Mehtap Kazar

Mehtap Kazar

Çevirmen
7.7/10
28 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
13
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
160 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Bir aşk zamanla nasıl tutkuya dönüşüyor yazar çok güzel ifade ediyor. Ve tutkularımız sonumuzu hazırlarken nasıl bir ruh içinde oluyoruz? Bunu da başarılı bir şekilde okuyucuya veren güzel bir klasik...
96 syf.
·1 günde·10/10
Stefan Zweig kitaplarının ince oluşunu "çerezlik kitaplarım" olarak sınıflandırıyorum. İnce ama bir sürü anlam barındırıyor içinde. Oradan oraya sürüklüyor sizi ve elinizden sadece daha fazla okumak geliyor. Gelelim Amok Koşucusu'na. Aşk mı? Gurur mu? ikilemini o kadar saf dışı bırakıyor ki kitabı bitirdikten sonra yorumunu yaparken geldi aklıma. Daha fazla spoiler yemeden okumaya geçmelisiniz bence. Koşuşturmalı okumalar :)
104 syf.
·Beğendi·6/10
Aslında sonu istediğim gibi bitmedi. Ben kitabı en sonunda anne ve oğlu arasında konusu sır kalan bi son istemezdim. Baronun oradan ayrılması yerine Edgar’dan özür dilemesini isterdim. Annesinin ve Baron’un hatalarını kabullenmesini Edgarla konuşmasını tercih ederdim. Ama yine de okuması güzeldi.
104 syf.
Kitabın konusu Avusturya’nın Semmering adlı bölgesinde bir otelde vakit geçirmek için gelen Avusturya’nın küçük aristokrat ailelerinden birine mensup, hazinede memur olarak çalışan Baron Otto von Sternfelt’in otelde ilgisini çeken Bayan Blumental ve oğlu Edgar arasında geçmektedir.

Bayan Blumental’ın oğlu Edgar hasta ve kendini daha iyi hissetmesi adına otele getirilmiş. Fakat kendisini küçük, çocuk görenlerden öylesine sıkılmış ki, annesi Bayan Blumental ile tanışmasına köprü görevi olduğunu hissetmeden Baron’un kendisi ile arkadaşlık kurmasına oldukça sevinmiştir.

Baron’un, Bayan Blumental ile tanışmasına fırsat veren Edgar, kendisine karşı gösterilen ilgi oldukça hoşuna gitmiş ve bu ilgi Baron ile sürekli daha fazla vakit geçirme isteğine dönüşmüştür. Fakat artık Baron ve Bayan Blumental arasında bir ilişki başlamış ve Edgar ortada fazlalık ve can sıkan bir çocuk olarak durmaktadır. İlk günkü tavrı ile tanıdığı Baron’un, sonradan değişen tavrına karşı anlam veremeyen Edgar, ilk başlarda annesinin onu kendisinden ayırdığını ve aralarında bir sır olduğunu düşünmeye başlamıştır. Artık nereye giderlerse onlarla gitmekte, Baron ve Bayan Blumental’i yalnız bırakmamaktadır. Baron ve Bayan Blumental ise yalnız olabilmek adına çeşitli küçük oyunlarla Edgar’ı atlatmaktadırlar. Edgar’ın ikili arasında bu merakı en sonunda bir gece yarısı Baron’u dövmesine kadar ilerleyince, olay patlak veriyor.

Edgar, ikilinin arasındaki sırrı öğrenemeden otelden kaçıp büyükannesinin yanına gitmiştir. Bu süre zarfında aklından geçenler ve yaşananlar kendisinde daha büyük bir merak ve sır uyandırmıştır. Azar işitmek, bağırılıp, çağrılacağını düşünen Edgar, tam tersine ailesi tarafından sıcak bir şekilde karşılanmıştır. Babasının sorgularına karşılık annesiyle sık sık göz göze gelen Edgar, uyku vakti annesini kendisini öpmesi ve uykuya dalması ile son bulmuştur.

Mutlaka okuyun diyeceğim kitaplar arasında.Modern Klasikler arasına girmiş bir eserdir.
160 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Ah Werther... Kitap o kadar güzeldi ki, etkisinden uzun bir süre çıkamayacağıma eminim. Werther 'in iç dünyası, duyguları çok güzel anlatılmış. Bir kadına karşı duyduğu karşılıksız aşk, ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Bu kitabı herkes okumalı...