Işıl Döneray

Işıl Döneray

Tasarımcı
8.3/10
8 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
960 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Ba-yıl-dım! Tek kelimeyle harikaydı. Daha iyi açıklayabilmek adına; Binbir Gece Masalları ile La Fontaine'in Masallar'ını karıştırın, bazı öykülere biraz da müstehcenlik ekleyin. Muhteşem karışımınız 100 güne 100 öykü şeklinde ellerinizde. (Bu arada bir yanlış anlaşılmaya mahal vermemek adına, Boccaccio'nun La Fontaine'den değil La Fontaine'in bu öykülerden etkilendiğini belirtmek isterim.) Birbirinden güzel, didaktik ve eğlenceli öykülerden oluşan bu iki ciltlik kitabı tahminimden çok daha hızlı ve keyifle okudum. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri olduğuna da can-ı yürekten inanıyorum. İyi ki #dünyaedebiyatıokuyoruz etkinliğimize İtalyan Edebiyatı'nı dahil etmişiz. Yıldızlı tavsiyemdir. =)
960 syf.
·Beğendi·9/10
Bir yazar bu kadar mı samimi olur? Hikâyeleri bu kadar mı kendisini sevdirir? Bitmesini istemediğim bir okuma oldu. On kişinin toplam 10 günde anlattığı 100 hikâyeden oluşuyor kitap. Zaten "Decameron" da "on günlük kitap" demekmiş. İtalyan edebiyatı açısından çok önemli olan kitap, 1350 yılında, kadınlar için yazılmış. Kitabın kapaklarının (iki ciltlik basımını okudum ve ciltlerin kapakları farklıydı) içeriği abartılı bir biçimde yansıttığını düşünüyorum. Çünkü bazı hikâyeler müstehcen olsa da bunlar aleni bir açıklıkla değil de tatlı bir benzetme diliyle anlatılmış. İçindekiler bölümü kitabın sonuna saklanmış (ikinci cilt) ve oldukça ayrıntılı bir içindekiler olmuş bu. İlgili gün kim kral ya da kraliçe, kim hangi hikâyeyi anlatmış hatta hikâyelerin özetine de yer verilmiş burada. Eğer bir kitapçıya giderseniz ve orada bu kitabı görürseniz mutlaka önsöz ve girişi okuyun. Giovanni Boccaccio'nun samimi dili sizi hemen çekecektir. "Decameron adlı kitabın onuncu ve sonuncu günü burada bitiyor."
960 syf.
·70 günde·Beğendi·9/10
Kadınlar için yazılmış,kadınlara ithaf edilmiştir. 3 erkek 7 kadın 10 gün geçirmek için birbirlerine hikaye anlatıyor. Tekniği önemlidir çünkü batı için yeni teknik olan hikaye içinde hikaye anlatma tekniğiyle yazılmıştır. Decameron'daki 100 hikaye kadın-erkek münaesebeti,kilisenin bozulmuşluğu,din adamları gibi konuları ele almıştır.
%22 (91/415)
Neden kitabı yarım bıraktığıma dair kendime not: Kaç gündür kitabı her elime aldığım zaman kitabın gözlerimi aşırı derecede yormasından (Kitabın yapısından mıdır harflerin çok küçük oluşundan mıdır bilmiyorum. Diğer kitaplarda bu sorun olmuyor) ve bu nedenle gözümün sulanıp okumayı yarım bırakmak zorunda kaldığımdan kitaptaki olayları kaçırıyor ve anlamakta zorluk çekiyordum.. Başta beyin fonksiyonlarımdan şüphe etsem de kendimi zorlayınca sorunun gözlerimden kaynaklandığını anladım. Bir gün merak edersen, buraya baktığında anlarsın.. Bir de, gözlerine bu kadar yüklenme!.