Kazım Şakir

Kazım Şakir

Yazar
6.8/10
6 Kişi
·
14
Okunma
·
0
Beğeni
·
406
Gösterim
Adı:
Kazım Şakir
Unvan:
Araştırmacı, Yazar
On binlerce metreden ateş ve ölüm yağdırmayı düşünen melun zekâlar, zulüm ve tahakkümü aynı haşmet ve kibirle devam ettirebilmek için milletleri çarpıştıran diplomatlar, biraz da insâniyetin refah ihtiyacını ve salahını düşünseler, insanlar arasındaki bağları yok ederek milletler arasında uçurumlar kazan katil kafalar biraz da itimat ve muhabbet esaslarını tahkim etselerdi belki dünya zaman zaman böyle bir mezbaha, iğrenç, uğursuz, kanla dolu bir mezbaha halini almayacak; insanlığın nasibi acı dolu iniltiler olmayacak, bugün ölümün haşin eliyle kapanan gözler arkasında yüz binlerce göz matem selleriyle çağlamayacaktı. Avrupa´nın kanlı ve kartal medeniyetine benden ebedi bir lânet...
Kalbim, vücutlarını vatan uğrunda birkaç kere, birkaç yerinden deldirdikleri halde yine de bir şikâyet sözü, hiçbir itiraz sesi çıkarmadan aynı ameliyeyi tekrara ve belki ölüme doğru zulmetler içinde kayan ve yalnız arada sırada dudakları ucundan birkaç dini kelime fırlayan bu muhip kafileyi hürmetlerle kucakladı.
Kazım Şakir
Çanakkale Harbi´nde savaşan bir askerin kitap haline getirilen günlüğünden.
Yalnız, hayat gece başlıyor. Fakat büyük şehirlerin velveleli,neşe dolu,sazlı sözlü mesut gece hayatı gibi değil;gürültülü,ateşli,kanlı ve ölümlü bir hayat...korkunç bir hayat!
Gecenin kalpleri donduran zulmeti içinde binlerce göz, bir daha açılmamak üzere kapanırken arkalarında bıraktıkları vücutların gözleri de kanlı yaşlarla bir daha kapanmamak üzere açılıyor...
Söylemek ve yazmak olmasaydı dünya ne kadar kör ve nankör olur, şüphesiz baştanbaşa bir deliler yurdundan başka bir şey olamazdı.
120 syf.
·1 günde
Biraz önce bitirdiğim İ.Bahtiyar İsteklinin hazırladığı ve Osmanli da zabit namzeti(su andaki yedek subay) olan Kazim Şakirin Çanakkale Cephesine dair olan günlüğüdur.Ben sahsiminda askerliğimi yedek subay olarak yaptığımdan maalesef ara ara hala o dönem ki yanlislarin yapılıyor olmasi üzdü beni.Kazim Sakir o donem ki ben merkeziyetciligi yansitiyor fazlasiyla bundan dolayi da aksakliklari surekli olarak elestiriyor ve sorguluyor, zabit namzetti olduğundan anlasilacagi gibi iyi bir eğitim aldığı yaptığı arapca ve farsca betimlemelerden anlasiliyor.Göze carpan noktalari savastan cok askeriye içerisindeki aksakliklar,günümüzdeki karşılığıyla yedek subayligin herkesin işine geldigi gibi yorunlanmasi,torpilin her noktada oldugu ve isinin erbabi olmayan kisilerin yüksek mevkilerde bulunmasi.Garip olan yazılanların hala harfiyen olmasi trajikomik ülkem için.
120 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Tesadüf eseri bir eskicide bulunan yazma alıp incelenince bu bir askerin günlüğüne ait olduğu anlaşılıyor. Bu ilk kitap, ikinci kitabın hangi köşede olduğu bilinmez bir köşeye lüzumsuz diye atılmıştır galiba. Savaşın biraz da gerisinde ki durumuyla sağlık,yemek, askeri itaat gibi durumları günlük şeklinde anlatıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Kazım Şakir
Unvan:
Araştırmacı, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 14 okur okudu.
  • 10 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.