Hamdi Akçay

Hamdi Akçay

ÇevirmenTasarımcı
8.3/10
196 Kişi
·
410
Okunma
·
0
Beğeni
·
17
Gösterim
"Bir şeyi alt edemiyorsan, onun yanına katılacaksın. Eğer acı veriyorsa, üstüne git, tekrarla. Fakat çaresizliği yüceleştirmek, hazzı küçümsemektir. "
712 syf.
·18 günde·Beğendi·10/10
Muazzam öyküler... Olağanüstü yazarlar...

Kitabın giriş öyküsü yanlış sayfaya konulmuş naçizane fikrim, biraz karmaşık buldum ve sert bir geçiş yapıyorsunuz, içerisinde daha hafif öyküler de var yine kendi çağıyla alakalı giriş için onlardan bir tanesi konulabilirdi ilk sayfaya.Kitabı okuduktan sonra tekrar başa dönüp ilk öyküyü tekrar okudum.

Şunu açıkça söyleyebilirim bilim kurgu okumamış bir insana bile bilim kurguyu ziyadesiyle sevdirir bu kitap.İçerisinde beni 3-5 saat düşündüren öykülerde oldu.Sindire sindire okudum kitabı.Her hikayeden önce yazarı ve eserleri hakkında bilgi verilmesi çok hoş olmuş, ben öyküleri okuduktan sonra yazarları hakkında yine de internetten araştırma yaptım. Çok sağlam yazarlar tanıdım.Dop dolu bir kitap.Bulabilirseniz mutlaka alıp okuyun...

Lloyd Biggle kesinlikle okuyacağım yazarlar arasına girdi.Ezgibent hikayesiyle beni büyüledi.Aynı şekilde Edmond Hamilton çok sağlam bir yazar. Ters evrim hikayesi çok olağanüstüydü. Ursula K. Le Guin beklentim yüksekti hikayesini basit buldum, Ray Bradbury (fahrenheit 451 yazarı) çok popüler bir yazar olduğu için bunda da beklentimi yüksek tutup okumaya başladım ve kesinlikle tatmin ediciydi artık kitaplarını yavaş yavaş okumaya başlayacağım.

Kitap 3 bölümden oluşuyor;
“Altın çağ
Yeni Dalga
Medya jenerasyonu “şeklinde.
27 öykü ve 27 yazardan oluşan dev kadro.

****
Bu sitede öyle bir insan var ki... Bana kitabı uygun fiyatlı olarak satmasını rica ettim okurdan kitabın karaborsa değerini bilen biliyor ama o bırakın para almayı kitabın kargo parasını bile bana ödetmedi. Çok müteşekkirim, hala aramızda iyi insanların, çıkarsız düşünen insanların olması insanlığa dair umutlarımın yeşermesine sebep oldu. Aramızdaki iyi insanları kaybetmeyip günden güne artması dileği ile...
712 syf.
·5 günde·10/10
Herkese merhabalar,
Okurken çok keyif aldığım bir kitabin yorumuyla geldim. Adının hakkını fazlasıyla veren bir kitap olmuş. Okuduktan sonra hem Bilimkurguya doydum, hem de daha fazlasını istediğimi farkettim.
İthaki Yayınlarının, bilimkurgu serisinin 30. kitabı. Orson Scott, kendince yüzyılın en iyi bilimkurgu öykülerini bir arada toplamış ve müthiş bir kitap hazırlamış. İçerisinde 27 yazarın 27 öyküsü bulunmakta. Bazı yazarları daha öncesinden duymuş ya da okumuştum;Ray Bradbury, George R. R Martin, Isaac Asimov, Ursula K. Le Guin gibi... Bazılarını da ilk defa bu kitap sayesinde öğrendiğim; Poul Anderson, Lloyd Biggle, Jr., Harlan Ellison gibi...
Kitap farklı öykülerden oluştuğu için tek tek yorum yapamayacağım maalesef ama okuyup çok beğendiklerimden bir kaç tanesi yazabilirim. Biggle'in Ezgibent'i, Pohl'un Dünyanın Altındaki Tünel'i, George Martin'in Çölkralları'nı( kurgusuna vurulduğum, tek kelimeyle mükemmel bir öykü) en beğendiklerimden oldu.
Birde kitabın en sevdigim iki özelliğinden bahsedeceğim. İlki öykülerden önce o yazarın hakkında kısa bilgiler içermesi, ikincisi ise yayınevinin güzel jesti.Kitap bir üniversitenin "Çeviri Projesi" kapsamında öğrenciler tarafından çevrilmiş olması.
Son olarak, kitabın yayın haklarıyla ilgili bir sorundan dolayı tekrar basımı olmayacakmış sanırım. İyi ki zamanında öğrenip, hemen almışım. Kitapla kalın...
152 syf.
·1 günde·9/10
Nihan Kaya olağanüstü bir kitap yaratmış. Okurken tüm dünya etrafınıza toplanıp sahneler sunuyor size. Kitapta altını çizdiğim her cümle öyle bizden öyle içimizden ki bir an durup düşünmeden devam ediyorsunuz. Nihan Kaya'dan okuduğum ilk kitap fakat son olmayacağının garantisini daha ilk sayfalarda anladım. Kırgınlık içimdeki tüm çocuklara dokunmayı sağladı. İyi ki böyle güzel kitaplar ve yazarlar var. İyi ki....
200 syf.
·Puan vermedi
Bir varmış, bir yokmuş...
Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, ben dedemin beşiğini tıngıır mıngıır sallâr iken, ateş saçan açgözlü cimri yalancı ejderhâlar gökyüzünün derinliklerinden uçup gelir, bastığı her yeri dümdüz eden kafasız devler hâlâ yaşar iken... :)))

