Kendini Arayan Adam

7,3/10  (311 Oy) · 
1.843 okunma  · 
248 beğeni  · 
5.173 gösterim
"Kendini Arayan Adam"; yaşanmışın romanıdır. Aynı zamanda inançsız ruhlarda saklı kuşkuların, açmazların, sıkıntıların ve inkardan kaynaklanan bunalımların da hikayesi..."Kendini Arayan Adam"; yazarımızla tanışıyor. Kuşkularını, tereddütlerini açıyor. Aralarında geçen tartışmalar sonucu nihayet İslamla kucaklaşıyor. İslamla kucaklaştığı yerde huzurla tanışıyor.Sonuç: Bir hayatın daha mana kazanması. Ve inkarla geçen bir ömürde kaybedilen güzelliklere ulaşma gayreti...İnsanın insana sunabileceği en iyi eser yine insansa, bu kitap, bir insanı kazanmanın metodunu sunuyor."Kendini Arayan Adam"; insanca tereddütlerin yumak yumak işlendiği gerçek bir hayat hikayesidir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 1997
 • Sayfa Sayısı:
  124
 • ISBN:
  9789754081657
 • Yayınevi:
  Nesil Yayınları
 • Kitabın Türü:
Derya Yalınkılıç 
 04 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Öğretmenlik yapacağı yere doğru yola çıkan bir öğretmenle 60 yaşındaki komünist-ateist bir adamın aynı otobüste yollarının kesişmesiyle başlıyor kitap. Öğretmenin o adamla yaptığı uzunca sohbetler sonucunda adam Allah'a iman ediyor...

Kitabın sade bir anlatımı var. Etkileyici bir girişle başladı ancak kitabın ikinci yarısı için aynı şeyi söyleyemem. Sohbetleri sırasındaki bazı soruların cevaplarının geçiştirilmesi kitabın etkileyiciliğini azaltmış. Her ne kadar önsözde yaşanmış bir hayat hikayesinin anlatıldığı söylense de kitap sonundaki mektupları gerçek dışı buldum.

Taner durmaz 
04 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bir sonbahar günü Kayseri'den otobüse binmişti. Bir ideoloji uğruna geçen altmış yıllık hayatı, otobüs yolculuğunda tanıştığı genç öğretmenin anlattıklarıyla birden alt üst oldu. Bir yolcuyla yaptığı sohbetin hayatını bu kadar kökten değiştireceğini nereden bilebilirdi? Sabaha kadar devam eden sohbetin sonunda o artık bambaşka bir insandı. Neler konuştular, bir insanı bu kadar derinden etkileyebilecek konular nelerdi? Bu gerçek hayat hikayesinin sonu nereye vardı?

Ceylan 
22 Ara 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kendini Arayan Adam... 2015 kitap hedefimi tamamlamak için seçtiğim son kitap. Bu kitabı babamın kitaplarını koyduğu ve görünmez yerlere tıkılmış tozlu bir kutunun içinden kurtardım. Babamın bana bıraktığı en güzel kitap, en güzel hediye benim için. Kitabın değerini kelimelerle ifade edemem. İçindeki cevherler bahsediyorum. Bu kadar bilimsel, gerçekçi ve felsefeye yaklaşılan, okuyan herkesin anlayabileceği, aklının mantığının kabul edebileceği harika bir dille ve harika bir gerçeklikle yazılmış bir kitaptır. Kitaptaki gerçekler aklı ve kalbi karışmış her insana yardımcı olabilecek yönde. Keşke daha uzun olsaydı. Bu güzel akıcı anlatımıyla bu konuları dinlemekten hiç kalmayacağım bir eserdir. Çevreme ve bunu yorumumu görebilecek herkese bu kitabı kesinlikle öneriyorum.

Esraa 
 25 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitapta önceleri koyu bir komünist olan birisinin imanla müşerref olması, İslamı tanıması anlatılmaktadır. Yazar yolculuk sırasında tanıştığı bir insanla arasında geçen olayları anlatmaktadır.Yolculuk esnasında bir ara otobüsün kaptanı “şarkı veya türkü söylemek isteyen varsa mikrofona buyursun .” der. Bu teklifi Salih Gökkaya kabul eder. İki tane şarkı söyleyerek otobüsteki diğer insanları etkiler. Bu cazibesini kullanarak, sohbet etmeye başlar .İlk sözleri onların kafasını karıştıracak mantıken sorular sorar.Otobüs Toros dağlarını tırmanırken tekerleri patlar ve yazarımız molada bu şahsı yakalar ve mütevazi bir tavırla ona “Sizi tebrik ederim, kendinizi iyi yetiştirmişiniz bende sizden faydalanmak isterim” der ve ilk soruyu patlatır. “Efendim sizce İNSAN nedir? Sesi çıkmayınca isterseniz kitaptan okuyalım der.ona risale_i nurdan kesitler okur ve komünistin hayretli bakislari ve hakikati kendinin itiraf ettirmesi insanın en sağlam inanacagi yollardan birisi gerçekten...kominis soru üstüne soru kendisini tatmin edene kadar devam eder ve.....yaşasin müslüman oldu:) ilk sabah namaz kilisindaki o heyecan kalbindeki o kirleri gözyaşıyla yıkaması.... Tavsiye ederim kardeşler ;)

