1000Kitap Logosu
Marcus Junkelmann

Marcus Junkelmann

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.0
1 Kişi
1
Okunma
0
Beğeni
49
Gösterim
Unvan
Tarihçi
Doğum
Almanya, 2 Ekim 1949
Antik Çağ Holiganları
MS 9 yılında, Pompei'de düzenlenen bir gösteri esnasında meydana gelen trajik bir olay, gladyatör dövüşlerinin halkın duygularını nasıl kabartabileceğini gösterir. Pompei'li ve Nuceria'lı seyirciler arasında meydana gelen kanlı çatışmalarda çok sayıda insan yaralandı, ölenler dahi oldu. Roma senatosu ceza olarak amfi tiyatroyu on yıllığına kapattı. Bu tür olaylar nadir görülürdü. Genelde seyircilerin amfi tiyatrolarda disiplinli davrandıkları anlaşılmaktadır.
3
Roma'da Arenalara Vahşi Hayvan Tedariki
Romalılar, arenalarda gereksinim duyulan vahşi hayvan ihtiyacını karşılamak için, temel işlevi ordunun üstlendiği dev organizasyonlar oluşturmuştular. Hayvanlar tuzaklarla veya ağlara sürülerek yakalanıyor, ardından da kafeslere konularak deniz kenarına getiriliyor ve gemilerle İtalya'ya taşınıyordu. Roma İmparatorluğu dönemindeki yoğun yakalanma, avlanma ve tarım alanlarının genişletilmesi sonucu Kuzey Afrika'daki vahşi hayvan sayısı hızla azalmıştı. Bunun sonucunda da doğal olarak vahşi hayvan fiyatları yükselmişti.
6
Gladyatörlerin Vücut Bakımı
Eğitimin yanı sıra gladyatörlere masaj ve banyo yoluyla yoğun bir vücut bakımı uygulanıyordu. Bilinçli beslenmeye özel bir önem veriliyordu. Güçlü kaslar edinmeleri için de bolca arpa yiyorlardı. İskelet kalıntıları üzerinde yapılan incelemeler, kemiklere dayanıklılık ve esneklik sağlamak için yemeklere sık sık öğütülmüş kemik tozu katıldığını ortaya çıkardı. İçecek olarak ise öncelikle su ve şarap vardı.
4
Gladyatörlerin Yaşam Alanları
MS 4. yüzyılın sonlarına doğru Roma'da dört büyük imparatorluk gladyatör okulu bulunuyordu. İçlerinden en ünlüsü, bugün kalıntıları Roma'da hala gözler önünde olan Ludus Magnus'tu. Okul, Kolezyum'un hemen yanı başındaydı. Bir alt geçit Ludus'u amfi tiyatronun arenasına bağlıyor, bu sayede de gladyatörler kimse görmeden doğrudan dövüş alanına çıkabiliyordu. Okullar tıpkı kışlalar gibi inşa edilmişti. Gladyatörler genellikle penceresiz, küçük hücrelerde uyur; yemeklerini ise büyük bir yemekhanede yerlerdi. Miğferler ve ayaklıklar koğuşlarda, silahlar ise silah odalarında saklanırdı. Yaralıların tedavi edilmesi için bir de hastane vardı.
Gladyatörlerin Özellikleri
Bir gladyatör okuluna alınmak için öncelikle sağlıklı ve güçlü bir vücut yapısına sahip olmak gerekiyordu. Bulunan bazı iskeletlerden boya da önem verildiğini anlıyoruz. Çünkü dövüşçüler, aynı zamanda imparatorluğun arenaya yansıyan yüzü de olmalıydılar. Bugün Türkiye sınırları içinde bulunan Efes'te bir gladyatör mezarlığı keşfedildi. Mezarlıktaki 80 gladyatörün kalıntıları üzerinde yapılan incelemeler, gladyatörlerin ortalama 1,85 metre boyunda olduğunu gösterdi. Bunlar, günümüz koşullarında bile iri sayılabilecek adamlardı. Gladyatör adaylarının yaşları ise ortalama 20 dolaylarındaydı.
2