Zekiler Kitabı Kitabu´l Ezkiya

8,1/10  (7 Oy) · 
14 okunma  · 
3 beğeni  · 
731 gösterim
"Kitabu´l Ezkiya (Zekiler Kitabı) zeki insanların zeka pırıltılarıyla dolu hikayelerini anlatarak zekayı ve derin anlayışı yücelten bir eserdir. Peygamberler başta olmak üzere insanlığın hemen her seviyesinden zeka örnekleri verilen bu eserin amacını İbnü´l-Cevzi şöyle özetliyor: "Bu kitapla üç şeyi yapmak istedim: 1-Kıssalarını anlatmak suretiyle bu nitelikteki insanları tanıtıp kıymetlerini takdir etmek, 2-Onların seviyesine çıkma kabiliyeti olan insanların ufkunu açmak, 3-Zekasına erişemeyeceğini insanların kıssalarını anlatarak, kendini beğenmiş kimseleri eğitip yola getirmek." (Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  214
 • ISBN:
  9799757796533
 • Çeviri:
  Enver Günenç
 • Yayınevi:
  Şule Yayınları
 • Kitabın Türü:

Üstün zekalılar hakkında bilgi sahibi olduğum için kitaptan farklı beklentiler içindeydim, teknik bilgi, hayat hikayesi falan bekliyordum ama kitap zeki insanları başka bir şekilde ele almış. Daha doğrusu zeki insanlar değil de uyanık insanlar desek daha doğru olacak galiba. Kısa hikayelerle bir durum karşısında verilen cevaplar şeklinde oluşturulmuş bir kitap. Okunmalı mi? Fikir sahibi olmak ve farklı bir bakış açısı kazanmak için okunmalı elbette.

Mathmazel 
19 Nis 23:15 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitabi lise yillarinda okumustup.epey once:)
Aklimda kalici bir iz birakti.zekiligin hazir cevaplilik ve bulundugu her durum icin cozum stratejisi uretebilmek oldugunu anladim.
Kitabi okuyacak olan kisiler icin hikayelestirilmis bir anlatim var.

Küçükken okuduğum enteresan kitaplardan biridir. Zeki insanlar ile ilgili Araplar arasında dolaşan rivayetler anlatılıyor. Dediğim gibi garip bir kitap ve farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Tavsiye edilir.

Kitaptan 2 Alıntı

Akıllı kimsenin alameti susması, sakinliği, gözünü koruyup yerinde hareket etmesi ve hadiselerin sonunu gözlemesidir.

Zekiler Kitabı, İbnü'l-CevziZekiler Kitabı, İbnü'l-Cevzi

"Adamın biri Süleyman(a.s) gelir ve kazlarının komşuları tarafından çalındığını iddia eder. Hz. Süleyman halkı mescide toplar. Sonra minbere çıkıp, "içinizden biri hem komşusunun kazlarını çalıyor; hem de çaldığı kazların tüyleri kafasında olduğu halde utanmadan mescide geliyor!", deyince cemaatten biri eliyle kafasını sıvazlar. Bunun üzerine Süleyman(a.s) "Tutun! İşte hırsız budur! der."

Zekiler Kitabı, İbnü'l-CevziZekiler Kitabı, İbnü'l-Cevzi