Levent Ünsaldı

Levent Ünsaldı

YazarÇevirmen
8.1/10
13 Kişi
·
28
Okunma
·
3
Beğeni
·
503
Gösterim
Adı:
Levent Ünsaldı
Unvan:
Sosyolog
Doğum:
1 Ocak 1976
01 ocak 1976 doğumlu olan Ünsaldı'nın lisans eğitimi Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'dür. Yüksek lisansını Fransa'nın Lille üniversitesinde, doktorasını da Fransa sorbonne'da vermiştir.
Dogmatik ve mekanik bir takipçiliğe kapılıp Durkheimcı, Weberci, Marksçı, Yapısalcı, Pozitivist, vb olmak sosyolojik bir opsiyon değildir; bir inanç sorunudur.
Moda, insanın içsel özgürlüklerini bütünüyle korumasını böylece bireyin toplumun bütünüyle ilişkisinde kendi konumunu dışşal olarak göstermesini sağlayan önemli bir toplumsal araçtır.
İnsanların varlığını belirleyen şey, bilinçleri değildir; tam tersine, onların bilincini belirleyen, toplumsal varlıklarıdır.
İnsanlık organik bir bütün halinde ilerler. Din, ahlak, sanatlar, bilgi ve siyasal kavramların hepsi aynı anda değişir ve birbirlerine aynı ilkeyle öylesine bağlıdırlar ki; biri değişince hepsi değişir.
Durkheim bireyciliğin menfi sonuçlarının engellenmesi için mesleki dayanışma ve cemiyetlerin önemini vurgulamıştır.
İnsan, hayatının amacı olarak kazanma güdüsünün hakimiyeti altındadır; kazanmak artık kendi maddi ihtiyaçlarını karşılamanın bir aracı değildir.
İstatistiki veri; alt sınıfa yönelik çeşitli kurumların (kilise, devlet, siyasi parti veya çıkar grupları) tespit ve kontrol mekanizmasıdır.
Toplumu tanımak istiyorsanız bireye, bireyi tanımak istiyorsanız topluma bakın. Mutlak toplum anlayışı anlamsızdır.
Bourdieu bu kitabında bilimin bile sorgulanması ve sosyolojisinin yapılması gerektiğini savunur. Bilimin kendisini yüceltmek ona en büyük zararı verir aslında.
Bana göre bayağı ağır yazılmış bu kitabın en anlaşılır kısmı takdim bölümüydü. Takdim kısmında Batıda ve ülkemizde varolan bilim sosyolojisi anlayışına bir eleştiri vardır. Türkiye'de ampirik çalışma karşıtı bir algı olduğundan saha çalışmaları ikinci plana atılmaktadır. Topluma inmeden sadece teoriler üzerinden toplumsal yapıyı anlamaya çalışmak sosyolojinin en büyük problemlerindendir. Zaten birçok sosyoloji öğrencisi de bu durumdan şikayetçidir aslında. Ve yine sosyologların önemli olan sorunları, konuları çalışmak yerine popüler olan konulara yönelmelerini eleştirir. Medya ve iktidar sahte problemler oluşturarak gerçek sorunların üzerini örter. Sosyologlar bu duruma aldanmamalıdır.
Bourdieu, iktidarın her alanda hegemonyasını gösterdiğini belirtir. Bilim gibi rasyonel bir yapıda da göstermektedir. İktidar ve otorite üzerinden ilerleyen bir alan vardır. Hiçbir alan tesadüfen bir konuya değinmez, o alandaki iktidarın yönlendirmesi konuları belirler. Bilim iktidar ile iyi ilişkiler kurabilir ancak onun güdümüne girerse itibarını kaybeder.
Günümüz problemlerine değinen Bourdieu, bir sosyoloğun nelere dikkat etmesi gerektiğini eleştirel bir dille anlatmış. Kitapta sanırım çeviriden kaynaklanan çok uzun cümleler var. Bu da konuyu anlamayı güçleştiriyor. Özellikle Sosyoloji öğrencilerine ve sosyolojiye ilgi duyanlara tavsiye ederim. Keyifli okumalar...
Bugünün masa-kasa-nisa (kadın) üçgeninde bir işlev gören neo-liberal piyasa islamcılığını anlamak adına güzel bir kitap.

