·
Okunma
·
Beğeni
·
8,4bin
Gösterim
Adı:
Maria
Baskı tarihi:
Mart 2009
Sayfa sayısı:
166
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756717066
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mektup Yayınları
Baskılar:
Maria
Maria
Bana diyorlar ki, "neden her kitabında din var?" Ben de onlara diyorum ki, "Din düşmanlarının her kitabında neden mutlaka dinsizlik var? Bu soruya hiç olmazsa kendi kendinize sordunuz mu?"

Sonradan farkettiğim bir hatam oldu. O da şu: Romana temiz niyetli,insancıl düşünen Hristiyanlardan birine yer vermedim. Yaşanmış hayattan aldığım için, bu hikaye bana iyi Hristiyan anlatılmamıştı. Ben de ayrıca iyi bir Hristiyan ilave etmeyi akıl edemedim. Bu hatam sanıyorum Hristiyan Gülü isimli romanımla telafi olmuştur. Eğer bu yüzden bana kırılan bir Hristiyan varsa, ondan özür diliyorum.
(Kitabın İçinden)
166 syf.
Okuduktan sonra etkisinden uzun süre çıkamayacağınız bir kitap..

Annesi Hristiyan, babası ateist, kendisi de bir zamanlar (?) çok dindar olan Hristiyan. Ve Müslümanlığın en iyi şekilde temsil eden bir genç..

Okuduğum kitap hem çok merak ettirdi hem de dinimiz ve ülkemiz hakkında birçok bilgiye ulaşmamı sağladı..

Emine Şenlikoğlu bir dönem zorluklar yaşamış ama Allah'ın izniyle o sıkıntılı günler geride kalmış.

Kitap bana (biraz kişisel olabilir) şunu da çok güzel gösterdi: Allah kimseyi karşımıza boş yere çıkarmıyor..꧁ Ben Hakimim Masum Bey ꧂ bu kitabı bana tavsiye etmenizin üzerinden çok zaman geçti. Ama şükür okuyabildim. Biraz zorluklar atlatsam da ((: Sizin de dediğiniz gibi çok etkili ve okunması gereken bir kitap. Çok teşekkür ederim size de tekrardan..

