Merve Özcan

Merve Özcan

Yazar
8.7/10
443 Kişi
·
1.022
Okunma
·
142
Beğeni
·
4.697
Gösterim
Adı:
Merve Özcan
Unvan:
Türk Wattpad Yazarı
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 11 Ocak 1996
Merve Özcan, 11 Ocak 1996'da İstanbul'da doğup, ilk ve orta öğrenimini burada tamamlamıştır. Arel Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü'nden birincilikle mezun olduktan sonra çizimlerine ve yazarlık kariyerine odaklanmıştır. Resim çizerek geçen çocukluğunun sonunda çizgilerin kelimelerle benzerliğini fark etmiş ve geç olmadan yazmaya başlamıştır. Tan Yeri-Zifir kendisinin dördüncü romanıdır.
Seni sevdiğimi, kendimi gözlerindeki yansımada görmek istediğimde fark ettim; beni sevdiğini ise o yansımada kendimi gördüğümde öğrendim.
Merve Özcan
Sayfa 30 - Portakal kitap
"Sen bir tırtılsın, ben senin kelebeğe dönüşünü izliyorum...Ve sonra kendi kanatlarını parçalayışını."
Başını ruhuma yasla Ömer, çünkü... Ne sen esmeyi bırakacaksın, ne de ben rüzgârında ürpermeyi.
Merve Özcan
Sayfa 520 - Portakal Kitap
528 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
İncelememin geç olmasının nedeni basit cümlelerle geçiştirmek istemedim bu kitabı.
Yazar öyle güzel harmanlamış ki kelimeleri, cümleler birbirleriyle haşrolup sayfalara dökülmüş. Hayatımın dönüm noktası olan kitaplardan bir tanesi. Ömerle gözlerimi sakındım, bocaladım. Betülle birlikte inat ettim, vazgeçmedim,uyudum, başım ağrıdı. Birlikte kavga ettik, güldük, hayran olduk. Ben romanda değil sayfayı her kelimeyi her acıyı, huzuru hissettim, hissettirdi yazar. Pürüzlü sayfalar elimde azaldıkça heyecanlandım. Sindire sindire bitirmek istedim aynı zamanda bitmesin istedim. Bazen kızdım, bazen haklı dedim. Dili sade ve yalın, uslübu gayet hoş. Konu olarak Ömer' in Betülü koruması gerekmesi üzerine inaçlarını sarsmamak üzere imam nikahı kıyması ve sonrası gelişen olaylar. Ve son olarak bu kitap: Yelkenlerini açtı efkar deryamda katre katre üfürdü gemisini, güvertesinin kokusu sindi efkar deryamın sahillerine .
Kesinlikle okunmalı, inşALLAH okursunuz ve beğenirsiniz.
512 syf.
·6 günde·10/10
O kadar güzel anlatılmış ki dinine bağlı bir adamın nasıl olması gerektiğini okudukça kitabın hiç gitmemesini istedim ...
Tabii ki her güzel şey çabuk bitiyor bu kitabı da hemencecik bitirdim o yüzden ... İnşallah şimdi yüreğini haramdan sakın' ı okuyacagim ama kitabı hâlâ bulamadım
352 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Ve seri bitti...

Ne yazmam gerektiğini bilemiyorum. Üç kitap boyunca Betül'ün git gellerine alıştık ama ilk defa Ömer Günsur bize duvarın arkasındaki küçük çocuğu gösterdi. Korkusunu, çaresizliğini ve en önemlisi de sevgisini gördük. Bunu ise ilmek ilmek kalbimize işleyen tabiki de kendisini tebrik ettiğim Merve Özcan'dır.

Herkes, bu kitaptaki eksikliklerden bahsetmişti. Kitabı bitirdikten sonra kimisine hak verdim, kimisini haksız buldum. Son kitapta diğer karakterlere de yer verilmesi hoşuma gitti. Onları da hissettik hep birlikte. Lakin, eksik kaldı. Kısa geçtiler kitapta. Belki onlara daha çok yer verilseydi Betül-Ömer çiftine yer kalmazdı. Yazar, bunu da düşünmüş olabilir.