John Ronald Reuel Tolkien âilece çıktıkları bir pikniğin bitiminde eve dönerlerken şiddetli bir yağmura yakalanıp hep beraber bir köprünün altına sığındıklarında anlatıyor ilk kez bu hikâyeyi çocuklarına :))) John Ronald Reuel Tolkien'in büyük oğlu John biz okuyuculara böyle naklediyor en azından... :))

Hobbit ile Yüzüklerin Efendisi arasında yayımlanıyor hikâye :)) Kitabın tam adı;
gündelik dilde;
Tame Lordu,
Yılansaray Kontu,
Küçük Krallık'ın Kralı Çiftçi Giles'in Yükselişi ve Muhteşem Mâcerâları... :))


Kitaptan alıntı yapılması yayıncının yazılı izni olmaksızın yasaklanmış olduğu için alıntı yapamıyorum arkadaşlar :)) Böyle yasakları 'uysam da kurallara' çok yanlış buluyorum çünkü kendi reklamlarını yasaklamak ne kadar mantıklı diye düşünüyorum! :)) Ben yapılan alıntıların kitabın tanıtımında katkısı olduğunu görüyorum çünkü. Ama muhtemelen böyle yasak koyanlar da kitabın satın alınarak okunmasını garantilemeye çalışıyorlar. Fakat insanlar kendisinden bahsedilmedikçe bir kitabın varlığını nasıl öğrenebilirler?.. Yayıncının kendi çabasına kalıyor bütün iş bu sefer de... İşte tam da bu yüzden bu tür yasaklar; 'Bindiğin dalı kesmek!' oluyor... Bu konuda böyle düşünüyorum :))

Pauline Baynes'in İllüstrasyonlarıyla... :))

Çeviri; Niran Elçi

Orjinal Adı: Farmer Giles of Ham, İthaki Yayınları - 1352
152 syf.
·3 günde
Nihan Kaya adını son günlerde sıkça duyduğum ve merak ettiğim bir yazardı. (Hem edebiyat okumuş hem de psikanaliz üzerine yüksek lisans yapmış)
Kitap daha çok çocukların öne çıktığı farklı, ucu bazen açık bırakılan hikayelerden oluşuyor. Ama hikayeler arasında belli karakterle bir bağ sağlanıyor ve bence bu kitaba bütünsellik veriyor. Kitabı okurken bana öykü veya deneme okuyormuşum hissi vermişti ama kitabın sonunda yazar kendini de hikayeye dahil edip bu soruya cevap verdi.
Son olarak kitapla alakalı şöyle güzel bir durum var :) Nihan Kaya bu kitabı okura ithaf ediyor. Yani bana da armağan edilmiş bir kitap okudum :))
152 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Nihan Kaya'nın beni benden aldığı bir başka kitabı. Okurken rotasını yakalamak güç geliyor kimisine belki bilmiyorum. Fakat benim için o kadar açık ve ortada ki söylemek istedikleri... Suskun kalamadıklarını ortaya dökmek zorunda hissetmesine mi yoksa tüm bu yaşamları aktarma şekline mi hayran kalayım bilmiyorum. Kitabı bir arkadaşımdan ödünç aldığım için sonrasında kendime de almam gerektiği konusunda minik bir not da düşeyim. Her yıl ısrarla okunması gerektiğine inandığım kitaplar arasına girdi nitekim.

Kırmızı Kaplı Defter: Metni doğru yorumladım mı ya da bunun sahiden bir doğrusu var mıdır bilmiyorum ama her sayfada kafamın gerisinde daha evvel beni rahat bırakmamış başka bir gölgeyi buldum. Sanki tüm bu heykellerin gölgesine yalnız benim için bir ışık tutulmuş gibiydi. Birbirine konuk olan yaşamlardan ve acılardan bütüne varma fikrinin sonunda oluşan yelpazeye hayran kalmamak elde değil.