(Küçücük bir spoi olabilir)
Sonu da daha bi ayrı güzeldi. Eğer kütüphanede herkesin içinde olmasaydım ağlardım..
232 syf.
·18 günde
Kitabı okuyalı biraz geçti ama yine de inceleme yapmak istedim..
Bu kitabı bana arkadaşım önermişti ve bende bi bakayım dedim nasıl bi kitap diye.. iyi ki okumuşum.. bazılarına göre kitap saçma gelmiş ya da sıkıcı ama bence hiç değil.. özellikle sonuna bayıldım.. Maria'nın babası aklıma gelen son kişi bile olmadı ama oldu işte.. çok şaşırmıştım ve beğendim.. isteyenler okuyabilir ama tavsiye ederim yani..
İncelemelerde hâlâ kötüyüm yapacak bir şey yok.. mazur görün..
166 syf.
·3 günde·8/10
Daha önce okuduğum islami kitaplar arasında en beğendiğim diyebilirim. Kurgusu çok güzel, zaten emine şenlikoğlunun çoğu kitabı kurgu yönünden kaliteli.herkesin okuması gereken gerçekler yer alıyor kitapta,özellikle islami roman okuyucularına şiddetle tavsiye edilir.
166 syf.
·2 günde·8/10
Maria ;
Babası atesist , annesi , teyzesi , kardeşi ve kendisi hristiyan ....Abdulvahap ile tanışınca hayatı değişecektir.Varlığını , dinini sorguluyor müslüman olan sevgilisini hristiyan yapmaya çalışırken müslüman oluyor.Abdulvahap'ın Maria'nın sorularına verdiği her yanıtı aslında bir müslüman olarak bizim de verebilmemiz gerek.Ama kitapta çok güzel bir konuya değinmiş."İslam'ın emirlerini öğrenmeden konuşmaya , tartışmaya girme .İslam'ı bilmediğin için seni ezerler . Mantıki sorular sorar , yıpranmanı sağlarlar.Hatta senin kafanı da karıştırırlar."Ve kitapta Abdulvahhab'ın Maria için yazdığı "Programlı Yaşamanın Tarifi" başlıklı on dokuz maddeye bizimde uymamız gerektiğini düşünüyorum.
Kafasında sorularla dolaşanlar için mükemmel yanıt niteliğinde bir kitap .Avrupa'nın İslami değerlerimize nasıl zarar verdiğini , emellerini çok güzel anlatmış. Bu hale gelmemizin birinci sebebi, dinimizi bilmememiz ikincisi ise Batı....İncil ve Tevratta'ki hak söze aykırı sözlerin Kur'an'da olduğunu sanıyoruz
Maria'nın müslüman olduktan sonraki dini çabası biz müslüman iken ne kadar var ? Çünkü tanımıyoruz . Dinimizi seviyoruz sadece seviyoruz.İnsan sevdiği insanı, bir nesneyi, elinde ki yeni teknolojik ürünleri bile tanımaya can ederken hepsinin asıl sahibini, kelâmı'nı , hukukunu öğrenmeye, bilmeye gelince , doğrusu oraya kadar bile gelemiyoruz....Yine kitaptan bir cümle ;
Dini tam tanımıyordum.Çocuk sayılırdım.Sonra öğrendim tabiî. Neden ögrenmeyeyim ki , akıl taşıyorum.!
Tuzaklardan bile bihaberiz artık ki düşmeye koşarak gidiyoruz.Karşı tarafı yormadan , kendi gayretlerimizle düşüyoruz.Düşmek için çabalayan bir millet...!
Sayfaları hızlı çevirttiren bir kitap , herkese tavsiye ederim. Mutlaka okunmalı.
Keyifli okumalar dilerim.
166 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Söyleyeceğim tek şey var; Ben daha önce kitap okumayı sevmezdim. Bana kitap okumayı sevdiren ve bu konuda bana hayatımda yeni bir sayfa açtıran bir kitaptır.
166 syf.
·1/10
Hayırlı geceler canlar
Kitap bir etkinlikten geldi.Çok ilgimi çekmişti.Okumaya başladım ve bitirdim ama yazar ile ilgili bir fikrim yoktu.Daha sonra bir bakayım dedim kimmiş.Sima olarak tanıdım ama görüşleri ile ilgili bilgim yoktu.Kitabın içeriği ile ilgili de şüphelerim var.Şüphelerim olduğu için de kitaptan kısaca bahsedeceğim.Şöyle ki kızımız karışık iç çatışmaları olan bir aileye sahiptir.Annesi koyu Hristiyan(kızımız da öyle),babası ise koyu bir ateist.Ateist dememe bakmayın, aslında hiçbir inancı yok desek yerinde olur.Babası bildiğin Müslüman düşmanı.Baş düşmanı da biz Türkler.Gizli bir örgüt kurmuş Almanya'da ve çeşitli ülkelerin üyeleriyle Türkiye'yi kendilerine benzetmeye,dinsizleştirmeye çalışıyorlar.Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk üzerine çeşitli oyunlar oynamaya çalışıyorlar.Bu arada da bu baba,denebilirse tabi oğlunu kendine benzetmiş,yetmemiş Maria'yı da kendine benzetmeye çalışır.Ama Maria uzun zamandır ilgisini çeken Afrikalı bir gençle tanışmasından sonra İslam dini ile tanışır ve çok merak eder.Tabi araştırmaya başlar,kendi dinini üstün göstermeye,Kur'an hakkında yalan yanlış,dinimiz ile ilgili yalan yanlış şeyleri öne sürerek alt etmeye çalışır gencimizi ama güçleri bir türlü yetmez.Ki asla da yetmeyecek zaten.Bu kızımız artık alt edemeyince baş rahipe gider ve bu gencimizle tartışması için randevu ayarlar.Ve giderler baş rahipin yanına.Başlarlar tartışmaya...
Gerisi sizde diyemiyorum.Okuyup okumamak size kalmış canlar.
Çok etkileyici büyüleyici bir kitap emine şenlikoğlu nun her kitabı gibi muhteşem ötesi bir kitap bu kitabi okumanızı çoook tavsiye ederim inşallah okursunuz
166 syf.
Yıllar önce okumuştum. Zihnimde konusuyla değil de intibaı ile yer edebildi. Klasik bir yeşil roman akımı eseri. Kendince dini hassasiyetlerin olduğu ama sanat ve edebiyat adına pek bir şeyin olmadığı, bir propaganda romanı. Karakterler, olaylar örgüsü... Hepsi çok kalıplaşmış ve basit.
Yabancı bir kızın müslüman olma sürecini işlemiş iç huzursuzluğunu müslümanlarda şaşırdığı şeyleri de dile getirerek dini yaşama konusundaki aksaklıklara bi eleştiri de getirmiş
İyi okumalar
Varolun
"... Dinler zulmü emretmez. Hangi din olursa olsun böyledir. İslâm dinine karşı olan bu nefretinden vazgeç artık. Nefret eden çirkinleşir Teresa. Ben de senin kadar Hristiyanım ama bak, ben Müslümanlardan nefret etmiyorum. Neden edeyim? O öyle inanmış, inancını yaşıyor. Tanrı hepimizi duyar. Dünya hepimize yeter."
Emine Şenlikoğlu
Sayfa 40 - Festival Yayınları
-Merak etme. Beni son görüşün olacak, gidiyorum. Arsızlığımı bağışla. Sana veda etmeden gidemedim.
-Sağol. Beni düşündüğüne sevindim

