1000Kitap Logosu
Haydar Tunçkanat
Haydar Tunçkanat
Haydar Tunçkanat

Haydar Tunçkanat

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.0
27 Kişi
58
Okunma
8
Beğeni
728
Gösterim
Unvan
Türk Asker ve Siyasetçi
Doğum
Bandırma, Türkiye, 1921
Ölüm
14 Temmuz 2002
Yaşamı
Haydar Tunçkanat (1921; Bandırma, Türkiye- ö. 14 Temmuz 2002), Türk asker ve siyasetçi. 27 Mayıs Darbesi'ne Kurmay Albay olarak fiilen katılmıştır. 15 Ekim 1961'de yapılan genel seçimlerden sonra seçilen miletvekilleri ile kurulan T.B.M.M. 12. Dönem‎, 25 Ekim 1961'de toplanarak askeri rejime ve dolayısıyla Milli Birlik Komitesi'ne son vermesiyle Cumhuriyet Senatosu Milli Birlik Komitesi üyesi olmuştur. Yüksek Adalet Divanı tarafından verilen idam kararlarının onaylanmasıyla ilgili lehte oy kullanmıştır.

İncelemeler

Ömer Faruk Saygılı
İkili Anlaşmaların İçyüzü'ü inceledi.
268 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kendisi 60 Devrimi'nden sonra, devrimden önce dış politikada imzalanan anlaşmaların içeriklerini araştırması için görevlendiriliyor. Bugünlerde Türk liberallerin ve "demokrasi hakkımızdır" diye geçinen tayfanın biricik vazgeçilmezi, ülkeyi Amerikalılara ve NATO'ya peşkeş çeken Adnan Menderes'in gerçek yüzünü çok iyi aydınlatır.
İkili Anlaşmaların İçyüzü
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Cenk Çakır
İkili Anlaşmaların İçyüzü'ü inceledi.
268 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Tam bağımsızlık...
Mustafa Kemal, 9 Haziran 1921’ de Fransız hükümetinin temsilcisine tam bağımsızlığın ne anlama geldiğimi şu şekilde söylüyordu: “Tam bağımsızlık elbette siyasi, maliye, iktisat, adalet, askerlik, kültür gibi her alanda bağımsızlık ve tam özgürlük demektir. Bu saydıklarımdan herhangi birinde bağımsızlıktan yoksulluk ulusun ve ülkenin gerçek anlamıyla bütün bağımsızlığından yoksun olması demektir.” Ve yıllarca hem içerideki hem de dışarıdaki düşmanlara karşı verilen savaş, çekilen çileler sonunda Lozan’ da elde edilen başarı ve kaldırılan kapitülasyonlar ile yukarıda tam bağımsızlık için gerekli olan şartların uygulanması için uygun şartlar bir bir oluşmaya başlamış ve hızla da uygulanmış, genç Türkiye müthiş bir azimle çağdaşlaşma yolunda büyük işler başarmıştır. Ancak ne var ki yıllar sonra binbir çileyle elde edilip kaldırılan bu kapitülasyonlar ve uygulanan tam bağımsızlık, ulusallaşma ve millileşme çabaları 23 Temmuz 1945’ e kadar devam etmiş, yapılan ilk anlaşma ile Amerikan emperyalizmine tekrar verilmeye başlanmış ve devamı gelmiştir. Bu eser millileşme, ulusallaşma çabalarının heba edilmesini anlatan eserdir. Bağımsızlığımızın nasıl parça parça hiç edilmesini örneklerle anlatmıştır. Askeri, siyasi, iktisadi örnekleri okuyup yardım perdesi arkasında yabancıların dolarına, buğdayına, silahına, yedek parçasına, kredisine, teknik elemanına ve aklına muhtaç bırakıldığımızı göreceksiniz.
İkili Anlaşmaların İçyüzü
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Mehmet İNANIR
İkili Anlaşmaların İçyüzü'ü inceledi.
268 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
en büyük düşmanımız yine biziz
Kitabı okuyunca yapılan anlaşmaları görünce,insan ister istemez şöyle düşünüyor;bizim en büyük düşmanımız yine biziz.Kendi kendine itdiğin âdem Bir yere gelse idemez âlem *** Adlî (II. Bâyezid Han) *** Bir insanın kendi kendine yaptığını (iyilik veya kötülük), bütün insanlar bir araya gelse ona yapamazlar. "Biz Amerika olarak neden güçlüyüz, biliyor musunuz?" ABD eski Dışişleri Bakanı, "çünkü..." der; "bizler Amerika olarak içimizdeki vatan hainlerini çabuk öldürürüz. Dünyanın birçok memleketinde vatan hainlerini ise kahraman yapar, ülkelerinde önemli yerlere getiririz." Evet Henry kissenger'ın dediği gibi ülkemiz'deki vatan hainlerini kahraman yaptılar.
İkili Anlaşmaların İçyüzü
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
Emre
İkili Anlaşmaların İçyüzü'ü inceledi.
268 syf.
1945'ten 1967'ye kadar anlaşma adı altında ABD'ye verilen tavizleri GERÇEK belgelerle anlatan çok önemli eserlerden biridir. Gerçekten bu kitabı okurken TBMM'nin sitesinden o tarihte gerçekten böyle bir anlaşma yapılmış mı diye kontrol edemeden duramıyor insan. İşin ilginç yanı gülünç gelen, mantık dışı olan her anlaşmanın gerçekten var olmasıdır. Mutlaka ama mutlaka okumanız gereken eserlerden biri
İkili Anlaşmaların İçyüzü
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
5