7,9/10  (100 Oy) · 
446 okunma  · 
81 beğeni  · 
3.497 gösterim
Bana diyorlar ki, "neden her kitabında din var?" Ben de onlara diyorum ki, "Din düşmanlarının her kitabında neden mutlaka dinsizlik var? Bu soruya hiç olmazsa kendi kendinize sordunuz mu?"

Sonradan farkettiğim bir hatam oldu. O da şu: Romana temiz niyetli,insancıl düşünen Hristiyanlardan birine yer vermedim. Yaşanmış hayattan aldığım için, bu hikaye bana iyi Hristiyan anlatılmamıştı. Ben de ayrıca iyi bir Hristiyan ilave etmeyi akıl edemedim. Bu hatam sanıyorum Hristiyan Gülü isimli romanımla telafi olmuştur. Eğer bu yüzden bana kırılan bir Hristiyan varsa, ondan özür diliyorum.
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2009
 • Sayfa Sayısı:
  166
 • ISBN:
  9789756717066
 • Yayınevi:
  Mektup Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muhammed Hüseyin Esin (Münzevî) 
19 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Maria Emine Şenlikoğlu ablamızın beğenerek okuduğum ikinci kitabıdır. Rahat 10 yıl oldu okuduğum. Her ne kadar olaylar aklıma gelmemiş olsa da, en kısa zamanda tekrar okumayı düşünüyorum. Ve bütün dostlarıma tavsiye ediyorum.

Mehmet Y. 
12 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yıllar önce okumuştum. Zihnimde konusuyla değil de intibaı ile yer edebildi. Klasik bir yeşil roman akımı eseri. Kendince dini hassasiyetlerin olduğu ama sanat ve edebiyat adına pek bir şeyin olmadığı, bir propaganda romanı. Karakterler, olaylar örgüsü... Hepsi çok kalıplaşmış ve basit.

Elif Rana 
31 Mar 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Ülkemize nasıl batılılaşmanın getirildiği, Türklüğümüzü, Müslümanlığımızı nasıl kaybettiğimizi ele alan bir kitap. Ayrıca rahipin ve hristiyan bir kızın müslümanlığı nasıl (!) karşıladıklarını anlatıyor. Çok değil 170 sayfa. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Zeynep Dinçer 
11 Şub 12:37 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi

hırıstıyan bir kız var ve sevdiği bir dinsiz bu kızın babası belli değil öz babasını tanımıyor bir başka adama baba diyor annesi ve maria hırıstıyan maria nın okuduğu bölüm gazetecilik babası dınsiz önceden Müslümanmış sonradan dinsizliğe yol almış biri maria nın kardesıde dinsiz maria nın babası Müslümanları yok etmek yerine cagdas bır ulke yapmak bırakmak ıstıyordu ama marıa yada dıyordu dınsız ol dıye marıada olmuyordu annesıde marıayla gurur duyuyordu kılıseye gıdıyorlardı marıanın sedıgı hans almanyaya gıdıyordu ve gıderken marıaya başka bır erkek bul onunla eğlen ben gelene kadar dıyordu marıa da bunu duyduğu zmn hanstan soğumuştu ve başka bır çocuğa asık olmuştu .Mehmet adı . bu romanın sonuda cok güzel herkesınde okumasını tavsıye ederım . Ben bu kıtabı okurken cok zevklı bır sekılde ve soluk solağa okudum sonunu heyecanla bekledıgım bır kıtaptı cok güzel bır kıtap

Sena Parlak 
06 Şub 19:23 · Kitabı yarım bıraktı · 2/10 puan

Yabancı bir kültürü anlatan ama anlattığı kültüre özgü davranışları, yaşamı aktaramayan, konusu güzel olsa da yazım tarzı olarak çocuk kitabına benzeyen bir kitaptı benim için.