"Kırgınlık" hassas ve bir o kadar da korkunç gerçekleri okura yaşanan neyse sunan ve bunu incitmeden yapmayı başaran nadir kitaplardan biriydi. Bir okur olarak temas ettiği ve seslendiklerine hatta duyurduklarına kayıtsız kalmak mümkün değil. Diliyse muhteşemdi; efsunuyla yitip gittim.

Sırada Yazma Cesareti var; merakla okumaya devam.
Açıkçası bir türlü piyasada bulamadığım bir kitap. Pdf olarak ta bulamıyorum. Bulan yada elinde olan varsa mail adresimi atsam ve bana atsa çok minnettar kalırım
200 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Bazen dünya koşuşturmasından sıyrılıp, kendi köşene çekilip başka bir dünyaya dalmayı istersin ya işte orada Tolkien Usta çıkıverir karşına, seni kelimeleriyle, yazdığı masalın kurgusuyla alıp götürür uzaklara... Kaybolursun ya Orta Dünya'da Elfler'in, Hobbitler'in arasında ya da adı duyulmamış diyarlarda yaşayan rastgele birinin hayatının içinde bitiverirsin...Devler, ejderhalar karşılar seni, sen de masalın bir parçası olursun. İşte böyle bir usta Tolkien...

Masalı okurken yazdığı cümleler zihninde görselini oluşturmaya başlar, hayal gücün alır götürür seni uzak diyarlara. Ben Tolkien okurken onun dünyasında kaybolup gittiğim için çok değerli buluyorum yazdıklarını...Tolkien seni sayfalarca anlatsam yine az kalır, teşekkürler Orta Dünya'nın Efendisi okurlarını başka diyarlara alıp götürdüğün için:)

Masala gelince.... Ham'li Çiftçi Giles... Konforu seven, rahatına düşkün, koca göbekli Giles... "Kahraman olmak kim, sen kim? " diyecekken...Dur! Sakın deme! Ne demişti Tolkien Yüzüklerin Efendisi serisinde?

"Even the smallest person can change the course of the future.” (En küçük kişi bile geleceğin akışını değiştirebilir.)

Bir gün Giles'da hiç istemeden bir devi korkutup kaçırır ve ünü Ham köyüne yayılır ve macera da böyle başlar. Sonra Kral tarafından çağrılır ve Chrysoplax adındaki ejderhayı öldürmesi beklenir... Neyse detaylara girip de masalı baştan sona anlatmayacağım, kendime hakim olamıyorum sonra:))

Ben her Tolkien kitabı gibi bu masalı da çok sevdim, güldüm bol bol özellikle Giles'in köpeği Garm'a ve ejderha Chrysoplax'a...Ham'li Çiftçi Giles bana Bilbo Baggins'i hatırlattı konforu sevmesi ve miskinliği ile...

Kısacası bir masal diyarında kaybolayım derseniz, fantastik edebiyatı seviyorsanız, sade bir anlatım istiyorsanız, yeri geldiğinde gülüp yeri geldiğinde: "Eyvah şimdi ne olacak?" deyip maceraya katılmak istiyorsanız, hele bir de Tolkien hayranıysanız hemen başlayın okumaya!

Ve son olarak Tolkien ne derdi?
"“It simply isn't an adventure worth telling if there aren't any dragons.” ( İçinde ejderhalar yoksa, o macera anlatmaya değer değildir.)
O zaman bu macera okunmalı ve kuşaktan kuşağa anlatılmalı:)
Keyifli Okumalar!
152 syf.
·6 günde
Kitabı okurken hem hiçbir şey anlamadım hem de birçok cümlenin altını çizdim. Tespitlere hayret ettim, çıkarımlarını ve feminist bakış açısını takdir ettim. Pek çok sosyal olaya değinmiş hoşuma gitti.
Ama hepsi bütün bir roman mıydı değil miydi... aaaa bölümler arasında bütünlük var mıydı derken derken kitabı bitirdim:) biraz kafamdan dumanlar çıkmış olabilir, zorlandım:)

Sakin kafayla bir daha okuyayım ben bunu:)
ilk kitabımdı bu yazardan, diğer kitaplarını da okumaya sabırsızlanıyorum.
152 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Akıbeti bilinmeyen ,var olamamış , kaybolmuş insanların hayatlarını aktarmış Kırgınlıkla Nihan Kaya.Yalnız olduğunu sadece bir kere hissetmiş okur için bile etkileyeceği satırları var. Yazarı tanımakta geç kalmışım. 'Yazma Cesareti' isimli kitabını da okumak istiyorum. Son olarak der ki Nihan Kaya ;
'' Sizin yalanlarınızla, hilelerinizle baş edemedim. Bu bana dert oldu. Ben de sizin önünüzde diz çökmedim. Bu da size dert olsun. ''

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 410 okur okudu.
  • 14 okur okuyor.
  • 476 okur okuyacak.
  • 8 okur yarım bıraktı.