RJ 
 16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Öncelikle kitabın dilinden başlayalım. Çok akıcı ve sade bir kitap. Elinize aldığınızda bitirebilirsiniz kolaylıkla. Bu açıdan tercih edilebilecek bir kitap. Ancak bana anlattığı şeyler çok yetersiz geldi. Yani ben Allah inancı olmayan bir insanın şu kitabı okuyup da , vay be ben Müslüman olmalıyım. Allah'a inanmalıyım diyeceğini sanmıyorum. Kitabın genel içeriği Komünizm'i savunan ve Allah inancı olmayan bir insana karşı sunulan antitezler oluğuna göre anlatılanlar yetersiz ve bu açıdan biraz daha uzun tutulabilirdi. Mesela bazı soruların cevaplarını vermeden , bunları da konuştuk diyerek geçiyor. Bu soruların cevapları ile ilgili konuşmalara da yer verilse daha dolu bir kitap olurdu diye düşünüyorum. Yorumların çoğu kitabın çok etkileyici olduğu yönünde. Ben aynı fikirde değilim . Bu kitap benim için Risalaler'e götüren bir yol yalnızca. Yani fragman gibi düşünün . Bir başka kitabın önsözü sadece. Bakın yolun sonunda daha fazlası var der gibi . Asıl soruları ve cevapları yolun sonunda bulacaksınız diyor bence . Daha önce hiç Risale okumadım . Kitabın bana bıraktığı tek şey , şu Risaleler'i ben de mi bir okusam acaba dürtüsü. Onun haricinde kitabın bana bir şey katmadığını düşünüyorum. Konular daha fazla açılmalıydı. Nesi var bu kadar sevilecek şu kitabın dedim açıkçası . Neyse sevenine iyi okumalar diyelim.

Heyhat... Ne güzel hayatlar ne güzel ölümler barındıyor içerisinde okuyup şahit olmak gerek... Yaşanmış ne kadar ibretlik hayatlar var. Nasip olur mu böyle bir hayata şahitlik edebilmek... Nasip olur mu böyle güzel hak yolunda dostluklar kurabilmek.
Okunması ve her kitaplikta bulunması gereken bir kitap.

Bir insanın içinde hakka meyil olunca Rabbim merhametini ve rahmetini o kulundan esirgemiyor.

Arzu Əliyeva 
17 Nis 2017 · Kitabı okudu · 41 günde · Beğendi · 10/10 puan

Halil Ertuğrul okuduğum ilk kitabıydı.Öğretmenlik için yola çıkmış bir insanın otobüs yolculuğunda başlar her şey.Sonra ise tanışdığı Salih beyin hayatı ile tamamlanır.Eserde özellikle kommunizm'in insanların yararına değil ,zararına olması hakkında yazarın düşünceleri beni etkiledi...Kitabı aslında hep erteleyerek okudum ama aslında bi kez sağlam kafayla oturunca 10,20 ,30sayfa nerden geldi ne zaman bitti diye hissedemiyor insan.Dünyadan uzaklaşıp dünya yerine kitaplarda yaşamayı tercih edenler ve dine ilgisi olanlar için güzrl bir kitap.

İsmail dal 
10 Şub 00:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendini Arayan Adam; yaşanmışın romanıdır. Aynı zamanda inançsız ruhlarda saklı kuşkuların, açmazların, sıkıntıların ve inkardan kaynaklanan bunalımların da hikayesi.

Tam da bu zamana uygun bir kitap bir ağacın budaması ile Daha verimli olması gibi bu kitapta insanı budayim ruhunu gençleştiriyor kaybettiği benliğini bulmaya rehber oluyor herkes okumalı

Halit Ertuğrul 'un okuduğum ilk kitabı. Sade ve çok akıcı bir dili var. Elinize aldığınızda çabuk bitirilecek bir kitap.
Kendini Arayan Adam, yalnızca ünlü bir komünistin dönüşünü dile getirmiyor. Aynı zamanda; boşlukta, anlamsız bir hayat süren insanlara bir kurtuluş çaresi sunuyor. Allah'a yakışır bir kulluğun da, doyumsuz güzellikleri anlatıyor.

Miraç Sahtiyan 
21 Kas 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir arayışın hikayesi. Bir otobüs yolculuğunda tanıştığı bir öğretmenle başlayan bu serüven. Ve öğretmenin annesinin verdiği o güzel öğüt;
"Esra kapısından ikram edilecek hikmetleri görebilmek için aklın ve kalbin hep uyanık olsun!"

4 /

Kitaptan 57 Alıntı

Sokrates'in teyzesii 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bana kalırsa, dünya bir okul, bütün insanlar da o okulun talebesidir.

Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 9)Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 9)
Sokrates'in teyzesii 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Medeni insanlara galebe etmek(yani onlara bir fikri kabul ettirmek) ancak ikna iledir, icbar (zorlamak) ile değildir."

Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 51)Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 51)
Sokrates'in teyzesii 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Devleten aldığı maaşla, devleti yıkmaya çalışmak... Bundan daha büyük bir hainlik olur mu?

Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 12)Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 12)
Sokrates'in teyzesii 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cenab-ı Hakk'ın görünmemesi , zıddının olmamasındandır. Bir şeyin görülüp anlaşılması için zıddının olması gerekir.

Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 48)Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 48)
Sokrates'in teyzesii 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Allah'ın ezeli olması demek, başlangıcının ve sonunun olmaması demektir.

Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 50)Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 50)
Pişkin 
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bu millet, inanç noktasında ne büyük darbeler yemiş ve hala da yemeye devam ediyordu.

Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 14)Kendini Arayan Adam, Halit Ertuğrul (Sayfa 14)