Adı:
Maria
Baskı tarihi:
Mart 2009
Sayfa sayısı:
166
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756717066
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mektup Yayınları
Bana diyorlar ki, "neden her kitabında din var?" Ben de onlara diyorum ki, "Din düşmanlarının her kitabında neden mutlaka dinsizlik var? Bu soruya hiç olmazsa kendi kendinize sordunuz mu?"

Sonradan farkettiğim bir hatam oldu. O da şu: Romana temiz niyetli,insancıl düşünen Hristiyanlardan birine yer vermedim. Yaşanmış hayattan aldığım için, bu hikaye bana iyi Hristiyan anlatılmamıştı. Ben de ayrıca iyi bir Hristiyan ilave etmeyi akıl edemedim. Bu hatam sanıyorum Hristiyan Gülü isimli romanımla telafi olmuştur. Eğer bu yüzden bana kırılan bir Hristiyan varsa, ondan özür diliyorum.
(Kitabın İçinden)
Okuduktan sonra etkisinden uzun süre çıkamayacağınız bir kitap..

Annesi Hristiyan, babası ateist, kendisi de bir zamanlar (?) çok dindar olan Hristiyan. Ve Müslümanlığın en iyi şekilde temsil eden bir genç..

Okuduğum kitap hem çok merak ettirdi hem de dinimiz ve ülkemiz hakkında birçok bilgiye ulaşmamı sağladı..

Emine Şenlikoğlu bir dönem zorluklar yaşamış ama Allah'ın izniyle o sıkıntılı günler geride kalmış.

Kitap bana (biraz kişisel olabilir) şunu da çok güzel gösterdi: Allah kimseyi karşımıza boş yere çıkarmıyor..Ben Hakimim Masum Bey bu kitabı bana tavsiye etmenizin üzerinden çok zaman geçti. Ama şükür okuyabildim. Biraz zorluklar atlatsam da ((: Sizin de dediğiniz gibi çok etkili ve okunması gereken bir kitap. Çok teşekkür ederim size de tekrardan..

