Zekiler Kitabı

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.630
Gösterim
Adı:
Zekiler Kitabı
Sayfa sayısı:
126
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ezr Yayınları
Baskılar:
Zekiler Kitabı
Zekiler Kitabı
214 syf.
·7/10
Kitabi lise yillarinda okumustup.epey once:)
Aklimda kalici bir iz birakti.zekiligin hazir cevaplilik ve bulundugu her durum icin cozum stratejisi uretebilmek oldugunu anladim.
Kitabi okuyacak olan kisiler icin hikayelestirilmis bir anlatim var.
214 syf.
Üstün zekalılar hakkında bilgi sahibi olduğum için kitaptan farklı beklentiler içindeydim, teknik bilgi, hayat hikayesi falan bekliyordum ama kitap zeki insanları başka bir şekilde ele almış. Daha doğrusu zeki insanlar değil de uyanık insanlar desek daha doğru olacak galiba. Kısa hikayelerle bir durum karşısında verilen cevaplar şeklinde oluşturulmuş bir kitap. Okunmalı mi? Fikir sahibi olmak ve farklı bir bakış açısı kazanmak için okunmalı elbette.
214 syf.
·Beğendi·8/10
Cümleten merhaba arkadaşlar. Yoğunluktan dolayı kitabı ekleyemedik ama olsun. Çok güzel, hakikatli sözler ve yerine göre güldüren hikayeler ile öğütler içeren bir kitap okuduk.
Ayrıca değinmem gerekiyor. Sanırım döneminde Türklerden çok çekmiş millet. Gerçekten de yazarda acayip derecede bir Türk Milletine karşıtlık, hayret, şaşkınlık ve kızgınlık fark ettim. Ancak belirtmeliyim ki ‘Hakaret’ yok!
Böylece güzel bir kitabı bitirdik. Çerez niyetine okunabilir bir eser. Zaman geçirmek adına yolda falan oldukça iyi gidiyor ve sıkmıyor.
Ayrıca mesaj atanlar olmuş ama acilen çıkmam gerektiğinden ilgilenemedim. Akşama ilgilenip ona göre mutlaka geri dönüş yapacağım. Özürlerimi sunuyorum, lütfen kabul ediniz. İyi akşamlar efendim..
214 syf.
Kitap sahabeler, islam alimleri, ulama tarafından olaylara akıl ile yaklaşımı, keskin zekayı gösterir örnekler ile dolu. Orta derecede bir kitap. Özellikle kıssalardan oluşuyor. İnsanlığın her kesiminden zekâ örneklerini, Doğu'nun kadim geleneği olan kıssa metoduyla anlatıyor.
%15 (30/214)
·Beğendi·10/10
İbni Ömer in rivayet i göre peygamber s.a.v aklının sağlamlığını bilmeden kişinin Müslümanlığına hayran olmayınız buyurmuştur zekiler kitabı da geçiyor
Zekiliği, Allah katında tek hak din olan İslam ile anlatma çabası benim nezdimde takdir görecek bir çaba bu sebeple bu kitabı okumaya karar vermiştim. Kitabı okumaya başladığımda büyük bir hayal kırıklığına uğradım uydurma hadislerle dolu İslamla alakası olmayan bir kitap. Hadis konusu ortaya büyük tartışmalar çıkaran bir konu olmasına karşın hiç kaynak belirtilmeden bir sürü hadis yazılmış ve bu hadislerin uydurma olduğu aşikar. Tek kelime ile rezalet...
Zekiliğin dikkat ile ilgisi olduğunu anladım,gerçekten ufuk açıcı fikirler. Hiç sıkılmadan okuduğum bir kitapdı.Okuyacaklarım kısmına ekleyin derimm.
214 syf.
·4 günde·5/10
Kitabımız Sahabeler, İslam düşünürleri ve alimleri tarafından bilimum olaylara mütevazi ve akıllıca yaklaşımı anlatmaktadır.
Bu tarz kıssaları okumayı sevenler için iyidir, lakin dili ağırdır.
214 syf.
·6/10
Kitap kimisi bir paragraf kimisi bir sayfa süren çok çok kısa hikayelerden oluşuyor. Bu hikayelerin kimisi zeka, kimisi uyanıklık, kimisi üçkağıtçılık, kimisi de açıkça hile içeriyor. Yani hepsine zeka ürünü demek de doğru olmaz.
214 syf.
·208 günde·4/10
Arap coğrafyasında, daha doğrusu İslami tarihlerde yaşamış zeki insanların, olaylara tepkileri ve cevapları derlenmiş. Ama kesinlikle olmasa da olur.
Muhammed bin Ka'b el-Kurani rivayet ediyor: Bir adam, Hz. Süleyman'a gelir. Komşusunun kazlarını çaldığını öne sürer. Hz. Süleyman, halkı mescide toplar. Sonra minbere çıkar. "içinizden biri hem komşusunun kazlarını çalıyor hem de o kazların tüyleri kafasında, utanmadan mescide geliyor." dedi. Cemaatten biri eli ile kafasını sıvazladı. Bunun üzerine Hz. Süleyman, "yakalayın hırsız bu" dedi.
Akıllı kimsenin alameti susması, sakinliği, gözünü koruyup yerinde hareket etmesi ve hadiselerin sonunu gözlemesidir.
Bedevinin biri şöyle dua etmişti;
"Allahım!
Kim bana bir defa zulmederse onu cezalandır!Kim,iki defa zulmederse ve beni üzerse onu da cezalanır! Kim de bana üç defa zulmederse hem beni hem onu cezalandır!"
Ebu Razin anlatıyor: Hz. Abbas'a şöyle soruldu. "Sen mi büyüksün yoksa Yüce Peygamber mi?" O da şöyle yanıtladı. " O benden büyük. Ama ben ondan daha önce doğdum."
"Adamın biri Süleyman(a.s) gelir ve kazlarının komşuları tarafından çalındığını iddia eder. Hz. Süleyman halkı mescide toplar. Sonra minbere çıkıp, "içinizden biri hem komşusunun kazlarını çalıyor; hem de çaldığı kazların tüyleri kafasında olduğu halde utanmadan mescide geliyor!", deyince cemaatten biri eliyle kafasını sıvazlar. Bunun üzerine Süleyman(a.s) "Tutun! İşte hırsız budur! der."
Rabia bin Nacid anlatıyor: Muaviye bin Ebu Süfyan'a, Aklın ulaştığı en son nokta nedir diye soruldu. O da "Hiç kimseye güvenmemektir." Dedi.
Bir gün şeytan gelir ve "sen, Allah’ın takdir ettiğinden başkasının sana isabet etmeyeceğini söylüyorsun. öyleyse şu dağa çık da kendini aşağıya at! Kurtulman takdir edilmişse kurtulursun" der. İsa as da " Ey melun! Allah kullarını imtihan edebilir. Kullarınsa Allah'ı imtihan etmeye hakları yoktur" karşılığını verir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Zekiler Kitabı
Sayfa sayısı:
126
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ezr Yayınları
Baskılar:
Zekiler Kitabı
Zekiler Kitabı

Kitabı okuyanlar 70 okur

  • Zehranur Hasekioğlu

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%3.3 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0