Macit Şayin

Macit Şayin

Yazar
10.0/10
2 Kişi
·
4
Okunma
·
1
Beğeni
·
14
Gösterim
Adı:
Macit Şayin
Unvan:
Yazar
Hiç kuşkusuz dil,yaşayan kültürel bir varlıktır ve bu özelliğiyle gelişmeye ve değilmeye açıktır.

Türk dilinin günümüze kadar geçirdiği tarihi süreç, anlam örgüsü ince ince dokunan özgün bir güzellik tavrı geliştirmiştir.

Bir kültürün anlama biçimini geçmişten geleceğe taşıyan en önemli unsur dildir.
Türkçe, herhangi bir olumsuzluk öneki almadan ontolojisindeki kavrayışı sınırsız bir anlatım gücüyle ifade edebilmektedir. Bu, hem birikim ve deneyim hem de maddenin ötesiyle ilgili güçlü bir sezgi ve tasavvur dünyası gerektirir. Böylece anlaşılıyor ki Türkçe aynı zamanda maveranın dilidir.
“Aynı vardan var olmuşuz; sen gümüşsün, ben sac mıyım?” dizeleri, özün nereye değdiğini açıkça dile getirmektedir. Büyük ozanlarımızdan Aşık Veysel’e ait dizeler, aynı zamanda kadim Türk varlık anlayışının insana ve doğaya hangi ufuktan baktığını olanca berraklığıyla dile getirir.
Macit Şayin
Sayfa 57 - Post yayıncılık
Aslına bakarsanız bir an bile konaklama imkânına sahip değiliz. Sürekli anlamak mecburiyetine tâbî oluşumuz, zaman ve mekân içinde anlık bir duraklamanın bile mümkün olmadığını gösterir.
"Aynı var'dan var olmuşuz; sen gümüşsün, ben sac mıyım?" sözü, kadim Türk düşüncesindeki eşitlik anlayışının dayandığı ölçüyü açık bir şekilde dile getirir.
168 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10
Türk dili tarihin derinliklerine bilinen ilk yazılı kaynak olan Sümerceye kadar uzanan bir serüvendir. Osman Nedim Tuna hocanın çalışmaları kuşkusuz bu yolda akademik olarak bizlere ön ayak olur. Bu kitapta konu edilen denemeler Türk dilinin önemini keşfedilmiş bir denizin ortasında keşfedilmeye bekleyen okyanusa benzeyen Türk dilinin önemini vurguluyor. Daha çok Türkçe kelimelerinin kullanış biçimleri Orhun yazıtlardan, Kutadgu Bilig, Divanı Lügatit Türk metinlerindeki anlamlarını karşılaştırıp bilfiil kendi diline sahip çıkan insanların ne denli saygı duyulması gereken Kişiler olduğunu tekrar hatırlıyoruz Türkçenin Kalbine Doğru adlı eserde. Türkçenin asırlardan gelen, dilin yaşanan bir canlı olduğunu hatırlıyoruz hep birlikte tekrardan kitabın sayfalarının arasında hiç şüphesiz . Zamanda yolculuk yaparak Türk dilinin tarihin esrarengiz sayfalarında gezmek isterseniz bu kitabı mutlaka okuyun ve okutun. Sait Başer hocanın sunuş yazısının başlığı gibi evet Türkçenin keşfedilmeyi bekleyen bir kalbi vardır. #kitapsuuru @oguzhansaygılı Kitap Şuuru

Yazarın biyografisi

Adı:
Macit Şayin
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 4 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.