Hüseyin Kemal Gürger

Hüseyin Kemal Gürger

Yazar
9.0/10
5 Kişi
·
10
Okunma
·
6
Beğeni
·
605
Gösterim
Adı:
Hüseyin Kemal Gürger
Unvan:
Türk Yazar
Şu an ada ülkesi İzlanda'da yaşayan Müslümanların tuttuğu yaklaşık 22 saatlik oruç, güneşin menziline göre değil, gecenin karanlığına göre hesaplandığından hatalıdır. İnsanların sırtına Allah'ın emretmediği bir yük yüklenmiştir. 22 saatlik açlık ve susuzluğa karşı 2 saatlik yeme içme fıtrata aykırıdır. İslam fıtrat dinidir. Bu bölgelerde güneşin ufuk çizgisi üzerindeki hareketi gölge uzunluklarına göre takip edilerek namaz ve oruç vakitleri hesaplanmalıdır. Yaklaşık 14-16 saatlik bizlerinki gibi bir süre oruçlu olmaları yeterlidir.

[Kitapta konu ile ilgili detaylı ayet tahlilleri bulunduğu için ilgili bölümü okumanızı tavsiye ederim.]
Ateist, deist ve agnostiklerin düştüğü en büyük yanılgı mealleri Kur'an zannetmeleridir. Mealdeki hatayı fark edeceğine, onu gönderen ilahi kaynağı reddederek telafisi olmayacak bir yola girmektedirler.
İDDİA: Alâk sûresinin 17. ve 18. âyetleri şöyledir: "O zaman çağırsın o kurultayını, meclisini! Biz çağıracağız zebanileri." Allah'ın Ebu Cehil ve meclisini yenmesi için zebanilere mi ihtiyacı vardır? Allah'ın "ol" demesi yeterli değil midir ki Ebu Cehil'i "Biz zebanileri çağıracağız." diye tehdit etmektedir?

İZAH: ... Allah el-Hay olandır, hayat verendir. Ancak öldürmede ölüm meleklerini kullanır.
... "Celâl sahibi ve cömert olan Rabbinin ismi mübarektir." (Rahman 78) âyette celalli, cezalandırıcı yerine, "ceza sahibi" denirken, zatına dolaysız cömert deniyor.
"Haydi, meclisini çağırsın." (Alak 17) âyetteki "nadiyeh" kelimesi meclis, lobi, kulüp ve loca gibi kullanıldığı cümleye göre mana almaktadır. Bu manada suçun ferdi olmaktan öte örgütlü bir şekilde yapıldığına atıf mevcuttur. ... Alak 18. âyetteki zebani zapt edenler, tutanlar, tutuklayanlar manasında kolluk kuvvetlerine bir atıftır. Türkçe'deki zabıta da zabıt tutup suçu kayda geçirdiğinden aynı kökten bir isimlendirme almıştır. ...
"Allah mealleri neden korumuyor?" sorusunu soranlara şunu sormak lazım: 1400 yıldır yaşayan biri var mı ki Kur'an'ın meali, hiç değişmeden sürekli bu uzun kişiye tek tip hitap etsin? Kur'an, içinde evrensel sabiteler ve ilkeler barındırdığı gibi, asrın idrakine ve sorunlarına çözümler sunan değişkenleri de ihtiva eder.
İDDİA
"Hz. Muhammed 'in mucizelerinden birisi" "şakk-ı Kamer"(Ayın Yarılması) olayıdır.
Olay birçok hadiste geçer. Kur’an Kamer 1.ayetin de "Kıyamet saati yaklaştı ay yarıldı" ifadesiyle bunu doğrular. Eğer Ay Arap yarımadası uzerine içine yeni doğuyor ise Astronomi ile ilgili Çin vs. büyük medeniyetlerde neden böyle bir kayıt bulunmaktadır.
Bunu sadece Müslümanlar mi görmüştür.
Elçi Ayı yarmadan çevresinde bulunanları ikna edemiyecekti.
Hiç böyle olmadan iman daha makbul değil midir?

İZAH
Kamer 1"Saat yaklaştı Ay yarıldı."
Sistemin son bulmadan önceki muhtemel bir olaydan bahseden bir ayettir.
Büyük ihtimal ile o zamanda son dan önce insanlar bunu izleyecekler.
Son senaryolarından biride meteor düşmesine dairdir. Olayın mahiyeti bizim için bilinmezdir.
"Onlar bir ayet görseler yüz çevirirler." (Kamer 2)
Buradaki "ayet" kelimesi (mucize) olarak çevrilerek bu olayın
Hz Muhammed ile alakalı olduğu sanılmiştir.

