Jessi Kirby

Jessi Kirby

Yazar
7.9/10
120 Kişi
·
252
Okunma
·
7
Beğeni
·
493
Gösterim
Adı:
Jessi Kirby
Unvan:
Amerikalı Roman Yazarı
Doğum:
Granada Tepeleri,CA,ABD, 28 Temmuz 1978
Jessi Kirby, Mammoth Lakes, CA'da doğdu ve yetiştirildi. Lisansını Cal Poly San Luis Obispo'dan İngiliz Edebiyatı alanında kazandı ve orta ve lise İngilizce öğretmeni olmaya devam etti. Yazmaya ek olarak Jessi, kocası ve iki çocuğu ile birlikte yaşadığı Orange County, CA'da bir ortaokul kütüphanecisi olarak tam zamanlı olarak çalışmaktadır.
Ya da kaç insan korktuğu, daha kolay olduğu ya da başka bahanelerle şansını bile denemeden önüne çıkan hayata razı geldiği için her şeyden vazgeçti?
320 syf.
·2 günde·6/10
Bugün Farklı Olacak, hem ismine hem de kapağına vurulduğum bir kitap.
Bay Kinney, ögrencilerinden bir günlük yazmasını ister ve toplar. Bu günlükleri kendisi dahil kimsenin okumayacağını, rahatça yazmalarını söyler. On yıl sonra bu günlüklerini öğrencilerine tekrar gönderecek, onlardan lise yıllarında istedikleri şeylere kavuşup kavuşmadığını, hedeflerine ulaşıp ulaşmadığını, şimdiki halleriyle eskiden olmak istedikleri kişiyi kıyaslamalarıni isteyecektir.
Parker bu günlükleri düzenleme görevini alır. Düzenlerken bir öğrencinin ismi gözüne takılır ve merakına yenik düşer. Bu günlük eski öğrencilerden biri olan Julianna'nındır. Julianna ve Shane kasabanın efsane olmuş hikayelerindendir. Söylentiye göre fırtınalı bir günde trajik bir kazaya uğrayıp hayata veda etmişlerdir. Ama her şey göründüğü gibi değilse, her şey söylentilerden de ibaret değildir.
Kitabın sonlarında çok şaşırdım. Parker'ın günlüğü okuyup okumadığını söylemeyeceğim, merak ediyorsanız okuyun:)
320 syf.
·7/10
"Hepimizin içimizde saklayıp hayalini kurduğu, belki de başka kimselere söyleyemeyecek kadar önem verdiğimiz bir şeyler vardır"

Bay Kinney isminde bir öğretmenimiz var. Bay Kinney öğrencilerinden bir günlük yazmasını ister. Ögrencilerinin yazdığı toplar. On yıl sonra ise bu günlüklerini öğrencilerine tekrar gönderecektir.
Parker ise bu günlükleri düzenlemekle görevlidir. Düzenlerken bir öğrencinin ismi gözüne takılır. Bu günlük eski öğrencilerden biri olan Julianna'nındır. Julianna ve Shane kasabanın efsane olmuş hikayelerindendir. Söylentiye göre fırtınalı bir günde trajik bir kazaya uğrayıp hayata veda etmişlerdir. Ama gerçekte bu soylentiler doğru mudur? Ya da olmamasını mı umuyordu.

Tasarımına bayılıp aldığım bir kitaptı . Kapağı ve cildini çok fazla beğenmiştim. Açıkcası kitabı okuyana kadar konusunu bile pek bilmiyordum

