8,0/10  (133 Oy) · 
618 okunma  · 
113 beğeni  · 
4.172 gösterim
Bana diyorlar ki, "neden her kitabında din var?" Ben de onlara diyorum ki, "Din düşmanlarının her kitabında neden mutlaka dinsizlik var? Bu soruya hiç olmazsa kendi kendinize sordunuz mu?"

Sonradan farkettiğim bir hatam oldu. O da şu: Romana temiz niyetli,insancıl düşünen Hristiyanlardan birine yer vermedim. Yaşanmış hayattan aldığım için, bu hikaye bana iyi Hristiyan anlatılmamıştı. Ben de ayrıca iyi bir Hristiyan ilave etmeyi akıl edemedim. Bu hatam sanıyorum Hristiyan Gülü isimli romanımla telafi olmuştur. Eğer bu yüzden bana kırılan bir Hristiyan varsa, ondan özür diliyorum.
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2009
 • Sayfa Sayısı:
  166
 • ISBN:
  9789756717066
 • Yayınevi:
  Mektup Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muhammed Hüseyin Esin (Münzevî) 
19 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Maria Emine Şenlikoğlu ablamızın beğenerek okuduğum ikinci kitabıdır. Rahat 10 yıl oldu okuduğum. Her ne kadar olaylar aklıma gelmemiş olsa da, en kısa zamanda tekrar okumayı düşünüyorum. Ve bütün dostlarıma tavsiye ediyorum.

Damla CAKIR 
 10 Ara 2017 · Beğendi · 10/10 puan

Okuyalı 6-7 yıl oldu ama bugüne kadar okuduğum hiçbir kitabı bu kadar net hatırlamıyorum. Romanda anlatılan gerçekten yaşanmış bir hayattır. Her roman bize bir şeyler katar ve bu romanında bir çok şey kattığına inanıyorum.

Maria benzeri kitaplar

Fatmagül Toy 
30 Oca 06:12 · Kitabı okumadı

Çok etkileyici büyüleyici bir kitap emine şenlikoğlu nun her kitabı gibi muhteşem ötesi bir kitap bu kitabi okumanızı çoook tavsiye ederim inşallah okursunuz

Mehmet Y. 
12 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yıllar önce okumuştum. Zihnimde konusuyla değil de intibaı ile yer edebildi. Klasik bir yeşil roman akımı eseri. Kendince dini hassasiyetlerin olduğu ama sanat ve edebiyat adına pek bir şeyin olmadığı, bir propaganda romanı. Karakterler, olaylar örgüsü... Hepsi çok kalıplaşmış ve basit.

Ekrem Özkara 
03 Ara 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Yazar Emine Şenlikoğlu'nun " Gençliğe Hatıramdır " adlı serisinin onyedinci kitabında aslında bir hiristiyan olan fakat bir yandan da arayış içerisinde olan genç bir kızın,müslüman gençlerle tanışması ve sonrasını anlatıyor.
Kitapta ağırlıklı olarak Hiristiyanların müslümanlara karşı ( İslam'dan ayırmak adına ) yaptıkları planlar, projelerden bahsediliyor.
İlginç bir kitap,tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.

Zeynep Dinçer 
11 Şub 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi

hırıstıyan bir kız var ve sevdiği bir dinsiz bu kızın babası belli değil öz babasını tanımıyor bir başka adama baba diyor annesi ve maria hırıstıyan maria nın okuduğu bölüm gazetecilik babası dınsiz önceden Müslümanmış sonradan dinsizliğe yol almış biri maria nın kardesıde dinsiz maria nın babası Müslümanları yok etmek yerine cagdas bır ulke yapmak bırakmak ıstıyordu ama marıa yada dıyordu dınsız ol dıye marıada olmuyordu annesıde marıayla gurur duyuyordu kılıseye gıdıyorlardı marıanın sedıgı hans almanyaya gıdıyordu ve gıderken marıaya başka bır erkek bul onunla eğlen ben gelene kadar dıyordu marıa da bunu duyduğu zmn hanstan soğumuştu ve başka bır çocuğa asık olmuştu .Mehmet adı . bu romanın sonuda cok güzel herkesınde okumasını tavsıye ederım . Ben bu kıtabı okurken cok zevklı bır sekılde ve soluk solağa okudum sonunu heyecanla bekledıgım bır kıtaptı cok güzel bır kıtap

Enes Küçük 
17 Mar 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Benim gibi ergenlik çağındaki bir gencin, kafasındaki dinler karmaşası problemini çözümleme yolunda kesinlikle işine yarayacak mükemmel bir hayat hikayesi. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıllarında birden fazla ülke arasında geçen genç Maria'nın Hristiyan annesi, Müslüman arkadaşı ve ateist babası arasında yaşadığı sorunlar anlatılıyor. Üç farklı düşüncenin ateşi altında kalan Maria, kendi içinde bir yolculuğa çıkıyor ve bu yolculukta yaşamı, evreni ve her şeyi sorguluyor. Kimin gerçek dostu, kimin düşmanı olduğunun da farkına varıyor.

Daha önce okuduğum ve beğendiğim bir kitap. Tekrar okumak için sabırsızlanıyorum. Herkese tavsiye ederim. Gerçekten sürükleyici bir kitap. Emine Şenlikoğlunun kitaplarına bayılıyorum.

7 Emin(Namı Diğer Kebelek Ruhu) 
02 Haz 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Söyleyeceğim tek şey var; Ben daha önce kitap okumayı sevmezdim. Bana kitap okumayı sevdiren ve bu konuda bana hayatımda yeni bir sayfa açtıran bir kitaptır.

Xiumin 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Alman bir kızın müslüman genci dininden döndürmeye çalışırken yaşadıklarını ele alıyor.Yaşanmış bir hikaye...Benim okuduğum basım baya eskiydi.Yazar sonradan kitabı bir daha ele almış.

3 /

Kitaptan 23 Alıntı

" Unutma , insanlar kardeştir. Ama taasubta haddi aşanlara göre aynı grubta olanlar kardeştir..."

Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 102)Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 102)
Ebru Ebru 
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her aşık ''aşığım, ölüyorum'' diyen aşkından ölse, dünyada insan lalmazdı

Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 88)Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 88)
Ekrem Özkara 
03 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

" Unutmayın,medeniyetler reklamlarla alıştıra alıştıra yerleştiriliyor. "

Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 125)Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 125)
Derûnî Dâvâm 
01 Oca 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Allah kula her zaman yakındır ama, en güzel yakınlık, kulun kendisini Allah'a yakın hissettiği zamandır.

Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 223)Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 223)
Essma 
12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gelin Marialar Hanslar
Kır o putları kır, gel İslam'ı araştır,
Allah'tan kaçamazsın
Sonunda seni yakalayacaktır!
Bak batılaşmış etrafina.
Bak Allah'ın aşkına
İnsanca Yaşamak bu mu her yerde?
Eğer insanlık alemi buysa,
Hayvanlık alemi nerede?

Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 9)Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 9)
Derûnî Dâvâm 
 31 Ara 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İnsan, duygularını bastırmayı başardıkça insan olur. Başaramazsa hayvandan daha aşağılık olur, yapamayacağı pislik olmaz.

Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 103)Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 103)
Ufuk Demir 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Unutmayın, uygarlık adına başını açmayı başardığınız kadının iç çamaşırlarını da çıkartırsınız bir gün...

Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 28)Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 28)
3 /