Ancak Kur'an'da sihir ve ayet kelimeleri Saffaat ve Müddessir Sürelerin de şöyle yer alır " VE bir ayet gördükleri zaman alay ederler" Ve:Bu sadece apaçık bir sihirdir" derler." (Saffaat 15)
"Sonra baktı sonra yüzünü ekşitti ve suratını astı. Sonra arkasını döndü ve kibirlendi. Şöyle dedi:
" Bu sadece öncekilerden nakledilen bir sihirdir(büyüdur. ) Bu yalnızca bir insan sözüdür."(Müddessir 21-25)

Bu ayetlerde sihir denilen, muhatabını etkileyen Kur'an ayetleridir. Yoksa sihirbazların sihirleri değildir.
Zaten Kamer süresinin devamı bu sihirrin ayetler olduğunu kanıtlar mahiyettedir.
" Yalanladılar ve kendi heva (istek ve tutku)larına uydular; oysa her iş 'sonunda kendi amacına varıp karar kılacaktır.' Andolsun, onlara (kendilerini şirkten ve bozulmalardan) caydırıp vazgeçirtecek nice haberler geldi. Bunlar son derece hikmetli haberlerdir, ama uyarılar işe yaramıyor." (Kamer 3-5)

Mucize kavramı Hicri 3. Yüzyıldan sonra kitaplara girmiştir Arapça bir kelime olan mucize Kur'an'da hiç geçmemesine rağmen itikadi bir mesele haline gelmiştir elçilerin gösterdiklerini bazı alışılmadık olayları sünnetullah çerçevesinde anlayanlar Allah'ın kudretine helal geldi zanlı ile tekfir edilmiştir. Kur'an'daki anlatılan tüm olağanüstülükler bu dünyanın kanunlarına uygun anlaşılmalıdır.

Zira Mucizeler sünnetullah çerçevesinde gerçekleşmiştir.
Olağanüstü güçleri olan birinin mücadele vermekten uzak yaptığı tebliğden ve ispattansa kısıtlı imkanlara rağmen Emek odaklı bir mücadele ile kazanılan ikna daha değerli ve üstündür zaten iman ispat ile değil ikna ile edilen bir kanaattir resullerin işi ispat değil ikna dir
Zira mutlak gayb olan Allah’ı ispat imtihanı bitirir.
Elçiler tabiat kanunlarına aykırı şeyler yapıp Elçiliği ispatla sorumlu değil imtihan perdesini kaldırmayacak ölçüde insanları ikna ile sorumludur.
Kadir - i mutlak olan Allah'ın koyduğu yasaları bozmadan murat-i İlãh'ı yı gerçekleştirdiğini savunmak bizce daha doğru daha yüce bir bakış açısıdır."
{H. Kemal Gürger Ateizm ve Deizmin Sorularına Karşı İddialar ve İzahlar sf ;181-183}
"İman ispat ile değil ikna ile edinilen bir kanaattir Resûllerin işi ispat değil ikna dir."
{H. Kemal Gürger/Ateizm ve Deizmin Sorularına Karşı İddialar ve İzahlar
sf; 183 - Düşün Yayıncılık}
Aykut ÇARIK
Aykut ÇARIK Ateizm ve Deizmin Sorularına Karşı İddialar ve İzahlar'ı inceledi.
253 syf.
·Beğendi·10/10
Hüseyin Kemal Gürgeri yaklasik 2 sene once tanidim. Ogunden beri derslerini takip ediyorum. İzahlar ve anlatimlar hep kuran temelli. Bu kitabinda da, ateistlerin islama ait oldugunu sandiklari goruslerin, aslinda islamla alakali olmadigini, ayetlerin gercek anlamlari uzerinden soru cevap seklinde cok guzel aciklamasi yapilmis.
M. Sinan Öznişastacı
M. Sinan Öznişastacı Ateizm ve Deizmin Sorularına Karşı İddialar ve İzahlar'ı inceledi.
253 syf.
·170 günde·9/10
YouTube videolarından tanıdığım yazar, videolarında bahsettiği konuları yazılı hâle getirerek olumlu bir iş yapmış.
Kur'an'a iman etmeyen kesimlerin sorularına ayetler muvacehesinde cevaplar verilmeye gayret edilmiş.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hüseyin Kemal Gürger
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 10 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 21 okur okuyacak.