Jessa Crispin

Jessa Crispin

Yazar
7.3/10
7 Kişi
·
23
Okunma
·
1
Beğeni
·
47
Gösterim
Adı:
Jessa Crispin
Unvan:
Eleştirmen
Doğum:
Abd, 1978
Kendimi feminist ilan ederken, öfkeli ve tehlikeli olmadığıma sizi ikna etmem gerekiyorsa, o halde feminizm kesinlikle bana göre değil.
Ben öfkeli ve tehlikeliyim.
.. bir grubun kimlik duygusunu inşa etmesinin en kolay yolu, kendisiyle karşıt görüşteki grubu küçümsemesi yada reddetmesidir. Böyle yapmak, sürekli rasyonel ve akılcı davranmaktan kesinlikle daha kolay ve etkilidir.
İçinde yaşadığımız, rekabet ve şiddeti ödüllendirirken şefkat ve ilgiyi değersizleştiren bu sistem, biz kendisini değiştirene dek kadın düşmanları yaratmaya devam edecektir.
Tamamen güçsüz bırakıldığımızı düşünmek, daha rahat olduğu için güçsüzlüğü seçtiğimizi düşünmekten daha kolaydır.
Başarıyı parayla ölçen, merhameti ve toplumun diğer değerlerini küçümseyip tüketim ve rekabete önem veren bir sistemin hakimiyeti altında büyüyen bu kızların ve kadınların ne istediğine birileri onların yerine zaten karar verdi. Her şeyi enine boyuna inceleyip farklı bir düşünme ve davranış biçimi geliştirmediği sürece, bir kızın istediği şey para, iktidar ve muhtemelen sisteme boyun eğmekten ibaret olmaya devam edecektir, çünkü bu sisteme herhangi bir alternatif sunmayan bir feminizm anlayışı, o sistemin değerlerini savunmayı sürdürecektir.
Güzelllik, kabul edilebilirlik ve yatağa atılabilirlik kavramları değer algılarımızdan çıkarılmalıdır. Bunu gerçekleştirmenin tek yolu da, aşkı hayatımızın merkezine koymaktan vazgeçmektir.
Kendi zayıflıklarımızı anlamak, kadın düşmanlığının (ırkçılığın, homofobinin vs.) temelinde yatan ana fikrin bireyin kalbinde değil, toplumumuzun yaratılma biçiminde olduğunu anlamamıza yardımcı olacaktır.
"Her şeyi boyunduruğu altına almak için kurulduğu apaçık ortada olan bir sisteme, 'Şey, bana baskı yapmayı keser misin lütfen?' diye sormak saçmadır."
Jessa Crispin
Sayfa 13 - Zeplin Kitap
Bir değişimin bile isteye gerçekleştirilmesi için, önce güçlü bir şekilde o değişime ihtiyaç duyulduğu hissedilmelidir.
152 syf.
·7/10
Öncelikle kitabın adı sizi yanıltmasın yazar kadın erkek eşitliğine karşıt biri değil. Feminizmin etiketleştirilip üzerinden prim yapılmasını ve uygulanma şeklini eleştiriyor. Aynı zamanda da feminizmin alt yapısını sorguluyor, çoğu kadının öfke ve intikam hisleriyle bunun bir parçası olduğunu düşünüyor. Feminizmin eşitlik ve adalet sağlamadığını sadece mevcut bozuk düzene kadınları da dahil ettiğini söylüyor. Yani düzene dahil olan kadınlar yine çeşitli ırk veya sosyal gruptan kişilere eşitsizlik uyguluyor, tek fark kendilerini kurtarmış oluyorlar. Yazara göre feminizm düzene dahil olmak yerine bunu tamamen yıkmalı ve gerçek eşitlik üzerine bir düzen kurmalı.
Düşüncesi güzel ama gerçekleştirilebilirlik oranı tartışılır. Ayrıca kendisi bu düzenin dışında bir yaşam sürmeyi başarabiliyor mu bunu merak ettim açıkçası.
Dili samimiydi ama çevirisini hiç beğenmedim. Çok fazla düşük cümleyle karşılaştım bu da bi süre sonra sinir etti kitabın akıcılığını etkilemiş.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jessa Crispin
Unvan:
Eleştirmen
Doğum:
Abd, 1978

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 23 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 16 okur okuyacak.