Levent Ünsaldı

Levent Ünsaldı

8.1/10
13 Kişi
·
27
Okunma
·
2
Beğeni
·
490
Gösterim
Adı:
Levent Ünsaldı
Unvan:
Sosyolog
Doğum:
1 Ocak 1976
01 ocak 1976 doğumlu olan Ünsaldı'nın lisans eğitimi Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'dür. Yüksek lisansını Fransa'nın Lille üniversitesinde, doktorasını da Fransa sorbonne'da vermiştir.
Dogmatik ve mekanik bir takipçiliğe kapılıp Durkheimcı, Weberci, Marksçı, Yapısalcı, Pozitivist, vb olmak sosyolojik bir opsiyon değildir; bir inanç sorunudur.
Moda, insanın içsel özgürlüklerini bütünüyle korumasını böylece bireyin toplumun bütünüyle ilişkisinde kendi konumunu dışşal olarak göstermesini sağlayan önemli bir toplumsal araçtır.
İnsanların varlığını belirleyen şey, bilinçleri değildir; tam tersine, onların bilincini belirleyen, toplumsal varlıklarıdır.
İnsanlık organik bir bütün halinde ilerler. Din, ahlak, sanatlar, bilgi ve siyasal kavramların hepsi aynı anda değişir ve birbirlerine aynı ilkeyle öylesine bağlıdırlar ki; biri değişince hepsi değişir.
Durkheim bireyciliğin menfi sonuçlarının engellenmesi için mesleki dayanışma ve cemiyetlerin önemini vurgulamıştır.
İnsan, hayatının amacı olarak kazanma güdüsünün hakimiyeti altındadır; kazanmak artık kendi maddi ihtiyaçlarını karşılamanın bir aracı değildir.
İstatistiki veri; alt sınıfa yönelik çeşitli kurumların (kilise, devlet, siyasi parti veya çıkar grupları) tespit ve kontrol mekanizmasıdır.
Toplumu tanımak istiyorsanız bireye, bireyi tanımak istiyorsanız topluma bakın. Mutlak toplum anlayışı anlamsızdır.
Sosyoloji ile ilgilenenler için muazzam açıklayıcı bir kitap. İçerikte bir çok düşünürün konu ile ilgili metinleri bulunmakta ve bu daha akıcı ve açıklayıcı bir anlatım sağlamaktadır.
Muhteşem bir analiz. Levent Hoca'nın kalfalık eserim dediği bu post-doktora çalışması altüst edici, enfes bir eser olmuş. Kitap Türkiye'de kalkınma kavramına bakış açıları ve bunların bazı ikincil farklılıklarına rağmen iki ana grupta toplanabileceğini anlatıyor. Piyasa'nın nihai egemenliğine bir itiraz ve epistemolojik bir yenilenmeye davet. İçerisinde okumayı neşeli hale getiren mülakat detayları da var. İçerikten bazı akademisyenlerin isimleri anlaşılabiliyor. Bu arada bu mülakatlar da bilimsel yöntemin bi r parçası.
Alim, ilmini zihniyetini hiçbir zaman feda etmemeli, hele gündelik siyasete alet olmamalıdır. Ilim aksiyon içindir diyenlerin bu mühim sınırı görmemeleri yanlış yolda kaybolmalarina sebep olmaktadır-Hilmi Ziya Ülken.

Yazarın biyografisi

Adı:
Levent Ünsaldı
Unvan:
Sosyolog
Doğum:
1 Ocak 1976
01 ocak 1976 doğumlu olan Ünsaldı'nın lisans eğitimi Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'dür. Yüksek lisansını Fransa'nın Lille üniversitesinde, doktorasını da Fransa sorbonne'da vermiştir.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 27 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 26 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.