Zekiler Kitabı Kitabu´l Ezkiya

7,8/10  (6 Oy) · 
12 okunma  · 
4 beğeni  · 
690 gösterim
"Kitabu´l Ezkiya (Zekiler Kitabı) zeki insanların zeka pırıltılarıyla dolu hikayelerini anlatarak zekayı ve derin anlayışı yücelten bir eserdir. Peygamberler başta olmak üzere insanlığın hemen her seviyesinden zeka örnekleri verilen bu eserin amacını İbnü´l-Cevzi şöyle özetliyor: "Bu kitapla üç şeyi yapmak istedim: 1-Kıssalarını anlatmak suretiyle bu nitelikteki insanları tanıtıp kıymetlerini takdir etmek, 2-Onların seviyesine çıkma kabiliyeti olan insanların ufkunu açmak, 3-Zekasına erişemeyeceğini insanların kıssalarını anlatarak, kendini beğenmiş kimseleri eğitip yola getirmek." (Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  214
 • ISBN:
  9799757796533
 • Çeviri:
  Enver Günenç
 • Yayınevi:
  Şule Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nejat D 
08 May 10:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap alanında tek ve rakipsiz ve mutlaka herkesin okuması gereken bir kitap bence. Asıl ismi Kitab ül Ezkiya olan bu kitap İbni Cevzi nin yazmış olduğu bir baş yapıt.

Üstün zekalılar hakkında bilgi sahibi olduğum için kitaptan farklı beklentiler içindeydim, teknik bilgi, hayat hikayesi falan bekliyordum ama kitap zeki insanları başka bir şekilde ele almış. Daha doğrusu zeki insanlar değil de uyanık insanlar desek daha doğru olacak galiba. Kısa hikayelerle bir durum karşısında verilen cevaplar şeklinde oluşturulmuş bir kitap. Okunmalı mi? Fikir sahibi olmak ve farklı bir bakış açısı kazanmak için okunmalı elbette.

Mathemazel 
19 Nis 23:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitabi lise yillarinda okumustup.epey once:)
Aklimda kalici bir iz birakti.zekiligin hazir cevaplilik ve bulundugu her durum icin cozum stratejisi uretebilmek oldugunu anladim.
Kitabi okuyacak olan kisiler icin hikayelestirilmis bir anlatim var.