(Küçücük bir spoi olabilir)
Sonu da daha bi ayrı güzeldi. Eğer kütüphanede herkesin içinde olmasaydım ağlardım..
Alman bir kızın müslüman genci dininden döndürmeye çalışırken yaşadıklarını ele alıyor.Yaşanmış bir hikaye...Benim okuduğum ve etkilendiğim kitaplar arasında. Abdülvehhab adlı Müslümana aşık olduğunu geç fark etse de asıl sevgisinin o olduğunu anlıyor. Gizem'i bozulmasın diye daha fazla anlatmak istemiyorum ama Herkese tavsiye ederim okumama vesile olan Ben hakimim masum Bey arkadaşıma çok teşekkür ediyorum. Allah razı olsun
Daha önce okuduğum islami kitaplar arasında en beğendiğim diyebilirim. Kurgusu çok güzel, zaten emine şenlikoğlunun çoğu kitabı kurgu yönünden kaliteli.herkesin okuması gereken gerçekler yer alıyor kitapta,özellikle islami roman okuyucularına şiddetle tavsiye edilir.
Maria Emine Şenlikoğlu ablamızın beğenerek okuduğum ikinci kitabıdır. Rahat 10 yıl oldu okuduğum. Her ne kadar olaylar aklıma gelmemiş olsa da, en kısa zamanda tekrar okumayı düşünüyorum. Ve bütün dostlarıma tavsiye ediyorum.
Söyleyeceğim tek şey var; Ben daha önce kitap okumayı sevmezdim. Bana kitap okumayı sevdiren ve bu konuda bana hayatımda yeni bir sayfa açtıran bir kitaptır.
Okuyalı 6-7 yıl oldu ama bugüne kadar okuduğum hiçbir kitabı bu kadar net hatırlamıyorum. Romanda anlatılan gerçekten yaşanmış bir hayattır. Her roman bize bir şeyler katar ve bu romanında bir çok şey kattığına inanıyorum.
Maria ;
Babası atesist , annesi , teyzesi , kardeşi ve kendisi hristiyan ....Abdulvahap ile tanışınca hayatı değişecektir.Varlığını , dinini sorguluyor müslüman olan sevgilisini hristiyan yapmaya çalışırken müslüman oluyor.Abdulvahap'ın Maria'nın sorularına verdiği her yanıtı aslında bir müslüman olarak bizim de verebilmemiz gerek.Ama kitapta çok güzel bir konuya değinmiş."İslam'ın emirlerini öğrenmeden konuşmaya , tartışmaya girme .İslam'ı bilmediğin için seni ezerler . Mantıki sorular sorar , yıpranmanı sağlarlar.Hatta senin kafanı da karıştırırlar."Ve kitapta Abdulvahhab'ın Maria için yazdığı "Programlı Yaşamanın Tarifi" başlıklı on dokuz maddeye bizimde uymamız gerektiğini düşünüyorum.
Kafasında sorularla dolaşanlar için mükemmel yanıt niteliğinde bir kitap .Avrupa'nın İslami değerlerimize nasıl zarar verdiğini , emellerini çok güzel anlatmış. Bu hale gelmemizin birinci sebebi, dinimizi bilmememiz ikincisi ise Batı....İncil ve Tevratta'ki hak söze aykırı sözlerin Kur'an'da olduğunu sanıyoruz
Maria'nın müslüman olduktan sonraki dini çabası biz müslüman iken ne kadar var ? Çünkü tanımıyoruz . Dinimizi seviyoruz sadece seviyoruz.İnsan sevdiği insanı, bir nesneyi, elinde ki yeni teknolojik ürünleri bile tanımaya can ederken hepsinin asıl sahibini, kelâmı'nı , hukukunu öğrenmeye, bilmeye gelince , doğrusu oraya kadar bile gelemiyoruz....Yine kitaptan bir cümle ;
Dini tam tanımıyordum.Çocuk sayılırdım.Sonra öğrendim tabiî. Neden ögrenmeyeyim ki , akıl taşıyorum.!
Tuzaklardan bile bihaberiz artık ki düşmeye koşarak gidiyoruz.Karşı tarafı yormadan , kendi gayretlerimizle düşüyoruz.Düşmek için çabalayan bir millet...!
Sayfaları hızlı çevirttiren bir kitap , herkese tavsiye ederim. Mutlaka okunmalı.
Keyifli okumalar dilerim.
Çok etkileyici büyüleyici bir kitap emine şenlikoğlu nun her kitabı gibi muhteşem ötesi bir kitap bu kitabi okumanızı çoook tavsiye ederim inşallah okursunuz
Yıllar önce okumuştum. Zihnimde konusuyla değil de intibaı ile yer edebildi. Klasik bir yeşil roman akımı eseri. Kendince dini hassasiyetlerin olduğu ama sanat ve edebiyat adına pek bir şeyin olmadığı, bir propaganda romanı. Karakterler, olaylar örgüsü... Hepsi çok kalıplaşmış ve basit.
Yazar Emine Şenlikoğlu'nun " Gençliğe Hatıramdır " adlı serisinin onyedinci kitabında aslında bir hiristiyan olan fakat bir yandan da arayış içerisinde olan genç bir kızın,müslüman gençlerle tanışması ve sonrasını anlatıyor.
Kitapta ağırlıklı olarak Hiristiyanların müslümanlara karşı ( İslam'dan ayırmak adına ) yaptıkları planlar, projelerden bahsediliyor.
İlginç bir kitap,tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
hırıstıyan bir kız var ve sevdiği bir dinsiz bu kızın babası belli değil öz babasını tanımıyor bir başka adama baba diyor annesi ve maria hırıstıyan maria nın okuduğu bölüm gazetecilik babası dınsiz önceden Müslümanmış sonradan dinsizliğe yol almış biri maria nın kardesıde dinsiz maria nın babası Müslümanları yok etmek yerine cagdas bır ulke yapmak bırakmak ıstıyordu ama marıa yada dıyordu dınsız ol dıye marıada olmuyordu annesıde marıayla gurur duyuyordu kılıseye gıdıyorlardı marıanın sedıgı hans almanyaya gıdıyordu ve gıderken marıaya başka bır erkek bul onunla eğlen ben gelene kadar dıyordu marıa da bunu duyduğu zmn hanstan soğumuştu ve başka bır çocuğa asık olmuştu .Mehmet adı . bu romanın sonuda cok güzel herkesınde okumasını tavsıye ederım . Ben bu kıtabı okurken cok zevklı bır sekılde ve soluk solağa okudum sonunu heyecanla bekledıgım bır kıtaptı cok güzel bır kıtap
Daha önce okuduğum ve beğendiğim bir kitap. Tekrar okumak için sabırsızlanıyorum. Herkese tavsiye ederim. Gerçekten sürükleyici bir kitap. Emine Şenlikoğlunun kitaplarına bayılıyorum.
Göllerde dinlenip, cenneti Hakk'tan istemişler.