Bir de asıl çiftimize dönmek istiyorum. Onların ayrılıklarını, kavgalarını iki kitap boyunca o kadar çok okuduk ki benim bu kitaptan umudum iyi şeyler olacak yönündeydi. Hayat hiçbir zaman günlük güneşlik gitmez elbette; üzüldüğümüz, kırıldığımız, kavga ettiğimiz zamanlar elbette olur ama bu kitapta da büyük çaplı bir olay beklemiyordum. Bana olmaması gerekliydi hissi verse de yazarın hayal gücü olduğu için bu noktaya elbette karışamam.

Ve son olarak betimlemeler... Yazar, diğer iki kitapta hoşuma giden betimlemeleriyle romanını ön plana çıkarmıştı ve bu kitapta o betimlemelerin eksikliğini hissettim.

Onun dışında Ömer gibi bir adamı Betül kaptığı için bir parça çıldırmış da olabilirim.

Yine de güzel bir seriydi ve güzel bitti son kitap.

Tavsiye kesinlikle edilir.
512 syf.
·6 günde·Beğendi·6/10
Öncelikle itiraf etmem gereken şey, wattpad kitaplarına önyargı yapmaktan ziyade onları biraz yetersiz bulmam olmalı. Ben yıllardır internet üzerinde yazan ve okuyan biri olarak garip bir şekilde bu sektörü es geçmiştim. Bu yıl üye olduğumda ise durumun vahameti oradaydı. Kötü çocuklar, tecavüz öyküleri, mafyalar, töre evlilikleri ve nihayetinde spiritüel kısmı dolduran garip başlıklı İslami olduğu öne sürülen öyküler. Kimseyi incitmek istemem katiyen ancak göz attığım tüm hikayeler vasatın altındaydı ve ben hiçbirini okuyamadıkça bir daha okumamaya karar vermiştim. Velhasılıkelam, Merve'nin hikayesi kitap olmadan evvel önerilen ama benim okumak istemediğim bir hikaye olmuştu. Kitap olunca kapağı ve gidişat merakımı perçinlemeye başladı ve nihayet kitabı bu ay alabildim.

Başta biraz huzur sokağı tarzı bir öykü bekliyordum. Okuyanlar bilir, ülkemizde İslama yönelik olumsuz bakış açısının en realist örneklerinden biridir o kitap. Ancak daha sonra kitabın tamamen bir hayatı içine aldığını fark etmeye başladım. Kitap dolu dolu yazılmış, böyle emek verilmesi beni en başta etkileyen şey oldu zaten. Betül'ün hayatı, düşünceleri kendimize gösterdiğimiz geniş bir özenle işleniyor her sayfada. Başlangıçta biraz zayıf kalıyor kahraman anlatıcı, inkâr edilemez ama bir 10 bölüm sonra kalem yazarın eline öyle bir yerleşiyor ki sürüklenip gidiyorsunuz okurken. Ben normal şartlarda çok sıkılgan bir insan olmama rağmen günlerdir okumak istediğim tek roman, gözlerini haramdan sakın. Elimden bıraksam da aklımdan çıkmıyor ve garip rüya-hayal anları yaşatıyor bana gece yatarken. Kolum da bir hayli ağrıyor artık ama kitap aşkı bu, çekeceğiz.

Spoiler vermeyi ve konu anlatmayı sevmiyorum, o yüzden önem verdiğim noktaları baz alacağım çoğunlukla. Kitabın satır aralarına gizlenmiş hakikatler benim  içn gerçekten önemliydi. İnsanın bir anda değişememesinden tutun görmezden gelinen sünnetlere ve toplumun hangi kesimi olursa olsun kadına biçilen role kadar...

Anlayacağınız düşük bir beklenti ile başladığım kitaba 50. sayfalara geldiğim sıralarda âşık oldum. Merve Özcan'ın kalemi, gerçekten kendine has. Yazdıklarının ona ait olduğunu hissettirecek çok fazla yazar tanımıyorum. Mesela aklıma ilk gelen Tahereh Mafi oldu nedense. Onun da kelimeleri kullanış şekli çok özgün. Aynı şekilde Merve için de bunu hissediyorum. Yaptığı benzetmeler, göndermeleri, muzip ruh hali her cümleden hissediliyor. Yalnızca kurulan cümleye hayran olduğum yerler var kitapta mesela. Ne bir olay ne de özlü sözler aslında ancak Betül'ün karmaşık halini Plüton ile hissetmek unutulacak gibi değil.