Enes Küçük 
17 Mar 22:28 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Benim gibi ergenlik çağındaki bir gencin, kafasındaki dinler karmaşası problemini çözümleme yolunda kesinlikle işine yarayacak mükemmel bir hayat hikayesi. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıllarında birden fazla ülke arasında geçen genç Maria'nın Hristiyan annesi, Müslüman arkadaşı ve ateist babası arasında yaşadığı sorunlar anlatılıyor. Üç farklı düşüncenin ateşi altında kalan Maria, kendi içinde bir yolculuğa çıkıyor ve bu yolculukta yaşamı, evreni ve her şeyi sorguluyor. Kimin gerçek dostu, kimin düşmanı olduğunun da farkına varıyor.

Emre ÖZDEMİR 
02 Haz 10:30 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Söyleyeceğim tek şey var; Ben daha önce kitap okumayı sevmezdim. Bana kitap okumayı sevdiren ve bu konuda bana hayatımda yeni bir sayfa açtıran bir kitaptır.

Büşra Doğan 
22 Nis 11:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitap lise yıllarında okuduğum ilk kitaplardan biriydi, çok kısa bir süre de bitirmistim. Kitap Maria adında bir kizin aile, okul ve dini yaşamını, kendi dininden olmayan bir çocukla olan aşkını, Müslüman oluşunu anlatıyor.

Xiumin 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Alman bir kızın müslüman genci dininden döndürmeye çalışırken yaşadıklarını ele alıyor.Yaşanmış bir hikaye...Benim okuduğum basım baya eskiydi.Yazar sonradan kitabı bir daha ele almış.

Arzunalbant 
28 Oca 15:09 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Emine Senlikoglu'nun okudugum kitaplarindan ilki. Gerci bu kitabi uzun zanman oldu okuyali. Zihin kutuphanemin bir rafindan bir anda geldi aklima ne kadar guzel oldugu sizlerle paylasmak istedim

2 /

Kitaptan 14 Alıntı

" Unutma , insanlar kardeştir. Ama taasubta haddi aşanlara göre aynı grubta olanlar kardeştir..."

Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 102)Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 102)
Ebru Ebru 
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her aşık ''aşığım, ölüyorum'' diyen aşkından ölse, dünyada insan lalmazdı

Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 88)Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 88)

Allah kula her zaman yakındır ama, en güzel yakınlık, kulun kendisini Allah'a yakın hissettiği zamandır.

Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 223)Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 223)
Esma ŞAHİN 
12 Ağu 12:33 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gelin Marialar Hanslar
Kır o putları kır, gel İslam'ı araştır,
Allah'tan kaçamazsın
Sonunda seni yakalayacaktır!
Bak batılaşmış etrafina.
Bak Allah'ın aşkına
İnsanca Yaşamak bu mu her yerde?
Eğer insanlık alemi buysa,
Hayvanlık alemi nerede?

Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 9)Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 9)

İnsan, duygularını bastırmayı başardıkça insan olur. Başaramazsa hayvandan daha aşağılık olur, yapamayacağı pislik olmaz.

Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 103)Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 103)
Ufuk Demir 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Unutmayın, uygarlık adına başını açmayı başardığınız kadının iç çamaşırlarını da çıkartırsınız bir gün...

Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 28)Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 28)
Ebru Ebru 
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Muhammed neden kendisini Peygamber ilan etti?
-Yanlışınız var. Hazreti muhammed kendisini Peygamber ilan etmedi. Onu Allah celle Peygamber ilan etti.
_Bakın sorunuzun cevabını Allah'tan allalım ''Muhammed Allah'ın elçisidir. '' Fetih suresi 29. ayetin hemen başlangıcıdır...

Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 66)Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 66)

İşin garibi, on metrese evet diyen medeniyeti yargılamıyorsunuz da, binde bir meydana gelmesi muhtemel olan İslam'ın tanıdığı ruhsatı yargılıyorsunuz.

Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 66)Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 66)

Merak etme, beni son görüşün olacak, gidiyorum. Arsızlığımı bağışla. Sana veda etmeden gidemedim.

Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 151)Maria, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 151)
2 /