Hasan Yurtoğlu

Hasan Yurtoğlu

Yazar
8.2/10
9 Kişi
·
11
Okunma
·
3
Beğeni
·
123
Gösterim
Mutsuzum demiyor da yalnızım diyor!
İnsanlık; yalnız kalmaktan korkan mutsuz kimselerle,mutsuz olmaktan korkan yalnız insanların toplamı.
Hasan Yurtoğlu
Sayfa 17 - Karakum Yayınevi
Üniversite okumak için evden ayrılmıştım. Dedem bizim oralı Enver Usta'ya çırak durdum sanmış. Keşke Enver Usta'nın çırağı olsaydım, üniversiteye gidip malak oldum.
Hasan Yurtoğlu
Sayfa 155 - Karakum Yayınevi
Benim saatim artık işlemiyor. Benim saatim artık durmuş. Sabit bir noktaya, belli ana takılıp kalmışım... Benim şimdimi bir geçmiş rehin almış bırakmıyor.
Hasan Yurtoğlu
Sayfa 60 - Karakum
Üç tarafı cehaletle çevrili, her köşesi yoksullukla bezenmiş bu olağanüstü güzel ülkede... Nasıl yaşayacağız?
Hasan Yurtoğlu
Sayfa 118 - Karakum Yayınevi
Gencecik yaşımda taze bir başlangıç yapmak isteyecek kadar nasıl bayatlamıştım acaba?
Hasan Yurtoğlu
Sayfa 154 - Karakum Yayınevi
Bir günah bulsam da işlesem. Göt kadar kasabada üç meyhane. Beş tekel büfesi. Dört cami. Kasabalı ellisine kadar meyhanelerde içip içip, ölene kadar camilerde nedamet getirecek. Dünyanın en zor işi ölmek. Kasabada pazar günleri gibi.
Hasan Yurtoğlu
Sayfa 60 - Karakum
160 syf.
Hani bir sözcük yazarsınız, sonra üstünü karalayıp başka bir kelimeyi denersiniz de camdaki su damlalarının kıvrılıp gittiği incecik bir selinti oluşur. Böyle bir kitap Hasan Yurtoğlu’nun Pathika’sı.
Kendi değerini kendi biçen gözüpek bir yazarın romanı.
Pathika-Hasan Yurtoğlu

Kitap oldukça felsefi bir sunuşla başlıyor. Öze dönük. ‘ Okumak istediğim kitap... Yazmak istediğim biri daha... Ben’ diyor yazar. Ciddi bir anlatı ve dilden günlük bir dile geçişleri sıkça içinde barındıran kitap bu manada dağınık bir anlatım biçimine sahip. Ethica (Spinoza) çevirileri yapan karakter bir anda gördüğü çok güzel bir kızdan ‘afet’ diye bahsedebiliyor. Bu karakterin iki uç noktası mıdır yoksa zihinsel kalıplarım mı bilemedim.

Kitabın Ethica kısmındaki çeviri farklılıklarıyla alakalı bölüm benim için etkileyici bir yazım biçimiydi. Aynı anlamın farklı cümlelerle etki ve kavrayış biçiminin nasıl değiştiğini görmek yazarlık dersi gibiydi.

Yazarın kendisiyle konuştuğu ama herkesin duymasını istediği konuşmaların bir anda ciddileşmesi bana geliyor ki günümüzde ciddi meseleler konuşacak insan bulunamamasından kaynaklanıyor. Çünkü ne zaman konuşmalara başkaları dâhil olsa üslup hemen hafifliyor. Bu bilinçli bir geçiş olabileceği gibi benim bakış açımdan da kaynaklanıyor olabilir.

Sonuç itibariyle kitabın değindiği pek çok husus, kendini inşa etme, diğerlerinin hikâyeleri, aşk ve acılar, yazara ait kavrayışların dışa vurumu. Mühim ve yaşamsal. En genel kapsamda kitap, kendini inşa etme sürecinde çevresindeki pek çok unsurdan da yola çıkarak, daha önceden pek de bilmediği ve düz sandığı içsel yollarını patikalara dönüştürerek kendine zorlu bir yol seçen adamın romanı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hasan Yurtoğlu
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 11 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.