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Maria
Baskı tarihi:
Mart 2009
Sayfa sayısı:
166
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756717066
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mektup Yayınları
Baskılar:
Maria
Maria
Bana diyorlar ki, "neden her kitabında din var?" Ben de onlara diyorum ki, "Din düşmanlarının her kitabında neden mutlaka dinsizlik var? Bu soruya hiç olmazsa kendi kendinize sordunuz mu?"

Sonradan farkettiğim bir hatam oldu. O da şu: Romana temiz niyetli,insancıl düşünen Hristiyanlardan birine yer vermedim. Yaşanmış hayattan aldığım için, bu hikaye bana iyi Hristiyan anlatılmamıştı. Ben de ayrıca iyi bir Hristiyan ilave etmeyi akıl edemedim. Bu hatam sanıyorum Hristiyan Gülü isimli romanımla telafi olmuştur. Eğer bu yüzden bana kırılan bir Hristiyan varsa, ondan özür diliyorum.
(Kitabın İçinden)

Kitabı okuyanlar 2.137 okur

  • Ömer aydın
  • Beyzanur Atış
  • Mücahit ÇAKIR
  • Mehmet Can BALA
  • Onur Kar
  • NuMuh
  • seyhan karadağ
  • Nesin
  • Selemebintimuaz
  • Dila şeniş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.5
14-17 Yaş
%7.3
18-24 Yaş
%32.5
25-34 Yaş
%33.7
35-44 Yaş
%15.9
45-54 Yaş
%3.3
55-64 Yaş
%0.4
65+ Yaş
%0.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%76.6
Erkek
%23.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32.4 (128)
9
%13.7 (54)
8
%18 (71)
7
%12.2 (48)
6
%6.6 (26)
5
%4.1 (16)
4
%1.5 (6)
3
%1 (4)
2
%2.5 (10)
1
%2.8 (11)

Kitabın sıralamaları