Azıcık terlemeden, cennet gelsin demişler.
Gerçek şu ki, yeryüzündeki ağaçlar kalem olsa, deniz de mürekkep olsa, sonra yedi deniz daha ilave edilse, Allah'ın kelimeleri yazmakla bitmez. Şüphesiz ki Allah'ı hiç bir şey aciz bırakamaz. Tam bir hüküm be hikmet sahibidir.
"-Çamaşır suyu ile yıkasam yüzümü yine de beyazlamaz mı? Herkes beyaz; ben karayım. Herkes bana gülüyor."
Cumhurbaşkanımız Atatürk kesin emir verdi. "Şeriatı nerde görürseniz ezin" dedi. Halk şeriyatla islamı ayrı şeyler zannedip , şeriatı yok etmek için elinden geleni yapıyor .Arkadaşlarımız Atatürk'e lehimizde telkini başarırlarsa , biz zaferi kazanmış olacağız .

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Maria
Baskı tarihi:
Mart 2009
Sayfa sayısı:
166
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756717066
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mektup Yayınları
Bana diyorlar ki, "neden her kitabında din var?" Ben de onlara diyorum ki, "Din düşmanlarının her kitabında neden mutlaka dinsizlik var? Bu soruya hiç olmazsa kendi kendinize sordunuz mu?"

Sonradan farkettiğim bir hatam oldu. O da şu: Romana temiz niyetli,insancıl düşünen Hristiyanlardan birine yer vermedim. Yaşanmış hayattan aldığım için, bu hikaye bana iyi Hristiyan anlatılmamıştı. Ben de ayrıca iyi bir Hristiyan ilave etmeyi akıl edemedim. Bu hatam sanıyorum Hristiyan Gülü isimli romanımla telafi olmuştur. Eğer bu yüzden bana kırılan bir Hristiyan varsa, ondan özür diliyorum.
(Kitabın İçinden)

Kitabı okuyanlar 929 okur

  • Ömer Erkan
  • Merve
  • Sema Antil
  • Sevgi
  • Emine Köse
  • Şeyda
  • Rukiye Başaran
  • Gizem Altay
  • Şeyma Kınay
  • Hatice Kübra Aytar

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.5
14-17 Yaş
%7.3
18-24 Yaş
%32.5
25-34 Yaş
%33.7
35-44 Yaş
%15.9
45-54 Yaş
%3.3
55-64 Yaş
%0.4
65+ Yaş
%0.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%76.6
Erkek
%23.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.8 (66)
9
%13.3 (26)
8
%20.5 (40)
7
%11.8 (23)
6
%5.6 (11)
5
%5.6 (11)
4
%2.1 (4)
3
%1 (2)
2
%3.6 (7)
1
%2.6 (5)

Kitabın sıralamaları