İbnü`l-Cevzi

İbnü`l-CevziHatırlı Satırlar yazarı
Yazar
8.7/10
550 Kişi
2.643
Okunma
322
Beğeni
22,9bin
Görüntülenme

Hakkında

İbnü'l Cevzi (1116 - 1201), 12. yüzyılda yaşamış Arap din, tarih ve tıp bilgini. Tam ismi 'Ebu'l-Ferec İbnü'l Cevzi Ebu Abdurrahman bin Ebi'l Hasan' olan İbnü'l Cevzi, 1116 yılında doğmuştur. Doğum tarihi üzerinde bazı ihtilaflar olmuştur, bazı alimler doğum tarihinin 1116 değil, 1114 olduğunu söylerler. Daha çok küçük yaşlarda dönemin büyük alimlerinin yanına girmiş, onların himayesinde yetişmiştir. Özellikle hadis ve tefsir alanında birçok çalışmaya imza atmıştır. Her ne kadar en çok hadis ve tefsir alanında kaleme aldığı eserlerle adı duyulsa da, özellikle tarih üzerine birçok önemli eseri vardır. Bunların dışında dil üzerine de bazı çalışmaları olmuştur. 1201 yılında vefat etmiştir. El-Muntazım fi tarihil-mêluk vel-ümem adlı 10 ciltlik eseri vardır. Çok fazla okumaya düşkünlüğüyle bilinir ölmeden kısa süre önce hala öğrenmeye doymadığını söylemektedir. 'İKRA' ile başlayan dinimizde islam ile okumanın nasıl yakın olduğunu göstermiştir. çok fazla okumasıyla eşit şekilde yazmıştır çoğu eseri günümüze ulaşmamıştır. Ölmeden önce ev hapsine mahkum edilmiştir, 5 yıl orada kalmış ve kendi ihtiyaçlarını kendisi karşılamış hapsi bittikten bir hafta sonra vefat etmiştir. Üçü erkek sekiz çocuğu olduğu söylenmektedir iyi bir aile babasıdır çok fazla maddi sıkıntı çekmemesi kitaplara düşkünlüğü ve kütüphanesini geliştirmekte ki avantajlarından olmuştur.
Tam adı:
Ebu`l-Ferec İbnü`l Cevzi Ebu Abdurrahman bin Ebi`l Hasan
Unvan:
Arap Din, Tarih, Tıp Bilgini, Yazar
Doğum:
Bağdat, Irak, 1116
Ölüm:
Bağdat, Irak, 15 Haziran 1201

Okurlar

322 okur beğendi.
2.643 okur okudu.
189 okur okuyor.
1.774 okur okuyacak.
92 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Ahmed bin Hanbel rh der ki; Kalbim için en huzurlu olanın yalnızlık olduğunu gördüm…
Reklam
Kalplerinizi dinlendirin
Hazreti Ali -ra- şöyle der: "Kalplerinizi dinlendirin ve onları dinlendirmek için ince -ve hoşa giden hikmetli- sözleri talep edin. Çünkü bedenlerin bıktığı gibi kalpler de bıkar."
Hayırlı Ramazanlar insanlar :)
Herkese selamün aleyküm, Aranızdan bir kişiye aşağıda yer alan eser gruplarından birini hediye etmek istiyorum. Yapmanız gereken tek şey seçtiğiniz eser grubunu yorumlarda belirtmektir. Sadece 1 grup seçilecektir, fazla seçenlerinki dikkate alınmayacaktır, bilginize. Hayırlısı olsun herkesler için :) Açıklanma Tarihi: Çarşamba Eserler: I.Grup
"Yastığı bu kadar seviyorken, yüce insanların konumuna ulaşmayı mı umuyorsun?"
İbnü`l-Cevzi
İbnü`l-Cevzi
Reklam
☘️ Rızıkların en hayırlısı; Anne duâsı, baba rızâsı ve sadık dostun duâsıdır. ☘️
İbnü`l-Cevzi
İbnü`l-Cevzi

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
552 syf.
·
Puan vermedi
·
14 günde okudu
Baştan sona kadar öğüt dolu bir âlim eseri kitabı ayet hadis ve hikayeler ile süslemiş. Bir müslümanın yaşamından ölümüne kadar uyması gereken kuralları edepleri bir kurtuluş reçetesi olarak yazmış.İbnül Cevzi kendi ayıp ve kusurlarını nefsini kınayarak bu eseri kaleme almış. Ve sonunda şunu ekler bu eseri bir manevi kurtuluş ve güzel ahlâkı yansıtan bir ayna olarak tamamladım. Bunu okuyan her müslüman ben çok eksiğim diyecektir!
Bir Alimin Günlüğü
Bir Alimin Günlüğüİbnü`l-Cevzi · Sufi Kitap · 2019120 okunma
512 syf.
9/10 puan verdi
"Bu kitabı şeytanın fitne ve oyunlarından sakındırnak, sıkıntı ve mesakkatlerinden korumak, gizli şeylerini açığa çıkarmak için kaleme aldım.Gayesinde sadık olan herkese Allah cömertliğiyle yardımda bulunsun." Kitabı yıllar önce okumuştum. Ama Nureddin Yıldız hocanın İşi vaktinde çok olanlar adlı kitabında Bu kitap hakkında
Şeytanın Hileleri
Şeytanın Hileleriİbnü`l-Cevzi · Polen Yayınları · 0271 okunma
272 syf.
8/10 puan verdi
Ömürlük bir hatır ve bu hatra birkaç satır
Merhaba, Hatırlı Satırlar kitabı ilimizin Asımın Nesli Okuma Grubu mart ayı kitabıydı. Tahlil etmesi aşırı derecede zor olsa da okuması epey keyifli ve kolaydı. Müellifimiz İbn-i Cevzî, Hanbelî mezhebine mensup büyük bir müfessîr, kudretli bir edîb, târih ve terâcim (biyografi) müellifi. Her konuda bir fikri, bilgisi olan ve bunu layıkıyla becerebilen nadir insanlardan. Kitap da zaten bu her konuda düşünmüş olmanın bir neticesi. Kitapta insanın tabiatı, haset, vaktin önemi, şeytan, nefis, ilim, vera, dua, sabır, dostluk, arzular gibi bir çok geniş ve farklı meselelerde yaptığı tefekkürleri ve bunların neticesinde ulaştığı düşünceleri paylaşmış yazarımız. Durup durup "Vay bee" dediğim onlarca cümleyi veya "Çok mantıklııı" diye ayağa kalkıp tepki vermelerimi saymazsak fazlaca da akıcı. Birçok yerde İmam Gazali'yi andırdı bana. Hikmet arayışında olanlara tavsiye, dostlara emirdir, iyi okumalar efendim.
Hatırlı Satırlar
Hatırlı Satırlarİbnü`l-Cevzi · Tahlil Yayınları · 2011467 okunma