Nasıl anlatsam beğenimi bilmiyorum fakat az evvel kitap bittiğinde kucakladığımı saklayamayacağım. Uzun zamandır bu kadar sevdiğim bir kitap olmamıştı. Hemen ikinci kitaba geçmek, bitirmek istiyor ama üçüncü kitabın henüz yazılmadığını bildiğim için kendimle hafiften savaşıyorum da. Ne kadar direneceğim, bilinmez.
512 syf.
·Puan vermedi
aşkın saf halini dine uygun bir şekilde gözlerini bile sakındığı bu aşk dinine bağlı bir genç üstelik bu genç polis.diğer yanda ise barlarda dolanan gece hayatı olan bir kız.yine herhangi bir gün barda barın polisi basmasıyla karşılaşan bu ikilide kız adamın peşini bırakmaz.aslında adamın başında çok büyük olaylar vardır.
464 syf.
·19 günde·Beğendi·Puan vermedi
Tanyeri...
Ruhumun gölgesinde, gizli derinlikte ilerleyen bir kitaptı. Her bir sayfada yeni bir şaşkınlık ve heyecan katıyordu. İki düşman topluluk. Kaplanlar ve Parslar. Ortalığı dindirmeye çalışan direnişçiler. Ve ormanın derinliklerinde gezinen, uyandığı günün farkında olmayan pelerinli bir Helya Alaz. Her adımında ona yardım eden, gizi bir türlü çözülmeyen Arsıl Alaz.
Bir gün uyandığınız da herşeyi aynı yerinde bulamazsanız neler düşünürsünüz?
Helya zaman kavramının içinde boğulurken, babasının eve bırakmış olduğu not ile birlikte bilmeceyi çözmeye başlar. Bir çok sayfada olan ayetler hem Helya'nın hem okurların yolunu aydınlatıyor. Parsların, ormanın, kaplanların, Helya'nın dünyasına katılmak için geç kalmayın.
Tanyeri-Zifir yüreğimin dehlizlerinde uçan bir kuş...
Her daim uçmaya devam edecek.
Keyifli Okumalar... :)
352 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
En çok sondaki mektup kitabı okumaya değer kılıyor...️ Yakın arkadaşımla 3 günde neredeyse sadece ders aralarında ve boş derslerde okuyarak bitirdik kitabı. Bazen Betülden bazen Ömerden nefret ettik. Sanırım ikisini de çok sevdiğimizdendi bu duygular. Teşekkürler Merve Özcan

Bu fan Rananın yazdığı. Gerçekçi olanı ise bu yorum kutusunda düşüncelerini belirtip yazarı üzmek istemiyor.
512 syf.
·Beğendi·9/10
Her zaman kötü çocuk iyi kız kilisesi barındıran Wattpad de ilk defa bu denli güzel bir kitap okudum. Yazar,olayları ve akışı o kadar güzel cümlelere sığdırmış ki... Gerçekten çok beğendim.. Konusu ise zaten beni benden aldı. Yazarına başarılarının devamını diliyorum..#ozcanmerve
464 syf.
·13 günde·4/10
Büyük bir heves ve heyecanla aldığım bu kitap bir türlü bitmedi ve olaylar gerçekten merak uyandırıcı olsa da çok sıkılarak okudum. Artık kitabı okumak için degilde okudum deyip rafima kaldırmak için okudum. Yazar,kelimeleriyle gerçekten yine muazzam betimlemiş ama yine de çok sevmedim. Ya benim kitaptan beklentim çoktu ya da kitap o kadar abartilacak bir kitap değildi...

Yazarın biyografisi

Adı:
Merve Özcan
Unvan:
Türk Wattpad Yazarı
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 11 Ocak 1996
Merve Özcan, 11 Ocak 1996'da İstanbul'da doğup, ilk ve orta öğrenimini burada tamamlamıştır. Arel Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü'nden birincilikle mezun olduktan sonra çizimlerine ve yazarlık kariyerine odaklanmıştır. Resim çizerek geçen çocukluğunun sonunda çizgilerin kelimelerle benzerliğini fark etmiş ve geç olmadan yazmaya başlamıştır. Tan Yeri-Zifir kendisinin dördüncü romanıdır.

Yazar istatistikleri

  • 142 okur beğendi.
  • 1.022 okur okudu.
  • 58 okur okuyor.
  • 467 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları