Secdede Son Nefes

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.977
Gösterim
Adı:
Secdede Son Nefes
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051317625
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesil Yayınları
Dayanabilen yüreklere....

Her gün okuyucularımdan onlarca mektup ve mesaj alıyorum. Bu da onlardan birisiydi. Ama öylesine ibretli, öylesine yakıcıydı ki, ilk okuyuşta, kelimenin tam anlamıyla şaşırıp, kalmıştım.

Hiç düşünmeden "bu mutlaka kitap olmalı" diye geçirdim içinden... Yazıyı gönderen okuyucumla görüşüp, hayat hikâyesini dinleyince de; şaşkınlığım büsbütün artmıştı.
"Allah'ım ! Olamaz böyle bir şey" diye inledim, hayretler içinde kalarak.... İşte insanın kanını donduran, aklını uçuran ve herkese müthiş bir hayat dersi sunan bu yaşananlar, kitap haline geldi.

Gençlerden yaşlılara, evlilerden bekârlara, patronlardan işçilere her kesim, bu kitabı mutlaka okumalıdır. Çünkü hepsine de yetecek hayatın gerçekleri ve ibretli örnekleri vardır. Dayanabilen yürekler, buyurun...
160 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Ülkemiz üzerinde oyun oynayan karanlık güçlere para sağlayan bir şirketin sahibi, Türkiye'nin ünlü iş adamlarından birinin kızının hayatını ele alan bu kitapta;

- Dinsiz laik bir ailede yetişen mütevazı bir kızın, Üniversiteyi Anadoluda okumak istemesiyle başlayan ve kaldığı kız yurdunda yangın çıkması ve sonrasında sığındığı bir gecekondu evinde sıcak ve şefkatle karşılanması ve evin çocuğu olan mustafayı görmesiy değişen hayatını, ve sonrasında İslama ısınması ve kalpten bağlanıp islama hizmetlerini ele alan ve bu süreçte yaşadıkları engeller ve olağan üstü olaylar zinciri

- İslama hizmetlerine vesile olan Edepli Ahlaklı ve Yüksek ihtisas yapmış, yurt içi ve yurt dışından teklifler alan kendi alanında çok başarılı Mustafaya karşı duyduğu muhabbet ve sevgisi

işlenmiştir.

Mutlaka tavsiye edebileceğim, sürükleyici sıkılmadan zevkle okuyabileceğiniz bir kitap diyebilirim. Hem dini hem aşk içeren bu kitap aynı zamanda; Ülkemiz üzerinde oynanan oyunları ve para kaynaklarını sergilemesi ve çözümler sunması açısından dikkat çekici olduğunu da söyleyebilirim.

Saygılar...
160 syf.
·13 günde·10/10 puan
"Allah herkese nasip etsin. Secdede son nefesimizi vererek hakka kavuşarak ölmeyi. Kitabın her sayfası ibret ve sırlarla güzelliklerle dolu. İlkay ve Mustafa'nın aşkı İlkay'ın Mustafa'ya olan aşkı. Mustafa'nın Allah'a olan aşkı beni gerçekten çok etkiledi. Halil Ertuğrul okuduğum 2.kitabı yine olduğu gibi bizlere İlkay ve Mustafa'nın aşkını. Kalemiyle biz okuyuculara yazmış. Bir kitap, iffet ancak böyle temiz ve güzel anlatılır. Mükemmel müthiş bir kitap herkese tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar."
 • Ateşte Yeşerdim
  9.0/10 (227 Oy)154 beğeni880 okunma136 alıntı2.623 gösterim
 • Selim ve Hande
  8.8/10 (195 Oy)118 beğeni858 okunma40 alıntı2.643 gösterim
 • Kendini Arayan Kadın
  8.8/10 (265 Oy)210 beğeni1.215 okunma283 alıntı4.843 gösterim
 • Emre
  8.9/10 (185 Oy)111 beğeni788 okunma83 alıntı2.612 gösterim
 • Canan
  8.5/10 (306 Oy)236 beğeni1.796 okunma283 alıntı4.990 gösterim
 • Ezanla Diriliş
  9.2/10 (134 Oy)104 beğeni564 okunma122 alıntı2.255 gösterim
 • Kendimi Buldum
  9.1/10 (169 Oy)112 beğeni625 okunma34 alıntı2.516 gösterim
 • Aysel
  8.5/10 (523 Oy)448 beğeni2.641 okunma351 alıntı8,3bin gösterim
 • Düzceli Mehmet
  8.5/10 (685 Oy)620 beğeni3.471 okunma917 alıntı11,6bin gösterim
 • Sevda
  8.7/10 (160 Oy)119 beğeni619 okunma251 alıntı2.958 gösterim
Romantik islamcıları besleyen türden bir kitap olduğunu düşünüyorum. İçinde birçok çelişki barındırıyor.

Kitapta İslam'ı bilmeyen bir kız Müslüman bir erkeğin dış görünüşünden etkilenerek bir zaman sonra Müslümanca yaşamaya başlar.

İlkay'ın Mustafa'yı ilk gördüğünde içinde geçirdiği şeyler tamamiyle dış görünüşüyle ilgili olmasına rağmen yıllar sonra kendisiyle telefonda konuşurken " ben senin boyuna posuna vurulmadım, Allah'a bağlılığını sevdim" vs, gibi sözler söylemişti.

Bu iki karakter Hifa ve Süheyb'e benzetiliyor ama ben bir benzerlik görmedim. Mustafa'nın İlkay için şükretmesi, İlkay'ın Mustafa'ya sabretmesi gereken bir durum yok. Tam tersi bir durumda yok.

İlkay'ın Mustafa'ya evlenmek istediğini söylediğinde Mustafa'nın kabul etmeme nedeni çok saçmaydı. Dediğine göre 'evlilik İslami hizmetlerine engel olurmuş' Halbuki bir kadın ve bir erkek beraber çok daha kolay İslam daveti yapabilirler.

İlkay o kadar yalvardıktan sonra Mustafa da en sonunda en azından nişanlanmayı kabul eder. Subhanallah! Evlenmeyecekler ama nişanlı kalacaklar, biri bana bunun İslami bir yönü varsa açıklayabilir mi?

Sonra İlkay nişan için (yanlış hatırlamıyorsam) Rusya'ya Mustafa'nın yanına gider ama gittiğinde Mustafa'nın Mekke'ye gittiğini öğrenir o da peşinden Mekke'ye gider. Orada evlenirler. Romanın sonunda tahmin ettiğiniz gibi Mustafa secdedeyken ruhunu teslim eder.
160 syf.
Gerçekten mükemmel bir mücadele.. “Bu başörtüm imanıma şahit olsun. Ancak bu örtü başımla birlikte çıkar. Artık bu benim namusum,bayrağım ve imanımdır.”
160 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kitabı bitireli tam bir hafta oldu. Ama yinede benim içimdeki o merak duygusu hala da geçmiş değil. Kitabı ilk okuduğumda konusunun ne olduğunu kavrayamamıştım. Ama sonlarına doğru,ne olduğunu anladım. Bir kızyurdunda başlayan yangın sonucu kendini dışarıya atan ve babası çok zengin bir iş adamı olan İlkay'ın hayatını anlatan merhamet, şefkat ve sevgiden yoksun bir genç kız. Onun sonrasında hayatını değiştiren ve anlamlaştıran Mustafa ve bir anne kadar şefkat gösteren hatta daha fazlası olan bir Fatma Hatun. İlkay'ın gençliği karanlık ve günahlarla doluyken bir anda ilk görüşte sevdalandığı kişi ve hayatının değiştiği o an. Tabi bir tarafta da Allah'ı yok sayan, onun varlığına inanmayan, paraya tapan günahkar bir baba. İlkay bir tarafta babasını kötü huylarından vazgeçirmeye ve İslam'ı anlatmaya, bir yandan da ilk görüşte aşık olduğu Mustafa'yı bulmaya çalışır.Okurken çok ama çok etkilendiğim bir kitap. Bazen içindeymiş gibi yaşadım kitabı, bazen de gözyaşlarımı tutamayıp hüngür hüngür ağladığım bir kitap. Gerçekten içler acısı ve eski zamanda yaşanmış bir olay. Herkesin okumasını tavsiye ediyorum.
160 syf.
·Puan vermedi
Ölümle verilen bir nefes nekadar huzurlu olabilirki diye düşündüm kitabi okuyunca anladım ki :Asıl kıymeti olan şey o nefesi nasıl verdigindir.Allah herkese bukadar güzel bir nefes nasip etsin insalalh muhteşem bir eser
160 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Uzun süredir beni bu kadar etkileyen bir kitap okumadım. İlkay 'ın kendini bulma serüveni Mustafa' ya olan aşkı. Gıbta etmemek elde değil. Ben çok severek, gözyaşlarıyla okudum. Eminim herkes kendinden bir parça bulacaktır.
160 syf.
·Beğendi·10/10 puan
BEN İLK DEFA DİNİMİZİ ÖĞRENİRKEN AĞLADIM;
Beni o kadar etkiledi ki bu kitap anlatamam. En çok da gençler okumalı bence. Hani derler ya kitap var kitap var. Bu tam bir kitapdı işte...
Halit Ertuğrul'a hayran kaldığımı da belirtmek isterim mutlaka diğer kitaplarını da okuyacağım 'Senin İçin Gemileri Yaktım' kitabı da çoook güzel. Dinini sevip uygulayanlar için çok mükkemel bir örnek. :)
160 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Halit Ertuğrul’un kalemi ve tarzı hakkındaki incelememi bir önce okuduğum “Selim ve Hande” kitabı için yapmıştım. Diğer kitaplarında aynı cümleleri kullanmak istemediğim için tarz ve üslup incelemesine girmeyeceğim.

Bu kitabında varlıklı bir ailenin kızının kul şahsında ilahi aşkı bulması ‘Hifa Hatun ve Süheyb’ sahabe efendilerimizin hikayesiyle taçlandırılarak anlatılmış. Yazım ya da noktalama hatasının olmaması,örnek verilen hikayenin mükemmelliği ve yazarın kalemi kitabı bir oturuşta okumanız için size yetiyor. Gençlerimize güzel örnek olması açısından okunmasını faydalı buluyorum. Kitapla kalın.
160 syf.
·Puan vermedi
Mükemmel bir kitap
Bir solukta okuyup bitirdim elimden hiç bırakamadım kesinlikle okunması gereken bir kitap ve tanınması gereken bir yazar .
Minnettarım
Ya Hifa, demiş Süheyb. Biliyorum, sen benim için bulunmaz bir nimetsin. Ben ise senin için sadece bir yüküm. Bunun için benim şükretmem, senin de sabretmen lazım. İster misin şu geceyi ibadetle geçirelim. Ziraa Efendimiz(sav) "Cennette yüksek bir çardak vardır. Orada yalnız şükredenlerle sabredenler otururlar." buyurmuştur.
Öyle de yapmışlar, seccadelerini gözyaşları ile ıslatarak, kalplerini zikir ile aydınlatmışlar.

Efendimiz(sav):
- Ey Süheyb, demiş. Gece ki halini sen mi anlatırsın, yoksa ben mi anlatayım?

- Allah'ın resulü(sav) en iyisini bilir, cevabını vermiş.
Efendimiz(sav) ise:
- Ne mutlu size, demiş. ikiniz de cennetliksiniz.
Süheyb derhal secdeye kapanarak:
- Yarabbi diye yalvarmış... Sen ki beni affettin, o zaman günahlara bulaşmadan canımı al.

Ruhundaki iman öylesine coşmuş ki, Yüce Mevla bu dileğini kabul ederek, daha secdedeyken ruhunu teslim almış.

Mescidde bulunan sahabiler büyük bir şaşkınlık içinde gözyaşı dökmüşler.
Efendimiz(sav):
- Size daha şaşılacak bir şey söyleyeyim mi, demiş. Şu anda Hifa Hatun da ruhunu Hakka teslim etti.

Bu iki Allah aşığının mezarlarının yan yana yapmışlar. Birinin mezar taşına; "Şükredenlerden Süheyb", öbürünede "Sabredenlerden Hifa" yazmışlar
" Yapmacık ve ikiyüzlü insanlardan bunalıp hayal ettiğim dostları bulduktan sonra onları kaybetmeye asla dayanamazdım."
Halit Ertuğrul
Sayfa 28 - Nesil Yayın
"...Yapmacık ve ikiyüzlü insanlardan bunalıp hayal ettiğim dostları bulduktan sonra onları kaybetmeye asla dayanamazdım..."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Secdede Son Nefes
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051317625
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesil Yayınları
Dayanabilen yüreklere....

Her gün okuyucularımdan onlarca mektup ve mesaj alıyorum. Bu da onlardan birisiydi. Ama öylesine ibretli, öylesine yakıcıydı ki, ilk okuyuşta, kelimenin tam anlamıyla şaşırıp, kalmıştım.

Hiç düşünmeden "bu mutlaka kitap olmalı" diye geçirdim içinden... Yazıyı gönderen okuyucumla görüşüp, hayat hikâyesini dinleyince de; şaşkınlığım büsbütün artmıştı.
"Allah'ım ! Olamaz böyle bir şey" diye inledim, hayretler içinde kalarak.... İşte insanın kanını donduran, aklını uçuran ve herkese müthiş bir hayat dersi sunan bu yaşananlar, kitap haline geldi.

Gençlerden yaşlılara, evlilerden bekârlara, patronlardan işçilere her kesim, bu kitabı mutlaka okumalıdır. Çünkü hepsine de yetecek hayatın gerçekleri ve ibretli örnekleri vardır. Dayanabilen yürekler, buyurun...

Kitabı okuyanlar 839 okur

 • ▪︎тυğвα sσηgüℓ
 • Nursena Kurt
 • Şefika Berber
 • Yusuf Ulaş
 • Muhammed BOY
 • Fesleğen öz
 • Hakan Topal
 • sâyedeki
 • Gamze Sarıarslan
 • Sabahat Turan Gundebahar

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%4.2
13-17 Yaş
%22.9
18-24 Yaş
%39.6
25-34 Yaş
%22.9
35-44 Yaş
%6.3
45-54 Yaş
%2.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%82.6
Erkek
%17.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%70 (175)
9
%9.6 (24)
8
%8 (20)
7
%5.6 (14)
6
%3.2 (8)
5
%2 (5)
4
%0.8 (2)
3
%0.4 (1)
2
%0
1
%0.4 (1)