Çok farklı bir konusu yoktu. Bilindik gençlik romanlarından olduğunu düşünüyorum. Akıcı ve kolay okunan bir kitaptı. Çok çabuk okuyup bitirdim. Kitap güzel bir şekilde başladı ve aynı şekilde bitti. Aslında çok fazla söyleyecek bir şeyim yok. Okurken keyif aldım ancak artık bu tarz kitapları okumayı çok sevdiğimi söyleyemem. Ama güzel bir gençlik kitabı olduğunu söyleyebilirim. Özellikle bu tarz kitapları okumayı seven kişilerin bakmalarını öneririm.
320 syf.
·2 günde·9/10
Herkesin okuması gereken bir kitap. Okuduktan sonra yaşantınızı sorgulamanızı sağlayacak
Ana karakterin yaptığı seçimden sonra başından gecen bir olay, eğer o secimi yapmasaydı olayların kurgusu... İki farklı kurgu aynı kitapta işlenmis. O kadar akıcı ki ...
Konusuna gelince; Parker başarı elde etmek için çok çalışmış, liseden mezun olmak üzere olan bir genç kız. Edebiyat öğretmeninin yıllardır son sınıflarla gerçekleştirdiği bir projesinde ona yardımcı olurken birtakım şeyler keşfediyor. Ve merakına yenik düşüp araştırıyor ve maceraya atılıyor....
320 syf.
·4 günde·6/10
Geçen senelerde fuarda kapağına vurulup aldığım sayılı kitaplardan biri, üstündeki cildi kaldırınca galaksi baskılı kapak kalıyor. Evet oturmuş dışını övüyorum çünkü içerik olarak üzerine yorum yapacağım pek bir şey yok, fena değil okunabilir. Klasik genç-yetişkin romanı.
320 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap muhteşem kapağına vurulup aldığım, okurum bir ara diye düşündüğüm bir kitaptı. Neredeyse 1 aydır reading slump yani, okuyamama-okuma isteğinin olmaması olarak bilinen bir durumun kurbanıydım. Bu kitap kelimenin tam anlamıyla ilaç gibi geldi.

Kitabı 1 günde bitirdim. Bu kadar hızlı okumanızda ki en büyük etken merak oluyor. Çok sağlam bir mesajı olmasının yanı sıra bu mesajı yıllar önce yaşanmış gizli bir olayın üzerinden vermesi çok güzeldi.

Açıkçası ne yazacağımı bende pek bilmiyorum. Konusundan bahsedip büyüsünü bozmak istemiyorum. Tarif etmek gerekirse son sayfasını okuyup bitirdikten sonra göğsünüze kocaman bir ağırlık çökmesine neden olacak kitaplardandı. Etkisinden daha çıkamadığım için doğru kelimeleri bulamıyormuş gibi hissediyorum o yüzden bu yorumu hiç uzatmayacağım. Hiç tereddüt etmeden alın okuyun derim.

*Eğer benim gibi güzel kapaklı kitaplara bayılıyorsanız google amcanın görsellerine girip kitaba bir bakın derim. Yalnız aman diyim kafayı yemeye falan kalkmayın. Benden söylemesi. :)
320 syf.
·3 günde·8/10
Sadece kapağına vurulup aldığım bir kitap beni ancak bu kadar etkileyebilirdi.Belki de kitaptan beklentim düşük olduğu için beni bu kadar etkiledi bilemiyorum.
Robert Frost referansları güzel bir tat katmış kitaba. Yazar beni çok şaşırttı karakterlere verdiği yön ile.
Kitap ile ilgili tek hoşuma gitmeyen şey yazım tarzı, malesef şimdiki zaman birinci tekil ağzından yazılmış bir eser.Bu tarzdan pek haz etmesem de oldukça akıcı ve hızlı bir okuma oldu benim için.
317 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10
Yeni gelen kargonun hevesiyle sabah başlayıp gece bitirdiğim bir kitapla karşınızdayım. Bu aralar fazla kitap okuyorum. Sabahtan akşama kadar evde oturuyorum, yapacak daha iyi bir şeyim yok zaten. Ayrıca aylardır kitap okumayı boşladığımın farkındayım, onu da telafi etmeye çalışıyorum. Bu sıralar fena gaza geldim, umarım hep böyle devam eder.

Bugün Farklı Olacak, sıradan bir gençlik romanı gibi gözüküyor ancak bu kitabı diğerlerinden ayıran bir özellik var: Kitabın arasına serpiştirilmiş şiir alıntıları, dolaylı yoldan okuyucuya yöneltilen sorular okurken duraksayıp düşünmeye teşvik ediyor.

"Ne yapmayı planlıyorsun söyle bana,
Yalnız, çılgın ve değerli yaşamında?"

