağlam inanacagi yollardan birisi gerçekten...kominis soru üstüne soru kendisini tatmin edene kadar devam eder ve.....yaşasin müslüman oldu:) ilk sabah namaz kilisindaki o heyecan kalbindeki o kirleri gözyaşıyla yıkaması.... Tavsiye ederim kardeşler ;)
Öncelikle kitabın dilinden başlayalım. Çok akıcı ve sade bir kitap. Elinize aldığınızda bitirebilirsiniz kolaylıkla. Bu açıdan tercih edilebilecek bir kitap. Ancak bana anlattığı şeyler çok yetersiz geldi. Yani ben Allah inancı olmayan bir insanın şu kitabı okuyup da , vay be ben Müslüman olmalıyım. Allah'a inanmalıyım diyeceğini sanmıyorum. Kitabın genel içeriği Komünizm'i savunan ve Allah inancı olmayan bir insana karşı sunulan antitezler oluğuna göre anlatılanlar yetersiz ve bu açıdan biraz daha uzun tutulabilirdi. Mesela bazı soruların cevaplarını vermeden , bunları da konuştuk diyerek geçiyor. Bu soruların cevapları ile ilgili konuşmalara da yer verilse daha dolu bir kitap olurdu diye düşünüyorum. Yorumların çoğu kitabın çok etkileyici olduğu yönünde. Ben aynı fikirde değilim . Bu kitap benim için Risalaler'e götüren bir yol yalnızca. Yani fragman gibi düşünün . Bir başka kitabın önsözü sadece. Bakın yolun sonunda daha fazlası var der gibi . Asıl soruları ve cevapları yolun sonunda bulacaksınız diyor bence . Daha önce hiç Risale okumadım . Kitabın bana bıraktığı tek şey , şu Risaleler'i ben de mi bir okusam acaba dürtüsü. Onun haricinde kitabın bana bir şey katmadığını düşünüyorum. Konular daha fazla açılmalıydı. Nesi var bu kadar sevilecek şu kitabın dedim açıkçası . Neyse sevenine iyi okumalar diyelim.
Kendini Arayan Adam; yaşanmışın romanıdır. Aynı zamanda inançsız ruhlarda saklı kuşkuların, açmazların, sıkıntıların ve inkardan kaynaklanan bunalımların da hikayesi.

Tam da bu zamana uygun bir kitap bir ağacın budaması ile Daha verimli olması gibi bu kitapta insanı budayim ruhunu gençleştiriyor kaybettiği benliğini bulmaya rehber oluyor herkes okumalı
Heyhat... Ne güzel hayatlar ne güzel ölümler barındıyor içerisinde okuyup şahit olmak gerek... Yaşanmış ne kadar ibretlik hayatlar var. Nasip olur mu böyle bir hayata şahitlik edebilmek... Nasip olur mu böyle güzel hak yolunda dostluklar kurabilmek.
Okunması ve her kitaplikta bulunması gereken bir kitap.

Bir insanın içinde hakka meyil olunca Rabbim merhametini ve rahmetini o kulundan esirgemiyor.
Göreve gitmek üzere yola çıkmış bir öğretmenin yolculuk sırasında tanıştığı ateist adamla aralarında geçen yaşanmış bir olayı konu almış. Hayatını Marksizme ve komünizme adamış olan adamın bugüne kadar aklına takılıp kendi içinde cevaplayamadığı tüm sorulara Risale-i Nur talebesi olan öğretmen tek tek risaleden faydalanarak yanıt vermiş. Ateistin İslama yönelişini ve son anlarında çevresini de İslama davet edişini anlatıyor.

Kendini arayan herkesin kendini bulacağı bir kitap.
"Medeni insanlara galebe etmek(yani onlara bir fikri kabul ettirmek) ancak ikna iledir, icbar (zorlamak) ile değildir."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kendini Arayan Adam
Baskı tarihi:
Temmuz 1997
Sayfa sayısı:
124
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754081657
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesil Yayınları
"Kendini Arayan Adam"; yaşanmışın romanıdır. Aynı zamanda inançsız ruhlarda saklı kuşkuların, açmazların, sıkıntıların ve inkardan kaynaklanan bunalımların da hikayesi..."Kendini Arayan Adam"; yazarımızla tanışıyor. Kuşkularını, tereddütlerini açıyor. Aralarında geçen tartışmalar sonucu nihayet İslamla kucaklaşıyor. İslamla kucaklaştığı yerde huzurla tanışıyor.Sonuç: Bir hayatın daha mana kazanması. Ve inkarla geçen bir ömürde kaybedilen güzelliklere ulaşma gayreti...İnsanın insana sunabileceği en iyi eser yine insansa, bu kitap, bir insanı kazanmanın metodunu sunuyor."Kendini Arayan Adam"; insanca tereddütlerin yumak yumak işlendiği gerçek bir hayat hikayesidir.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 2.557 okur

  • Merve
  • Berrin Uğurlu
  • İlayda Koç
  • Hüsne ARTIKARSLAN
  • Özlem Çakır
  • Gizem ÇAKIR
  • Remziye Eşin
  • Esra Aktan
  • Ibrahim Abis
  • Hakan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4
14-17 Yaş
%5.1
18-24 Yaş
%31
25-34 Yaş
%40.7
35-44 Yaş
%14.8
45-54 Yaş
%2.9
55-64 Yaş
%1
65+ Yaş
%0.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%69.4
Erkek
%30.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.8 (104)
9
%14 (61)
8
%17.6 (77)
7
%16 (70)
6
%10.1 (44)
5
%6.9 (30)
4
%3.7 (16)
3
%2.1 (9)
2
%2.1 (9)
1
%3.9 (17)

Kitabın sıralamaları