Neo-liberal piyasa islamcılığı dini değerleri ve kavramları gerçek olanda temsil ettiği anlamsal içeriğinden boşaltıp oluşturduğu simgesel düzende bunları ticarileştiren ve pazarlayan bir zihniyettir. (Tekbir Giyim, Ebu Eyyub el Ensari Hause Tatil Beldesi vb.)

Neo-liberal piyasa İslamı yağmacı kapitalizme karşı hiçbir eleştirisi olmayan aksine bununla bütünleşen bir ılımlılık söylemidir.

Kabenin gökdelenler aracılığıyla Suud hanedanı tarafından işgali bunun bir neticesidir.

Takkeyi, cübbeyi, tesbihi bile bir pazarlama aracı haline getirir. Yanmaz kefen satabilir. Kur'an'ı bile bir pazar nesnesi haline dönüştürebilir.

Sami Yusuf gibi sanatçılar bu söylemin sanatçılarıdır.

Neo-liberal piyasa İslam'ı sadece dini pazarlamaz bunun yanında onu bir siyaset-ticaret döngüsüne hapsederek manevi içeriğinden boşaltır.

Kitapta bu söylemin nasıl işlediğine, televaizlerinden (bizdeki ramazan vaizleri gibi) sanatçılarına kadar Mısırdan, Türkiye'den örnekler sunulmuş.

Meraklısına ve tabiki dünyanın ve ülkesinin gidişatı noktasında sorumluluk ve endişe duyan herkese.
Sosyoloji ile ilgilenenler için muazzam açıklayıcı bir kitap. İçerikte bir çok düşünürün konu ile ilgili metinleri bulunmakta ve bu daha akıcı ve açıklayıcı bir anlatım sağlamaktadır.
Sosyoloji ve felsefe alanında incelenmesi oldukça nitelikli bir eser :) yavaş yavaş ve bağlı olduğu teoriye göre değerlendirip,düşünülmeli :)
Muhteşem bir analiz. Levent Hoca'nın kalfalık eserim dediği bu post-doktora çalışması altüst edici, enfes bir eser olmuş. Kitap Türkiye'de kalkınma kavramına bakış açıları ve bunların bazı ikincil farklılıklarına rağmen iki ana grupta toplanabileceğini anlatıyor. Piyasa'nın nihai egemenliğine bir itiraz ve epistemolojik bir yenilenmeye davet. İçerisinde okumayı neşeli hale getiren mülakat detayları da var. İçerikten bazı akademisyenlerin isimleri anlaşılabiliyor. Bu arada bu mülakatlar da bilimsel yöntemin bi r parçası.
Üç büyük İslam coğrafyasında (Arap, Türk ve Güneydoğu Asya) eş zamanlı ancak birbirinden bağımsız olarak gelişen İslam'ın radikal ve devlet odaklı yorumlarına karşı birey ve piyasa odaklı yorumunun yükselişini anlatan enfes bir kitap. Kitap 2005 gibi analiz için erken bir tarihte yazılmış ama süreci o tarihten okuduğu ortada. Kitapla ilgili blog yazımı okuma isteyenler için linkini veriyorum:
https://karakugublog.wordpress.com/...lami-patrick-haenni/
Alim, ilmini zihniyetini hiçbir zaman feda etmemeli, hele gündelik siyasete alet olmamalıdır. Ilim aksiyon içindir diyenlerin bu mühim sınırı görmemeleri yanlış yolda kaybolmalarina sebep olmaktadır-Hilmi Ziya Ülken.

Yazarın biyografisi

Adı:
Levent Ünsaldı
Unvan:
Sosyolog
Doğum:
1 Ocak 1976
01 ocak 1976 doğumlu olan Ünsaldı'nın lisans eğitimi Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'dür. Yüksek lisansını Fransa'nın Lille üniversitesinde, doktorasını da Fransa sorbonne'da vermiştir.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 28 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 27 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.