Çoğumuzun hayattan tek beklentisi iyi bir aile kurmak, iyi bir işe girmek ve standart bir hayat sürmek. Ancak hayat monoton yaşamak için çok kısa. Bazen geleceği düşünmeyi bırakıp o an içimizden geleni yapmak gerekiyor. İleride geriye baktığımda yaşanmışlıklarla, hatalarla, başarılarla dolu bir gençlik görmek istiyorum. Kurulmuş bir saat gibi yaşamak yerine anı yaşamak istiyorum. Çünkü dünyaya bir defa geliyoruz ve yaşlandığımızda bazı şeyleri yapmak istesek de yapamayacağız. Hem başarılı bir hayat sürüp hem de ölesiye eğlenmek mümkün. Önemli olan neyi ne zaman yapmamız gerektiğini bilmek.

Of, ne kastım be. Benden iyi kişilik gelişimi yazarı olurmuş. Ben de dandik "kendinizi sevin, anı yaşamaya bakın" temalı bir kitap yazıp soğuk kış günlerinde Pablo Escobar gibi para yakabilirim. Bakın beni gelecek planım da bu ;)

O kadar konuştum ama kitabın konusuyla ilgili tek bir kelime yazmadım. Bay Kinner, öğrencilerine bir günlük yazdırıp sene sonunda onları topluyor. On sene sonra, belki de o öğrenciler yazdıklarını unutup gittiğinde postayla günlükleri geri yolluyor. Parker Frost ise bu sene onları postalamakla görevli öğrenci. Günlükleri incelerken Julianna Farnetti'nin günlüğünü buluyor. Julianna, on yıl önce sevgilisi Shane ile bir araba kazasında ölmüş. Parker ise günlüğü alıp okuyor ve on yıldır konuşulan şeylerin, o kadar da doğru olmadığını anlıyor.
320 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Kitabı çok ilham verici buldum çok beğendim.Kitapta ceserat edemediğimiz risk almayı aslında riskin sonuçlarıni kabul edemedigmiz icin risk almaktan korktuğmuzu ve ne kadar şey kacirdıgmizı çok güzel anlatmış.Bir kitapta ilk defa bas karakteri kendimle bu kadar ozdeşlestirdim.Kitabın savundugü düsunceyi cok haklı buluyorum keske herkes böyle olsa diyorum.Bir seylere cesaret edip iyi kötu sonuçlarinı uslenecegmiz bir dünya cok guzel bir yer... Bunların dısinda dili cok suslu olamamakla birlikte sade degildi ve akicıydi sonu basi ortasına bayildim.Karakter gelisimini çok güzel yansıtmıs.Goründügunden fazlasi kesinlikle ayni deiger her şey gibi...
melikeYsr
melikeYsr Bugün Farklı Olacak'ı inceledi.
@ktpokumak·18 Eki 2017·Kitabı okumadı
Kitabı sipariş edip etmeme arasında kaldım...
Aslında kapağı bile yetiyor almamız için...
Bugün arkadaşım da aldı.... Acaba okuyan var mı ???
320 syf.
·7330 günde·4/10
Kitap güzeldi.Sürükleyiciydi.
Bay Kinney,öğrencilerinden bir günlük yazmalarını istemiş. Onlara günlüklerini 10 yıl sonra onlara geri göndereceğini böylece hayatlarının,düşüncelerinin nasıl değiştiğini görebileceklerini söylemiş.Parker ise bu günlükleri sahiplerine göndermesi için seçilmiş öğrenci.Parker günlükler içersinde adı efsaneleşmiş birinin,Julianna'nın,günlüğünü bulur.Parker'ın günlüğü okuması,hayatı için önemli bir karar almasını okuyoruz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jessi Kirby
Unvan:
Amerikalı Roman Yazarı
Doğum:
Granada Tepeleri,CA,ABD, 28 Temmuz 1978
Jessi Kirby, Mammoth Lakes, CA'da doğdu ve yetiştirildi. Lisansını Cal Poly San Luis Obispo'dan İngiliz Edebiyatı alanında kazandı ve orta ve lise İngilizce öğretmeni olmaya devam etti. Yazmaya ek olarak Jessi, kocası ve iki çocuğu ile birlikte yaşadığı Orange County, CA'da bir ortaokul kütüphanecisi olarak tam zamanlı olarak çalışmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 252 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 132 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.