Melik Rafiyev

Melik Rafiyev

Çevirmen
7.0/10
21 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
25
Gösterim
Adı:
Melik Rafiyev
Unvan:
Türk Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
143 syf.
"Ev sahibesi'nde baş karakter Ordinov un Katarina ya olan aşkı konu edilmiştir Dostoyevski bu uzun öyküsünde olaya derinlemesine girerek insanoğlunun iç dünyasına temas eder.Hayal ve aşkı arayış birbiriyle örtüşür.Arka kapaktaki bu yazıyı okuyunca aşk mı en fazla ne anlatılıyor olabilir ki dedim ama kitabı okuduktan sonra fikrim u dönüşü yaptı âdeta. Bir aşk öyküsü nasıl böyle sıkmadan ve güzel anlatılabilir dedim.İnsanın iç dünyasına çok iyi bir anlatım ile dokunuyor.
Mutlaka okuyun derim.Şimdiden keyifli okumalar :
96 syf.
·Beğendi·7/10
Eserde karşılıksız aşkın, masumiyeti, çaresizliği, tek başınalığı usta bir dille kaleme alınmış. Eserin kahramanı, Nestanka'ya yaşadığı bir olayda yardımcı oluyor ve böylece tanışıyorlar. Zaman geçince Nestenka ile dost oluyorlar, birbirlerine aile üyelerini, gündelik yaşamlarını anlatıyorlar. Nestanka birini sevdiğini, bir yıldır onun Moskova'dan dönmesini beklediğini, dönünce hemen evleneceklerini söylüyor. Beklenen kişinin gelmesi gereken günün üstünden zaman geçiyor. Beklenenin gelmemesi kahramanımızın canına minnet. Çünkü kıza ilk gördüğü andan beri safiyane bir aşkla bağlı. Aşkını dile getirecek cesareti kendinde bulamıyor. Beklenenin gelmesinden ümidin kesildiği bir akşamda kahramanımız Nestanka'ya olan duygularını açıklıyor, Nestanka 'dan da bu durumla ilgili olumlu yanıt alıp mutlu gelecek hayalleri kurarken o zat-ı muhterem çıkıp geliyor. Nestanka' da kahramanımızı bırakıp onunla hayatına devam ediyor.
115 syf.
·2 günde·Beğendi·5/10
Kitap 2 farklı öyküden oluşuyor.
*Başkasının Karısı : Karısından şüphelenen bir adamın başından geçen komik olayları konu alıyor.
*Bir Yufka Yürekli : Aynı evde yaşayan iki iyi dosttan biri ne kadar aklı başında hareket ediyorsa, diğerinin de aklı bir karış havada. Başlarından geçen olayları ele alıyor. Keyifli okumalar dilerim.
115 syf.
·1 günde·7/10
Dostoyevski’nin alıştığım tarzından farklı bulduğum, komedi unsurları ve teatral bir hava taşıyan bir eser. Eserin aşı da zaten bu ipucunu insana veriyor. Kitabın kahramanı sonuçta Amişka’dan bile daha kötü duruma düşüyor. Amişka kim derseniz onunla da kitabın sonunda tanışıyorsunuz. Trajikomik dedikleri bir şekilde hem de...