1000Kitap Logosu
İbnü'l-Cevzi
İbnü'l-Cevzi
İbnü'l-Cevzi

İbnü'l-Cevzi

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.8
369 Kişi
1.271
Okunma
162
Beğeni
8,3bin
Gösterim
Tam adı
Ebu'l-Ferec İbnü'l Cevzî Ebu Abdurrahman bin Ebi'l Hasan
Unvan
Arap Din, Tarih, Tıp Bilgini, Yazar
Doğum
Bağdat, Irak, 1116
Ölüm
Bağdat, Irak, 15 Haziran 1201
Yaşamı
İbnü'l Cevzî (1116 - 1201), 12. yüzyılda yaşamış Arap din, tarih ve tıp bilgini. Tam ismi 'Ebu'l-Ferec İbnü'l Cevzî Ebu Abdurrahman bin Ebi'l Hasan' olan İbnü'l Cevzî, 1116 yılında doğmuştur. Doğum tarihi üzerinde bazı ihtilaflar olmuştur, bazı alimler doğum tarihinin 1116 değil, 1114 olduğunu söylerler. Daha çok küçük yaşlarda dönemin büyük alimlerinin yanına girmiş, onların himayesinde yetişmiştir. Özellikle hadis ve tefsir alanında birçok çalışmaya imza atmıştır. Her ne kadar en çok hadis ve tefsir alanında kaleme aldığı eserlerle adı duyulsa da, özellikle tarih üzerine birçok önemli eseri vardır. Bunların dışında dil üzerine de bazı çalışmaları olmuştur. 1201 yılında vefat etmiştir. El-Muntazım fi tarihil-mûluk vel-ümem adlı 10 ciltlik eseri vardır. Çok fazla okumaya düşkünlüğüyle bilinir ölmeden kısa süre önce hala öğrenmeye doymadığını söylemektedir. 'İKRA' ile başlayan dinimizde islam ile okumanın nasıl yakın olduğunu göstermiştir. çok fazla okumasıyla eşit şekilde yazmıştır çoğu eseri günümüze ulaşmamıştır. Ölmeden önce ev hapsine mahkûm edilmiştir, 5 yıl orada kalmış ve kendi ihtiyaçlarını kendisi karşılamış hapsi bittikten bir hafta sonra vefat etmiştir. Üçü erkek sekiz çocuğu olduğu söylenmektedir iyi bir aile babasıdır çok fazla maddi sıkıntı çekmemesi kitaplara düşkünlüğü ve kütüphanesini geliştirmekte ki avantajlarından olmuştur.
Süheyla
Cennetin Davetlileri'ni inceledi.
136 syf.
·
10/10 puan
“Bu dünya müminin zindanı, kafirin cennetidir.“
“Nasıl Yaşarsanız Öyle Ölürsünüz Nasıl Ölürseniz Öyle Dirilirsiniz” Hadis-i Şerifi şu kısacık hayatımızın aslında bir özeti gibidir. Nasıl ki dünya hayatı en somut haliyle mevcut ise ahiret hayatı da orada bir yerlerde bizi bekliyor. Bu kitapta cennete girebilmek için hayatımızı nasıl yaşamamız gerektiği ve ölüme karşı nasıl bir yaklaşım içinde olmak gerektiği anlatılıyor. Bunlardan birkaçı şöyle: -Kaderi seve seve kabullenmek… -İnsanlara dertlerimizi sızlanmamak… -Duygu ve tutku ile değil akıl ile hareket etmek… -Musibetlere ve belalara sabretmek… -Allah’ın rahmetinden ümit kesmemek… Bu dünyada aklımızı kullanarak, kalbimizle hissederek ve ruhumuzla özümseyerek yaşamaya özen göstermeliyiz. Benim için istifade ettiğim bir kitap oldu. Bu tarz kitaplar yaşam kalitesini gerçekten arttırıyor, her davranışta daha özenli olmaya yöneltiyor insanı. Herkes okumalı!..
Cennetin Davetlileri
9.1/10
· 144 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Beyza Nur
El-Muntazam Fi Tarihi'l-Ümem'de Selçuklular'ı inceledi.
192 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
İbnü'l Cevzi, mübalağalı rivayetleri yüzünden fazlaca tenkit edilen bir şahsiyet. Dolayısıyla eserinde bazı rivayetlerin taraflı, abartılmış ve akıl dışı olduğunu görmek mümkün. Sultan Melikşah'ın eşlerinin karıştırılması, oğlunun ölümü yüzünden intihara kalkıştığının, Melikşah'ın kısa bir süre batini tarafı olduğunun ayrıca vezirini öldürttüğünün söylemenin hiç bir inanılacak tarafı yok. Melikşahın ölümünden yaklaşık 50 sene sonra yazılmasına rağmen İbnü'l Cevzi'nin, Sultan'ın Allahı sorguladığını nereden bildiği ise şüphelidir. Diğer kaynaklarca tasdiklenebilir bilgiler olmasına karşılık mübalağalı rivayetlerden dolayı İbnü'l Cevzi'ye olan güven zedeleniyor. Eseri tercüme eden Ali Sevim ise dipnotlarla ek bilgiler vererek kitabı anlaşılabilir kılmakta. Yine de Abbasi-Selçuklu ilişkilerinin anlatıldığı, dönemine göre iyi bir eser.
El-Muntazam Fi Tarihi'l-Ümem'de Selçuklular
OKUYACAKLARIMA EKLE
13
Aleyna
Cennetin Davetlileri'ni inceledi.
136 syf.
·
3 günde
·
10/10 puan
Sufi kitap yayınevi çok güzel kitaplar yayınlıyor, kitapların içeriği dışında kapak tasarımları da çok güzel :) Cennetin davetliler de o kitaplardan birisi, ince bir kitap olduğu için çabucak bitirilebilen kitaplardan.. Bu kitapta isminden de tahmin edilebileceği üzere cennete girebilmek için hayatımızı nasıl yaşamamız gerektiğini anlatıyor ve ölüm hakikatini tefekkür edebilmenizi sağlıyor. Kitabın son kısmında da Peygamberlerin, sahabelerin, Allah'ın veli kullarının ölüm karşısındaki tavırları, musibetler karşısında neler yaptıkları ve son nefeslerinde ki duruşlarının nasıl olduğu çok güzel ve akıcı bir şekilde anlatılmış. Ben okurken çok güzel şeylere şahit oldum ve çok keyif aldım. Sizlerin de keyif alabilmesi umuduyla, iyi okumalar.
Cennetin Davetlileri
9.1/10
· 144 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
8